Duivelandse dames maakten „vliegvluggertje" naar Salzburg De ontwikkelingen in Camp David BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE u WERKLOZE HEEFT ALLEEN OGENSCHIJNLIJK VRIJETIJDS-VOORDEEL OfltmoetingSWeek Als gasten van Rode Kruis Vliegtuig in een vliegtuig op Schiphol De „kerk- Marokkanen" THE CAR s,a™5 JAMES BROLIN.KATHLEEN LLOYD. JOHN MARLEY. ELIZABETH THOMPSON Rapport S.C.P. Hasj vondst aan de grens AGENDA 2 Advertentie Interessant onderdeel van onder was nieuwe stijl» z\|ii niet alleen pro- jekten, maar ook themagesprekken, waarin de jeugd betrokken wordt bij allerlei maatschappelijke en so ciale vraagstukken. Een op de aktu- alitcit gerichte vorm van onderwijs, die de school inderdaad dichter bü de samenleving brengt. i Relevant in dit verband is een ontmoctingswcek, die dc 4e klas Ma vo van het Prof. Zeeman-lyceum (de ze week) houdt in het CJV-kamp te Renesse. Vandaag (donderdag) ko men in gesprekken met ouderen, verschillende waardevolle onderwer pen aan de orde, de titels waarvan alleen al een indruk geven, waarmee dc jeugd zich tijdens zo'n speciale week bezig houdt. Inhakend op het fenomeen van het zich steeds meer in breedte en lengte uitbreidende onderwijs, komt de stelling aan de orde: „Hoe meer je leert, hoe beter het is". In eerste in stantie wordt bij deze stelling een vraagteken gezet, gelet op het feit dat velen, die veel en lang hebben gestudeerd, toch maar moeilijk aan de slag kunnen komen. Aan de orde komt ook, de nood zaak van een vakopleiding, omdat gebrevetteerde mensen tenslotte nog de beste kansen zouden hebben. Een probleem dat tegen het boven staande aanleunt is het verdwijnen van allerlei soorten werk, door toe nemende automatisering. Dc tech niek vervangt dc mens. In dat we reldje waarin leerling - en straks af gestudeerde - zich bevinden' en gaan bevinden, komt de geluksvraag aan de orde. of - zo men wil - dc ievrc- denheidsvraag. Een simpele 'vraag in dit verband: „Wat is tevredenheids- vraag. Een simpele vraag in dit ver band: „Wat is tevredenheid eigen lijk". Dc rol van het geld bij dit alles is ook niet gering en in diskussie komt, hoe men daarmee aanmoet? Andere praatthema's: problemen voortko mend uit de welvaart (vervuiling c.d.) en de positie van de bejaarden in het geheel van de samenleving. De rol van de reklame en het vereenza- mingsproces, waarin talrijke mensen zijn verwikkeld, zijn tenslotte „items", die te Renesse zullen wor den doorgepraat. Men zal er daar na tuurlijk niet „uitkomen", zo dat heet, maar als er bouwstenen worden aan gedragen om de jeugd wat inzicht en mogelijk wat meer houvast te geven, lijkt ons dat mooi meegenomen. DE& HAAG. Mevrouw. Wüthrich- van dèr Vlist is geïnstalleerd als lid van' de Tweede Kamer. Zij vervult de vakature in de PvdA-fraktie die was ontstaan door het vertrek van hot kamerlid Schaefer. SCHIPHOL, 13-9. Met het grootste vliegtuig ter wereld, een Lockheed C-5 A Galaxy van de Amerikaanse luchtmacht, is woensdagmorgen de eerste complete F-16 op Schiphol aangevoerd. De F-16, waarvan alleen de vleugels waren gedemonteerd, nam slechts een klein deel van de enorme laadruimte van de Galaxy in beslag. De F-16 is bestemd voor de Fokker fabrieken op Schiphol-Oost. Het toestel zal daar uit elkaar geno men worden ter bestudering van de assemblage. De komst van de Ga laxy naar Schiphol betekende voor de nationale luchthaven een primeur Nooit eerder is een dergelijk vlieg tuig op Schiphol geland. SCHOUW EN-DU IV ELAND. Woens dag werden de eerste suikerbieten van Schouw en-Duiv eland van de boerderij J. Koopman in het Gouwe- veer, naar Dinteloord vervoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DU1VELAND, 13-9. De.Duivelandse dames mevrouw W. van Sas-Heijboer en mevrouw N. W. Flikwéert (beiden te Nieuwerkerk), hebben gisteren een „vlieg vluggertje" gemaakt naar Salzburg met „Marlinair". Met een DC-9 van Martinair Hol land z(jn woensdag namelijk vijftig gehandicapten, allen' gast Van het Rode Kruis, voor een dagje uit naar Salzburg gevlogen. 