Twintig jaar op de bres voor de belangen van de Zierikzeese zaak Ook raad reageerde op vertrek wethouders en raadsleden Milieubeschermers in beroep tegen fasering Aquadelta Staatssekretaris op Aquadelta Afscheid wethouder C. Bij de Vaate STREEKNIEUWS Gemeente Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v.y dug 1 september 1978 o Nr. 22364 3 Een 20-jarige periode op de bres voor de belangen van de gemeen schap is een fikse tijd en natuurlijk heeft betrokkene in het kader van het stadsbestuur heel wat mensen zien komen en gaan. Iljj diende onder drie burge meesters, maar het „de een komt, de ander gaat" gold ook voor de kolle ga's raadsleden. „Het is een vreemd gevoel nu nes tor van de raad te worden en na tuurlijk heb ik mijn herinneringen aan vroegere oud-gedienden als de heren Simmers en De Moor, die - samen met hem - heel wat jaren meedraaiden in de- caroussel van de gemeentepolitiek. Alleen iu Zierikzee ..Ik heb het altijd graag gedaan, maar zou het niet in een andere ge meente willen doen. Zierikzee ligt me na aan het hart en het was niet teveel om in deze funktie(s) de stad te dienen. Gek feitelijk, dat ik voor heen niet zon politiek mens was. Ik bezocht destijds slechts zo nu en dan de vergaderingen van de A.R.-kies vereniging, maar het lidmaatschap op zich was geen punt. De oorlog heeft me wel geleerd, dat het een „must" is je met politiek te bemoei en". Uit die kiesvereniging werd wel enige diuk op hem uitgeoefend. Een beetje keerpunt is toen wel geweest, zijn besluit eens wat ak- tiever te worden en toen werd hü meteen sekretaris en dat bleef zo heel wal jaren. Om het spel eerlijk te spelen, komt mevr. Eij de Vaate feitelijk de eer toe, haar man wat te hebben aangezet, gestimuleerd door de rechtlijnige filosofie: „als je ergens lid van benl moet je er ook wat aan doen". Raadslid In 1958 kwam de „fololw up" op deze aanzet en do heer Bij de Vaate werd raadslid, als opvolger van (wijlen) zijn oom. de heer S. J. Bij de Vaate. Ernst werd het pas goed. bij het wethouderschap. Dc heer Bij de Vaate wilde niet al te abrupt beginnen. De portefeuille van P.W. ging toen nog en daar kwam land bouw bij. Allemaal nog te doen, zeg maar in de eerste versnelling, maal later evalueerde het werk in sterke mate en kwamen werk en gezin soms wel eens in de knel. De scheidende wethouder, thans terug ziende, is trouwens van me ning dat Zierikzee duidelijk rijp is voor een derde wethouder. Vooral in geval van ziekte en in de vakan tieperiode is dat helemaal geen luxe. Komplexer He ruïneringen Binders bewees hoe goed mogelijk samenwerking kan zijn tussen so cialisten en vertegenwoordigers van de christelijke partijen. Er was toen - het moet me van het hart - echter ook sprake van een toch wat andere mentaliteit. De programma's konden wat gemakkelijker naar elkaar toe gebogen worden. Het was allemaal niet zo extreem, zoals tegenwoordig meer het geval is". Geen tweedracht „Van tweedracht in het kollege is overigens vrijwel nooit sprake ge weest. De samenwerking was door gaans goed en dat is geen gelegen heidsuitspraak. Het is telkens anders een eender overigens en dat zit ook in de verschillende persoonsstruk- tuur van de respektievelijke burge meesters. Een typering: Mr. Dijck- meester: „een man van een geweldig niveau"; burgemeester Kastelein: „een goed en warm voelend mens, soms misschien wel eens te „zacht" voor de politiek: burgemeester De Meester: vlug gealarmeerd, maar met een ruim hant dat snel moeilijk heden en wrijvingen vergeet". Nee, wethouder Bij de Vaate heeft - met al zijn nuchterheid - goed uit zijn doppen gekeken en weet pittig te typeren. „Problemen genoeg intus sen nog te Zierikzee", zo meent hij. ,Het toerisme bijvoorbeeld; hoe moet dat nu als het als maar drukker wordt? Ik heb daar geen pasklaar antwoord op, want als ik zelf elders (vaak Oostenrijk) met vakantie ben, zie ik het zelfde verschijnsel. Druk, druk, overdruk, vooral in steden en stadjes en de burgerij komt heel ge makkelijk in de knel". Adiiertenlie Per „VAN OEVEREN" touringcar 3 dagen WIJNFEESTEN in Altenahr Vertrek 13 oktober a.s. reissom voll. verzorgd 240,— p.p. Voor informatie en opgave: reisburo IW VA VAN OEVEREN Passage - Zierikzee Tel. 01110-5036/2319 Rektifjkatie Abusievelijk