Een illusie armer „Taxi Driver" is het waard om gezien en herzien te worden Minister Van Aardenne over ekonomie Den Uyl over „Bestek '81" Europa en zijn vuil Grootste steden De eigen bijdragen fondsverzekering Kalm aan met nieuwe woonwagens Weer twee poliogevallen Geweldadige dood van amanuensis Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. pttpost Z1ERIKZEESC11E NIEUWSBODE Donderdag 21 augustus .1*178 Nr. 22363 Films in Zierikzee eenmans-kom- Aha, het „ciné-klimaat" in Zierik zee wordt steeds beter, de filmfana ten onder ons kunnen weer aan hun trokken komen! „Ziejook" gaat weer „draaien" en de voorstellingen van de Concertzaal-bioskoop gaan ook steeds meer „klasse vertonen". De laatste weken hebben daar al zeer behoorlijke films gedraaid, maar de ze week wordt de bezoeker helemaal verwend, en wel met „Taxi Driver" van de Amerikaanse filmer Martin Scorsese. Robert de Niro, een van de grootste sterren in de filmwereld van de jaren '70 maakte mei zijn hoofd rol in „Taxi Driver" dan wel niet zijn filmdebuut, maar raakte er wel op slag door bekend, evenals zijn re gisseur die al de tot dan toe niet echt opgemerkte „Mean Streets" en „Ali ce doesn't live here anymore" had gemaakt. (Het laatste produkt van Scorsese, dat ook momenteel in Ne derland draait is overigens „The Last Waltz", een uitnemende en indrin gende ï-egistratie van het afscheids- koncert van de Amerikaanse rock groep „The Band"). Zowel regisseur Scorsese als ak- teur De Niro (beiden Italiaanse Ame rikanen) hebben aan „Taxi Driver" dus veel erkenning ontleend. En daar hadden ze eigenlijk niet eens zozeer op gerekend toen hun film in 1976 werd ingezonden naar het Festival van Cannes. Daar volgde echter de bekroning met de Grand Prix en dat maakte deze, met be trekkelijk geringe middelen gemaak te rolprent tot een internationaal kassucces. Erkenning zit in een klein bioskoopjdoekje. Nu is „Taxi Driver" natuurlijk al lang niet meer het nieuwste wat het kioskoopwezen te bieden heeft, maar deze film gaat ongetwijfeld een „clas sic" worden en hij is het beslist waard om gezien en herzien te wor den. De idee van het filmverhaal is de verminking die het leven in een we reldstad, in konkreto New York, in de geest van haar bewoners teweeg kan brengen; het thema behandelt de handel en wandel van een kon- taktarme jonge New Yorker, die, eenzaam als hij is, besluit als een soort „nachtdier" te gaan leven, om dat hij aan ernstige slapeloosheid lijdt. Hij gaat werken als chauffeur in zijn nooit verstommende, altijd verlichte stad. Hij schaft een flinke kollektie wapens aan en oefent zich overdag in het gebruik daarvan, wordt door training ook een soorte ment „self-made" kommando-troo per. Langzamerhand begint hij ook overdag in zijn taxi rond te rijden en Legt kontakt met een meisje dat hem uit zijn isolement zou kunnen halen. Als zij na korte tijd de relatie echter verbreekt, wordt het isole ment van de jongeman alleen maar groter en groeit zijn idee dat hij de ongerechtigheden die in zijn stad begaan worden moet bestrijden. Hij gaat op pad als een „eenmans-kom- mando", tot de tanden gewapend; zijn „krijgerschap" na verloop van tijd benadrukkend door zijn hoofd haar op één - Cherokee - lok na kaal te scheren. Zijn daden zijn uiterma te bloedig, en moord gaat hij niet uit de weg. Behalve Robert de Niro zijn ook ondermeer het kindsterretje Jodie Foster, Peter Boyle en Harvey Kei tel te zien. DEN 1IAAG, 30-8. De voorgenomen eigen bijdragen in de ziekenfonds verzekering komen bovenop de be perking van dc groei van de sociale uitkeringen met een half procent per jaar. Dit blijkt uit mededelingen van de regering aan de Kamer. Wel is het zo, dat „indien en voor zover" de eigen bijdragen tot een la gere ziekenfondspremie leidt, de mensen die op een sociaal minimum zitten netto wat meer zullen over houden omdat ze minder premie be hoeven te betalen. In „Bestek '81" heeft de regering een eigen bijdrage voorgesteld van maximaal 100 gul den per gezin op niet-klinische ver strekkingen en van 10 gulden per verpleegdag in ziekenhuizen en an dere inrichtingen. Deze maatregelen moeten - in 1381 - respektievelijk 350 miljoen gulden en 240 miljoen gulden opleveren. DEN HAAG, 30-8. Nederland gaat misbruik van de Algemene Bij- stands-wet bestrijden, waarbij bui tenlandse woonwagenbewoners in Nederland met een lening krachtens de bijstandswet een nieuwe woon wagen kopen, om daarna weer naar het buitenland te vertrekken. Hier toe zal een voorbehoud worden ge maakt bij het besluit bijstandsverle ning woonwagenbewoners dat bin nenkort bij de Raad van Europa zal worden aangemeld. Het voorbehoud houdt in dat Nederland zich wel be voegd, maar niet verplicht acht om bijstand te verlenen voor' de aan schaf van een nieuwe woonwagen. Dit heeft staatssekretaris Kraaije- veld-Wouters van c.r.m. dinsdag meegedeeld in antwoord op vragen van het tweede kamerlid Beinema (CDA). ZIERIKZEE. Hel huidige bestuur van „Ziejook" voor de Zierikzeese Con cert/aal waar vanaf a.s. vrijdag drie wekelijkse voorstellingen met spe cimina van dc „betere film" worden gehouden. Onder de noemer ..hetero film" rangschikt het bestuur cinê-produk- len „die (de) maatschappelijke voor oordelen niet bevestigen en een men selijke situatie schetsen zonder in een zwart-wit tekening te vervallen zoals dal vaak gebeurt in kommcr- ciële produktics; de „betere film" bestrijdt ook vaak de vooroordelen die in de maatschappij leven", aldus een van de bestuursleden. Overigens zou het bestuur van de Filmkring graag een grotere verto- ningsfrckwcntie zien. maar daarvoor zijn meer medewerkers nodig. Dus als u zich geroepen voelt (Foto; Zicrikzcesche Nieuwsbode) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Bij een uitslaande brand in de Utrechtse Oudwijker- veldstraat is de 34-jarige J. Blanken- stijn om het leven gekomen. DEN HAAG. Bijna eenderde deel van een visstick bestaat uit paneer meel en vet. Daarom is een vistick niet goed voor de lijn. Fabrikanten wekken soms de indruk van wel, door op de verpakking van vissticks „mager" of „calorie-arm" te schrij ven. ROTTERDAM. Een voortgezette engineering opdracht uit de Verenig de Staten, een sleepzuiger voor een Westeuropese opdrachtgever en een zeegaande zelf varende snijkopzuiger voor een Westeuropese aannemers combinatie hebben de orderporte feuille van IHC Holland met ruim f 85 miljoen verhoogd, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. DEN IIAAG. Volgens dc voorzit ter van het Verbond voor Neder landse Ondernemingen (VNO), Chris van Veen, zal het aantal werklozen over vier jaar verdubbeld zijn - tot een totaal van 400.000 - als de ko mende bezuinigingsoperatie van het kabinet Van Agt, neergelegd in Be stek '81, niet zal worden uitgevoerd. DORDRECHT. Het college van b. cn w. van Dordrecht overwegen ge rechtelijke stappen te ondernemen tegen dc opsteller van het onlangs verschenen zwartboek over het Dordtse gemeenteziekenhuis, me vrouw C. J. M. Baars. DEN HAAG. Nederland vindt het onjuist Brazilië in het laatste sta dium van overleg alsnog tc vragen zich in de nota's, die de drie Urenco- partners en Brazilië zullen uitwisse len, uitdrukkelijk te verplichten niet tot de ontwikkeling van een kern wapen over te gaan. DEN HAAG. Dc Raadkamer van de rechtbank in Den Haag heeft de vordering tot gevangenhouding ge durende dertig dagen van de negen Iranezen die op 23 augustus de am bassade van Iran in Wassenaar be zet hielden, toegewezen. ROERMOND. Het stoffelijk over schot dat door spelende kinderen werd gevonden in een bos bij Roer mond blijkt van de gehuwde 28-jari ge Westduitser W. N. te zijn. Het had daar twee weken gelegen. Dit heeft de politie van Roermond meege deeld. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich met flinke meerderheid van stemmen uitgesproken voor de invoering van een wettelijk tucht recht voor verpleegkundigen. ZIJPE. De 22-jarige C. D. Hoog land uit Callantsoog is tussen twee en tien uur door onbekende oorzaak met zijn auto ter hoogte van Zijpe van Rijksweg 9 geraakt en in het Noordhollands. Kanaal verdronken. Het autowrak werd om tien uur ge vonden. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. DEN HAAG. De aktiegroep „Er kenning RMS" heeft aan tweede-ka mervoorzitter Vondeling een petitie, met 1.300 handtekeningen en be stemd voor de Tweede Kamer, aan geboden. AMSTERDAM. De Iraanse studen tenbeweging in Nederland zegt in het bezit te zijn van een document waaruit zou blijken dat een opfunc- tionaris van de Wassenaarse politie alle inlichtingen over Iraanse dissi denten doorspeelt naar de Iraanse ambassade. ZOETERMEER, 30-8. Minister Van Aardenne van ekonoraischc zaken heeft woensdag gezegd dat hjf zich naar aanleiding van dc vele rcak- lics op Bestek '81 er wel enige zorgen overmaakt of wel tot alle groeperin gen van dc Nederlandse samenleving goed is doorgedrongen hoe gevaar lijk de situatie is, waarin dc Neder landse ekonomie verzeild is geraakt. HU zag in diverse reakties helaas een toegenomen tendens tot verab solutering van de eigen belangen. HILVERSUM, 30-8. Oud-premier Den Uyl heeft in VARA's aktuali- teitenrubriek „Dingen van de dag" fel gereageerd op de beantwoording door het kabinet van de 337 kamer vragen over de bezuinigingsnota Bestek '81. Volgens Den Uyl blijkt uit de antwoorden veel duidelijker dan bij de presentatie van Bestek '81 dat een onaanvaardbaar deel van de ekonomische nood wordt afge wenteld op de sociale minima. Vol gens dc oppositieleider gaan deze er tot 1981 jaarlijks vijfhonderd gulden op achteruit. „Ik ben ervan over tuigd dat dit niet doorgaat, dat komt er niet", zei Den Uyl voor de VARA-mikrofoon. UTRECHT. 30-8. Bij twee broers van 17 cn 18 jaar uit Westkapelle is polio gekonstateerd. Zij zijn met verlammingsverschijnselen in hel ziekenhuis opgenomen. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne meegedeeld. De twee broers zijn niet tegen kinderver lamming ingeënt. Hel totaal aantal poliogevailen is nu gestegen tot 103. NIJMEGEN, 30-8. De 39-jarige amanuensis F. J. L., die levenloos werd aangetroffen op zijn werkka mer in een Nijmeegs universiteits gebouw, is doodgeslagen met een hard voorwerp. Sectie op het stof felijk overschot, dinsdagmiddag, heeft dat uitgewezen, aldus de Nij meegse politie. Op het hoofd van het slachtoffer patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust ongeveer tien ernstige verwondingen aan. De politie heeft nog geen spoor van de dader(s). Ook het harde voorwerp, waarmee de amanuensis is doodgeslagen, is weg. De politie weet niet wanneer L. is gedood. BONN, 30-0. Het diehtsbevolkt/e Europa dreigt in zijn afval te ver stikken. Naar uit een publikatie van het Bureau van de Europese Ge- Gemeenschap in Bonn blijkt, produ ceert het gemiddelde Europese huis houden met man, vrouw en een kind per week 16,6 kg vuilnis. Dat bete kent dat de negen landen van de Europese Gemeenschap jaarlijks 72 miljoen ton huisvuil produceren. Daarnaast komt er nog 55 miljoen ton per jaar in de vorm van oude auto's, koelkasten enz. die de onge veer 260 miljoen consumenten af danken. ANKARA, 30-8. Met ongeveer 5,5 min inwoners is dc Turkse stad Is tanbul de op twee na grootste stad van Europa geworden. Dit heeft het Turkse blad „Gunaydin" op grond van officiële cijfers gemeld. Vooral de laatste tijd is het inwo nertal van de stad' aan de Bosporus sterk toegenomen, doordat steeds meer mensen van het platteland op zoek naar werk naai' de grote ste den komen. In de afgelopen 50 jaar is het aantal inwoners van Istan bul vertienvoudigd. Bij de eerste telling in 1927 waren het er niet meer dan 550.000. Volgens het genoemde blad is Parijs met 9.250.000 inwoners