Iepziekte slaat opnieuw toe in gebieden van de Westhoek M3332J3M3 Mavo-IV-leerlingen van „Professor Zeeman" in kontakt met streekvolwassenen fe. lb zeelN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Alarmerende situatie Heef f U neg een •- goed BANKSTEL maar- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. A.L.G. Noordwelle „Gespreksmiddag" te Renesse L.A. ISTA ahoy' t <f 5"C Q 2C; Jf** iLf 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 1978 135ste jaargang Nr. 22372 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 23.90. per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. i\ dit nummer: De (komende„open dag" Philipsdam WESTERSCHOUWEN, 15-9. De iepziekte is de laat- ste jaren maar zeer sporadisch tot uiting gekomen in het iepenbestand der Westhoekse bossen, lanen en dre ven. En nu plotseling komt er een aantal meldingen van iepen die in zeer korte tijd bun blad verliezen en nu al in win terkleed staaii. Ze zuilen nooit meer bladdragend zyn omdat ze dood zijn gegaan aan de iepziekte. De veroorzaker van de ze ziekte is de iepespintkever die een schimmel genaamd Cerastosto- mella ulmi van de ene boom op de andere overbrengt. De schimmel is dus het dodelijk wapen voor de iepen en de spintke ver zorgt voor de overbrenging van de ene op de andere boom. De schim melsporen worden voortgebracht in de z.g. poppewiegen en door de vol wassen kever bij het uitkomen mee genomen, Voor dat het tot eierleggen komt vreet de kever boven in de bomen aan de jonge bast (rijpings vraat) en brengt daarmede de sporen over. Bij gezonde bomen lukt dit niet zo best omdat de door het wijfje Advertentie U bent van harte welkom. gegraven moedergang vol sap loopt en het keverbroed ten gronde gaat. Zieke bomen Is de boom ziek en de sapstroom gestoord dan heeft het broed een kans zich te ontwikkelen. De iepe spintkever heeft dus voor zijn ont wikkeling zieke bomen nodig, doch hij maakt zelf de bomen ziek door ze te infekteren met de schimmel. Twee Nederlandse biologen hebben veel werk gedaan aan het onderzoek van de oorzaak en de bestrijding van de iepenziekte, namelijk de dames dr. Bea Schwarz en dr. Christine Buisman. Door het opruimen van aangetaste en dode bomen heeft men de uitbreiding kunnen vertragen echter zonder deze te kunnen tegen houden. Tegenwoordig zijn diverse kwekers bezig om een resistent ie penras ite kweken, helaas nog zonder een goed resultaat. De onderzoekin gen hebben geleid tot een ziektever schijnsel dat jaren kan voortduren zont 't dat dit direkt aantoonbaar is en een optreden waardoor binnen eni- ge weken de boom dood gaat. Alarmerende situatie Maandag maakte een kontrole- team van de Plantenziektekundige Dienst een tocht door de Westhoek en hieruit bleek dat bepaalde gebie den een alarmerende situatie deden ontstaan. Vooral de Hogezoom bleek danig aangetast en rooien is hier de enige oplossing. Alle partikulieren zullen dan ook verzocht worden om aangetaste bomen te rooien mits ze buiten de bebouwde kom wonen. Binnen de bebouwde kom neemt de gemeente dit werk voor zijn reke ning. Voor dat de bladval iedere kontrole onmogelijk maakt zijn de bomen gemerkt met een geel kruis. Onderzoek De adjunkt-direkteur van Ge meentewerken gemeente Wester- schouwen die zich speciaal met deze situatie in het iepenbestand bezig houdt, de heer W. v. Meerten vertel de ons dat regelmatig stukjes boom schors naar de Plantenziektekundige Dienst in Wageningen worden opge- stuur om vast te kunnen stellen of we hier met een snel-dodende schim mel te doen hebben. Gelukkig is dit tot nu toe niet het geval. Wel wordt gewerkt mat een sex-lokstof om de mannetjes uit te roeien. Op een gaas je met een „vrouwengeur" wordt lijm gesmeerd en de mannetjes