Publiek kon over de brug werkeiland gaan bekijken Slager Afslager Herman deed zijn werk voor de vijf-en-twintigste maal De Belgische oliestaking Geld voor India E.E.G. BLIJFT ZITTEN MET HOGE WERKLOOSHEID RAF-lid gearresteerd De ontwikkeling in Nicaragua DE ZIERIKZEESCHE COURANT Open Dag op Philipsdam Witbrood één cent omlaag Verkoop Burghse peren GELD NODIG 4 V4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 september 1978 135ste jaargang Nr. 22373 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redaktèur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Treffend afscheid bij Delta Sport ANNA JACOBAPOLDER, 18-9. Drie burgemeesters, die elk hun eigen gemeentevlag hesen en ir. O. H. Boom, h.i.d. van rijkswaterstaat, die het doek van een hord haalde, waarop „Open Dag 16 september 1976" stond vermeld, zorgden zaterdagmorgen samen daar mee voor de symbolische opening van de brug naar het werkeiland voor de Philipsdam. BRUSSEL, 16-9. De Belgische pre mier Leo Tindemans heeft zich tij dens zijn perskonferentie na het we kelijks kabinetsberaad, niet willen uitspreken over de oliestaking in België. Dat is een zaak van de minis ters Claes (ekonomische zaken) en Spittaels (arbeidszaken), aldus Tinde mans. De naaste medewerkers van Spittaels (de bewindsman zelf is ziek) hebben overigens niets kunnen bijdragen tot de oplossing van het konflikt. DEN HAAG, 16-9. Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking heeft besloten een bedrag van 510.000 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstromingsramp in India. Van dit bedrag is 160.000 gulden bestemd voor het zuiveren van wa terputten en voor de levering van twee miljoen waterzuiveringstablet ten en medische apparatuur voor massa-injekties tegen cholera. DEN HAAG, 16-9. Voor het eerst sinds de instelling van minimum broodprijzen is er besloten tot een verlaging: op Prinsjesdag, dinsdag 19 september/ daalt de minimum prijs voor verpakt gesneden witte brood met een cent tot f 1.37. Hij komt daardoor gelijk te liggen met de minimumprijs voor verpakt ge sneden bruinbrood, die niet veran dert. Het verschil tussen verpakt en ge sneden brood en onverpakt brood blijft zeven cent, zodat de minimum prijs voor onverpakt bruinbrood en wittebrood van dinsdag af f 1.30 zal zijn. Deze brug, zevenhondcrdvgftig me ter lang, werd één dag open gesteld, zodat het publiek met eigen ogen kon bekjjken wat door waterstaat, daar midden op de vlietplaten op een honderd hectaren groot, van zand opgespoten terrein wordt ge- De drie burgemeesters, G. van den Berg van St. Philipsland, T. C. Hek man van Bruinisse en H. van dei- Harst van Oost Flakkee, zijn alle drie bij de bouw van de sluizen in de Philipsdam betrokken. Immers het eiland waarop de sluizen worden gebouwd, ligt op het grondgebied (of zo men wil watergebied) van de ge meente Bruinisse, maar anderzijds heeft ook de gemeente St. Philips land alles met de dam te maken en niet alleen in naam. De wegen, die naar de dam leiden, lopen over het Fliplandse gebied en het heeft nog al wat moeite gekost, om aan de verkavelde landbouwgronden op het eiland zo min mogelijk schade toe te brengen Ir. C. van der Meer om schrijft het als: „we hebben gekozen voor de minst slechte oplossing". Welkom Burgemeester Van den Berg heet te allen hartelijk welkom en onder lijnde het belang van zijn gemeente bij de Philipsdam: straks een betere verbinding met Schouwen-Duive- land, waarmee men bestuurlijk al zoveel raakvlakken heeft en waar men nu al in verschillende kommis sies of gemeenschappelijke regelin gen samenwerkt. Hij deed een be roep op de in de zaal aanwezige aan nemers, om arbeiders en midden standers (ambachtslieden) uit zijn gemeente in te schakelen in verband met de werkgelegenheid. Toelichting Ir. Boom, H.I.D. van