v\e g e Partij van de Arbeid reageert fel op C.D.A.-V.V.D.-samenstelling kollege van b. en w. J. C. de Feiter (V.V.D.) en P. M. van den Aarsen (C.D.A.) nieuwe wethouders Pannekoekmix DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee pak 400 gram 139 Gemeenteraad Westerschouwen ahoy ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 september 1978 135ste jaargang Nr. 22367 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 bent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40, Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: G.S. willen grotere doorstroomopening ZIERIKZEE, 5-9. Uitgesproken opponent ten aan zien van de voorbereidende besprekingen en de onder ling gemaakte afspraken ten aanzien van de wethou dersverkiezing, was oj» de dinsdag gehouden raads vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, P.v.d.A.-fraktieleider, de heer J. Groen. De heer Groen had talrijke bezwaren. Inhakend op een eerder door de C.D.A.-woordvoerder de heer P. de Rijke afgelegde verklaring, onderlijnde de heer Groen dat de motivatie van 4 jaar geleden ook niet erg duidelijk is geweest. Hij vond het ook onjuist te suggereren, dat de fraktie terug zou moeten naar de leden voor nader overleg, c.q. toestemming voor beslissingen. te de P.v.d.A. aan de kant, ondanks de 40 procent stemmen bij de ver kiezingen. „Het C.D.A. zei: ze ver anderen hun programma niet; nu dat kan natuurlijk ook niet. Bepaal de zaken vergden kompromissen en - zo vroeg Groen: „waar is door ons gezegd dat willen wij niet?". In de openbaarheid van fraktie- vergaderingen kan ook geen moei lijkheid schuilen, want ook de V.V.D. staat zulks voor, evenals het bezitten van een programma. Voor uitlopend op de op til zijnde verkie zingen, vond de heer Groen het ook onjuist, dat twee agrariërs de wet houderszetels gaan bezetten. Dit past niet in een stad met een uitge sproken centrumfunktie. Hij herin nerde er aan dat de P.v.d.A. vier jaar geleden de kandidatuur van wethouder Bij de Vaate (C.D.A.) heeft gesteund, maar - volgens hem - ziet het er niet naar uit dat de P.v.d.A., die lijn in de toekomst blijft volgen. De P.v.d.A. blgft derhalve ook thans de eigen kandidaat - de heer H. Asma - steunen en zal niet zqn stem geven aan de C.D.A.-kandidaat, de heer W. den Boer. „Het streven zal gericht zijn op een progressief meerderheidskollege en daarin zal voor het C.D.A. geen plaats zijn". Verkiezingsuitslag De heer Groen wees er op dat het C.D.A. principieel geporteerd is voor een afspiegelingskollege. Hij merkte op dat de demokratie begint op de dag van de verkiezingen. De P.v.d.A. is in de raad teruggekomen met vijf zetels en zelfs een zesde lag in het verschiet. Het stemmings percentage steeg van 32 naar 40. De V.V.D. ging van drie naar twee zetels en het is derhalve duide lijk dat de P.v.d.A. een wethouders zetel toekomt. Er zijn twee gesprekken gevoerd tussen P.v.d.A. en C.D.A. en geen moment is gebleken, dat er door de fraktie sprake was van onaan vaardbaar. Integendeel, men was het op de meeste punten eens en andere waren bespreekbaar. Beide keren was helaas de heer Bij de Vaate afwezig. „Ook het tweede ge sprek (met de volledige fraktie) verliep uitstekend en we hadden het gevoel op dezelfde lijn te zitten, maar de echte wil om tot overeen stemming te komen ontbrak, al thans bij een deel van het C.D.A. De P.v.d.A. sloot de V.V.D. uit en opteerde voor het C.D.A. als partner in het kollege, maar het C.D.A. zet- Advertentie van Niemeyer, pak 250 gram 345 spaar ook mee voor het unieke koffiehoek honig)) 4 granen Voorbesprekingen Eerder had de heer De Rijke een zakelijk overzicht gegeven van de besprekingen, die evolueerden in een toegespitst 'gesprek met de ge hele P.v.d.A.-fraktie, waarna men een konklussie aanhield. Op 11 augustus bleek echter dat de programma's van V.V.D. en C.D.A. in zo grote mate overeenstemming vertoonden, dat voorkeur van de fraktie uitging naar samenwerking met de V.V.D. Zowel de P.v.d.A. - als V.V.D. - fraktie werden hiervan in kennis ge steld. Een van de P.v.d.A.-zijde aan de pers geventileerd gesprek over de interne besprekingen, was niet kompleet. De P.v.d.A. persisteerde n.l. bij de uitspraak: „dit is ons pro gram; daar veranderen we geen let ter aan, want zo is het door de le den vastgesteld. „Toen de P.v.d.A.