Heden (vrijdag 1 september) aanbesteding sluizenkomplex Philipsdam GRAMMATIKA De Deltawerken Drugmisbruik in de V.S. Werkloosheid gestegen De overval op Corsica VEEL MEER TARWE, GERST ËN HAVER DAN VERLEDEN JAAR 2 Spionage in Nederland Dode bij vechtpartij Thuis in trui De landbouwproduktië „Tuijnman- huwelijke.n" AGENDA MOOI Het is denkbaar over het thema: Nederlandse grammatika een inge wikkeld opstel te schreven, want iedereen die wat intensiever tijdens zjjn schooljaren met dit onderwerp Is bezig geweest, weet dat het (soms) aan ingewikkeldheid bü dit onder werp niet ontbreekt. Generatics intussen zijn opgevoed met de onontkoombare gedachte van de noodzakelijkheid van grainmati- kale regels en zinsontleding heeft altijd hoog op het lijstje van het vak Nederlands genoteerd gestaan. Als recentelijk gemeld, gaan thans stemmen op die hele grammatika uit het Nederlandse leerpakket te halen en hoewel men pedagogische en onderwijskundig geschoold moet zijn, om de betekenis van zo'n voor nemen te doorgronden, l(jkt een en kele opmerking toch op zijn plaats. Grammatika hebben wjj wel ho ren uitleggen is als het geraamte van een taal. Zowel een lichaam een skelet vordert, vordert een taal een grammatikaal steunende opbouw, want anders - en dat is ook heel belangrijk - kan men met name met de vreemde talenstudie niet uit de voeten. Het is immers ondenkbaar, dat het buitenland de eventuele vreemde taalcapriolen van ons land zou na volgen en ga dan maar eens uitleg gen wat by voorbeeld in het Frans een subjonctief is of een „condtio- nel" of en ga zo maar door. Maak eens duidelijk dat de verleden tjjd van „arbeiden" in het Duits „arbei- teten" is of wat bedoeld wordt met de „gerund" in het Engels. Er zal wel iets op gevonden wor den naturulijk, maar de angst wordt wel eens gevoed, dat „alles wat moeilijk is", uit het pedagogisch programma moet worden geschrapt. Zo is er een soort hetze aan de gang tegen het vak Frans. Frans is ook wel een ingewikkelde taal, maar daarom hoeven nog geen duizenden middelbare scholieren zich te haas ten. om dit vak schielijk uit hun pakket te elimineren. Grammatika is ook lastig; haal het er dus maar uit, en om even naar de B-vakken uit te wijken; beschrijvende meet kunde is ook zo'n „onmogelijk vak". Schaf het dus maar af, zoals intus sen is gebeurd. Het gevaar is levensgroot aanwe zig voor ouderwets te worden uit gekreten. maar als alles wat moei lijk en lastig is, uit het levenspa troon wordt verwijderd, houden we toch stilaan wel een sub-samenle ving over, gebed in de valse over weging, dat het leven louter een soort pretje zou zijn en dat moeilij ke dingen daarin niet passen. Op dit terrein is het gevaar groot, demago gie te bedrijven, maar er moet in die - zich ook verspreidende - beducht heid toch een element van oprecht heid steken. Bruinissc Recradelta (Aquadelta), 16.00 uur, kindermiddag met poppentheater. Centrumplein Aquadelta, 20.00 uur, zomeravondconcert met brassband. Middelburg Provinciale griffie, 15.00 uur, verga dering kommissie voor ruimtelijke ordening en streekplannen. Zaterdag 2 september SCHOUWEN-DUIVELAND, 1-9. Vandaag (1 septem- bër) zal de bouw van twee diiwvaartsliiizen eii twee jachtensluizen in de Philipsdam en een gemaal voor de verbindingsriolen worden aanbesteed. Het werkeiland, dat daarvoor halverwege de Grevelingendam en Sint- Philipsland in de Krammer is gebouwd, is klaar. Ook de ongeveer 700 meter lange hulpbrug van Sint Philipsland naar het werkeiland, waarover het per soneel en het materieel af- en aangevoerd moeten worden is voor gebruik gereed. De Philipsdam is één van de twee zogenaamde compartimenterings- dammen die hoort bij de Ooster- scheldewerken. Op het 96 ha grote werkeiland is een bouwput met een oppervlakte van 18 ha. Daarin zul len de drie sluizen worden gebouwd die in 1983 klaar moeten zijn. Van de tweede jachtensluis zal alleen het betonwerk worden uitgevoerd. Die kan na 1983 bij toenemende behoefte DEN HAAG, 30-8. Volgens goed ingelichte