hebben wij in de krïuit van donderdag 31 augustus in het 2-kolomsslukje „Pomona" ging een kijkje nemen op Zuid-Beveland" vermeld dat per jaar 17.000 ton alu minium vervaardigd wordt. Dit dient echter 170.000 ton te zijn. ZIERIKZEE Nieuw „Brogum"-seiïoen Morgen, 2 september, vangt het „Brogum" aan. Het bouwterrein, waar het nieuwe onderkomen van de soos, de „Bro- gum-boerderij", moet gaan verrijzen ligt er nog maagdelijk bij. Tof dat er verhuisd kan worden draait de soos voorlopig nog aan de „oude" behui zing aan Kerkhof Zuidzijde. Het nieuwe seizoen zal geopend worden met een disko-avond. Voorts staan er deze maand ondermeer een avond met popgroep „Monroe", een bistro-middag en een uitstapje naar het „free-concert" in Rotterdam op het programma. Op het langere „sei zoen-termijn" staat de adoptie van een kind in de derde wereld op hei. programma. Elke twee weken zal in de regio een folder verspreid gaan worden met het programma van de „Bro- gum"-aktiviteiten. WESTENSCHOUWEN Barbeque Op zatei-dag .9 september a.s. or ganiseert „De Landelijke Rij vereni ging Westelijk Schouwen" voor haar leden, donateurs en genodigden een groot „Barbecue Dansant". Dit gebeuren zal plaats vinden in de landbouwschuur van de familie Goense aan de Koetenisseweg te Noordwelle. Voor deze avond heeft de Lande lijke Rij vereniging zich de mede werking verzekerd van Johnny Ra- ver (disco show), Oscar Harris en Ronnie Tober. BRUINISSE/ZIERIKZEE, 1 sept. Over de tweede en derde fase van het Aquadelta-projekt loopt momenteel een beroepsprocedure, die op 5 oktober a.s. door de Raad van State in behandeling zal worden genomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 31-8. Schouwen-Duiveland beleeft de uittocht van afscheid nemende wethouders, die raacls- en kommissie-stukken aan de wilgen hangen en het politiek gebeuren als touschouwer volgen, of „hun loop vervolgen" als „gewoon" raadslid. Tot dezulken behoort wethouder C. Bij de Vaate (57) van Zierikzefe. Twintig jaar geleden deed de heer Bij de Vaate zijn intrede in de aktieve politiek, draaide twee volle perioden als raadslid mee van de P.C.F.-fraktie en werd tot wethouder benoemd in 1966. Thans vindt hij het tijd dat som mige andere (privé)-zaken iets meer moeten prevaleren en wil hij het wet houderschap er aan geven. De „C" Met de „C" van het CDA heb ik minder moeite dan mijn - ook schei dende - kollega van Duiveland. „Ik handel van uit mijn eigen optiek en alles wat wij doen, is natuurlijk ook niet altijd helemaal exklusief chris telijk. Dat zou niet kunnen, maar ik aan vaard de divertissiteit in dat geheel van handelen. Dat doen de kerken ook; daarom zgn er nogal wat, die toch doorgaans echt allemaal chris telijk zün". Knelpunten in zijn loopbaan: „nou die tijd toen de burgemeester er nog niet was en mr Keuriig zich wendde tot DS'70. Dat was wel lastig". Tot slot: „fijn dait ik detaak in jon gere, kundige handen weet. Was het anders geweest, dan was ik mogelijk nog wel doorgegaan. De burgemees ter zei trouwens: „doe het nog maar een periode", maar nee hoor, het hoeft niet beslist en ach, de jaren gaan door en werk en gezin hebben rechft op wat meer aandacht, dan in die drukke ivethouderstijd". Het beroep is ingediend door de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, Iandschaps- en milieu- bescherming. De Stichting verschilt met de gemeente Bruinisse van in zicht over de fasering van het pro jekt. Waar namelijk de gemeente Brui nisse de realisering van Aquadelta ziet 'als één projekt met - in wezen - één bestemmingsplan en één exploi- tatieovereenkomst, die door de ge meente zelf verder wordt ingevuld, ziet hét Coördinatiecentrum het ge heel liever opgesplitst in drie af zónderlijke projekt en met afzonder lijke bestemmingsplannen. Zulks om elk zo'n plan te kunnen toetsen aan de steeds veranderende normen en behoefte, of met andere woorden, om de plannen aan te kunnen pas sen aan de situatie als die zich wij zigt. Tweemaal verworpen Voorts heeft het Coördinatieor gaan bezwaar gemaakt tegen de zo genaamde goothoogte van het cen trumgebied: de hoogte van de ge bouwen zou de omgeving ontsieren. Tegen de 144 hektare die Aquadelta heeft toegewezen gekregen heeft het orgaan geen bezwaar. Het beroep werd op 29 