„Met het woord christelijk in de politiek, leg je jezelf een zware taak op" „Wij verbinden u door..." in Willibrordusschool Ontmoeting met opbouwwerker in kernen Brouwershaven „Pomona" ging een kijkje nemen op Zuid-Beveland STREEKNIEUWS Van kritiek leef je op Wethouder S. Overbeeke: Een radioprogramma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 augustus 1978 Nr. 22363 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 29-8. „Kritiek? Daar leef je van op. Als je altijd alleen maar pluimpjes krijgt ga je af zakken. Van kritiek scherp je weer hij". Wethouder S. Overbeeke zier er uit of hg het meent. Het past ook bij hem. Hij mag graag zijn, geest blij ven scherpen. En een van de dingen waaraan hij zich, nu hg deze week het wethoudersschap neerlegt, eens volop zal gaan wijden is zyn zelfstu die. „Ik mag graag lezen en me ook graag verdiepen in allerlei weten schappelijke lektuur. Ik heb ook graag altijd «tan zelfstudie ge daan en ga nu ook m'n Engels weer eens wat bijspijkeren". Met liefde Twee en zeventig is hij en sinds zijn vijfentwintigste in de politiek, eerst als raadslid, later verschillen de periodes als wethouder. Toch zou hij er nog best een periode als wet houder de baas kunnen. Maar, vindt hij zelf „het is wel tijd om te stop pen. Ik kan het nog wel aan, maar ik wil voorkomen dat er iets ge beurt, waardoor ik het niet meer kan. Ik moet verstandig zijn, dus stap ik op. Eerlijk gezegd verlang ik toch ook wel naar een periode van rust; je moet toch ook van je oude dag genieten. De jaren gaan door en het wethoudersschap kost veel tijd. Je bent elke dag in touw voor de ge meenschap, al heb ik dat met liefde gedaan". C in CDA Lid van de AR is hij al vanaf zijn zestiende jaar. Nu van het CDA, dat al vier jaar geleden in Nieuwerkerk zijn intrede deed. „Da-t CDA is eigen lijk nog steeds in de experimenteer- periode; het moet nog blijken of het bestaansmogelijkheden heeft. Het is een geweldige opgave in de politek die naam waar te maken. Het is iets anders, dat je vanuit die christelijke visie handelt, maar wan neer je het woord christelijk in de politiek voert, leg je je zelf een zwa re taak op. Ik vraag me wei eens af of we met dat woord niet wat zui niger moeten omspringen. Het bezwaar binnen het CDA is de vraag of je vanuit je stroming of opportunistisch bezig bent. Katho lieke en reformatorische stromingen bijeen brengen is een moeilijke op gave. Ik heb voor mezelf ook wel eens gedacht: blijf ik niet teveel in mij eigen denkwereld zitten. En ik heb ook geprobeerd die te Verruimen, door veel te lezen en me te probe ren in te leven in de denkwereld van iemand anders. Verbeteringen Al heel jong voelde Overbeeke zich aangetrokken tot de politiek. Hij werd lid van de ARP en toen er rond de dertiger jaren een krisis kwam in de landbouw probeerde hij verbete ringen aan te brengen. Hij hield zich btig met de oprichtng van de land arbeidersbonden en was enkele ja ren voorzitter van de Nederlandse christelijke arbeidersbond. Ook op andere terreinen was hij aktief. In 1931 kwam hij in de raad van Nieuwerkerk en in 1951 werd hij wethouder tot in 1961 Nieuwerkerk. Ouwerkerlc, Sirjansland en Ooster- Iand werden samengevoegd tot de gemeente Duiveland. Hij kwamin de nieuwe gemeenteraad en werd in 1970 wethouder. Eigenaardigheden Zeven en veertig jaar politieke ak- tiviteit heeft hij achter de rug. Met een onderbreking in de oorlogsjaren. „Elke periode heeft zo zijn eigenaar digheden. In de dertiger jaren ging het allemaal heel gemoedelijk. Toen had je zowat per dorp een gemeenteraad en de problemen lagen heel anders dan tegenwoordig. Er waren geen spcktakulaire dingen. Later kwam de krisis en moesten de gemeentes zich bezig gaan houden met het werkloosheidsvraagstuk; de gemeente moest zelf objekten gaan zoeken om werk te verschaffen". Ruimtelijke ordening „Na de oorlog kwamen ruimtelijke ordening en bestemmingsplannen so ber van de grond. Na de ramp kreeg dat een geweldige impuls. Er was toen erg veel werk op het gebied van de ruimtelijke rodening". Het samengaan van de gemeente: „Vanaf 1961 hebben we samen moe ten gaan spelen. Voor