kringen in Nederland zijn thans ongeveer 45 agenten van de KGB (de Sowjet inlichtingendienst), en de GRU (de Sowjet militaire in lichtingendienst), als diplomaten, handelsvertegenwoordigers en jour nalisten werkzaam in Amsterdam en Den Haag. Het Engelse conservatieve blad „De Daily Telegraph", die deze krin gen aanhaalt, weet tevens te melden dat van de 22 bij de ambassade werkzame diplomaten niet minder dan 14 zijn geïdentificeerd als „be roepsspionnen" en dat van twee wordt aangenomen dat zij officieren van de GRU zijn. van de rekreatievaart worden afge bouwd. Tussen de jachtensluizen en de duwvaartsluizen wordt ruimte vrijgehouden voor een derde duw- vaartsluis in de toekomst. De duw vaartsluizen worden 24 meter breed en 280 meter lang. De jachtensluizen krijgen afmetingen van 9 bij 75 me ter. Bouwput DEN HAAG. 31-8. Volgens de. eer ste, voorlopige tellingen van het mi nisterie van sociale zaken over de situatie op de arbeidsmarkt is de voor seizoensinvloeden gecorrigeer- de werkloosheid eind augustus 1978 ten opzichte van de voorgaande maand gestegen met 4000 tot een niveau van 210.500 personen. Het verschil ontstond door een stijging van 2.600 mannen en 1.400 vrouwen. Als feitelijk zonder werk waren eind deze maand 213.900 personen geregistreerd. Dit is 10.000 meer dan aan het eind van de vorige maand. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel daalde, voor seizoensinvloeden gecorrigeerd, met 1.300 tot 56.200 personen. Niet voor seizoen gecorrigeerd daalde de vraag met 3.600. NEW YORK, 31-8. Van het mil joen leerlingen van middelbare scholen in de stad New York zijn er gemiddeld 100.000 absent en bij 7.000 van hen is drugmisbruik de oorzaak. Dit is aan de commissie voor narco tica van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden meegedeeld door Daniel Klepak, directeur, van de dienst misbruik verdovende midde len van de staat New York. Klepak vertelde ook, dat meer dan de helft van de scholieren tussen de 12 en 17 jaar in de staat New York marijuana hebben geprobeerd. Meer dan 20 procent van de tiener-scho lieren hebben phencyclidine gebruikt ook bekend als „Engelenstof". t UTRECHT, 30-8. Een ge richte kampagne am in huis weer een thuis aan te trekken is vólgens de energiedeskitn- dige van TNO, ir. J. Claus, nodig om in de toekomst tot aanzienlijke energiebesparing f te komen. De temperatuur in de klas kan volgens Claus best drie graden omlaag als de schoolkinderen een stevige trui aantrekken. „Met de trui komen we weer in de buurt van clc 18 graden, zoals ge bruikelijk was in 1937. Dit zou een brandstofbesitaring van meer dan 20 procent op leveren", aldus de TNO-des- J kundige. RAWALPINDI. Sinds president Noor Mohammed Tarakki in april jl. in Afghanistan door een staatsgreep aan de macht kwam. zijn daar 8.000 gevangenen vrijgelaten. Dit heeft de minister van justitie, Abdocl Hakim Sharaee, volgens radio Kaboel be kendgemaakt. DEN HAAG, 31-8. Bij een vecht partij bij het „Europahuis" in Den Haag is donderdagmiddag de 23- jarige Krisnadath Poeran uit die stad om het leven gekomen. De man werd tijdens een ruzie met een mes in de rug gestoken en overleed later in het ziekenhuis, de dader is nog voortvluchtig. Volgens de Haagse politie zou het motief van de vecht partij enkele grammen heroine zijn die het slachtoffer van de dader had ontvreemd. Vandaag (vrijdag) wordt sektie verricht op het lichaam van het slachtoffer. procent tot 4.500 kilo, zeven procent meer dan het vijfjaarlijks gemid delde. De haveroogst stijgt met 27 pro cent tot 119.6 miljoen kilo. De opper vlakte nam met 4.400 hectare toe. de hectare-opbrengst met vier procent tot 4.700 kilo. twee procent boven het vijfjaarlijks gemiddelde. De totale oppervlaktes tarwe, zo- mergerst en haver zijn dit jaar resp. 121.050. 