Doorstroomprofiel: veertienduizend vierkante mtr. getijdeverschil 2.70 mtr. Wethouder S. A. Jumelet werd ereburger van Bruinisse c Studenten- rumoer te Tilburg Overlevenden van vliegtuigramp vermoord? DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Oosterschelde-pijlerdam Kinderlijkje geborgen Afscheid maandagavond in nieuwe raadszaal Waardering voor grote inzet Weer nieuwe poliogevallen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 sepleniber 1978 135ste jaargang Nr. 22366 WAARIN OPGENOMEN (1797- IHfW) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse «ummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W in dit nummer: tennisb alien in gebruik Wester schouwen DEN HAAG, 4-9. „Het effektieve doorstrooinprofiel van de nog te bouwen pijlerdam in de Oosterschelde is gehandhaafd op 14.000 vierkante nieter, met een ge- tijversehil van 2.70 meter hij Yerseke, deelde minis ter Tuijnman de betreffende kamerkommissie mee. TILBURG, 4-8. De openingsrede die prof. J. E. A. M. van Dijck van de Katholieke Hogeschool te Tilburg ter gelegenheid van het nieuwe acade misch jaar zou houden kon maan dagmiddag geen doorgang vinden omdat een actiegroep van de studen tenvereniging Polek het spreken be lette. v Nadat drs. Verster zijn openings woord was begonnen werden span doeken in de hoogte gestoken met onder andere: „weg met het Stich tingsbestuur". Tevens werden twee witte duiven losgelaten en toen bars te het tumult pas goed los Hierna vertrokken rector, hoogleraren en genodigden via een zij-ingang onder luid gejoel naar buiten en nam een van de actieleden het woord. Hij ver telde onder andere dat nu de bom was gebarsten, wat hij duidelijk maakte door een namaakbom ïnder- daar te laten ontploffen. Reden van deze aktie is, dat het Stichtingsbe stuur de komst van de heer Glom- bowski als hoogleraar had afgewe zen ondanks diens voordracht door onder andere de studentenraad en de faculteitsraad aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. DELFZIJL, 4-9. Bij Termunterzijl, ten oosten van Delfzijl is maandag ochtend het levenloos lichaam ge borgen van een kind. Volgens de rijkspolitie te water te Delfzijl is het het stoffelijk overschot van één van de twee kinderen die met hun vader aan boord waren van het zaterdag in de Dollard gezonken Westduitse scheepje „Seepferdchen". Burgemeester T. C. Hekman speldt wethouder S. A. Jumelet de me daille op, die hoort bij het erebur gerschap. De heer Jumelet werd ereburger van Bruinisse bij zijn af scheid maandagavond in de raads zaal van het nieuwe gemeentehuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Volgens de bewindsman maakt een reeks van technischefaktoren dat de werkelijke oppervlakte van de openingen groter zijn dan het ef fektieve profiel van 14.000 vierkante meter. De minister zei voorts, dat het vertrouwen „in de standzekerheid van de stormvloedkering „volgens de huidige plannen groeiende is naarmate aan verdere detaillering gewerkt wordt. „Jammer is dat de tailleringen soms opgevat worden als: Rijkswaterstaat heeft de plan nen weer eens geheel omgegooid", zei de minister. De kosten van de af sluiting blijven volgens de huidige raming in totaal binnen de limiet van 1.850 miljoen gulden. De ver mindering van het aantal pijlers van 83 tot 70, en dus ook van het aantal schuiven, waartoe vorig jaar besloten werd. geeft geen bezuini ging. De schuiven worden name lijk en duurder. „Kleine verplaatsing" Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft onlangs tegen de Tweede Kamercommissie voor ver keer en waterstaat gezegd, dat de. nog te bouwen, stormvloedkering in de Oosterschelde bij een maximale