de rijkswa terstaat in Zeeland, vertelde het een en ander over de aanleiding tot het leggen van de Philipsdam en bena drukte dat na deze ene „open dag", het publiek tot 1985 zou moeten wachten om opnieuw vrij toegang tot' de werken, die dan voltooid zul len zijn, te krijgen. Ir. C. van dei- Meer, belast met de dagelijkse uit voering van de sluis en andere wer ken, besprak waarom voor een brug was gekozen om het werk te kunnen bereiken en gaf nadere bijzonder heden over het werk zelf. Door mid del van een dia-serie werd getoond hoe in één jaar tijd, alles was ge maakt. T en toons telling Een werkkeet van rijkswaterstaat op het eiland was als tentoonstel lingsgebouw ingericht, waardoor ook leken een inzicht konden krijgen van de groei en de verschillende fasenj waarin het werk zal worden uitge voerd en welke materialen daarbij worden gebruikt. In een daarvoor apart ingerichte hoek kon men zien, hoe de kinderen van de drie gemeenten in de diverge* scholen, hun fantasie hadden laten wérken om in tekeningen en. kollages het werk uit te beelden. Maar er ble ken twee gemeenten te hebben mee gedaan, Bruinisse ontbrak, alleen het bordje waar alles had moeten liggen was er, en ook de bejaarden waarvoor het gemeentebestuur van Bruinisse de reis had willen bekos tigen, lieten verstek gaan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's AMSTERDAM, 16-9. Het belang rijkste probleem waarmee de Euro pese Gemeenschap de komende ja ren te makeii krijgt, is een onaan vaardbaar hoge werkloosheid, die nog lang zal aanhouden. U. Slager in burgemeester akt ie, H. P. Links Ever- Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH, 16-9. Zaterdagmorgen werden de Burghse gemeenteperen onder gunstige weersomstandigheden verkocht. Er bestond een goede belangstelling voor dit jaarlijks gebeuren. Stipt half tien verwelkomde bur gemeester H. P. Everwijn de aan wezigen en deelde mede dat de man die de peren mondeling aan de man brengt, de heer II. Slager, dit voor de 25ste maal doet. Hij feliciteerde de heer Slagei daarmee. Tevens zei de burge meester dat hij zelf zijn openings woordje voor de laatste maal uit spreekt, omdat hij volgend jaar 1 september zijn ambt wegens het be reiken. van de leeftijdsgrens neerlegt. Na afloop werd in café-bar „De Westhoek" in het bijzijn van wet houder De Feiter en de schrijver, de heer P. Zoon nog wat nagepraat en kreeg de heer Slager een geschen kenbon aangeboden. Herman Slager zoals hij bij ieder een beter bekend is begon dit „baan tje" na de ramp in 1954 als opvolger van zijn vader die toen gemeente werkman bij de voormalige gemeen te Burgh was. Elk jaar weer zette hij de koopjes uit en op de zaterdag morgen voor of met de Burghse ker mis praatte hij de peren naar een koper. Vroeger met een dubbeltje of een kwartje omhoog gaand, nu al met een gulden. Waren het in dc vijftiger jaren nog veel rassen van de heel oude stem pel, zoals ..kattekoppen". nu zijn het hoofdzakelijk de Saint Rcrny kook- pcren cn daartussen wat Gicscr Wil demannetjes. De oxide rassen zijn bijna allemaal verdwenen doch de gemeente plant te onmiddellijk weer in. Zo is het dorpse perengezicht, bijna uniek voor Nederland, gebleven en velen hamen een van de 45 koopjes voor hun rekening. Het is puur natuur wat hier geoogst wordt, want de bo men zijn wel gesnoeid, maar niet ge spoten. Een moedig man springt niet, maar daalt voorzichtig af, na eerst de diepte te hebben ge peild. P. J. Sta hl Burgemeesters hesen zaterdag hun gemeentevlag op de Philipsdam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit probleem - aldus de minister van buitenlandse zaken, dr. C. A. van der Klaauw, op een bijeenkomst van de beweging van liberale en „ra dicale" jeugd in de gemeenschap - is belangrijker dan de uitbreiding met drie nieuwe