59.950 en 25.200 hectare. Het lage bekken wordt op 12 sep tember aanbesteed tegelijk met het deel van het damvak. GENEVE. Op de lijst van de Ver enigde Naties met namen van onder nemingen, bankinstellingen, organi saties en individuelen die ervan wor den beschuldigd, dat zij politieke, militaire en ekonomische hulp ver strekken aan de blanelc minderheids regeringen in Zuidelijk Afrika, ko men 17 Nederlandse bedrijven voor die beticht worden van handeldrij ven met Rhodesië. Als de sluizenbouw de komende maand wordt aanbesteed en gegund, zal eerst.de bouwput moeten worden leeggepompt en geëgaliseerd. Dit werk zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. Men kan dan volgend jaar met de eigenlijke sluisbouw be ginnen. Op 12 september volgt opnieuw een aanbesteding voor de werken aan de Philipsdam. Het betreft hier een deel van het damvak dat aansluit op de oostkant van het werkeiland en de bouw van één van de twee bufferbekkens. Die twee bufferbekkens zijn onder deel van het zogenaamde zout/zoet bestrijdingssysteém, dat ook m de Kreekraksluizen is ingebouwd. Doel hiérvan is het zoute water van de Oosterschelde van. het zoete water van het toekomstige Zoommeer te kunnen scheiden. Zout en zoet Bij het schutten in de'sluizen zou den het zoute en het zoete water an ders vrij heen en weer kunnen stro men, hetgeen uit een oogpunt van zoetwaterbeheersing en milieube heer, ongewenst is. Er komen twee buffel-bekkens, een laag met een op pervlakte van 45 ha en een hoog met een oppervlakte van 41 ha. Deze bufferbekkens vormen een onderdeel van het vul- en ledigsysteem van de sluiskolk met zout water. Bij de buf ferbekkens hoort een gemaal, dat het peil in de bekkens beheerst. BASTIA, 30-8. Een gedeserteerde soldaat van het Franse vreemdelin genlegioen heeft een overval ge pleegd op West-Duitse toeristen in Corsica. Hij drong de bungalow te Saleccia binnen van het gezin Babi uit Bayreuth, en opende het vuur. Het veertigjarige gezinshoofd Horst Babi werd gedood, de 35-jarige echt genote van Babi werd zwaar gewond evenals een 35-jarige vriend van het gezin, Horst Wagner. Daarna verdween de legioensol daat en met hem de tienjarige Bri gitte Babi en haar 12-jarige vriendin Sabine Kramer. Na een grootscheepse klopjacht werd de legioensoldaat woensdag aangetroffen met een kogel door zijn hoofd. Hij leefde nog en werd naur het ziekenhuis van Bastia vervoerd. De verdwenenen meisjes zijn onge deerd eveneens aangetroffen. DEN HAAG, 31-8. De Nederlandse oogst van tarwe, gerst en haver is dit jaar heef wal groter dan verleden jaar, zo blijkt uit de voorlopige oogstraniing van het Centraal Öti'réau vóór de Statistiek. Er zal tien procent meer tarwe komen, namelijk 726,2 miljoen kilo. Per hekiare wordt zesduizend kilo geoogst, vijftien procent meer dan vorig jaar en dertien procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen v(jf jaren. Een areaalvermindeing met 5.350 hcctae is daarmee ruimschoots goedge maakt. Een klein deel van de tarweoogst. Ó7.6 miljoen kilo. bestaat uit winter tarwe. Hiervan is de produktie met 13 procent gestegen. De oppervlakte is iets groter geworden, maar de oogst per hectare. 4.7000 kilo. ligt aanzienlijk beneden die van winter tarwe: 6.200 kilo. Van zomergerst wordt een oogst geraamd van 271,4 miljoen kilo, 15 procent meer dan vorig jaar. De op pervlakte nam met 4.650 hectare toe, de opbrengst per hectare met vijf DEN HAAG, 31-8. De PvdA-Ka- mei leden De Boois en Van der Doel' vrezen het sluiten van zogenaamde Tuijnman-huwelijken, nu de minis ter van verkeer akkoord is gegaan met invoering van gezinskaarten ter bevordering van het vervoer per trein. De beicle Kamerleden vragen zich af, welke redenen er zijn om andere groepen van samenlevende personen uit te sluiten van de aantrekkelijke redukties, die voor gezinnen van 2 of meer personen gelden. De Kamer leden vragen de voorgestelde reduk ties ook 4e geven aan andere groepen van personen dan gehuwd samenle- venden. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 2 en zondag 3 september - Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lediers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede waar voor dokter Bruel en dokter Flach. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en telefoon (01115) 1861, neemt van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland telefoon (01114) 1280, reemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buitendijk. Tandarts D. H. üe li.up, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115-1359 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen, n.l. zaterdag- en zondagmiddag van 17.00 tot 17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruinisse en Zierikzee. Zuster v. d. Haven, Haamstede, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op, zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. T/m 16 september dinsdag t/m zaterdag Zierikzee Galric „Nobel", Nobelstraat 27. ex positie Jan P. Jongschaap, 13.00 - 18.00 uur. Vrijdag 1 september Zierikzee Huis van Nassau, alg. ledenvergade ring v.v. Zang en kleur. 20.00 uur. Aula Chr. Mavoschool, 19.30 uur. al gemene ledenvergadering Vereniging tot bevordering van hot Chr. School onderwijs. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. start kompetitie damklub Zierikzee. Ncuwerkerk ..Ons Dorpshuis", 20.00 uur. af scheidsreceptie wethouder S. Over- becke. Zierikzee Concert zaal-bioskoop; 20.00 uur. „Brogum"; disco-avond; 20.30 uur. Zonnemaire Schoolplein v. d. Bijlstraat; konc-ert „Kunst en Eer"; 19.30 uur. Bruinissc Sportterrein. 14.00 uur, Internatio naal voetbaltoernooi. Muziektent. 21.00 uur, start lampion- nenoptocht. Restaurant 't Punt, 22.00 uur, Ted Easton's Ja/zparaders en Keita Leita Zondag 3 september Zierikzee Concertzaal-biskoop; Taxi Driver; 20.00 uur. „Brogum"; inroduktie van de dislco- jockeys; 20.30 uur. Maandag 4 september Haamstede „Duinoord". Gymnastiek voor oude ren. 14.00 en 15.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, bespre king publiek-opbouw werker. Ouwcrkerk Dorphuis, 20.00 uur, hoorzitting in zake woonerf. Bruinisse Raadszaal nieuwe gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeente raad. Middelburg Provincale griffie, 15.00 uur, verga dering kommissie voor do water staat (polders en wegen). Middelburg Provinciehuis, 14.00 uur, vergadering kommissie sociale zaken. Vrijdag IS september Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw 15.00- 17.00 uur jubilenmrc-ceptie W. van Gilst. Recradelta (Aquadelta) 16.00 uur, kindermiddag met poppentheater; 20.00 uur show- en dansavond. Taxi Driver; Zaterdag 16 september Burgh Ring vanaf 9.30 uur openbare ver koop peren. Maandag 18 september Zierikzee Huis van Nassau, „Philatelica", 20.00 uur. Dreschor Ver.-gebouw, 20.00 uur, bespreking publiek-opbouw werker. Dinsdag 19 september Brouwershaven ,,'t Tonnenmagazijn"; bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Woensdag 20 september Duiveland Ned. Herv. Kerk Brouwershaven, bezichtiging door NBP afd. Duive land, 14.00 uur. Maandag 25 september Noordgouwe Ver.-gebouw, 20.00 uur, bespreking publiek-opbouwwerker. Dinsdag 5 september Zierikzee Stadhuis, vergadering gemeenteraad, 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering, 19.30 uur. Scharcndijke Gemeentehuis. 19.30 uur. vergadering raad Middenschouwen. Brouwershaven Kerk, 20.00 uur, Zeeuws Mannen koor. Duiveland Gemeentehuis Nieuwer kerk, 19.30 uur, vergadering raad Duiveland. Bruinisse Bioskoopzaal Aquadelta, 16.00 uur, gevarieerd kinderfilmprogramma. Centrumplein Aquadelta, 20.00 uur, zomeravondkcncert met fanfare. Nieuw gemeentehuis. Vergadering gemeenteraad. Woensdag 6 september Dreischor Bejaafdensoos 14.30 uur. Duiveland/Nieuwerkerlc „Ons Dorpshuis", bijeenkomst Plat telandsvrouwen met film en bingo, 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie economische aangelegenheden, 9.30 uur. (begrotingsvergadering) Donderdag 7 september Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, „Philatelica", jongeren 19.30 uur; ouderen: 20.00 uur. Vrijdag 8 september Zierikzee Verenigingsgebouw. 