elke kern za ten er mensen in de gemeenteraad en dat moest gestroomlijnd worden. Daar moesten we konstrukliet' in be zig zijn. Dat was een erg boeiend tijd perk. Ik moet ook zeggen, dat het allmaal tamelijk goed verlopen is. Er waren natuurlijk strubbelingetjes, maar ik dacht dat het in andere ge meenten moeilijker is gegaan". Onderwijs „De laatste acht jaar vond ik ook erg boeiend. Ik had de portefeuilles onderwijs, sport en rekreatie. Het onderwijs bijvoorbeeld, is in een stroomversnelling terecht gekomen door de vernieuwing. We hebben als gemeente daar een bijdrage in kun nen leveren, een impuls kunnen ge ven, de onderwijzers voldoende arm-, slag kunnen laten. Dat heeft me veel voldoening gegeven. We liggen als gemeente Duiveland op dit gebied dan ook niet achter bij anderen". Rekreatie „In Duiveland hebben we gepro beerd de rekreatie in de hand te hou den. Er moet sfeer en rust uitgaan van het rekreatiegebeuren en dat moet ook niet te zwaar drukken op de bevolking van de kernen. Wat Ouwerkerk betreft is dat goed ge lukt; in Sirjansland drukt het zwaar. Moor tot dusver verloopt het bevre ZIERIKZEE, 29-8. Dinsdagmiddag 29 augustus werd vanuit de Willibrordusschool het K.R.O.-radiopro gramma „Lange Vingers - Wij verbinden n door met Zierikzije" uitgezonden. De programma-opzet is, dat kin deren uit het hele land elkaar over de radio vertellen hoe het is om in hun stad te wonen. Sommige kin deren van de Willibrordusschool vonden dal leuk, sommige zagen na delen. De toeristische drukte, bijvoor beeld, werd niet door alle Zierik- zeeënaartjes op prijs gesteld, omdat er dan minder speelruimte voor hen overblijft. Andere verwelkomden de toeristen met stalletjes op de toeris- tenmarkt of verdienden zakgeld door autoruiten te wassen en zij waren dan ook weer enthousiaster. AI eerder Veel van het dinsdag tussen 14.00 en 15.00 uur uitgezonden program ma was echter al eerder opgenomen, bijvoorbeeld voor de zomervakantie met vijfde en zesde klassers en ook het onderdeel „spelregels" was al „ingeblikt". Aan het „live"-gedcclle werd meegewerkt door beurtelings 4e, 5e en 6e klassers. Hel programma werd gepresenteerd door Faiga Szmulewitz en regisseur Arno Wam- steker zat in de radiowagen van de NOS. die voor de school geparkeerd stond, om het allemaal op te nemen. ZIERIKZEE. De jeugd tijdens het radioprogramma in de Willibrordus- school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) digend. Er komt natuurlijk een drang om het uit te laten groeien. De in zichten van de bewoners liggen ech ter gelijk aan die van het gemeen tebestuur: „Laat het niet te wijd uit groeien". De campings moeten wel iets uitbreiden om meer ekonomische basis te krijgen, maar de mensen moeten de stilte kunnen vinden die ze zoeken. Je kunt het dan wel door latn gaan, maar dan vindt ót de re- kreant niet wat hij zoekt óf de be volking lijdt er onder". Sporl Ik ben ook blij, dat ik de raad heb mee kunnen krijgen in de ontwik keling van de sportvoprzieningen. We hebben de belangstellng, die er voor de sport bestaat, bevredigend kunnen beantwoorden door de aan leg van nieuwe sportvelden en ver betering van de bestaande. Ondanks de grote financiële krachtinspanning gen is het gelukt, dat van de grond te krijgen. We hebben aan de wen sen ruimschoots kunnen voldoen en ook dat heb ik met plezier gedaan". Samenleving Wethouder Overbeek deed dit al les vanuit zijn AR-principes. „Je komt natuurlijk uit een 'bepaalde richting, maar toch heb ik mezelf altijd voorgehouden dat je de be langen van de hele bevolking moet behartigen. Het zou dwaas zijn te zeggen, dat dat altijd lukt, maar ik heb wel getracht voor een ieder be zig te zijn". Waarom de politiek? „Je voelt je tot de samenleving aangetrokken. Zo heb ik ook van harte meegewerkt bijvoorbeeld de Stichting Samenle vingsopbouw van de grond te krijgen. Dat was nodig. Onze regio maakt een andere tijd door". Pralen in de regio BROUWERSHAVEN, 30-8. Als eerder gemeld wordt in de verschillende kernen van de gemeente Brouwershaven een aantal voorlichtingsavonden gehouden, die ten doei hebben het pubiiek kennis te laten inaken