Wethouder C. Bij de Vaate werd ereburger van Zierikzee Portefeuilleverdeling kollege b. en w. van Zierikzee Gemeenteraad Zierikzee VERKIEZING WETHOUDERS GING VLOT MET EEN TWEETAL STEMMINGEN Wethouder mag niet in bestuur van bijzonder onderwijs BEËDIGING RAADSLEDEN EN VERKIEZING VAN DE WETHOUDERS Voor verdiensten in twintig jaar STREEKNIEUWS Gemeenteraad Brouwershaven Gemeenteraad Middenschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE o Donderdag 7 september 1978 Nr. 22367 3 ZIERIKZEE, 5-9. ,,Ik zeg niet, dat had je nou niet moeten doen! Want stel je voor, dat u dan zou zeggen: dan doen we het niet. Ik zou zelf echter in zo'ti geval gezegd hebben: doe het nog niet. We zijn nog niet van die nian af en we kunnen later moeilijk zeggen: lever het maar weer in"! Aldus wethouder C. B\j de Vaate dinsdagavond in een spontane reak- tie op het ereburgerschap dat hem werd toegekend ter gelegenheid van zijn afscheid als wethouder van Zie rikzee. De heer Bij de Vaate zit van af dinsdag in de raad als nestor. Zwaar Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee herinnerde in een toe spraak tot de scheidende wethouder eraan, dat de heer Bij de Vaate van af 2 september 1958 raadslid is en wethouder vanaf 8 november 1966. In die jaren, aldus de burgemeester, heeft hij als wethouder en als loco burgemeester veel betekend. Van zijn portefeuilles was in het bijzon der die van sociale zaken erg zwaar. Hij heeft zich van die taak echter op voortreffelijke wijze ge kweten, zo meende de voorzitter, die verder wees op de vele andere funk- ties die de scheidende wethouder heeft bekleed. Zijn sociale arbeid beperkte zich daarbij niet tot Zie rikzee, maar bewoog zich ook op re gionaal, provinciaal en landelijk ni veau. In dat verband herinnerde hij in het bijzonder aan het vele werk dat de wethouder heeft gedaan voor de totstandkoming van de Interge meentelijke Sociale Dienst voor Schouwen-Duiveland en Sint-Phi- lipsland. Ook als raadslid blijft hij nog deel uit maken van de advies kommissie sociaal beleid. Roofbouw De voorzitter dankte hem voor de vele uren die hij in dienst van de gemeente besteedde en ook me vrouw Bij de Vaate werd in de dankwoorden betrokken, voor de wijze, waarop ze steeds bereid is ge weest haar echtgenoot voor dit werk af te staan. „Zeker heeft hij wel eens roofbouw gepleegd op zijn ge zondheid. Ook het eigen bedrijf heeft hier onder geleden. We moeten er dan ook begrip voor hebben, dat u besloten hebt - eigenlijk al veel eerder besloten had - het wethou derschap aan een jongere kracht over te laten. We zijn blij dat we Beide heren roemden de prettige samenwerking in de afgelopen vier jaar, niettegenstaande er wel eens verschillende inzichten waren, en wensten deze voor do komende zit tingsperiode gekontinueerd te zien. De P.v.d.A. stelde als kandidaat de heer P. de Moor en de V.V.D. de heer Ph. J. van Ast. Bij de eerste stemming behaalde de heer De Moor acht stemmen cn mevrouw Loschocoff-de Kanter drie stemmen. Bij de tweede stemming had de heer Van Ast zeven stemmen, de heer J. A. v. d. Bijl (C.D.A.) drie stemmen en 1 blanko. Nieuwe raadsleden In een toespraak sprak de voorzit- van uw kennis kunnen blijven pro fiteren door uw aanblijven als raadslid. De voorzitter prees verder de ver houding binnen het kollege en deel de mee,- dat de grootste mogelijke meerderheid in dat kollege had be sloten de heer Bij de Vaate de ere medaille van de stad Zierikzee toe te kennen wegens verdiehsten voor de stad in de periode 1958-1978. Waarna hij hem die medaille opspeldde en de bijbehorende oorkonde en leg penning overhandigde. Tijd van gaan Bloemen waren er hierna voor mevrouw Bij