e e De Deltawerken: eerbied voor het leven crox. susv Halvarine Mevrouw M. C. Monna (74) promoveert aan de Rijksuniversiteit te Leiden ixgMlH'lï Ijr, HUUR Dood door wespensteken Vrouw redt vallend kind papier Toilet- ADM en NDSM C} SC, c Kano. vleugel oi orgel met recht van koop ïn dit nummer: Korenmolen Oosterland in herstel Denken in dynamiek DE ZIERIKZEESCHE COURANT 178 Vroeger aan H.B.S. Zierikzee Dage<i|fcs qeopend van 9 17.30 uur. Vrijdag hoopevonri van >9 21 uur a B Menselijke hand Dit kleurig, levendig landschap is niet alleen het resultaat van een „laissez faire" van bewegingen van lucht, water en bodem, tezamen met het geboren worden, het opgroeien en het weer afsterven van planten en dieren. Behalve door deze fysi sche en biologische dynamiek is dit landschap ontstaan door een mense lijke hand die in toenemende mate het water ging leiden en het land ging bewerken. Een hand die ook in de toekomst zal leiden, datgene be warend en ontwikkelen wat eerder aan goede werd verworven. Daarom zijn. er in het landschap kunstmatig aangebrachte verhogin gen: de dijken en de dammen, die het laaggelegen land tegen overstro mingen afschermen. Daarom is er in het landschap een ingewikkeld stel sel van sloten en watergangen, waarin het regenwater wordt opge vangen en afgeleid naar sluizen, molens en gemalen, die het water weer in buitendijkse richting lozen of wegpompen. Deltaplan En nu is men sinds 1953, het jaar waarin door een zware storm op de Noordzee in het zuidwesten en noor den van Nederland de dijken door braken en uitgebreide overstromin gen ontstonden, 1835 mensen het le ven lieten, 37.000 stuks vee verdronk ,en economisch, sociaal- en cultureel leven werd verstoord - nu is men sinds dit jaar van vertwijfeling en x maal 1835 verdriet weer bezig dij ken en dammen te bouwen, een complex van waterkeringen mét kunstwerken volgens een plan, dat met de naam „Deltaplan" wordt aangeduid. Natuu rbehoud Dit Deltaplan wordt echter niet alleen gerealiseerd ten behoeve van een grotere veiligheid van ons land ten aanzien van hoge zee_ en rivier standen, dit Deltaplan beoogt ook een verbetering van de zoetwater huishouding in geheel Nederland, waarbij - ten nutte van de landbouw en de drinkwatervoorziening - door betere distributie zo weinig mogelijk zoet water naar zee wordt afgevoerd en het zoute water zoveel mogelijk in zeewaartse richting wordt terug gedrongen, opdat zoet water in agra rische gebieden kan worden ingela ten. «venna, stemmen, onderhoud door geheel Nederian REDAKT1E, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar f 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exciusief 4% B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE, 13-9. Het zal velen opvallen flat Neder- de uitvoeringsduur (32 jaar vanaf - 1953 tot uiterlijk 1985), en de kosten land zo n ai wisselend, zo n boeiend landschap heeft, (circa io miljard gulden). Er zijn beboste heuvels en duinen, vlakke landerijen en weilanden. Dynamische (1797 - 1889) Het is ook een landschap met veel water: zoet water dat vanuit het oosten en het zuiden via de rivieren R(jn, Maas en Schelde en via beken ons Jand binnenstroomt en daar het zoute getjjdewater van de Noordzee ontmoet. En boven dit landschap verheffen zich uitbundig -zonnige wolkenpartyen of worden somber-gryze wolken door de wind voortgejaagd, wolkenluchten die hun schaduwen werpen op het land en die zich spiegelen in het water. Het is geen wonder dat de afwisse ling in ons landschap zich voortzet in een rijk geschakeerde planten- en dierenleven en uiteindelijk in een bevolking met een grote variatie in menselijke eigenschappen en be staansvormen. WAARIN OPGENOMEN Donderdag 14 september 1973 135ste jaargang Nr. 22371 ROTTERDAM, 13-9. Ir. A. Stikker president van de Raar van Bestuur van het Rijn-Schelde-Verolme con cern (RSV), tevens lid van de Be leidscommissie Scheepsbouw, heeft de weigering van de Amsterdamse scheepswerf ADM, mee te Werken aan de combinatie met de NDSM woensdag „onverstandig" genoemd. De beleidscommissie, die gisteren werd verrast met de mededeling van de ADM-directie, blijft op het stand punt staan dat het samengaan van beide ondernemingen een „goede zaak" is. De heer Stikker betwijfelt of er voor beide bedrijven afzonder lijk een toekomst is weggelegd. MÜNCHEN, 13-9. Een 38-jarige landbouwer uit Rennhofen in Beie ren is overleden aan de steken van twee wespen. Dokters zijn van me ning dat de man een allergie had. aangezien wespensteken doorgaans ongevaarlijk zijn. Een collega van de man was door drie wespen gestoken zonder dat hij er nadelige gevolgen van ondervond. PARIJS, 13-9. Een vrouw die in. verwachting is heeft woensdag in de buurt van Parijs haar uit de zesde verdieping van een flatgebouw val lende zoon van twee jaar opgevan gen en gered. Het kind was alleen in de woning opgesloten. Terwijl de moeder naai de huismeester ging om een reserve sleutel te halen, was