de grootste stad van Europa, gevolgd door Londen met 7.281.000 inwoners. Na Istanbul komen Madrid en Rome met resp. 3.750.000 en 3.500.000 in woners. AMSTERDAM. Monique van de Ven (r.) en Maria Schneider op het perron van hej. Amsterdamse Cen traal Station. Respektievelijk als „Eva" en „Liliane" spelen zij de Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 1 SEPTEMBER NED. I: In De Micky Mouse Club wordt getoond hoe een rodeo-clown zijn werk en hoe Goofy zijn gym nastiekoefeningen doet. De man van zes miljoen neemt het op tegen een van stralingsapparatuur en draai ende messen voorzien voertuig, dat koers zet naar een grote stad, met de bedoeling het oord van de bodem weg te vagen. Steve Austin zet alles op alles, gebruikt al zijn inventivi teit, maar zijn inspanningen lijken vergeefs te zijn. Daarna de derde editie van Express naar de zon. Vanuit Benidorm treden de volgen- Advertentie Gebruik 'm goed. hoofdrollen in de nieuwe Neder landse speelfilm „Een vrouw als Eva". De opnames voor de film zijn onder regie van Nouchka van Bra- kei van start gegaan. de gasten op: Nico Haak, Rila Ho- vink, Mieke, Henk Wijngaard en de Zangeres zonder Naam. Tot slot een rechtstreekse reportage van de Na tionale Taptoe Breda, die heel toe passelijk wordt gehouden voor het gebouw van de KMA. Na het laatste journaal volgen beelden van de Europese alletiekkampioenschappen in Praag. NED. II: De autoliefhebbers en dat zijn er vele, kunnen zich ver heugen in de zesdelige Franse se rie Auto's en mensen, over de ge schiedenis van de automobiel. Niet alleen wordt aandacht aan de zélfbe- weger besteed maar vooral aan de veranderingen die het aan het dage- lijkse leven toebracht. Koos Poste- ma presenteert daarna Nederlands elftal gevolgd door All's fair. deze aflevering is getiteld Eerlijk is eer lijk. Ter gelegenheid van de van daag geopende Firato, geeft het Promenade Orkest een operacon cert. Enige beroemde stukken wor den gezongen door Henny May, Nico Boer en Jan Derksen. Na VARA-vi sie volgt Theater thuis, waarin de kijker een Canadees toneelspel in twee bedrijven van George Bernard Shaw kan verwachten. Het stuk is getiteld Village Wooing en handelt over een 2-tal mensen. Een schrij ver van reisgidsen en een dorps meisje, die elkaar tijdens een cruise ontmoeten. Deze ontmoeting wordt bepalend voor hun toekomst. VRIJDAG 1 SEPTEMBER NED. I: 11.00 Schooltelevisie: 18.50 De fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De Mickey Mouseclub; 19.22 De man 'van zes miljoen; 20.53 Express naar de zon; 21.37 Journaal; 21.55 Nationale taptoe Breda 78; 22.45 Journaal; 22.50 E.K. atletiek. NED. II: 18.40 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Auto's en mensen; 20.00 Journaal; 20.27 Nederlands elf tal; 20.57 All's fair; 21.22 Firato- concert; 22.02 V ARA-visie; 22.52 Theater thuis: Village wooing; 23.52 Journaal. Jossa luistert. Ze vindt het een beetje eng op deze donkere weg, waar om de honderd meter een flauw brandende gaslamp wat licht verspreidt. Instinctmatig zoekt ze zijn hand en als ze die gevonden heeft, drukt Driek die begrijpend. „Jc hoeft niet bang te zijn", zegt hij op kalme toon, „ik kan de weg hier wel dro men, zelfs in het donker. Trouwens, het kan hier niet missen, want er zijn tot vlak bij het dorp geen zij wegen". Na een kwartiertje keren ze om „In het dorp is om deze tijd toch niets te beleven. Nu ja, de café's zijn open. We zijn er eens een keer in geweest, maar ze zetten het hier al lemaal op een drinken en daar houd ik niet van". Terug in het kaVnp cn in de tent steekt hij de lamp weer aan. „Ik heb een klein schaakspel bij mc. Kun je schaken? Ja Het is een soort harts tocht van me. Doen we het? Heb je zin?" Ja, Jossa heeft er wel idee in. Be drijvig zoekt de jongen in een grote tas en komt dan te voorschijn met het schaakspel, dat hij plaatst op de koffer. „Gemakkelijk voor op