de Vaate, waarna de nieuwe ereburger van de stad, dankte voor de goede woorden en de goede verstandhouding en samen werking in het kollege. Ook het ge- meentepersoneel dankte hij voor de medewerking. „Het is wel een drukke, maar toch ook prettige en leerzame tijd ge weest en natuurlijk zal ik ook som mige dingen missen, maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan", aldus de heer Bij de Vaate. Hij zei echter te hopen, dat het hem gegeven mag zijn als raadslid een zekere inbreng te hebben. In zijn hoedanigheid als nestor zal hij zich proberen te beperken - zo merkte hij lachend op - tot het geven van vaderlijke opmerkingen. „Ik hoop dat de verstandhouding in de raad zo goed is, dat dit de besluitvorming ten goede zal komen," aldus de heer (Vervolg van pag. 1) hem slechts de keus: V.V.D. stem men of „op mijzelf", hetgeen ik uiteraard ongaarne doe". (er, burgemeester C. Slabbekoorn een welkom, nadien opmerkend dat het voor negen personen in de raad straks een voortzetting is van een eerder vervulde taak, maar voor twee een nieuw begin. Mevrouw Schouwenaar-Korstanje en de heer Soeters treden voor het eerst in de raad. Na de eedsaflegging, sprak de bur gemeester gelukwensen uit er op wijzend „dat de besluitvorming door de leden niet altijd uit eenzelfde ge zichtshoek zal worden benaderd. Betrokkenen hebben echter in vrijheid zelf de beslissing genomen van de kandidatuur en dragen der- Burgemeester Th. H. de Meester speldt de heer C. Bij de Vaate de medaille op, die hoort bij het ere burgerschap van de stad. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij de Vaate die hierna door velen werd gelukgewenst met zijn onder scheiding. Ook mevr. Bij de Vaate werd in die huldiging - die zich na de vergadering in kleinere kring voortzette - betrokken. In tweede instantie noemde de heer Groen het standpunt van de heer Sprengelmeijer on-principieel. Hij vond verder dat het C.D.A. geen of geen goed antwoord heeft gege ven op zijn konkrete vragen t.a.v. de bereikte overeenstemming en vond het mal te eisen, dat de PvdA van zijn programma zou moeten af stappen, „Wij vragen u toch ook niet de „C" in het C.D.A. te laten val len?" Punten Hij somde daarna verschillende belangrijke punten op (openbaar heid, inrichting jachthaven e.d.) waarover overeenstemming bestond. .,Van geen der zijden is het onaan vaardbaar gehoord. Nu blijkt dat het gebrek aan de wil was om tot over eenstemming te komen wat betreft de participatie in het kollege". Programma doorslag De heer Bij de Vaate merkte op de tweede samenspreking niet te hebben kunnen bijwonen wegens ziekte. Hij onderstreepte dat het programma van de P.v.d.A. de door slag heeft gegeven bij de keuze van het C.D.A.. De P.v.d.A. staat in we zen een heel ander beleid voor en „als A.R.-man ben ik wel voor evo lutie, maar niet voor revolutie en ik zou aan dat programma derhalve toch mijn medewerking niet kunnen verlenen", aldus de ex-wethouder, die geloofde dat de P.v.d.A. thans nog verder van het C.D.A.-program- ma is verwijderd dan in een vorige periode. Tenslotte vond hij de 40 procent stemmen van de P.v.d.A. reeël, maar ook de zestig procent, die niet op de P.v.d.A. hebben gestemd. Tevpren - als inleiding op de al gemene beschouwingen en de stem mingen - had de voorzitter zijn hoop uitgesproken op een goede samen werking met de raad, tot welzijn van de gemeente. Hij pleitte voor voort- halve de verantwoordelijkheid voor het handelen en niet de partij". De burgemeester sprak zijn ver trouwen uit, dat allen het goede voor de gemeente zullen nastreven en gaf - met het oog op de nieuwkomers - enkele praktische aanwijzingen. Wat de taken voor de