stormaanval een zeer kleine ver plaatsing zal kunnen ondergaan. „Er is geen sprake van dat die verplaat sing 10 centimeter aan de voet van de pijlers zou zijn", aldus de be windsman tijdens een overleg met de commissie over de afsluiting van de Oosterschelde. Uit het thans gepubliceerde ver slag van het overleg blijkt, dat een kamerlid gezegd had dat de kom missie „beschouwingen te horen had gekregen als zou by storm de pij lerdam 10 centimeter binnenwaarts verplaatst kunnen worden". Voor de bouw van de 70 pijlers is de bouwplaats Schaar in de mon ding van de Oosterschelde uitgeko zen. Deze bouwplaats is reeds - ge lijk bekend - via een hulpbrug met Schouwen verbonden. Piekperiode In de piekperiode van een paar maanden moeten volgens minister Tuijnman ongeveer 1400 man per dag naar en van de bouwplaats ge bracht worden. De hulpbrug maakt het mogelijk voldoende personeel gedurende voldoende tijd te krij en aan het werk te hebben. „Tot uit "VVest-Brab'ant kan men personeel aantrekken zonder te maken te krij gen met onaanvaardbare reistijden", aldus de bewindsman. SALISBURY, 4-9. Militaire auto riteiten in Rhodesië hebben ver klaard dat tien inzittenden van een vliegtuig van „Air Rhodesia", dat zondag tijdens een vlucht van kan na, in het noorden van Rhodesië, naar Salisbury verongelukte, door zwarte nationalistische guerrilla strijders zijn vermoord. Volgens „Air Rhodesia" hebben zeker acht inzittenden het ongeluk overleefd. Zij zijn met helikopters naar Salisbury overgebracht over hun toestand en hun identiteit zijn nog geen mededelingen gedaan. Het vliegtuig, een viermotorige Viscount, vervoerde 52 toeristen en vier bemanningsleden. IJver BRUINISSE, 4-9. „Nu zeggen ze in Bruinisse: moei flat nu verder zonder Jumelet? Hoe aldus burge meester T. C. Hekman van Bruinisse maandagavond in zijn toespraak tot de wethouder S. A. Jumelet, die in de raadszaal van liet nog niet geheel gereed geko men gemeentehuis, afscheid nam. in een steeds grotere stroomversnel ling gekomen en daardoor was het moeilijk als raadslid te funktione- ren". Raadzetels De buitenstaanders, aldus de voor zitter, heeft vaak geen weet van de grote hoeveelheid werk die er voor afgaat aan een voorstel, voor het in de raadsvergadering komt. Bij die gelegenheid speldde de bur gemeester van Bruinisse hem de ver sierselen op, die horen by het ere burgerschap van Bruinisse. Hij deed dat aan het slot van de toespraak die hy hield tot de raadsleden in het al gemeen en de scheidende raadsleden in het bijzonder. Daarbij onthield hij zich van een opsomming van alles wat de raad in de afgelopen vier jaar tot stand heeft gebracht, maar hij- konstateerde wel dat in Bruinisse veel is veranderd. „De tijd zal leren of dat ten goede en verantwoord is. U hebt moeilijke beslissingen moeten nemen. Alles is Toespraken Hij zei het verder jammer te vin den dat de gemeente Bruinisse 29 in woners tekort komt om het aantal raadszetels van negen op elf te bren gen. De mening van de eerste burger van Bruinisse is, dat iedere gemeente tot zesduizend inwoners, minimaal elf raadzetels moet hebben. Tenslotte dankte hij de raadsleden voor de ma nier waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. „U hebt politieke belangen ondergeschikt gemaakt aan het welzijn van Bruinisse. Dat Brui nisse, zo konstateerde hij, heeft in tussen en voorzieningenniveau, waarop menige andere gemeente ja loers kan zijn. Begrip Het scheidende raadslid G. E. Houtekamer bood hij hierna een te kening van de haven van Bruinisse aan en voor mevrouw Houtekamer waren er bloemen, waarna hij zich richtte tot wethouder Jumelet. De heer Jumelet was twintig jaar