augustus 1974 ingediend bij de gemeente Brui nisse die het verwierp. Ook gedepu teerde staten bleken het eens met de gemeente, nadat hetzelfde beroep bij hen op 18 december van datzelfde jaar werd ingediend. Sinds novem ber '75 ligt het beroep nu bij de Raad van State, die zich er drie jaar na het indienen over zal uitspreken. Aldus werd ons van gemeentewe ge medegedeeld. Door de gemeente en de projekt- ontwikkelaar van Aquadelta wordt er overigens op gerekend dat het be roep ook in laatste instantie verwor pen zal worden. Dat zou betekenen dat het rekreatieprojekt, dat tot stand is gekomen in samenwerking en overleg tussen de gemeente Brui nisse, de projektontwikkelaar, de Provinciale Planologische Dienst en de Welstandskommissie, aan het eind van dit jaar haar tweede fase ingaat. De politieke krachtverhoudingen zouden daardoor in het gemeentelijk bestuur ook wat geprofileerder ko men te liggen. „Maar, de raad moet het aansnij den en het is natuurlijk zeer de vraag, of Middelburg dat wel goed zal vinden. Nee, dat gaat in Amster dam gemakkelijker. Daar sturen ze enkel maar een briefje aan G.S., dat de zoveelste wethouders is be noemd." Verder bordurend op dit thema, onderlijnt de heer Bij de Vaate dat vrijwel alle zaken komplexer zijn komen te liggen, dat de vergader- frekwentie sterk is opgevoerd en dat vooral ook het werk ten faveure van allerlei diensten en gemeen schappelijke regelingen, sterk is toegenomen. Sociale zaken de portefeuille die de wethouder tot nu beheert, heeft de liefde van zijn hart. „Als kontroleur ziektewet zat ik destyds al in dit vak en dat heeft me veel steun gegeven in het behe ren van die portefeuille. Een bijzonder „item" was (en is) ook het Werkvoorzieningsschap Zuidhoek, waarvan hij voorzitter is en verder bestuurslid van de Zeeuwse federatie en landelijk se- kretaris/penningmeester. Daarbij komt het werk voor het Administra tief Dienstencentrum Zeeland. „Dat bij elkaar vergt al een dag per week", aldus de vertrekkende man uit het D.B. die gewaagt van een goede samenwerking met de raad. Geen drijverij „Het zal aan mijn wat nuchtere opstelilng liggen, maar van per soonlijke aanvallen heb ik nooit last gehad. Ik zou er trouwens niet van wakker liggen ook", verklaart hij nuchter. Ik heb een hekel aan poli tieke drijverij cn het is ook beslist onjuist, dat allerlei elementen van landelijk politieke aard in het sche ma van de gemeentepolitiek worden ingebracht, zoals wel gebeurt. Zij hebben niet of nauwelijks met Zie rikzee te maken en je kunt er toch geen invloed op uit oefenen". vergaderingen steeds hebben geken merkt. Dank aan de beide wethou- Wethouder Bij de Vaate bewaart warme herinneringen aan zijn ver schillende kollega's in het kollege en herdenkt met droefheid het plotse ling verscheiden van de heren Lin- ders en Doeleman. „Het is erg droef voor zo'n verscheiden te komen staan want met beiden was de samenwer king erg goed. Vooral odk wethouder DUIVELAND, 29-8. Ook vanuit 8e raad is op de ge houden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam hulde gebracht aan de scheidende wethouder de heer S. Overbeeke en de raadsleden, d'e heren M. K. Róineijn en J. L. van 't Hoff. Woordvoerder van dé raad was de heer M. Stouten (SGP), die woorden van dank en waardering sprak en hoopte dat de scheidenden onder 's Heren ze gen een goede toekomst tegemoet zullen gaan. Namens de raad bood h\j een boekwerk aan. Wethouder Overbeeke dankte zij nerzijds voor al de vriendelijke en waarderende woorden en voor de ge schonken onderscheiding en de boek werken, en was de mening toegedaan dat zijn ijdelheid wel een beetje ge streeld was. „Ieder mens heeft een trekje dat hij graag hoort dat zijn ijdelheid gestreeld wordt. Ik ben er echter niet van overtuigd een bijzon der mens geweest te zijn, ik deed in al deze jaren slechts mijn plicht". Met weemoed herdacht de heer Overbeeke verder hoe er in deze hal ve eeuw reeds velen zijn overleden met wie hij heeft samengewerkt. Enige herinneringen uit de raad van de voormalige gemeente Nieuwer- kerk, waar hij is begonnen, passeer den de revue. Spreker was verheugd dat hij de gemeenschap zo lang heeft mogen dienen. Gelukkige jaren De heer Romeijn gewaagde van 13 gelukkige jaren die hij als raadslid