toekomst betreft, dacht de voorzitter vooral aan het behoud van de scholen, de uitbouw van het verenigingsleven en de re- kreatieve ontwikkeling en hoopte dat goed overleg en wederzijds res- pekt de raad zullen sieren. Dank wethouders Wethouder Pb. J. van Ast dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte op een goede vierjarige periode met een prettige samenwer king in het belang der gemeente, waarbij nare dingen zoals in de af gelopen periode de raad bespaard zullen glijven. De heer De Moor sloot zich bij de woorden van zijn kollega aan. varendheid, zonder overhaasting en voor geduld, zonder traagheid en verwees naar de vele problemen, die ook in de komende periode door de raadsleden moeten aangevat, die im pliciet veel werk meebrengen in o.m. de kommissies en de gemeen schappelijke regelingen. Hij waar schuwde dat met name het kontakt met het publiek niet altijd eenvou dig is, maar hoopte dat met enthou siasme zal worden gewerkt. De wethouders T.a.v. de wethouders meende hij dat praktisch sprake is van een vol ledige dagtaak. Zierikzee zou ook ze ker toe zijn aan een derde wethou der, waardoor er een betere sprei ding komt van de portefeuilles, be paalde waarvan thans door de bur gemeester worden beheerd, waar mede ook niet iedereen het altijd eens is. Financieel zou een derde wethouder geen bezwaar behoeven te zijn, want een wethouder ver dient minder dan de laagst gehono reerde ambtenaar. „Maar" aldus de voorzitter - „de raad moet het aankaarten en dan moet maar ge wacht op hogere goedkeuring'. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat ook in het kollege van b w het zal ko men tol een goede samenwerking. Bij monde van de heer Roskam had de V.V.D.-fraktie zich tevoren ge heel akkoord verklaard t.a.v. de kollege-samenwerking met het CDA. Stemming Bij de eerste stemming kreeg de heer Den Boer 8 en de heer Asma vijf stemmen. Bij de tweede de heer Van Gastel 17, de heer Asma 5 en de heer Sprengelmeijer 1. De heren Den Boer en Van Gastel zijn dus de nieuwe wethouders voor de Lhans ingegane 4-jarige zittingsperiode. f Stop i De gemoederen raakten dins- 4 dagavond in de Zierikzeese 4 raadszaal nogal verhit. Zo ver- i hit, dat zelfs de techniek er 4 niet meer tegen bestand was. 4 Na afloop van de raadsverga- 4 dering werd dan ook gekon- 4 stateerddat de stop waarop 4 de ventilator in de raadszaal 4 is aangesloten, was doorgesla- 4 gen ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op maandag 18 september wordt in de „Zeeuwse Herberghe" de eer ste seizoensbijeenkomst, na de Va kantie, gehouden door. 'de afdelihg Schouwen van de! Néd.'Éond van Plattelandsvrouwen. Een deskundige vertelt over verschillende, hand werktechnieken. Ook zullen hand werken tentoon gesteld worden. Afdeling U.V.V. Op dinsdag 12 september wordt in het R.K.-centrum een kontaktavond gehouden van de U.V.V.-afdeling. Verkoop vor de zending Mbuma Zendingskrans Tryfena Zierikzee houdt op donderdag 7 sep tember een verkoop in de zaal van de Chr. Ger. Kerk aan de Zevenge tij straat. C. J. van Burg De raadsleden L. C. Hart, I. C. Padmos, L. den Boer. A. B. Koster, W. C. van den Bosse en mevrouw J. Kloet-Schellingerhout werden hier na door de voorzitter beëdigd. Door het raadslid C. J. van Burg werd de belofte afgelegd. De voorzitter feliciteerde de raads leden met hun benoeming en in stallatie. Hij memoreerde, dat in de afgelopen 4-jaarlijkse periode veel is tot stand gebracht. De voorliggen de 4 jaar zal voor een deel bestaan uit een afronding van een goed voorzieningenpakket en op het ter rein van de rekreatie. ZIERIKZEE, 5-9. Het nieuwe kol lege van b. en w. van Zierikzee heeft tijdens een schorsing