leden, de Europese ver kiezingen in juni volgend jaar en de betrekkingen met andere landen. Omdat een geleidelijke reorgani satie van de industriële aktiviteit vergt en grotere monetaire stabili teit nodig is, voordat gezamenlijk kan worden opgetreden, zal grotere werkloosheid een wezenskenmerk van het Europa van de komende ja ren zijn. Zij zal een bron van grote sociale en ekonomische spanningen vormen, waarvoor geen enkel lid van de Gemeenschap geheel gespaard zal blijven. LONDEN, 16-9. In Londen is ie 31-jarige Astrid Proll aangehouden, die wordt beschouwd als een van de leden van de „harde kern" van do RAF, de Rot Armee Fraktion. Da: 's vrijdag meegedeeld door het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn. Astrid Proll werd gezocht we gens poging tot moord op twee poli- tie-agenten in Frankfort, en wegens gewapende roofovervallen en vals heid in geschrifte. Goede oogst De oogst was groot dit jaar, zo groot dat in de vroege donkere uur tjes, na het verschijnen in dc krant van de verkoop, al enkele kisten pe ren stiekum werden afgedaan. Ook de eerste storm smeet een paar hon derd kilo's op de grond en dat is dan een meevallertje voor dc omwonen den, want die rapen ze snel op. Vreemde tiumeu Opmerkelijk is dat steeds meer vreemde namen (late toeristen of tweede huisbewoners) op dc koop- lijst voorkomen. De totale opbrengst was f 1804,en een doorsnecprijs is moeilijk te schatten, doch komt op ongeveer 30 cent per kilo. Ofschoon een optimist rond 80 cent kwijl was omdat hij de oogst verkeerd beoor deelde. Het blijft echter - in vergelijking met dc winkelprijs - een koopje. De gehele zaterdag Is er druk geplukt en dc meeste bomen zijn al van hun zware last ontdaan. Verwachting tot dinsdagavond: Later opklaringen In de nacht en ochtend plaatselijk een bui, later op de dag meer opkla ringen; matige tot vrij krachtige wind uit west tot noordwest; mini mumtemperaturen omstreeks 10 gra den, maximumtemperaturen rond 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kns op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 7.20, onder 19.47 Maan op 21.11, onder 10.25 Laatste kwartier: 24 sept. (6.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagvvater 19 sept. 5.54 18.04 11.02 23.38 Springtij: 19 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een noordwestelijke lucht stroming blijft het weer bij ons be palen. Een wolkenzóne, die zich maandagmorgen boven Schotland bevond trekt in deze stroming mee en zal dinsdag ons land passeren. Plaatslijk kan er daarbij een enkele bui vallen. Boven Scandinavië be vindt zich een diepe depressie, die voortgekomen is uit de tropische cycloon „Flossie". Vooral op de zuidkust van Noorwegen veroor zaakte de depressie zondag een zware storm. Een hogedrukgebied, waarvan het centrum op dat mo ment boven Zuid-Ierland lag, zórgde voor bijzonder fraai weer in Frank rijk en Spanje. Zondagmiddag kwa men in Midden-Frankrijk tempera turen voor tussen 25 en 30 graden. In Spanje liepen de middagtempera- turen op tot rond 33 graden. MANAGUA CARACAS SAN JOSE, 17-9. Terwijl de situatie in de Midden-Amerikaanse slaat Nicara gua onduidelijk is vanwege de van overheidswege ingestelde censuur krijgt de burgeroorlog in dit land steeds meer internationale aspekten. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez, een felle kritikus van het regime-Somoza, heeft verklaard dat hij maandag naar de algemene vergadering van de Verenigde Na ties zal gaan om de situatie in Nica ragua aan de kaak te stellen. De be schuldigingen over en weer tussen Nicaragua en Costa Rica worden steeds krachtiger. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Gcense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon tOll 13) 161R 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1