reis", zegt hij, wijzend op dc gaatjes in dc velden. „Vallen dc stukken niet zo gauw om". Jossa zakt op de slaapzak neer. Het licht valt vrij goed op het kleine schaakbord. Ze spelen. Jossa heeft het een poosje niet gedaan en ver liest prompt de eerste partij. Maai bij de revanche staat ze geruime tijd op winst, al verliest zé die tenslotte nog door een fout. Drick zegt; ..Je speelt echt goed. maar je moet je zetten wat beter beoordelen voor jc ze doet. Machtig dal jc zo aardig kunt schaken". Hij ruimt alles op en vraagt onderwij]: „Wil je nog wat drinken? Ik heb een fles limonade bij me. Als je morgen liever wat an ders wilt, bijvoorbeeld sherry, kun nen we het gaan kopen". De limonade komt te voorschijn. Er zijn plastic bekertjes. Jossa vraagt: „Drink jij niet? Ik bedoel: alcohol houdende dranken?' „Af en toe. Het scheelt mc zo wei nig, zie je? Als het warm is, drink ik wel eens een flesje bier, maar voor het overige ben ik tevreden met limonade of cola. Vind je dal kinder achtig?" „Welnee, waarom zou ik? Integen deel". De jongen komt tenslotte overeind. „Ik ga nog even buiten kijken of al les in orde is. Doe het maar kalm aan. ik blijf wel een kwartiertje weg" en verdw ijnt zonder meer naar buiten, het tentzeil zorgvuldig achter hem toesluitend. Jossa is erdoor ge troffen. want op delicate wijze geeft hij haar tc kennen dat ze zich rustig voor dc nacht kan klaarmaken. Keu rige knul, denkt ze tevreden. Mijn vertrouwen in hem is niet misplaatst. Ze ligt al enige tijd in de slaap zak als de jongen terugkomt en op nieuw Aiet tentzeil toemaakt. Hij draait het lamplicht lager en gaat zich dan ook ontkleden. Jossa ligt met haar gezicht naar het tentzeil. Enkele minuten later vraagt de jon- genn: „Wil je in het donker slapen of heb je liever dot ik het licht laag laat branden?" „Van mij mag het uit hoor", ant woordt ze. „Ik slaap altijd in het donker". Even later is het licht uit. Zc hoort hem in de slaapzak kruipen. ..Welte rusten, Jossa. Ik hoop dat je goed zult slapen. Maken we er morgen een geweldige dng van. nou?" Zc komt overeind cn zoekt zijn hand. die ze even drukt. „Doen we, Drick. Goede nacht". Natuurlijk ligt ze nog een poos wakker. Want ondanks alles wat haar 58 door LEIDA GRAAFLAND toch wel gerust stelde, is de vrees voor narigheid met dc jongen nog altijd niet geweken. Pas als ze zijn regelmatige ademhaling hoort, valt de spanning weg en vermant ze zich. Slapen. De reis van Boxtel hierheen is toch wel een beetje vermoeiend geweest. De volgende morgen wordt Jossa met een schok wakker en moet zich een paar sekonden realiseren dat ze zich in een kleine, linnen tent be vindt. Onwillekeurig richt ze zich wat op en kijkt over de beide op el kaar staande koffers heen. Maar de slaapzak van de jongen is leeg: die is dus al buiten. Zc kijkt op haar horloge, maar dat is op kwart voor vijf blijven stilstaan. Natuurlijk ver geten op te winden. Ze heeft geen idee hoe Iaat het is. Door een kleine kier van het tentzeil ziet zc een straal licht cn weet dan dat de zon schijnt. Alle kans dat het een mooie dag wordt. Waar zou Drick zijn? Als het nu zomer was, zou je denken dat hij al zwom, maar dat is om deze tijd van het jaar nog te koud. Nu ja. hij komt wel. Ze ligt met dc handen onder het hoofd naar het tentzeil te staren. Achteraf bekeken toch een enigszins idioot besluit om zo maar ineens met hem mee te gaan. Au fond weet ze vrijwel niets van hem. al heeft hij zich tot nog toe behoorlijk gedragen. Geen onvertogen woord, geen aan raking die onbetamelijk genoemd kan worden, niets van dit alles. Enerzijds vindt zc dit geruststellend, maar aan de andere kant weer eigenaardig. Op z'n minst had zc verwacht dal hij zou proberen haar tc zoenen en dan zou ze cr waarschijnlijk geen be zwaar tegen gehad hebben. Nu ja. afwachten maar; het weekeinde is net begonnen. (wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7