raadslid, twaalf jaar wethouder en langdurig plaatsvervangend burge meester na het vertrek van burge meester Hokken. De heer Hekman prees zijn grote interesse, belezen heid en bewogenheid voor het wel ZIJPE. Niet iedereen bezoekt dage lijks de Zijpse Vluchthaven, maar als schouwtoneel van allerlei mari tieme bedrijvigheid, is dit Duive- landse plekje toch best interessant. De foto geeft een beeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Sommige gehuwden zijn als twee linkerhandschoenen goed gemaakt, goed passend, Ynaar geen paar. P. Wordell en wee van Bruinisse. ,Het uitkomen voor uw mening, vaak tegen een an dere in, heeft u tot een begrip ge maakt. En al waren velen het soms niet met u eens, er werd altijd naar u geluisterd". Hij schetste de heer Jumelet dan ook als een markante figuur in de Bruse gemeenschap. Ook herinnerde hij er hem aan dat hij vaak met hem de degens heeft ge kruist, maar steeds in goede harmo nie. „Je was wel eens wat al te scherp in je opmerkingen. Sommigen voelden zich wel eens gegriefd, maar dat kwam voort uit de ijver voor de zaak waarvoor je meende te moeten staan. En dat vond zijn basis in de grote liefde voor Bruinisse waar je gebo ren en getogen bent". Als dank voor alles wat de wet houder in al die jaren voor die Bru se gemeenschap heeft gedaan, speldde de heer Hekman hem dan ook de versierselen op die horen bij het ereburgerschap van de gemeen te. Ook bood hij hem de daarbij be horende oorkonde en legpenning aan. Voor mevrouw Jumelet was er een grote bos bloemen. Hierna werd de heer Jumelet nog toegesproken door wethouder V. v. d. Velde en de raadsleden Verspoor, Meeuwsen en V. d. Bos. Tenslotte sprak hij zelf nog een dankwoord. Wij komen hier later nog op terug. UTRECHT. 4-9. Bij een 25-jarige vrouw uit Waardenburg en een 10- jarig jongetje uit Noorden is polio gekonstateerd. Dit heeft het ministerie van volks gezondheid dinsdag bekend ge maakt. Het betreft twee „oude" ge vallen: de vrouw werd al op 15 juli ziek en het jongetje op 11 augustus. Zij worden thuis behandeld. Het ministerie van volksgezond heid maakte op 21 augustus bekend dat bij het jongetje polio was gecon stateerd maar trok dit bericht korte tijd later weer in omdat in het aca demisch ziekenhuis in Leiden uit onderzoek bleek dat de jongen niet aan kinderverlamming leed. Nu blijkt dat toch het geval te zijn. Het totaal aantal gevallen van po lio is nu gestegen tot 105. Verwachting tot woensdagavond: Later kans op regen In de nacht opklaringen, weinig wind en in het binnenland hier en daar mist; min.-temperaturen om streeks 9 graden; overdag toenemen de bewolking en later in het zuiden en westen plaatselijk regen; zwakke tot matige zuidoostelijke wind en maximum-temperaturen circa 18 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 sept. Zon op 6.59, onder 20.17 Maan op 11.02, onder 21.53 7 sept. Zon op 7.01, onder 20.15 Maan op 12.12, onder 22.24 Zondag 10 sept.: Eerste kwartier HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 Sept. 6.28 18.36 11.47 7 sept. 6.52 19.06 0.18 12.22 HET WEEROVERZICHT DE BILT. 5-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In West-Europa voltrekken zich momenteel veranderingen in de luchtdrukverdeling, waardoor er ge leidelijk een einde gaat komen in de aanvoer van koele lucht vanaf het noordelijk deel van de Noordzee. Ons land zal in do loop van woens dag in lucht terechtkomen, die van uit het zuidoosten wordt aange voerd. De middaglemperaturen kunnen hierdoor iets hoger komen te liggen. Eerst zullen er ook perio den met zon zijn, maar later nemen de neerslagkansen toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1