met - wat in algemene zin - voor deze regio wordt genoemd, de Samenlevingsopbouw. Een eerste avond vindt plaats te Brouwershaven op maandag 4 sep tember. Ten om-echte is eerder in deze krant (maandagnummer) in de agenda aangekondigd, dat het hier zou gaan om een „bijeenkomst van de Zeeuwse Vrouwenraad". Dit is niet juist uitgedrukt. De Zeeuwse 'Vrouwenraad komt er niet aan te pas, maar alleen dc Brouwersha- vense Vrouwenraad speelt een rol, bij het organiseren van bedoelde bijeenkomsten. Hoedanigheid Een ander punt is de hoedanig heid van die bijeenkomsten. Het gaat er niet in eerste instantie om dat de opbouwwerker komt met een plan of plannen, die door hem wor den ontvouwd, maar veeleer dat vanuit de bevolking opmerkingen worden gemaakt in de richting van mogelijke knelpunten, problemen en probleempjes waarvan de opbouw werker kennis kan nemen, waarna - mogelijk in een later stadium - in generaal overleg suggesties voor op lossingen worden aangedragen. Met die gedachte als achtergrond zijn de bijeenkomsten te Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor en Noord- gouwe dan ook opgezet. Voor plaat sen en tijden: zie agenda. Interessante exkursie BURGH, 29-8. De (lag - exkursie van de Ver. van Oudleerlingen „Pomona" ging dit jaar naar Zuid-Beveland. Slechts een 18-tal leden met hun dames brachten een bezoek aan Péchiney in Vlissingen Oost en na dc middag aan een mosselconservenfabriek van dc fa. De Leeuw-Geluk in Yerseke. Péchiney Nederland n.v. heeft 902 werknemers en vervaardigd alumi nium uit aluinaarde door middel van een elekrolyse-proces. Het is wel toevallig dat 2 studenten, één uit Frankrijk en één uit de U.S.A. op een en dezelfde dag dit proces om ruwe aluminium te vervaardigen uit vonden. De pateptaanvrage bracht dit aan het licht. Per jaar wordt 17.000 ton aluminium vervaardigd en 80°/o gaat naar het buitenland. Het ruwe produkt wordt in vele fabrieken, in Nederland o.a. door Hunter Douglas verwerkt tot tandpastatubes, spuit bussen, wikkels voor zeep, capsules van melkflessen, verpakking voor thee, koffie en biscuit, voor boter, margarine en tevens folies voor di verse doeleinden. Verder zijn in koelkasten, wasmachines, stofzuigers, radiatoren, koffiemolens, grills, mi xers, fototoestellen, pick-ups, radio- en tv toestellen, antennes, masten van zeilboten, kampeer- en hengel- uitrusting aluminium onderdelen te vinden. In een modern leefpatroon hoort aluminium dan ook helemaal thuis. Voor 1 kg aluminium te vervaardi gen is 14 kWh elektx-ische stroom no dig, en daarom is de fabriek vlakbij de kerncentrale van Borsele ge bouwd. Het gehele proces werd door Pomona-leden - voorzien van veilig heidshelmen en bril en zonder hor loges omdat die bij de elekrolyse- ovens op hol slaan of ontregeld wor den - nauwkeurig gevolgd. Mosselen Na een koffiemaaltijd in „Kieltje- ris" in 's Heerenhoek werd de tocht .vervolgd naar Yerseke. Mosselen ko ken kan iedereen maar in het groot komt hier nog wel wat meer bij kij ken. In het bedrijf van de fa. De Leeuw-Geluk worden duizenden potjes per dag gevuld met keurig ge sorteerde mosselen voorzien van een scheut azijn. Tevens worden massa's balen verpakt voor het buitenland en in plasticzakken voor verwerking in restaurants.^ Na afloop kreeg iedere deelnemer een paar potjes zure mos selen en enkele zakjes mosselen om thuis te koken en te nuttigen. Het diner werd gebruikt in „De Caisson" te Kapelle en op de terug reis dankte de voorzitter J. C. de Feiter chauffeur Willemse van Reis- buro Van Oeveren voor de fijne rit en de heer C. J. Boot voor de ge bruikelijke voorbereiding. Verdiensten Hoogtepunten in zijn loopbaan. Ze zijn moeilijk direkt aan te wijzen. De laatste acht jaren waren voor de scheidende wethouder wel de boei endste periode. In 1963, en ook dat was een belangrijke gebeurtenis, kreeg hij de ei-emedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau als beloning voor de manier waarop hij zich na 1953 heeft inge zet voor de wederopbouw van de gemeente. „Dat zijn dan dingen, die vrij aar dig zijn. Het is leuk wanneer je dat mee kunt maken. Ik heb er ook mijn beste