geduren de de raadsvergadering dinsdag avond de portefeuilles verdeeld. Burgemeester Th. H. de Meester krijgt de portefeuilles: politie, brandweer, openbare veiligheid, volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, verkeer, rekreatie en toeris- ZIERIKZEE, 5-9. PvdA-fraktie- voorzitter J. Groen heeft tijdens de raadsvergadering dinsdagavond wet houder W. den Boer verantwoording gevraagd voor het aanvaarden van een bestuursfunktie bij de Vereni ging ter Bevordering van het chris telijk schoolonderwijs. De heer Groen vond het niet juist dat de wethouder van onderwijs een bestuursfunktie bij het bijzonder on derwijs bekleed. Ernstig ongeval Dinsdagavond 5 september te 23.55 uur vond een ernstig ongeval plaats op de hoek Laan van St. Hilaire en de Nieuwe Kooiweg. Een bromfiets bestuurd door N.H.K. uit Zierikzee reed over het fietspad van de Nieu we Kooiweg, noordzijde. De brom fiets stak plotseling de weg over naar het fietspad van de Laan van St. Hilaire. Een auto komende uit de richting Haamstede, bestuurd door G.M. uit Tholen kon de brommer niet ontwijken waardoor een ongeval ontstond. Dokter Bontkes uit Zierik zee verleende eerste hulp aan de be- stuurdster van de bromfiets. In zorgwekkende toestand is deze naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee vervoerd. Naar de politie meedeelt was de gezondheidstoe stand van de bromfietster vanmor gen iets gunstiger. Veldeling portefeuilles Door het kollege van burgemeester en wethouders is bepaald, dat als eerste vervanger van de burgemees ter zal optreden wethouder I. C. Padmos; tweede vervanger zal zijn wethouder C. J. van Burg. De portefeuilleverdeling in het kollege is als volgt: burgemeester: politie, brandweer, ruimtelijke orde ning, recreatie en volksgezondheid (in engere zin); wethouder Padmos: openbare werken, volkshuisvesting en vleeskeuring; wethouder Van Burg: sport, onderwijs, cultuur, sa menlevingsopbouw en jeugdzaken, sociale zaken, woonruimte. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over juli en augustus Geboren: 24. Petrus Dionisius Swee- re, z. van J. C. W. A. Sweere en C. W. Kiesman; 25. Cornelia Maatje den Boer, d. van C. B. den Boer en T. M. van den Hoek; 3. Sylvia Bos, d. van Het beleid van het gemeentebe stuur zal vooral gericht moeten zijn op het welzijn van de inwoners. De voorzitter wenste de raadsle den daarbij veel sukses toe. Hij hoopte daarbij op een even goede samenwerking als in de afgelopen zittingsperiode. Wethouders Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van de wethouders. Bij de eerste verkiezing werden uit gebracht op de heer I. C. Padmos, 6 stemmen en op de heer C. J. van Burg 1 stem. Bij de volgende verkie zing verkreeg de heer C. J. van Burg 5 stemmen en de heer I. C. Padmos 2 stemmen. Tot wethouders waren derhalve benoemd de heren I. C. Padmos en C. J. van Burg. Bei den verklaarden hun benoeming aan te nemen. De voorzitter wenste de beide wethouders geluk met hun benoe ming en hoopte dat het hen de no dige voldoening zal geven, die zij er van verwachten. Natuurlijk zijn er ook mindere prettige facetten aan verbonden. Het wethoudersschap is volgens de voorzitter wel een dankbare taak als de beide wethouders zich zullen in zetten voor de samenleving. Spreker had hierin het volste vertrouwen. Ilij hoopte op een kollegiaal bestuur. De heer L. den Boer wenste na mens de raadsleden de beide wet houders eveneens geluk met hun be noeming. Hij hoopte dat zij met vol doening hun werkzaamheden zullen mogen vervullen. Daarbij hoopte hij op een prettige samenwerking. Dit me, industrie, cultuur, concertzaal, subsidiëntenoverleg, visserij, perso neel, georganiseerd