Duivelandse raad nam afscheid van wethouder S. Overbeeke Ook waardering uit de raad voor werk scheidende leden Benzine duurder „blauwhelmen" naar Namibië Kaping Pools vliegtuig Waldheiin wil Li S'c, c Na langdurige karrière Inkrimping soorten geneesmiddelen? DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rotterdam heeft Wereldhandels centrum Gemeenteraad Brouwershaven ZIERIKZEESCHE Donderdag 31 augustus 1978 135ste jaargang Nr. 22363 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse (Ummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W IN DIT NUMMER: Open dag" iverkeiland in het Krammer DEN HAAG. 30-8. De prijs van zowel gewone als superbenzine gaat zaterdag met twee centen omhoog naar respektievelijk 1,08 en 1,10 gulden per liter. Het is de tweede prijsverhoging binnen enkele maan den tijd. In juni werd de prijs van benzine ook al met twee centen ver hoogd. Beide keren was de aanlei ding voor de prijsstijging de fluk- tuatie van de dollarkoers en veran deringen in de marktnotcringen. UTRECHT, 30-8. Als de zieken fondsen en de artsen in hun over eenkomsten een afspraak opnemen over een beperking van het aantal voor te schrijven soorten genees middelen, kan daarmee een kosten besparing worden bereikt die mis schien andere kostenbesparende maatregelen - zoals de invoering van een eigen risiko - overbodig maakt. De apotheker J. P. de Man, de arts C. P. J. Minderop en de arts-farma- coloog prof. dr. F. A. Nelemans stel len dit in „Inzet", het blad van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen. Zij zijn respektievelijk sekretaris. voorzitter en adviseur van de Centrale Medische Pharma- ceulische Commissie van de Zie kenfondsraad. NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) DUIVELAND, 29-8. Op 'tic dinsdag gehouden verga dering vait de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, is afscheid genomen van wethouder S. Overbeeke en de - eveneens schei dende - raadsleden, de heren M. K. Romeijn en J. L. van "t Hof. Dc scheidende wethouder werd - bij monde van de voorzitter - benoemd tot ere-burger van Dui- veland. Duivclund tegemoet mug gaan en dat God hem ook in deze jaren rij kelijk zal willen zegenen. Zich ver volgens tot de heer Romeijn wen dende gewaagde de voorzitter van het feit dat deze een goede zoon van zijn vader was. Dat kwam in uw op treden bij ons naar voren. „Ik zag u steeds in onze raad als een „bruggenbouwer", u trachtte steeds dc verschillende meningen naar elkaar toe te halen en er het beste voor de gemeenschap uit te voorschijn te doen komen, waarbij steeds de goede sfeer tydens de raadsvergaderingen te kontinueren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's j J Een last, die men goed weet te i dragen, wordt lichter. Verwachting tot vrijdagavond: Regen Zwaarbewolkt en een groot deel van de dag regen; matige wind, eerst zuidwestelijk, later draaiend naar noordwest en aan de kust tot krach tig toenemend; minimumtemperatu ren rond 11 graden; maximumtem peraturen ongeveer 16 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0'tot 7. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 6.50, onder 20.28 Maan op 5.31, onder 19.47 Zaterdag 2 september nieuwe maan HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 sept. 3.39 15.50 9.19 21.40 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land zal vrijdag worden bepaald door een overtrekkende depressie. Dit zal be tekenen dat er eerst een periode met regen zal zijn en later enkele opkla ringen zullen voorkomen. De de pressie bevond zich donderdagmor gen boven het noordelijk deel van de Britse eilanden. In Schotland viel in de nachtelijke uren op veel plaat sen een hoeveelheid van ongeveer 5 mm regen. De storing koerst in de richting van het Alpengebied. Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum vlak bij West-Ierland lag, neemt iets in betekenis af, waardoor het mogelijk is dat depressies van af het noorden van het Atlantisch Oceaan wat makkelijker naar West- Europa kunnen opdringen. Woorden tot de beide scheidende raadsleden waren er hierna ook nog van de heer C. J. de Munnik, frak- tievoorzilter van de PvdA. Hij wees er op dal het lid zijn van een ge meenteraad meer inhoudt, dan het aanwezig zijn op raadsvergaderin gen. Naast de vele aktiviteitcn, moet een raadslid ook vaak kritiek doorstaan en die kan hard aanko men. „Men dient waardering te hebben voor hen, die de gemeen-r schap vele jaren vrijwillig dienen". Aangenaam kollega Hij prees de heer Daleboul even eens als een sociaal voelend mens. „U hebt in de afgelopen jaren er duidelijk blijk van gegeven, dat u. als dat nodig was, opkwam voor de mensen die in moeilijkheden ver keerden". Ook hij herinnerde eraan, dat de heer Dalebout, als oudste, wel eens de vader van de raad werd ge noemd. „Als de gemoederen tijdens een diskussie wat te hoog oplaaiden, kon de heer Dalebout wel eens de rustige en waarschuwende vinger opsteken en zei dan: Mensen moet NEW YORK, 30-8. Dc secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldhcim, heeft woensdag dc Veiligheidsraad aanbevolen 7.300 of ficieren en manschappen en 1.200 personen belast met politiediensten en het toezicht houden op verkiezin gen naar Namibië te sturen. Het „program van actie voor on afhankelijkheid van Namibië" weer spiegelt de aanbevelingen die zijn gedaan door de Fin Martti Ahtisaari, speciaal afgevaardigde voor Namibië van de Verenigde Naties, nadat hij het gebied had bezocht. Het program voorziet in tenuit- uitvoerlegging van een plan voor Namiebië dat is voorgesteld door de vijf westerse leden van de Veilig heidsraad (Verenigde Staten. Fran krijk. Groot-Brittannië, Canada en de Westduitse Bondsrepubliek), en dat op 27 juli door de Veiligheidsraad is goedgekeurd. De voorzitter typeerde dc beer Overbeeke, als iemand met een bepaalde slagvaardigheid. „Zeven jaar geleden vierden w(j uw 40-jarig jubileum als raadslid en u was toen elf jaar akticf als wethouder", aldus de voorzitter tot dc heer Overbeeke. DUIVELAND. Burgemeester J. D. de Kam reikt de hij het ere-burg er schap behorende oorkonde uit, aan de scheidende wethouder, de heer S. Overbeeke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BERLIJN, 30-8. Een Oostduits echtpaar heeft woensdag een Pools vliegtuig met ongeveer 70 mensen aan boord gedwongen te landen op het Amerikaanse militaire vliegveld Tempelhof in West-Berlgn. Het is een tweemetorige TU 134 van de Maatschappij LOT. De ma chine maakte een lijnvlucht van Gdansk in Polen naar Oost-Berlijn. Het kapersechtpaar en hun kind zijn na landing uitgestapt, vergezeld van 7 passagiers die van de gele genheid gebruik maken ook in het westen te blijven. ROTTERDAM, 30-8. Het Wereld handelscentrum in Rotterdam is woensdagmiddag geopend door prins Claus. De officiële openingsceremo nie werd gehouden in het auditorium van de Erasmus-Universiteit. In zijn openingstoespraak wees de prins op de rol de het WHC kan gaan spelen bij de handel met landen uit de der de wereld. „Via het Wereldhandels centrum kan Rotterdam er voor zorgdragen, dat de toekomstige han delsstromen uit de ontwikkelings landen ook via zijn haven lopen", zo meende de prins. Het Wereldhandelscentrum, het' eerste in Nederland, is gevestigd in het Beursgebouw in de Maasstad. NOORDGOUWE. Het weer is weinig willig, toegégeven, maar schoonheid is er altijd wel te vinden, al waren het „maar" de waterlelies in de kerkgracht te Noordgouwe. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hij vervolgde: „De portefeuilles die u beheerde hebben u wel de no dige kopzorg gegeven maar zijn u niet boven het hoofd gegroeid. U hebt uw stempel op uw werk gezet en daarmede bewezen dat u uw taak met het nodige elan hebt verricht. U hebt uw hart in uw werk gelegd en daarom was dit goed. U hebt 47 jaar lang getoond niet de slaaf van uw werk te zijn maar de meester. En in deze lange periode hebt u uw krachten voor de gemeenschap wil len geven en bent u een dienaar van die gemeenschap geworden. Op het gebied van onderwijs, sportzaken hebt u steeds het nodige gedaan en er wordt nog steeds aan verbeterin gen gewerkt' en dit alles ten nutte en ten gerieve van de bevolking van Duiveland. Met u verdwijnt een groot stuk bestuurlijke ervaring uit het kollege en raad". De voorzitter deed hierna kond van het ere-burgerschap en reikte de scheidende wethouder de bijbe horende oorkonde uit. Een geschenk was verder een