die hierop toesnellen, worden uitgescha keld. Toch is deze manier niet doel treffend en kostbaar evenals bat in brengen van een injektiestof in de sapstroom van de zieke boom. Jam mer dat op diverse plaatsen in de Westhoek hier en daar gaten zullen ontstaan in het houitbestand doch een snel terugplanten met ander loofhout kan het aanzien weer snel doen her stellen. Advertentie UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Telefoon (011)6) 1245 MANILLA. Een vliegtuig van de Filippijnse president Marcos is don derdag in de buurt van de luchtha ven van Manilla verongelukt. Vol gens de eerste berichten zijn ten minste 32 mensen omgekomen. Het staatshoofd zat niet in het toestel. SEROOSKERKE. Stemmingsbeeld bij de inlagen onder Moriaanshoofd. Hel is nog altijd een beetje als vroeger; Schouwen heeft geen grote estetische pretenties, maar het is van een ver fijnde schoonheid, gevat in een groot en wijds kader. Als het na-zomerse weer echt nog komt, valt er heel wat te zien. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's RENESSE, 14-9. In het C.J.V.-kamp aan de Kampweg te Renesse vond donderdag de „gepreksmiddag" plaats tussen leerlingen van klas Mavo - 4 van de R.S.G. „Prof. Zeeman" en een gezelschap dames en lieren van Schoiiweii-Duiveland, onder toeziend en wakend oog van een keur van leraren. De gespreksmiddag was onderdeel van een ontmoetingsweek. die de leer lingen - bij het begin van hun laatste schooljaar - beleefden. Een dergelijke ontmoetingsweek is stilaan traditie geworden en de ambiance van het kamp te Renesse leent zich daar uitstekend voor. Een van de aangetaste iepen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De regie deze middag was in han den van de heer R. Soesman en ge neraal gespreksleider was de heer D. v. d. Wekken. Men had het handig ingepikt, om alle leerlingen een kans te geven, hun zegje te doen over een tiental, duidelijk op de maatschappij ge richte stellingen. Het leerlingental - rond de zeven tig - werd verdeeld in groepen; elk der groepen kreeg een regio-partiku- lier toegewezen. De groep koos zich een rapporteur of rapportrice, die later in de mid dag in de plemaire vergadering ver slag uitbrachten. Met deze stringen te methode bleek het mogelijk, bin nen de perken van de tijdslimiet te blijven. „Hoe meer je leert" Aan de orde: „Hoe meer je leert, hoe beter het is", een antieke stel ling, die intussen omstreden is. De zaak wordt - met het oog op de maatschappelijke honorering (ba nen) dubieus gesteld. In het algemeen werd de nood zaak van blijven studeren vooral voor technische vakken aanbevolen. „Leren" werd echter ook algemeen als nuttig bestempeld, als bijdrage tot meer levensgeluk. „Door groeiende technische moge lijkheden en automatisering lossen wc alle problemen sneller en beter op". De Stelling werd niel als juisi er varen ...Wc" lossen niet alles op en akelig bijverschijnsel is de groeiende „output" van mensen door hel pro ces van automatisering. Overigens kan het technisch proces van re search niet worden stopgezet. De techniek gaat door. Fraai gepolijst werd gepraat over het begrip „tevredenheid", dat uiter aard alles te maken heeft met ge luk. Opvallend hierbij was toch wel de duidelijke afstandelijkheid, die althans deze jeugd inneemt tegen over het botte materialisme van de ze tijd. (Vervolg pag 4) f Een metis die voor zichzelf t leeft, leeft maar halt. J Delille f f Advertentie Advertentie AUTOMOBIELBEDR. W. C. ISTA ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land Rover en Range/Rover St. Joostdijk 4i - Oosterland - Tel. (01114) 1495 ruHerüam 29septtm8okt78 openingstijden: 10-f7u. 19-2Z30a's zondags 0-17u

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1