had meegemaakt in de raad van Duiveland. We hadden allemaal één doel voor ogen. „Plezierig was ook de medewerking cn de vriendschap die hij heeft ondervonden van het gcmeentepersoneel. Ook de heer van "t. Hoff toonde zich blij dat hij ge durende twaalf jaar als lid van de raad de gemeentebelangen heeft mo- j gen dienen. Evenals de heer Romeijn dankte hij voor dc goede woorden en de geschenken die zij beidon op mI» deze voor hen laatste raadsvergadc- ring mochten ontvangen. Tenslotte sprak de voorzitter woorden van dank bij het eindo van deze zittingsperiode, voor de pret tige wijze en de goede sfeer die de ders en de sekretaris voor de weke lijkse samenwerking, gedurende deze afgelopen zittingsperiode. „Door het op elkaar afgestemd zijn elkander willen begrijpen en respect kunnen opbrengen voor anders me ning en toch op het vlak van de be langenbehartiging tot elkaar kunnen komen dat vereist takt en beleid. „Nu moet u niet denken" aldus de voorzitter, „dat we het altijd zo direct of zelfs binnen 5 minuten het met elkaar eens waren. Soms vergde de diskussie heel wat tijd. Maar u allen zeg ik zeer hartelijk dank ook persoonlijk voor uw inbreng voor het beschikbaar stellen van uw lijd en energie ten behoeve van de be hartiging van de belangen van de gemeente Duiveland". (Vervolg van pag. 1) de projektontwikkelaars gereali seerd kon worden en van het feit dat Bruinisse „een gezonde financiële gemeente is geworden". Schokken Staatssekretaris Wallis de Vries, de primair voor de ontwikkelingen rond de Grevelingen verantwoorde lijk e bewindsman, onderstreepte hetgeen burgemeester Hekman had opgemerkt ten aanzien van de ver anderingen die in Bruinisse hebben plaatsgegrepen. „Ik denk dat men van de elementen die grootschalig heid met zich meebx-engt als men een grootschalig projekt gaat opzet ten „schokken" moet verwachten. En die „schokken" zullen ook wel niet uitblijven". Vervolgbegeleiding achtte de be windsman dan ook een voorwaarde. „Er moet snel een natuur- en rekre- atieschap voor het Grevelingen tot stand worden gebracht." Volgend jaar zal „Aquadelta" 450 bungalows - d.i. 130 meer dan dit jaar - aan zo'n 2500 gasten verhuren; de jachtha ven biedt ruimte aan 650 „blij vers" en 200 schepen op door tocht. De tweede en derde fase van het projekt is goed voor 800 woningen, terwijl een tweede jachthaven - gereed in 1982 - minstens 900 schepen aankan. Tot nu toe is in het projekt 100 miljoen geïnvesteerd, het zelfde bedrag is nodig voor de tweede en derde fase. Behalve vakantiewoonruim te biedt Aquadelta buiten het seizoen ook vergaderakkom- modatie aan. Er zijn daarvoor reeds drie kleinere en een grotere ruimte beschikbaar, terwijl een zaal voor 300 ipen- sen in een afbouwstadium Ver keert. Gelegenheid tot over nachting in hetzelfde kom- pleks - en zelfs hotelakkom- modatie zoals Aquadelta die heeft, is natuurlijk een sterk punt bij de promotie van deze ruimten. Als vergadercentrum wil Aquadelta zich niet be perken tot Zeeland; zij gaat zich ook richten op de Rand stad. Hij toonde zich verder ingenomen met - wat hij noemde - de nieuwe toekomst die Bruinisse nu heeft en sprak over „een stuk nieuwe hoop en een stuk nieuw leven". Matiging De staatssekretaris maande de be trokkenen in de toekomst - en dit met het oog op het verder uitbou wen van de rekreatieve voorzienin gen - „voorzichtigheid" en „mati ging" e betrachten. „We moeten twee zaken onder scheiden," merkte hij (in navolging van ex-premier Den Uyl?) op, „de sociaal-maatschappelijke struktuur en het landschappelijk milieu van de Grevelingen; beide hebben tijd no dig voor een verandering, zodat wat' vandaag tot stand is gekomen har monisch kan worden ingepast in wat als nieuw geheel gaat ontstaan." De heer Wallis de Vries eindigde met de betrokkenen veel succes toe te wensen en zegde voorts zijn „volle medewerking" toe aan de ontplooi ing van „dit" gebied. Drs. J. v. d. Sluys, één der direk- tcuren van Wil ma, biedt de staats sekretaris een aandenken aan. Voor op uu? bureau, dan kunt u, als u op uw departement zit, nog eens aan Bruinisse terugdenken", zei de heer v. d. Sluys. „Ik zal hem graag op mijn bureau zetten," beloofde de be- windsman, thuis! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3