'Onder de gasten, afkomstig uit tien verschillende provincies, bevon den zich dertien patiënten geheel aan de rolstoel gebonden, terwijl vijfen twintig anderen een rolstoel nodig hadden om zich over wat langere af stand te kunnen verplaatsen. Zij werden terzijde gestaan door 28 Rode Kruis helpsters en de bpmanning van het vliegtuig. De charteronderneming stelt elk jaar een toestel ter heschikking van het Nederlandse Rode Kruis om een vlucht met patiënten te kunnen ma ken. AMSTERDAM. De politie heeft bij een inval in een Surinaamse so ciëteit in het voormalige Sosa-ge- bouw aan de Vijzelgracht in Am sterdam tien personen (onder wie een vrouw) aangehouden op ver denking van overtreding van de opiumwet, heling of diefstal. AMSTERDAM, 13-9. De aktie 182 (de aktie van de 182 Marokkanen, die voor een verblijfsvergunning in aanmerking willen komen) hebben woensdag in een brief aan de minis terraad gevraagd thans reeds de de finitieve beslissing te nemen. „Maak een einde aan onze martelende on zekerheid op dit moment te nemen: verblijfsvergunning voor de 182, nu", aldus het slot van de brief. THURMONT (Maryland), 13-9. - President Carter lieeft woensdag, na een onverwacht nieuw gesprek van byna anderhalf uur op dinsdagavond met premier Begin van Israël, over leg gepleegd met minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vancc en de nationale veiligheidsadviseur Zaig- nicw Brzczinski. Hierna, kort na het aanbreken van de (Amerikaanse) dag om kwart voor zeven (kwart voor één woensdag middag bij ons), werd meegedeeld ddt de president aan het werk was gegaan met de Amerikaanse delega tie in Camp David. Carter en Begin waren hun over leg dinsdagavond om acht uur Ame rikaanse tijd begonnen en hadden het om half tien beëindigd. Het was hun eerste tete-a-tete sinds zondag. De Amerikaanse president had president Sadat van Egypte dinsdag morgen gedurende een uur en vijf endertig minuten gesproken. 1 1 v. 1): 1 VA VUB.li Direkt na de aankomst in dc Mo- zart-stad, werd met bussen een tocht door de stad gemaakt, gevolgd door een lunch, aangeboden door het Oos tenrijkse Rode Kruis. De middag kon men vrij doorbrengen. Na Bournemouth, Londen, Neu renberg, Parijs, Zurich, Kopenhagen en Oslo was Salzburg de achtste Martinair Rode Kruis Vlucht. WAT W VI &lU x.N' xN Verwachting tot vrydagavond: Wisselvallig' Vannacht opklaringen en minimum temperaturen rond 10 graden; over dag veel bewolking en later kans op regen; matige, aan de kust tot krach tig toenemende zuidwestelijke: wind; maximumtemperaturen ongeveer 18 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 14 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op eén geheel droog etmaal 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 7:13, onder 19.55 Maan op 19.16, onder 5.18 Volle maan: 16 sept. (21.01) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater ^aagwater 15 sept. 2.44 15.05 8.23 20.44 Springtij: 19 sept. HET WEEKOVERZICHT DÉ BILT, 14-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgebreide wolkenzone, waaruit op veel plaatsen tijdelijk nogal