Dorpshuizen in de dorpen krijgen duizend gulden van het Anjerfonds l "Alsukiptfilf- kopen, v vooruklaor. het werkeiland amro bank Over de brug naar in het Krammer Snelle personeelsuitbreiding Pedagogisch Centrum ontmoet bedenkingen in hele provincie Raad Duiveland INGEZONDEN STUKKEN Jubileum „Kunst en Eer" in 1980 Heb jeer welaan gedacht, datze je bank willen weten als je straks verdienen gaat? Eb? Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. 4 DUIVELAND, 29-8. Onder de ingekomen stukken op de raadsvergadering, onder voorzitterschap van bur gemeester J. D. de Kam, bevond zieli de mededeling, «lat de dorpshuizen in de gemeente, t' 1000 elk subsi die krijgen uit het Anjerfonds, voor de kosten van een geluidsinstallatie. I In verband hiermede sprak mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (VVD) een dankwoord, gezien het feit dat dergelijke installaties broodnodig zijn. Tevoren had de voorzitter, de vergadering geopend op de gebruikelijke wijze, waarna hij enkele - eerder gestelde - vragen beantwoordde. Advertentie, Door clo Stichting „Dorpshuis" te Oosterland wordt goedkeuring ge vraagd op de tariefregeling, die wordt goedgekeurd. Alleen had me vrouw Van der Zande bezwaar te gen het feit dat de dorpshuizen ook voor commerciële doeleinden ge bruikt worden. Ze vindt dit niet ih de haak omdat dergelijke inrichtin gen gebouwd en gesticht zijn voor de bewoners, en niet voor allerlei verkopingen door derden. Een en ander zal t.z.t. bekeken worden. Via de Stichting Rohyp, een Be middelend Orgaan, is een verzoek om garantie van rente en aflossing verzocht voor de bouw van een wo ning aan „Den Domp" te Ouwèr- kerk. Verder is ook een inwoner van Nieuwerkerk, via het Bemiddelend Orgaan Stichting „De Eigen Wo ning", een verzoek ingediend om ga rantie van rente en aflossing ten be hoeve van het kopen van een wo ning te Nieuwerkerk: Ooststraat 35, welk verzoek eveneens werd goed gekeurd. Benoeming Van het hoofd van de Openbare Een „open dag" SCHOUWEN-DUIVELAND, 30-8. Op zaterdag 16 september, wordt door Rijkswaterstaat een z.g. „open dag" gehouden, waarbij aan de in woners van Schouwen-Duiveland cn St. Philipsland, de gelegenheid wordt geboden, het werkeiland voor de Philipsdam in het Krammer te bezichtigen. Van 11 uur af is in het Dorpshuis te Anna Jacobapolder een diaserie te bezichtigen over het hoe en waarom van de Philipsdam en de tot nu toe gevolgde werkwijze, daarna wordt een routekaart uitge reikt en is men vrij over de brug naar dit werkeiland toe te rijden. Lagere School te Sirjansland is een verzoek ingekomen met betrekking tot de benoeming in vaste dienst van mej. S. Bruining als onderwij zeres aan die school. Mede in ver band met de stijging van het. leerlin genaantal gedurende het schooljaar 1977-1978 is de mogelijkheid gescha pen een zgn. boventallige leerkracht aan te stellen. Nu het aantal leer lingen zich in het afgelopen kursus- jaar in gunstige zin heeft ontwik keld is de benoeming van mej. S. Bruining in vaste dienst mogelijk geworden, en zijn er geen redenen haar tijdelijke aanstelling te konti- neren, te meer omdat ook de Inspec tie van het kleuter- en lager onder wijs hiertegen geen bezwaren heeft. Besloten werd deze leerkracht in vaste dienst te Sirjansland te be noemen. Wijziging bouwverordening Door de Vereniging van Neder landse Gemeenten is er een wijzi ging in de (model-) bouwverorde ning aangebracht nl. de 15e. De toe nemende zorg over de vooruitzich- Openstelling Voor de gelegenheid die aan het publiek geboden