19.30 uur. ver gadering damklub Zierikzee. Brouwershaven Kerk, 20.00 uur, Frans Knapenkoor. Bruinissc Recradelta op Aquadelta, kindermid dag met poppentheaters en kiown. Middelburg Statenzaal, 10.00 uur, vergadering provinciale staten van Zeeland. Zaterdag 9 september Zierikzee Havenplein, Borrondamme, vertrek Bejaardendag, 9.15 uur. Maandag 11 september Renesse Dorpshuis. Gymnastiek voor oude ren. 15.45 uur. Duiveland Huishoudschool Zierikzee; kursus Beter Bewegen van de NBP-afd. Duiveland. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie milieu. 9.15 uur. (begrotingsver gadering). Dinsdag 12 september Zonnemaire Ver.-gebouw, 20.00 uur. bespreking publiek-opbouwwerker. Bioskoopzaal Aquadelta, 16.00 uur. gevarieerd kindcrfilmprogramma. Woensdag 13 september Duiveland Huishoudschool Zierikzee, kursus Fijne keuken van de NBP-afd. Dui veland, 17.30 uur. (01110) 2255 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrj. na half zes Redaktie (01.110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Omdat (toen) de Alpen toch dik in de regen zaten en de Franse Midi- dorpjes van 1.000 tot 100.000 dorpjes groeien, dacht ik gewoon, „nou laten we de zaak in het centrum van het land eens vakantiematig bekijken". Gelukt vrienden en mooi ook. In cle driehoek Zeist (statig hoor en dik in het struweel der lanen), Doorn, met de relikwieën van wat eens het Duitse keizerrijk was en Driebergen, van waar altijd verkeersdrukte wordt gemeld, ligt - dat heet letter lijk zo - „Het grote bos". Het grote bos is zo groot, dat de segmenten betrekkelijk klein lijken, want het is versnipperd tcrwille van de rekreatie'en omgezet in een reus achtig rekreatieterrein, met vakken (horsten) voor tenten, caravans, va kantiehuisjes, allemaal uiteindelijk diep weggestopt in het groen van de Stichtse Waranda. Bepalend is waar het onderkomen staat en laat dat nu fraai - in de zon (ja. ja) - en tegen een bosrand staan, zodat er kans was in deze omgeving van hier en daar uilgelaten vakan tiepret nog wat ie zien ook. Nou, dal begon 's morgens met een vogel, die in de Zeeuwse dreven, niet zo hard van stapel loopt, de ekster. Vooral 's morgens vroeg waagden de ek sters zich dicht bij de tenten. Ze kunnen gewoon slappen, maar zich ook wippend voort bewegen, op zoek naar kruimels en broodkorstjes, die wel van de rekreatietafels willen vallen. Bij het minste gerucht gaan ze op de vleugels en verdwijnen in het bos. En dan eekhoorntjes, voorzichtig weer terugkerend, nadat ze het een poos (te druk?) hadden laten afwe ten. Om aan het rekreatieplezier landschappelijk toch wat paal en perk te stellen, loopt dwars door het bos een zeer hoge omheining. Wat daarvoor ligt lijdt ernstig van de re- kreatiedruk, wat er achter ligt be valt al veel beter: stilte, brede beu kenlanen. dènneappels bij honderd duizenden op de paden en nog goud bedden van in de vorige herfst af gevallen eikebladeren. Maar wat daar weer achter ligt. is feitelijk nog een fiks echt Utrechts bos. Je hebt er gelukkig bij de krui sing van paden nog over elkaar ge legde takjes nodig of een merkteken aan een boom, want anders zou je er warempel nog in kunnen verdwalen. „We" hebben niet zo vreselijk veel meer in Nederland, maar we hebben toch nog wat. Ziedaar op gindse open plek in het bos, zijn eclkers bezig, met het strippen van gevelde boomstammen en stammetjes, die allemaal hoog en netjes worden op getast. Toch een heel andere sfeer dan aan Koetenisse- of de Zwaard - weg en voordat het bos dan weer dieper het landschap induikt, zijn er dr introducerende groeisels, tere kleine berkjes, eikenhakhout, popu lieren. Mooi! Het bos - maar dat weten we van onze eigen domeinen - geeft be- schutting aan dier en mens. Wind. zoals bit Borrendamme is er zo niet voelbaar, ook al wiepen - heel in de hoogte - de kruinen van de dennen heen en weer en dan is de tempera tuur er een paar lekkere graadjes hoger. Nederland is dan wel een kil en vochtig kikkerland, maar kom eens kijken in hel beboste hart, als de zon dan eindelijkeens komt. Als gezegd mooi.' SCHIER El LAN DM AN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2