wat regen viel, trok in de loop van donderdag in oostelijke richting over ons land. In zuid-Engeland kwam er in dit regengebied ook: on weer voor. Als deze storing ons land gepasseerd zal zijn, kómt er een pe riode met énkele opklaringen. Op de Atlantische Qceaan ongeveer 2500 km hier vandaan, bevond zich don derdagmorgen een depressie met bij behorende regenzones. Dit weersy steem koerst in de richting van west- Europa en kan ons land vrijdag aan het eind van de dag bereiken, dus opnieuw toenemende bewolking en regen. In bet temperatuurverloop komt weinig verandering. A.s. zaterdag 16 september en zondag 17 september UNIVERSAL pcrmes Presents and RONNY COX A UNIVERSAL PICTURE TECHNICOLOR® PANAVISION® Uitgebracht door Cinema International Corporation Aanvang 20.00 uur - Toegang 12 jaar DEN HAAG, September. De verslechterde ekonomi- schè situatie heeft als belangrijkste gevolg een grote werkloosheid, terwijl de samenleving hoge eisen blijft stellen aan de kwaliteit van het bestaan. Bij dit laatste wordt aangetekend dat er wat meer reserve is ten aan zien van de overheidsuitgaven. Ma tiging ervan zal evenwel van invloed zijn op dc verstrekte diensten en op de werkgelegenheid in die sektor. Dit staat in het derde tweejaar lijkse rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (S.C.P.) dat voortborduurt op eerdere rapporten. Hoofdpunt is. dat de werklozen van hun situatie een reeks negatieve ge volgen ondervinden van financiële, sociale en psychologische 'aard, Er bestaat het risicö van verouderen van kennis en ervaring bij de werk lozen. Vaak vindt na een periode var- werkloosheid aanstelling plaats op een lager niveau. Het ogenschijnlijk voordeel van de situatie van de werkloze, over meer „vryc tijd" te beschikken, kan niet tot zyn recht komen. Niet-werkenden plegen betrekke lijk sterk te bezuinigen op uitgaven voor vrijetijdsbesteding. De opvang van werklozen en andere niet-wer- kenden is niet goed. De sociaal-cul turele voorzieningen om hierin te voorzien lijken onvoldoende: de toe genomen vrije tijd van de niet-wcr- kenden heeft niet tot gevolg dat "net gebruik van die voorzieningen toe neemt. Sombere vooruitzichten De afgelopen economische groei komt nog niet ten volle tol uiting in dc consumptiepatronen van de bevolking. Deze blijkt wel al door drongen van de somberder economi sche vooruitzichten, aldus het S.C.P. Als het over vrije tijd gaal, signa leert het S.C.P. ook enkele algemene ontwikkelingen. Zo is tussen '60 en RIJSBERGEN. 13-9. Dc douane recherche heeft bij dc grenspost Ha- zeldonk op de E-10 twee uit China afkomstige vrouwen met drie Kilo heroine aangehouden. Het verdoven de middel vertegenwoordigt een waarde van ongeveer anderhalf mil joen gulden. De aandacht van de douanerecherche werd getrokken doordat beide vrouwen in oen Franse la- i «Je ".rol1 o\ i wilden, I»t heroï ne zal verstopt in ecu dubbele deksel van een koffer. Zierikzcc Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. T/m 16 september dinsdag t/m zaterdag Zicrikzec Galrie „Nobel", Nobelstraat 27, ex positie Jan P. Jongschaap, 13.00 - 18.00 uur. Donderdag 14 september Zicrikzec Havenplein 24, 19.00-20.00 uur, Rechtswinkel. Zonncmairc Café Bommencdc. 20.00 uur, Klavcr- jaswedstrijden (voor iedereen). Vrijdag 15 september Zicrikzec Chr. kleuterschool „De Speeldoos", 19.30-21.30 uur, inlevering kleding. Chr. Ger. kerk; lezing over Israël; 19.30 uur. „Brogum", popgroep Monroe"; 20.