wordt de brug te passeren, zal deze eerst om 10.15 uur officieel worden open gesteld. Ge nodigden worden om 9 uur in het Dorpshuis te St. Philipsland ver wacht, waar burgemeester Van den Berg van St. Philipsland een wel komstwoord zal spreken en ir. Van der Meer (hoofd Deltadienst brug gen en wegen ressort Philipsdam) bij een diaserie een uiteenzetting zal geven van de vordering en de planning van de werkzaamheden. Met busjes vertrekt men dan naai de brug. Aan de masten zullen 35 vlaggen een en ander een feestelijk aanzien geven. ten met betrekking tot de energie voorziening gat' aanleiding de voor schriften in do (model-) bouwveror dening inzake jj.v. warmte-isolatie voor gebouwen opnieuw te bezien. Teneinde de uniformiteit te handha- yen meent het kollege met de oor spronkelijke bouwverordening de richtlijnen van genoemde vereniging te moeten volgen. Besloten werd derhalve deze 15e wijziging van de (model-) bouwverordening overeen komstig het ontwerp van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten vast te stellen. Op 14 maart van dit jaar werd het gemeentebestuur een bouwvergun ning verleend aan de heer D. Lee ring „Den Domp" te Ouvverkerk, voor de bouw van een garage op een perceel grond. De heer Leering kwam echter op de verleende bouw vergunning terug, en diende een tweetal alternatieve plannen in (A en B) voor de bouw, en de uitbrei ding van zyn woning. TEHERAN. De Chinese partij- en regeringsleider Hoea Kwo-Feng' is dinsdag in Teheran aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Iran. Eerder had hij Roe menië en Joegoslavië bezocht. MADRID. De „antifascistische Verzetsgroepen 1 oktober" (Grapo) hebben woensdag verklaard verant woordelijk te zijn voor de aansla gen van maandag in Santiago de Compostela en Barcelona, waarbij twee politiemannen het leven liéten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het merendeel van de Tweede Kamer,staat niet posi tief Uegenovcr het voorstel van de Zuiumolukse leider ir. J. A. Manu- sama, een parlementaire enquête te houden over het preciese gebeuren rond de Molukken in het kader van de oprichting van de staat Indone sië. DEN HAAG. De ontvangsten uit de loon- en inkomstenbelasting zijn djt jaar tot dusverre vrjj belang rijk hoger dan de raming en het ziet er naar uit, dat de ontvangsten vover 1978 ongeveer een miljard gulden gaan meevallen. Dit heeft de woord voerder van het ministerie van fi nanciën bevestigd. De oorzaak ligt vooral in het feit, dat de loonsom de raming overtreft. AMSTERDAM. De man, die dins dagmorgen dood is gevonden op de Herengracht, ter hoogte van de Leid- SGstraat, heeft zelfmoord gepleegd. De politie is tot die conclusie geko men op grond van verklaringen van bekenden van de man. Hij liep vol gens hen al lang met zelfmoordplan nen rond. Aanvankelijk dacht de po litie aan een misdrijf. DEN HAAG. Bestek '81, de bezui nigingsnota van het kabinet-Van Agt, zal in de Tweede Kamer wor den behandeld op donderdag 5 ok tober, dinsdag 10, woensdag 11 en donderdag 12 oktober. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oude Tonge en te Oudewater: C. Blenk, Woubrugge; te Harderwijk: H. Talsma, Den Bommel. Aangenomen naar streekgemecn- te Brunssum-Hoensbroek-Treebeek: M. C. Baart, Schiedam; naar Molk- werum (toez.): M. van Diggelen, kand., Hoogeveen, die bedankte voor Burum. Bedankt voor Amsterdam-Water- graafsmeer: L. A. Nell, Bolsward; voor Zoutelande (toez.): A. Carstens, De Kaag. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwartebroek: drs. H. P. de Goede, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Papen- drecht: T. W. Penning, Hoogezand- Sappemeer. Aangenomen naar Soest (als mis sionair predikant, studentenpasto raat te Djokjakarta. Indonesië): H. J. Veltkamp, kand., Leusden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Ureterp: Cl. Stam, Burlington (Canada). Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Sneek: W. P. de Groot te Midwolda cn drs. R. Hol te Nieu we Pekela. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Puttershoek: B. Rcin- ders, Hardinxveld-Giessendam. Tweetal te Gorinehcm: J. Kareis, Werkendam en A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Doorn: dhr. M. v. d. Ketterij. Woudrichcm. Kor rekt ie kerktijden hervormde kerk van Middensehouwen In de kerkbode van deze weck staan verkeerde aanvangstijden van de kerkdiensten van Kerkwerve en Stharendijke vermeld. Het moet zijn: Kerkwerve 11.00 nur ds. Delhaar (H.D.). Scharendyice: 9.30 uur ds. Delhaas Deze mededeling geldt in het bij zonder voor de postabonnecs van de kerkbode, daar in de editie van deze week deze fout met de hand is ver beterd. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 29 augustus Granen en peulvruchten Alle prijzen boerenschoen, l'ranko leveringsplaats en per 100 kg: Tar we, basis 1(5 procent, 1' 44,— - f44,50; zomergerst, basis 1(5 procent, f 43, - 1' 46,- haver, basis 16 procent, L' 38,50 - f 40. erwten (kleine groene) 1' 58,50 - f 59,50; Schokkers f 80,— Capucijncrs I' 50, Exlclu- sief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, clirekte leve ring af bedrijf l' 8,50-1' 9,25 per 100 kg. Voederaardappelen 1' 5,50-f li, per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Plantuien, loofgeklapt, op auto geleverd, 5-7 cent per kg. Zaaiuien, op auto geleverd, 8 cent pr kg. Ex klusief b.t.w. Vlas Goede kwaliteit, rechtstreeks van het land geleverd 24 tot 32 cent per kg. Uit de schuur geleverd tol 10 een per kg. Exklusief b.t.w. I-Iooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Lucer- nehooi f 215,weidehooi (le snede) f 165,- f 185,weidehooi (2e snede) f 140,Engels raaigras f 55,gerstestro f 50,tarwestro f 45,erwtenstro (klein groen) f 75,schokkerstro f 60,haver- stro f 45,Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 30-8. Aanvoer: to taal 8255, runderen 2528, graskalve ren 375, vette kalveren 76, nuchtere kalveren 1907, schapen en lammeren 2461, geiten 70, slachtvarkens 838, slachtrunderen 1492. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koei enf 1925-f 3075; guiste koeien 1' 1500-f 2375; roodbonte kalf vaarzen f 2250-f 3100; zwartbonte f. 1700- -f 2475; klamvaarzen f 1850-f 2250; guiste vaarzen f 1675-f 1950; pinken f 1350-f 1650; graskalveren f 900- f 1250; roodbonte nuchtere kalveren voor fok en mesterij f 430-f 650; zwartbonte f 400-f 565; weidescha- pen f 130-f 160; zuiglammeren 1' 125- f 165. Mede door het toetreden van enke le gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, (Aardenburg en Hulst ontbreken nog) acht men de instelling van een derde rayon noodzakelijk. Daarvan zulllcn ook de rayons Goes en Middelburg profiteren. Maar dit brengt ook uitbreiding van het personeel mee en voorge steld wordt dan ook uitbreiding per 1-1-1979 met een adjunct-direkleur en een psychologisch assistente; per 1-8-1979 uitbreiding, een psycholoog, een psychologisch assistente en een administratief medewerkster. Dat betekent een verhoging van" de per soneelslasten met f 540.000,-, van de bureaulasten met f 90.000,- en een vermindering van de Kosten akti- viteiten met f 40.0000.