het bang ge worden kind op de vensterbank go- stapt en naar beneden gesprongen of gevallen. De jonge moeder, die juist de voortuin overstak, kon haar zoon bijtijds opvangen. SCHOUW EN-DU IVELAND, 13-9. Het heeft er alle schijn vandat de uiteindelijk toch wat dubieuze zo mer vrij ruw overgaat in de herfst, al kunnen verstilde na-zomèrse da gen nog ko nen. Wie deze week de zwarte wolken boven Zierikzee zag hangen, kreeg echter al helemaal een najaai s-gevoel. (Foto- Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's kuipje 500 gram 144 79 pak 4 rol, 1000 vel Andere belangrijke onderdelen van het Deltaplan hebben betrekking op natuurbehoud. Zij moeten er voor zorgen, dat een zo groot mogelijk ge tijde-milieu behouden blijft. Dit Deltaplan, dat krachtens de speciaal daarvoor in 1958 uitgevaar digde wet, de „Deltawet" wordt ge realiseerd, is een groot en moeilijk projekt. Groot vanwege de omvang, Advertentie Behoedzaam (Vervolg pag. 4) DEN HAAG, 13-9. De 74-jarige mevrouw M. C. Monna uit Den Haag, promoveert 27 september aan de Rijksuniversiteit in Leiden tot doktor in de let teren. Na als lerares te zyn afgekeurd .studeerde ze Sanskriet, de klassieke taal van Voor-Indie en die onder meer in het godsdienstige leven eenzelfde rol vervult als het Latijn in de Rooms-Katholicke Kerk. Voor haar promotic on derzocht ze liederen van de grote goddelijke boodschapper Zarathustra. Pro motor is dr. R. S. P. Beekcr, lector vergelijkende Indo-Europese taalweten schap. Mevrouw Monna studeerde Engels aan de school voor taal- en letter kunde in Den Haag, behaalde de middelbare akten A en B en werd rond 1930 lerares aan de Rijks HBS in Zierikzee. In september 1952 ging ze naar de Rijks HBS in Amersfoort, waar ze na een jaar of vijf werd af gekeurd. „Ik kon het gewoon niet meer aan" aldus de vrouw, die zegt het vervol gens kalm aan te zifn gaan doen. Dat is 7.e blijven doen toen ze het plan opvatte in Leiden Sanskriet te gaan studeren. „Ik heb wel eens een briefje gekregen met de vraag waar om ik dit of dat examen nog niet had afgelegd", aldus mevrouw Monna. Het afstudeeronderwerp kon vervol gens worden bijgesteld om onder werp te kunnen zijn voor de promo tie. Drie jaar „Drie jaar heb ik nu besteed aan het schrijven van het proefschrift", naar ze verklaarde. Het heet: „The gathas of Zarathustra, a reconstruc tion of the text". Gathas zijn gezangen of liederen. Zeventien ervan, daar zijn de geleer den het volgens mevrouw Monna wel over eens, zijn van de grote boodschapper zelf. Ze komen voor in de „Avesta", het heilige bock van de Parsen, volge lingen van Zarathustra, aanhangers van het Parslsme die thans wel in Perzië en India worden aangetroffen. Van de gezangen van Zarathustra bestudeerde mevrouw Monna onder andere de versvorm, bepaalde taal wetten en het gebruik van het hiaat in het woord. Ze blijft het kalm aan doen. Plannen voor wat na de promotie te doen, staan niet vast. „Ik zie wel wat mijn hand te doen vindt", aldus mevrouw Monna. Mej. M. C. Monna in haar Zierik- zeese jaren. Het plaatje is uit het be. kende boek: „Honderd jaar blokken", uitgegeven bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de toenmalige R.H.B.S. te Zierikzee. DEN HAAG. De regeringsfraktics CDA en VVD z(jn woensdag lijnrecht tegenover elkaar komen te staan door het CDA-voorstel de onderne mer de mogelijkheid te ontnemen vergaderingen van de ondernemings raad te bezoeken waarin belangrijke besluiten worden genomen. Moeilijk is de realisering omdat de dammen en hun kunstwerken in stromend water, een beweeglijke bo dem, een dynamische gemeenschap van mensen, dieren en planten moe ten worden gebouwd. Daarom wordt van de politici, de wetenschappers, de ontwerpers, de planners, de kost- prijsdeskundigen, de aannemers die de werken moeten uitvoeren, kortom van alle mensen, die - hetzij dichtbij, hetzij ver van de waterkant - aan de totstandkomng van de deltawerken moeten meewerken, geen statische bureaucratische gezindheid maar een „denken in dynamiek" vereist. Zulk een denken is nodig omdat het bouwen van dammen niet in de eer ste plaats een spektukulaire aange legenheid is, maar een behoedzaam inpassingsproces van starre elemen ten in een bewegende omgeving. Behoedzaamheid is geboden opdat schadè aan konstrukties en omge ving wordt voorkomen. Daarom moet het plan worden gerealiseerd op ba sis van wetenschap ten aanzien van al die bewegingen. Meteorologische, hydraulische en grondmechamsche gegevens zijn nodig. Ook moeten ecologische-, economische, sociale en politieke verkenningen worden uit gevoerd. Want het inpassen van die dammen moet bij voorkeur géschie- den wanneer de omgeving in betrek kelijke rust verkeert. De water bouwkundige geeft, hierbij de voor keur aan de zomerperiode, wanneer er weinig stormen zijn en aan de tijd rond de kentering van het getij, waarin de stroomsnelheden gering zijn. S 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1