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, afscheids avond Ria Kosters. Bruinitiar Kccrudelta (Aquadclta) 16.00 uur, kindermiddag met poppentheater; 20.00 uur show- en dansavond. Zaterdag 16 september Zicrikzec Chr. kleuterschool „Dc Speeldoos", 10.00-12.00 uur. verkoop kleding. Schoolplein J. L. de Jongeschool, start Lions-wandeltocht, 14.00 uur, inschrijven 12.45 tot 14.00 uur, ..Brogum"; disco-avond; 20.30 uur. D«: Witte Raai, Lammermarkt 18, koffie-uurtje Bond voor Opzichzelf- stoanden, 15.0Q uur. Muziektent Havenplein, 16.00 tot 17.30 uur, concert Labora Futura. Concertzaal-bioskoop; The Car; 20.00 uur. Burgli Ring vanaf 9.30 uur openbare ver koop peren. Zonncmairc Tent op schoolplein, slolkonscrt „Nut en Uitspanning", 19.30 uur. Drcischor Ophalen oud papier door Crescendo (vrijdagavond in de polder). Anna Jacobapolder Dorpshuis: „Open dag" Philipsdam, 11. 00 uur. Zondag 17 september Zicrikzec „Brogum"; bistro-middag. Concertzaal-bioskoop; The Car; 20.00 uur. Maandag 18 september Zicrikzec Huis van Nassau, bovenzaal, bijeen komst Philatelica, 20.00 uur. „Zeeuwse Herberghe". Afd. Schou wen Plattelandsvrouwenbond. 14.00 uur. Concertzaal, modeshow, 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur, raadsver gadering. Ver.-gebouw, 20.00 uur, bespreking publiek-opbouwwerker. Dinsdag 19 september Haamstéde v 1 Rekreatiezaal Geref. Kerk, bijeen komst NCVB, 19.45 uur. Kcrkwervc Zaal Chr. Ger. Kerk, koorrepetilie, 20.00 uur. Brouwershaven j.'t Tonnenmaguzijn"; bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Woensdag 20 september Zierikzee Hotel Van Oppen, vergadering Vrou- wenkontakt PvdA, 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, N.C.V.B., 19.45 uur. Zonnemairc Dorpshuis, bijeenkomst NBvP Noord- gouwe e.o.y 20.00 uur. Duiveland Ned. Herv. Kerk Brouwershaven, bezichtiging door NBP afd. Duive land, 14.00 uur. Donderdag 21 september Zierikzee Herv. Ver.gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. '75 het bezit van duurzame goederen voor de vrijetijdsbesteding sterk toe genomen, wat ook het geval is met andere uitgaven voor dit doel. Of schoon de vrije tijd voor de meesten niet groter werd, worden wel vaker aktiviteiten ondernomen. In het rapport van het S.C.P. wor den nog overzichten gegeven van de stand van zaken op het gebied vanr gezondheid en maatschappelijke dienstverlening, arbeid en sociale ze kerheid, wonen, onderwijs en vor-, ming, justitie en strafrechtspleging, aangevuld met hoofdstukken over culturele veranderingen en proces sen van democratisering en ontzui ling. Dorpshuis, bijeenkomst NBvP Noord- welle e.o„ 20.00 uur. Vrijdag 22 september Renesse Hotel „Zerusl", 20.00 uur, oprich tingsvergadering trimfietsklub. Zaterdag 23 september Zierikzee De Witte Raaf, Lammermarkt 18, Koffie-uurtje, Bond voor Opzichzelf- staanden. Nieuwerkerk Bouwterrein Vierbannenstraat. De monstratie modelvliegtuigen; 14.00 uur. Maandag 25 september Nieuwerkerk Wijkgebouw, 14.30 uur, moeder-kleu- terkursus. Renesse Kleuterschool, ouderavond 19.30 uur Dinsdag 26 september Zierikzee Geref. Kerk, 10.30 uur, ontmoetings dag. Ger. Vrouwenverenigingen. Woensdag 27 september Nieuwerkerk Lampionoptochl; 20.00 uur. Zaterdag 30 september Renesse Herv. kerk, start herfstwandeling Bond voor Opzichzelfstaanden, ook voor kinderen, 14.30 uur. Nieuwerkerk Dolfijn-Disco-Swimming; 14.00 uur. Maandag 2 oktober Noord gouwe Ver.-gebouw, 20.00 uur, bespreking publiek-opbouwwerker. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktlc (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) GG0 Bezorging (01119) OfcO 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2