beentje voor voorgezet; er me met hart en ziel voor ingezet. Het was veel werk, maar ik heb die tijd van de ramp als heel bijzonder ervaren". Jong broekje Aangename herinneringen. Die zijn er verder nog volop. „Ik heb goede herinneringen iaan oud-wethouder Van Klinken bijvoorbeeld. Dat was een SGP-er, die ik heb gewaardeerd om zijn milddadig standpunt over meningen, die de zijne niet waren. Van de man heb ik veel geleerd, toen ik als jong broekje in de politiek kwam". Hij is er van overtuigd, dat na al die jaren de overstap naar het ge wone leven een overgang zal zijn. „Ik heb me gelukkig altijd goed kun nen aanpassen. Bovendien wil ik nu wel eens van een oude dag gaan ge nieten". Diskussie Tenslotte heeft hij dan ook zo zijn wensen over de gang van zaken in de raad. De diskussies bijvoorbeeld, zo vindt hij, mogen wel waf leven diger gevoerd worden. De standpun ten zijn voorheen vaak al bepaald en het publiek kan dan moeilijk vol gen hoe die gegroeid zijn. „Het zou fyn zyn wanneer iedere fraktic dat standpunt nog eens toe lichtte. Maar ik weet ook dat liet moeilijk is om in dc .diskussies het goede evenwicht te vinden". DUIVELAND Afscheidsreceptie wethouder Ter gelegenheid van het afscheid van de heer S. Overbeeke, als wet houder van onderwijs, sport- en re kreatie. zal op vrijdag 1 .september in „Ons Dorpshuis" te 'Nieuwerkerk een afscheidsreceptie worden ge houden. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 5 september wordt in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, een openbare vergadering gehouden van de gemeenteraad van Duive land. Ter vergadering leggen de raadsleden de voorgeschreven eden en beloften af en worden twee wet houders benoemd. OUWERKERK Hoorzitting Burgemeester en wethouders van Duiveland nodigen de inwoners van Ouwerkerk uit tot het bijwonen van een hoorzitting op maandag 4 sep tember in het Dorpshuis te Ouwer kerk. Dit is een vervolg op de hoorzit ting, die onlangs gehouden werd voor de toekomstige bewoners van de Geertruidlaan en Den Domp, over de inrichting van een woonerf in dit gedeelte van hel dorp. Deze zitting is bestemd voor alle inwoners. Het ligt in de bedoeling dat de inrichting van dit woonerf aan de orde wordt gesteld, alsmede het voor-ontwerp van het bestemmings plan Ouwerkerk, waarvan de teke ning Ier plaatse aanwezig zal zijn. Tevens zal gelegenheid worden ge geven andere zaken aan de orde te stellen. Voor tijd zie agenda. NIEUWERKERK Successen sport en spelmiddag Op de sport- en spelmiddag die onlangs gehouden werd, kan aan vullend worden vermeld, dat die dag in het geheel 150 deelnemende kin deren waren in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. De afdeling zwemmen vond plaats in het overdekte zwembad „Dolfijn" en stond onder leiding van badmeester Brunger en diens assi stent. Het spel dat gespeeld werd heette „De bal is rond". In de pauze werd getrakteerd op limonade en appels. Tenslotte kan nog worden vermeld dat de Verenigingsraad die dag steun verkregen had van de expres- siegroep „The Fish" en van enkele amlalteurs. Nogmaals het was een zeer geslaagd feest voor de jeugd. BRUINISSE Afd. „Philatelica" Nu de avonden weer wat langer worden gaat ook de afdeling Brui- nisse van de vereniging „Philatelica" weer vergaderen. Men hoopt op de te houden vergadering dondei'dagavond 6 september, weer veel oude en nieu we postzegelverzamelaars te ontmoe ten. De jongeren zijn welkom om half acht, de ouderen om 8 uur in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw. De bedoeling is met leden en niet- leden een zinnig gesprek te voeren over de in het a.s. winterseizoen te ontplooien aktiviteiten. Suggesties hiervoor zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Misselijke gapperij ZIERIKZEE, 30-8. Als aar dige blikvanger heeft Honig Optiek in de Visstraat een van een bril voorziene, kunst hond op de stoep staan, die altijd eigenwijs de straat in keek. „Inkeek", want de bril is .inniiddels van de honden neus verdwenen. Gestolen he laas. Verdwaasde enkelingen schijnen iets leuks niet te kunnen verdragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3