gebrandschilderde uitvoering van het gemeentewapen. Tenslotte feliciteerde de burge meester de scheidende wethouder en sprak de wens uit dat hij samen met zijn vrouw nog vele gezonde en gelukkige jaren als ereburger van Raadsleden staan tegenwoordig veel aan kritiek bloot. Door uw in breng gedurende 13 jaar hebt u on getwijfeld een goede bijdrage gele verd tot opbouw van de gemeen schap. „U kon het altijd mooi bren gen in de raad", aldus de burge meester, die er verder op wees dat de mening van de heer Romeijn al tijd uitstekend geargumenteerd en gedokumenteerd was, terwijl de to- natie van uw stem de rest deed. Dit had tengevolge dat er naar u geluis terd werd, iets dat niet van iedereen kan gezegd. Wé vinden het jammer dat u niet meer in de volgende zit tingsperiode aanwezig zult zijn. We gaan in u een goed raadslid verlie zen, maar we respektereri uw be sluit om af te treden. Zeer veel dank voor de prettige samenwerking. We wensen u voor de toekomst het beste toe". „Na aan hel hart" Daarna volgde de toespraak tot de heer J. L. van 't Hoff. De voorzitter meende dat ook bij dit scheidend raadslid de belangen van de ge meente na aan het hart lagen, waarvoor de bevolking hem dank baar dient te zijn. „U hebt steeds de goede sfeer in de vergaderingen wil len bevorderen hetgeen ongetwijfeld de verschillende besluitvormingen ten goede kwam, gedurende deze 12 jaar. De opstelling van de lijst van uw partij maakte uit dat u niet meer voor een herverkiezing in aan merking kwam, waaruit kan worden opgemaakt dat het politiek spel ook bij tijd en wijle harde kanten kan hebben. Vele belangrijke zaken heb ben in de afgelopen zittingsperiode de aandacht gevraagd, waarvari sommige nogal wat problematisch aan deden. De medewerking hieraan eiste inzicht en daarom ben ik van mening dat het bepaald momenteel geen gemakkelijke taak is om raadslid te zijn. Voor alles wat u in het belang van de gemeente hebt verricht zeggen wij u namens de ge hele gemeenschap Duiveland zeer hartelijk dank. Tenslotte sprak de voorzitter de De heer J. A. v. d. Bijl, fraktie- voorzitter van de PCG schetste de heer Dalebout als een sociaal voe lend mens met een zakelijke inslag. De heer v, d. Bijl pleitte hierna voor meer spreiding in de raad wanneer de standpunten bekend moeten worden gemaakt, omdat dit meestal slechts gebeurd door de drie fraktievoorzitters. „Het zou de ver gaderingen aantrekkelijker maken ook voor de publieke tribune". Hij konstateerde verder, dat na de sahienvoeging, in de raad van Brou wershaven, ondanks de tegenstellin gen, een eensgezindheid is ontstaan. Tenslotte dankte hij ook de heer Hellendoorn voor zijn inbreng in de raad. Kritiek wens uit dat de heer Van 't Hoff, of schoon geen raadslid meer, toch het wel en wee van de gemeente op de voet zal volgen. Hij wenste hem het allerbeste voor de toekomst. Boekwerken De beide scheidende raadsleden zowel als wethouder Overbeeke werd een boekwerk overhandigd, geschreven in 1753 door Isaak Ti- rion, betreffende de geschiedenis van Zeeland. dat nu zo? Het kan ook wel op een wat rustiger manier". Hij noemde Dalebout. een aange naam kollega raadslid en dankte hem voor de prettige manier van samenwerking. Ook tot de heer Helledoorn sprak de heer De Munnik nog enkele woorden. De heer Helledoorn blijft echtr als eerste opvolger de fraktie- vergaderingen bijwonen. Ook hem dankte hij voor de prettige samen werking en het werk, dat hij voor de gemeenschap deed. Tenslotte dankte hij nog de vrou wen van de raadsleden voor de ma nier waarop zij hun mannen steu nen en gesteund hebben. De fraktievoorzitter van de V.V.D. de heer J. K. Goemans sprak zijn erkentelijkheid uit aan 't adres van de heer A. C. Dalebout om het feit, dat hij steeds een eigen standpunt durfde in te nemen. De heer Goemans dankte ook do overige raadsleden voor de goede sa menwerking en verstandhouding in de afgelopen zittingsperiode. BROUWERSHAVEN, 29-8. Op <Ie jongste raadsver gadering, onder voorzitterschap van burgemeester C. Slahbekoorn, werd - als eerder gemeld - afscheid genomen van de vertrekkende raadsleden, de beren A. C. Dalebout (PCG) en M. E. Hellendoorn (PvdA). 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1