Zeeuwse staten willen grotere getijdebeweging in Oosterschelde Zierikzeese bejaarden hadden fantastische dag in het C.J.V.-kamp Renesse Shetlands „bevrijd" KRIJGSWET IN RH0DESIÈ GELD NODIG Unanieme mening: DE ZIERIKZEESCHE COURANT LENING 1378^ PER 13S4/13BS Maans verduistering op komst Ontmoeting oud en jong MIDDELBURG, 9-9. De staten van Zeeland liebben vrijdag met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin een dringend beroep wordt gedaan op de regering en het parlement 0111 alsnog te besluiten de grootste doorlaatopening aan te brengen in de pijler- dam in de monding van de Oosterschelde. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Zij verzoeken om in de overwe ging te betrekken de meerdere kos ten van de grootste opening in ver gelijking tot - de door de regering aanvaarde opening tegenover de extra kosten van aanpassingswer- ken die van de thans gekozen oplos sing eventueel het gevolg zullen zijn. 77 procent De regering heeft onlangs besloten de pijlerdamopeningen zodanig te konstrueren dat 77 procent van de oorspronkelijke getijdebeweging blijft gehandhaafd. Allerlei s.ombere berichten van de zijde van onder meer de visserij, waaruit zou blijken dat de nu gekozen openingen te klein zouden zijn om de mosselvis serij op de huidige wijze voort te zetten zonder dat daar kostbare aan passingen voor nodig zijn, zijn de ooi'zaak dat de staten nog eens een laatste poging wagen om het parle ment haar standpunt te laten her zien. Gedeputeerde staten van Zee land hebben deze week al eerder deze mening kenbaar gemaakt. HILLSWICK (Shetlands), 10-9. De maritieme Navo-oefening „Northern Wedding" op( de Shetland-eilanden beleefde zondagmiddag haar hoogte punt. Bijna zevenduizend Ameri kaanse en Britse mariniers, versterkt met land- en luchtstrijdkx-achten en ondersteuningseenheden, kwamen in aktie en voerden op drie plaatsen succesvolle landingsopex-aties uit met amfibische voertuigen en helicopters. De drie aanvalsakties, uitgevoerd vanaf meer dan honderdvijftig vlak voor de kust gelegen schepen, bete kenden het einde van de „bezetting" van de eilandenreeks. De bezettex's werden gevormd door het bijna zes honderd man stex-ke regiment van het Nederlandse korps Mariniers, dat- twee dagen tevoren op verrassende wijze de eilanden had veroverd. REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Bruse aktie voor arme landen NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Maandag 11 september 1978 135ste jaargang Nr. 22369 ZIER1KZEÈ. Het Havenplein is weer schouwplaats van de traditio nele kermis, die zaterdag werd in geluid. De kermis is een indikatie in de tijd. „Na de kermis moet om 7 uur de lamp aan", gold vroeger, maar door de zomertijd (tot 1 okto ber) is dit nu niet meer het geval. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SALISBURY, 10-9. De blanke Rhodesische px-emier Ian Smith heeft zondag in een televisierede aangekondigd dat de krijgswet zal wox'den ingevoerd en dat scherpe veiligheidsmaatregelen worden ge nomen. De premier van Rhodesië zei dat maatx-egelen nodig waren na de „slachting" van afgelopen, zondag waarbij guex*x*illastrijdex*s na het af schieten van een passagiersvliegtuig volgens de autoriteiten in Salisbury blanke oveiTevenden zouden hebben doodgeschoten. De blanke minder heid in het land heeft zware druk op Smith uitgeoefend om éen hardere houding aan te nemen tegen de zwarte vex-zetsstrijders. STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het tendersysteem op 12 september a.s. V3n 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Alleen de rijkdom van het hart geeft waarde aan de rijk- f dom van het vermogen. f Ossip-Louri.é j Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien; eer.st harde w ind tul storm uit het noordwesten, in de loop van de dag afnemend; minimumtemperatui*en ongeveer 11 graden, maxim;: rond 16 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-tempcraturvn: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreek* 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON-EN M A ANSTANDEN 12 sept. Zon op 7.09. onder 20.03 Maan op 17.22. onder 1.35 Volle maan: 16 rept. (21.01) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 sept. 11.16 4.39 17.31 Doodtij: 12 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook voor dinsdag kan het weerbeeld als herfstachtig getypeerd worden. Een groot deel van de dag stant er veel wind. Pas later in de middag zal er van enige afname sprake zijn. Dit onbestendige weer wordt veroorzaakt door depressies, die snel van het westelijke gedeelte van de oceaan naar west-Europa trekken. Aanvankelijk werd door deze storingen - zachte lu« hl naar onze omgeving gevoerd; "waarin zélfs in de Dacht dr- tcnxprruturen nog rond 20 graden lagen. Zondagmiddag trok echter een koufront