overleg. Wethouder W. den Boer: onderwijs, sociale zaken, publieke werken, grondaankopen, jeugd- en jongeren werken. Wethouder L. J. van Gastel: land bouw, financiën, woonruimte, mid- denstani, sport en volksgezond heid. Wethouder Den Boer lichtte toe, dal hij al eerder deel uitmaakte van het bestuur van de christelijke lhno- school in Bruinisse, die nu naar Zie rikzee verhuist. In dat verband werd hij voor de mavo/lhno-tak in het Zierikzeese bestuur gekozen. Hij heeft echter bij de aanvaarding van de funktie het voorbehoud gemaakt, dat deze niet strijdig zou mogen zijn met zijn werkzaamheden als wethou der. Hij zegde toe dit nog eens bin nen het bestuur te willen overleggen. De heer Groen liet weten dit punt in de schoolraad aanhangig te zullen maken. Hoofd De raad benoemde verder met al gemene stemmen de heer J. de Jong te Dwingeloo tot hoofd van de Bea- trixschool. Tijdens de rondvraag liet de voor zitter, burgemeester Th. H. de Mees ter weten, in antwoord op een vraag van de heer W. F. Sprengelmeijer, dat nog steeds gezocht wordt naar een oplossing voor de verplaatsing van de betonmortelcentrale. Wethouder Den- Boer deelde in antwoord op een vraag van de heer Groen mee, dat de bouw van de tij delijke christelijke lhno-school aan de Schuurbeque Boeijestraat op een wettige manier plaats vindt. Hij wees erop dat de school daar verdwijnt zo gauw de openbare mavo verhuist naar het nieuwe gebouw van de rij ksscholengemeenschap. Samenwerken De heer P. de Rijke wilde nog we ten waarom de Korte Nobelstraat zo slecht is verlicht. De voorzitter kon hem meedelen dat daar sfeervolle wandarmaturen zullen worden aan gebracht, waardoor de straatverlich ting aan de historische sfeer van de poort wordt aangepast. Wethouder Den Boer liet tenslotte tijdens de rondvraag weten dat hij hoopte de komende periode op de zelfde prettige wijze met kollege, raad en medewerkers ten stadhuize te mogen samenwerken als in de af gelopen anderhalf jaar. C. A. Bos en A. J. C. Nijsse; 25. Hai*- men Ferdinant Meerbeek, z. van H. D. Meerbeek en C. J. M. Heersink; 29. Suzanne Catharina Pieternella Broere, d. van A. Broere en W. P. Harthoorn. Gehuwd: 18. Adriaan N. W. Oos terling, oud 30 jaar en P. Baren- drecht, oud 21 jaar. laatste hoopte hij ook met de sekre- taris en zijn medewerkers. Wethouder I. C. Padmos zegde mede namens zijn kollege de voor zitter en raadslid Den Boer dank voor de gesproken woorden. Op verzoek van de minister van ekonomische zaken besloot de raad de vrijstellingsverordening wegens plaatselijke omstandigheden., als be doeld in artikel 9, tweede lid van de Winkelsluitingswet 1976 gewijzigd vast te stellen. In verband met de aanwijzing van vertegenwoordigers in diverse orga nen, gemeenschappelijke regelingen en naar vergaderingen van stichtin gen en nutsbedrijven, schorste de voorzitter voor enige ogenblikken de vergadering. Na heropening werden de respek- tievelijke vertegenwoordigers aan gewezen, die wij later zullen publi ceren. I. C. Padmos BROUWERSHAVEN. 5-8. Bij de aanvang der gemeenteraadsvergadering dinsdagavond in het stadhuis te Brouwershaven werden allereerst de eed c.q de belofte afgelegd door de raadsleden waarna door de fraktievoorzitters van de PvdA en dc VVD resp. de- heren C. J. de Munnik en J. K. Gocmans een stemverklaring werd afgelegd alvorens over te gaan tot de verkiezing van de beide wethouders. Mening- van Partij van de Arbeid; SCHARENDIJKE, 5-9. De voorzitter, burgemeester Baerends, heette de nieuw-benoemde leden van de raad van Middenschouwen hartelijk welkom op dc eerste vergadering van de nieuwe zittingsperiode.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3