-. De bijdrage van het rijk wordt f 50.000.- hoger geraamd, (f 850.000.-) de bijdrage van de gemeenten van f 1.000,500,- naar f 1.540.000,-, dus bijna f 540.000,- meer, berekend per inwoner komt de bijdrage op f 4.8735 tegen f 3,80 volgens de bijgewerkte begroting 1978, (was eerder begroot op f 3.45). Fasering De gemeente Veere had een vier tal schriftelijke vragen ingezonden en voorzitter, wethouder Ch. J. Gilissen-Verschage uit Vlissingen opende door het aan de orde stellen van deze vragen de bespreking. Een faseringsplan opstellen, was een eerste verzoek van Veere, maar dat faseringsplan bleek eigenlijk al te bestaan. Toch was er algetneen de vraag: hoe verkopen we de nood zakelijkheid van de verhoging aan onze raadsleden. Deze noodzakelijk heid werd door de direkteur, de heer C. J. P. M. van Etten, en de Prijzen per kg: Stieren le f 7,15- f 7,75, 2e 1' 6,40-f 7,10; vaarzen le f 6,80-1 7,85, 2e f 6,20-f 6,65; koeien le J' 6,50-f 7,70, 2e f 5,95-f 6,45, 3e I' 5,65-1' 5,90; worstkoeien f 4,80- 1' 5,80; vette kalveren le f 5,25-f 5,35, 2e f 5,05-f 5,20, 3e f 4,80-f 5,00; nuch tere slachtkalveren f 1,50-f 1,65; slachtzeugen le f 2,48-f 2,53, 2e f 2,42 -f 2,47, 3e f 2,34-f 2,40: slachtvar kens f 2,60-f 2,65. Prijzeh per stuk: Vette schapen f 170-f 210; -vette lammeren f 175- f 220. FINANCIËN EN ECONOMIE Rabobanken in 1978 Het balanstotaal van de Rabo- bankorganisatie is in de eerste zes maanden van 1978 met 11 (8) pro eent gestegen tot f 67,8 mrd. Na afrek van voorzieningen en belas tingen resteert een beschikbare winst van f 123 (117) min. over de eerst zes maanden van 1978. heer Bax van het algemeen bestuur met gloed verdedigd. Men kwam tot de konklusie, dat door het R.P.C.Z. een opgave zal worden verstrekt van de aktiviteiten die in de scholen van iedere Zeeuwse gemeente ontwik keld zijn. De Raad krijgt dan een indruk van het werk van het R.P - C. Z. in eigen gemeente, een werk dat door de onderwijskringen en krachten, in geheel Zeeland enthou siast wordt gewaardeerd, aldus de heer v. Etten. Andere stemmen Wethouder W. den Boer, Zierikzee, vroeg naar de mogelijkheid van het volgen van een andere procedure, wethouder S. Overbeeke had twij fels over de noodzakelijkheid van het aanstellen van een ovthodiactisch schoolbegeleider, een psycholoog en een psychologisch assistente. Kinde ren die in de klas Jilet kunnen mee komen, moeten optimaal worden be geleid, door de onderwijskracht(en) van die school met inschakeling van de ouders. Falen de onderwijzers, uit wat voor oorzaak dan ook, dan is ook de begeleiding een wassen neus. Burgemeester Van der Linde (Kortgene) drong aan op meer bij dragen van de rijksoverheid voor de verschillende diensben en begelei dingen. Over de hoogte van de salarissen van de medewerkers waarop werd gewezen antwoordde de heer Van Etten, dat de inschakeling daarvan wordt voorgeschreven door het mi nisterie. Aangedrongen werd voorts op het verdedigen van do gevraagde bij drage, in de diverse provinciale ge meenteraden. Van ons eiland waren enkele gemeenten niet vertegen woordigd. VISSERIJBERICHTEN Voorstel van Zevibel over zaadvisserij BRUINISSE. 