van west daalden de temperaturen enkele gra* d n Bovendien word de lucht toen ook onstabieler Daarin konden zich dan ook enkele buien vormen. Het ziet er naar uit dat er dinsdag opnieuw buien zullen vallen, maar er zal tussendoor ook af en toe zon zijn. DEN HAAG, 9-9. Er is een maans- verduistering op komst. De tijden zijn gegeven in de Ne derlandse tijd (zomertijd). Maansverduisteringen 16 september Start ged. verduistering 18.35 Start volledige vex-duistering 20.22 Maximum 21.03 Einde volledige verduistering 21.44 Einde ged. verduistering 23.31 Maan tijdens maximum in het Zenith circa 1300 km zuidelijk van India, halfweg Sumatra en Mada gaskar. Aanvang hei-fst 23 september 11.25 uur. RENESSE. De Zierïkzeese bejaarden beleefden een feestelijke dag in het CJV-kamp te Renesse. Een deel van de gasten kijkt belangstellend toe naar de verrichtingen van anderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sing van het betreffende dier pro beren soortgenoten op te zoeken. Zo werden tien gx*oepen gefox-meerd van 11 personen. Elke groep bestond uit acht bejaarden en drie jongeren. Dat er bij deze groepsformatie heel wat werd afgelachen is heel begrijpelijk. Per groep kreeg men de opdracht voor 's middags iets voor te bereiden zoals bjjv. het zingen van een lied, 't spelen van een sketsch, het maken en voordragen van een gedicht, het uitbeelden van een sprookje of het vertellen van een sterk verhaal. Nadat de groepen waren gevormd ging men per groep een wandelinge tje -maken om het terrein eens te verkennen. Terug in het klubgebouw was het tijd voor een gezellig oorrel en px-aatuurtje. Vervolgens werd de bejaarden een koffiemaaltijd aangeboden waarna jong en oud gezamelijk enkele liede ren zongen. Ook droegen verschil lende bejaarden (vaak eigengemaak te) gedichten voor. Zo had de heer li. S. Hanse ui Box-rendamme speciaal voor deze dag een gedicht gemaakt van maar liefst 7 achtregelige kou- pletten. Werken geblazen Daarna werd het menens en moest men aan de slag. De tien groepen, die elk een dier voorstelden moesten zich gaan voorbereiden op het spel- pi'ogramma. Het idee en de uitwer king van dit programmaondei'deel was in handen van de 16-groep van de C.J.V. Dit is een groep jongens en meisjes van boven de 16 jaar. De bedoeling van het geheel was, dat de ouderen samen met de jeugd met eenvoudige materialen zoals bijv. wat oude kleden en hoeden kreatief bezig waren. Met groot enthousiasme en inventiviteit waren de groepen druk in de weer om hun opdracht zo leuk en zo goed mogelijk uit te wer ken. Rond tweeën was het moment aangebroken dat de verschillende groepen hun prestaties lieten zien. Het geheel werd beoordeeld door een fraai uitgedoste jury, bestaande uit de heren B. D. Schot en Frans 'Vervolg pag. 3) RENESSE, 9-9. Zaterdag organiseerde de C.J.V. Zie rikzee weer een zeer geslaagde dag in hun kamp aan de Rainpweg te Renesse, voor de bejaarden van Zierikzee. De bedoeling van deze dag, die nu al weer enkele jaren aan het begin van ieder nieuw seizoen wordt gehou den, is het kweken van wederzijds begrip tussen be jaarden en jeugd. Het programma voor deze dag had men met opzet eenvoudig gehouden om alle C.J.V.ers de gelegenheid te geven zo veel mogelijk kontakt te leggen met de bezoekers. Een ingewikkelde organisatie brengt nameljjk met zich mee dat het persoonlijk kontakt een beetje in gedrang komt doordat men te druk is met organisatorische bezigheden. Dat voor het initiatief van de Zierikzeese C.J.V. van de zijde van de bejaarden veel waardering en be langstelling bestaat, bleek ovei'dui- delijk uit het feit dat deze dag maar liefst 35 bejaai'den in het kamp te gast wai-en. De gasten arriveei'den omstreeks 10 uur in het kamp. Het vervoer werd geheel belangeloos verzorgd door de fix-ma Van Oeveren uit Zie rikzee. Onder het genot van eeif-kop kofie werd een woord van welkom gespro ken door de voorzitter van de C.J.V. de heer B. D. Schot. In zjjn openingswoord gaf hjj een korte uitleg over de veranderingen die zich in het kamp hadden voltrok ken sinds het vorig bezoek van de bejaarden. Hij wees op de fx-aaie verandering van de voorgevel van het kluöhuis en op de zitkuil met barbeque. Deze biedt ruimte aan ongeveer 80 perso nen en is gedurende de afgelopen winter, voor het gx-ootste deel door eigen leden, verwezenlijkt. Verder vertelde hij dat men bin- nenkoi't met eigen leden, naar eigen ontwerp, enkele speelwei'ktuigen voor jonge kinderen zal gaan maken. Kennismaking Na de koffiemaaltijd was het tijd. voor een nadeie kennismaking tus sen de aanwezigen. Hiervoor had men een zeer originele manier ge vonden. Ieder ki'eeg een kaartje uit gereikt met daarop de naam van een dier. Daarna moest men door mid del van uitbeelding en klanknaboot-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1