-fraktie in de zittingsperiode vóór 1974 deelnam aan het kollege was de opstelling van fraktie en achterban duidelijk anders gericht dan nu het geval is. De bezwaren die we in 1974 aan voerden ten aanzien van terugkop peling naar fraktie en afdeling zijn ook nu nog van kracht. Op gron!d van deze overwegingen heeft de C.D.A.-fraktie zijn keus niet laten vallen op de P.v.d.A., maar op de V.V.D. Stem R.U. De heer Sprengelmeijer (R.U.) vond dat de P.v.d.A. terecht aan-j -V r V- -SSLJl. ....Srêfejvl spraak maakt op een zetel in het kollege. Hij vond van Calvinistisch standpunt uit gezien - P.v.d.A. en V.V.D. van gelijke waarde en sprak zich uit voor een afspiegelings kol lege. Wanneer het C.D.A. had be sloten met de P.v.d.A. in zee te gaan, dan had die partij ook zijn stem gehad, maar nu de konstellatie anders gaat uitpakken was er voor (Vervolg pag. 3) Advertentie WESTERSCHOUWEN, 5-9. Zoals reeds van te voren was aangekondigd werden dinsdagavond J. C. de Fei ter (WD) en P. M. van den Aarsen (CDA) als nieuwe wethouders van de gemeente Westerschouwen door de raad gekozen. In het kollege werden de portefeuilles als volgt verdeeld J. C. de Feiter: (loco-burgemeester), grond- en pachtzaken, onderwijs en welzijnsbeleid (w.o. sport- en jeugdzaken; P. M. van den Aarsen: openbare werken, ekonomische zaken (w.o. middenstandsbeleid), sociale zaken (w.o. huisvesting) en perso neelszaken. Burgemeeser H. P. Everwijn be hield de portefeuilles van: algemene zaken, openbare orde, financiën on ruimtelijke ordening (w.o. woning bouwbeleid). De heer De Feiter werd benoemd met 8 stemmen en 3 voor de heer J. Lustig (PvdA) en de heer Van den Aarsen met 7 stemmen, 3 voor de heer J. Lustig en 1 stem voor L. Tie- leman (CDA). Voor tot de benoeming werd over gegaan werd nog door verschillende raadsleden het woord gevoerd. De fraktieleider van de PvdA J. Lustig sprak er zijn spijt over uit de WD de uitgestoken hand niet heeft geaksepteerd. Naar zijn mening gaf de verkie zingsuitslag met 942 stemmen voor de VVD en 930 stemmen voor de PvdA daar wel aanleiding toe. Als de politieke wil er niet is, dan houdt alles op liet de heer Lustig weten. Naar de mening van de PvdA- fraktie was er een nieuwe situatie ontstaan door de instelling van het CDA en het verdwijnen van de P.C.- fraktie. Voor de VVD had dit aan leiding kunnen zijn om een open ge sprek met de PvdA te voeren. De VVD-fraktie wilde echter eerst be zien of gelet op de prettige samen werking met de P.C.-fraktie gedu rende de afgelopen 8 jaar kontinue- ring van dit beleid in de toekomst mogelijk zou zijn. De heer Lustig noemde het naief om te denken dat de PvdA-fraktie deel zou gnan ne men aan de bespreking, die tussen deze twee partijen plaatsvond. „Ongeschoold" De beide nu te benoemen wethou ders zijn ongeschoold als raadslid en J. C. de Feiter met de heer Padmos was hij het eens dat ieder raadslid een periode van vier jaar nodig heeft om zich te kunnen inwerken om zich ver trouwd te kunnen maken met aller lei zaken van de meest uiteenlopen de aard. Dat er nu twee personen als wet houder zullen worden benoemd, zon der dat z\j raadslid zjjn geweest, vond hjj een zaak waarmee het ge meentebelang niet gediend is. Spijtig vond de PvdA-fraktievoor- zitter het dat de heer Tieleman ach teraf heeft besloten niet voor het wethouderschap in aanmerking te willen komen, dit zal ook veel CDA- kiezers tegen gevallen zijn. „Als fraktie zal men de komende vier jaar alweer in de oppositie moeten. De uitlating van de raads voorzitter in de laatst gehouden raadsvergadering, dat hij het een gezond standpunt vindt dat wethou der Steur zich in de oude raad nooit als oppositie heeft opgesteld kon hij wel rijmen. Daar was ook geen en kele reden voor. De VVD-fraktie had in die raad een heel goede ver tegenwoordiging in het kollege van b. en w. De raadsvoorzitter heeft nooit onder stoelen of banken ge stoken dat hij de VVD ideeën met kracht Verdedigde. In de afgelopen 8 jaar is het zelfs zo geweest dat de gemeente Westerschouwen, volgens wethouder Steur in een interview in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd bestuurd door drie VVD-ers wan neer hij over de heer Hoogerhuis zegt: „jij bent een christelijke VVD- er". In de toekomst zullen wij niet schromen ons tegen voorstellen te verzetten, die niet passen in het be leid, zoals wij ons daarvan een voor stelling hebben gemaakt," zei de heer Lustig. Tot slot zei hij tot de raadsvoorzitter: „U zult het in het laatste jaar van uw ambtsperiode als raadsvoorzitter met aan uw zijde twee onervaren wethouders niet ge makkelijk hebben". „Wij wensen u alle sterkte toe". Stem VVD-fraktie Sprekende namens de VVD-frak tie zei dr. H. J. van Zuijlen dat in zijn fraktie het besluit was genomen om met alle nieuw benoemde leden van de raad te gaan praten. Volgens de heer Van Zuijlen was er zelfs een kleine mogelijkheid om tot het be noemen van de derde wethouder te komen. Hij sprak er zijn spijt over uit dat de PvdA-fraktie geen be hoefte heeft gevoeld om aan deze bespreking deel te nemen. Na uit voerige besprekingen heeft men het besluit genomen het te proberen met twee wethouders. Met aller hulp moet het mogelijk zyn om de gemeente goed te bestu ren. Voor wat het voeren van oppo sitie in de raad betreft, was hij wel dezelfde mening toegedaan als de PvdA. Tenslotte sprak hij zijn vertrou wen uit over de twee te benoemen wethouders. Toelichting; D fraktieleider van het CDA de BURGHSLUIS. Een interessante vorm van visserij is de kokkelvis serij, waarmede men zich o.m. in de Oosterschelde onder Burghsluis druk bezig houdt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wat het verstand der kundi- gen niet ziet, wordt ook niet geopenbaard door de intuïtie der naieven. Bismarck rottendam 29 sept t m 8 ok 178 openingstijden: *>17u 19-22^30u. is zondags *>T7u heer L. Tieleman wilde in eerste in stantie een toelichting geven op de door de heer Padmos in de laatst gehouden raadsvergadering afgeleg de verklaring. In de vorige samenstelling als P.C. groepering waren de besturen van CHU, ARP en SGP het eens gewor den omtrent een samenwerking en het optreden in één fraktie als Pro testant Christelijke Groepering. Na de totstandkoming van het landelijk CDA heeft de SGP afgehaakt en zijn de besturen der kiesverenigingen het eens geworden omtrent de volg- oi'de der nieuwe kandidaten. Hoewel de CHU de grootste partij was en de KVP de kleinste zijn vroegere af spraken voor de eerste drie kandi daten komen te vervallen. No. 1 werd L. C. Hoogerhuis (CHU); 2. L. Tieleman (ARP) en 3. P. M. v. d. Aarsen (KVP). „Met deze drie kandidaten, op een verkiesbare plaats, hebben de be sturen ingestemd en dan moet men ze ook als gelijke partners tegemoet treden. Dat de heer Padmos bitter is geworden omtrent de verdere volg orde op de lijst, waarin voorkeur is gegeven aan de rechtstreekse CDA- (Vervolg pag. 4) P. M. van den Aarsen Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Eerst plaatselijk enige regen, over dag enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog; eerst wei nig, later meest, matige westelijke windminimumtemperaturen circa 12 graden; maximumtemperaturen omstreeks 17 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 7.02, onder 20.12 Maan op 13.21, onder 22.59 Zondag 10 sept.: Eerste kwartier HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 sept. 7.26 19.41 0.49 13.02 Doodtij: 12 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Frontale storingen, die van de oceaan oostwaarts trekken, blijven het weerbeeld in grote delen van west- en midden-Europa bepalen. De storingen bereiken ook ons land en veroorzaken voornamelijk in het zuiden plaatselijk wat regen. Aan de oostkust van Engeland kwam in het afgelopen etmaal hier en daar onweer voor. Op uitgebreide schaal regen en onweer kwam voor in midden-Duitsland. In de nacht van woensdag op donderdag werd er plaatselijk 25 tot 30 millimeter waar genomen. Vrijdag overdag komt het weer bij ons onder invloed van een rug van hogeluchtdruk. De wind zal daarbij uit westelijke richtingen waaien. En er kunnen opklaringen worden ver wacht. Voor genoemde rug van hogelucht- druk uit, had woensdagochtend een storing via het zuidelijke deel van de Noordzee België bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1