29-8. üit dc tijd dat nog voornamelijk met kleine vaar tuigen met kleinere motoren, of met de zeilen naar mosselzaad in Zeeland werd gevist, dateert de openstelling tijdens de wintermaanden van de wintermaanden van de Zeeuwse stromen voor de visserij op mossel zaad. Nu is het niet meer, nodig de Zeeuwse stromen open te stellen van september lot maart; rrten beperkt zich nu tot 'enkele dagen. Zevibel wil voorstellen, daarvoor te kiezen25 en 26 september en voor de openstelling van de Waddenzee voor zaadvisserij: 17 en 18 oktober. Men zou dan moeten kiezen, voor een vracht die naar Zeeland moet worden vervoerd, of twee dagen voor visserij op de Waddenzee, op dezelfde Waddenzee uit te zaaien. „Ons eigen" K.H. „Kunst en Eer" - één der oudste muziekkorpsen in Nederland, hoopt in 1980 het 150- jarig bestaan te vieren. Het bestuur is van mening dat dit jubileum zeker niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Verschillende akties zijn er inmid dels al geweest. Momeneel zijn loten verkrijgbaar, waarop fraaie prijzen zijn te winnen. Begrijpelijk is er voor een waardige viering van het jubi leum heel wat geld nodig en dat moet op verschillende manieren op tafel komen. Een dameskomité is inmiddels druk bezig met de voorbereidingen voor een bazar, die gehouden zal worden op vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober a.s. Wij verwachten daar veel mensen, die hopelijk tevoren niet hun laatste oortje hebben ver snoept. De dames van het komité hebben inmiddels talrijke, originele artike len gemaakt, die op dc bazar van dc hand gaan. Wellicht zijn er onder de lezers niensen die met betrekking tot deze bazar goederen of ideeën heb ben. In dat geval houden wij ons warm aanbevolen. Men kan kontakt zoeken met on derstaande adressen: Mevr. Hageslein, Krepclstraat 18, telefoon 2615; mevr. Van Geesber- gen, De Crancstraat 23, tel. 3536, mevr. Eekman, Deurloostraal 10, tel. 2133. Alvast tol ziens op 6 en 7 okto ber. Dameskomité Jubileum „K. E." Voor 25 jaar.... ADVERTENTIE. Prima kwaliteit werkkleding Casimir broeken 9,75, Overalls f 10,50, blauwe hemden f 5,75, Khaki hemden j 5,50. ZIERIKZEE. Nog nooit is de ha ven zo druk bevaren geweest als thans het geval is. Tientallen boten van allerlei vorm en grootte doen dagelijks de haven aan of verlaten haar. Veel publieke belangstelling is er steeds voor de aankomst en vertrek der boten die diensten op Burghsluis, Anna Jacobapolder of Katseveer onderhouden. SIRJANSLAND. Behalve de sluis deuren die reeds geopend zijn is ook de pompinstallatic in werking ge bracht. Kon men een week geleden met lange laarzen nauwelijks over de Achterweg op het ogenblik kan men hier met korte laarsjes gemak kelijk doorwaden. BRUIN1SSÊ. Door het mossel vaartuig Bru 6 is vorige week een vracht mosselzaad gevist in de Vier- bonnenpolder ter hoogte van de mo len van Guwerkerk. FLAAÜWERS. net gat dat on langs is ingeslagen in de zeedijk bij de Flaauwctsinladg, is in dé nacht rnn Zaterdag op Zondag ten gcrolgc van het slechte weer ongeveer 30 m groter gcicorden. De er achter lig gende inlaagdijk heeft naat wordt medegedeeld geen schade opgelopen. Advertentie •A" yt Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket. 1. Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50.* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wckkcrklok kopen voor f 22,50. Ëcn maand lang niet opvraagbaar. Advertentie De bedenkingen tegen de snelle personeelsuitbreiding van de Stichtiug Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (R.P.C.Z.), zoals die op een eerder in onze regio te Westerschouwcn gehouden vergadering tot uiting kwamen, ble ken cok te leven in de rest van de provincie. Daarom was door het dage lijks bestuur van de Stichting, een voorlichtingsbijeenkomst in Goes gepland, die maandagmorgen 28 augustus werd gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4