„Je moet ook in de politiek eikaars standpunt eerbiedigen" Johan Kristelijn uit Ellemeet maakte rondreis door Europa Elseviers koffietest 1978 Wethouder J. Boot in Scharendijke: Politieke laatbloeier STREEKNIEUWS Hoofdprijs in Rabobank wedstrijd Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 augustus 1978 Nr. 22362 3 BltOUWEKSHAVEN SCHAKEND1JKE, 29-8. „Je moet - ook in de politiek - willen samenwerken. Je moet eikaars standpunten eerbiedigen, elkaar niet dwingen". Wethouder J. Boot Pzn. van de gemeente Middensehouwen is een man, die in zijn twaalf jaar durende politieke karrière gepro beerd heeft die woorden waar te maken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie hostkelerie schüddebeuks ÜONKEKEWEG 35 SCHUDUEBEURS TEL. 0IU0-4t(,J (van deze week) BEOORDEELT ONS ALS VOLGT kwaliteit8 aanzicht 10 bediening10 Oordeelt u ook eens (M.i.v. I sepiember zijn wij niet meer op woensdag, maar op maandag gesloten) Vanuit zyn achtergrond als anti revolutionair heeft hip tolerant wil len zijn ten opzichte van degenen, die een andere visie meebrachten. „Herfstasters" Een „politieke laatbloeier" noemde burgemeester E. Baerends hem tij dens het afscheid vorige week in De Putmeet in Scharendijke. Met zijn 71 jaar verlaat hij niet als een van de jongsten het politieke strijdtoneel. Hij is er ook niet als een van de jongsten op verschenen. „Je hebt sneeuwklokjes en je hebt herfstas ters", zegt hij er zelf lachend van. Hij vindt het nu toch wel tijd om er mee te stoppen. Ten eerste zijn leef tijd. „Ik wil het niet 2over laten ko men dat de jongeren gaan zeggen, die ouderen moeten eruit". Bovendien spreekt zijn gezondheid een woordje mee. Hij heeft nogal ge sukkeld de laatste acht maanden en hoewel het nu weer heel wat beter met hem gaat, was ook dat een re den om er mee op te houden. „Ja^ na tuurlijk zal ik het toch wel missen. De prettige manier van werken ook met de sekretarie". Half ambtenaar De opvolger van wethouder Boot wordt de heer I. C. Padmos. „Hij ziet er toch wat tegenop en dat kan ik be grijpen. Het is bijna onmogelijk voor iemand, die al een bedrijf heeft, om een dergelijke funktie te bekleden. Het is niet zo als vroeger, dat een boer personeel heeft. Tegenwoordig moet hij het alleen doen. Voor mij was dat gemakkelijker. Toen ik elf was wilde ik al gaan studeren, maar ik moest thuis in het fruitteeltbedrijf gaan helpen. Het verwonderlijke is eigenlijk dat ik door mijn ziekte van lieverlee toch half ambtenaar, half boer ben geworden. Dan krijg je een algemene ontwikkeling, waardoor je begrip kunt opbrengen voor de amb tenaar én voor de zelfstandige". Veel bewogen De heer Boot heeft, zoals hij terug grijpend ook zelf konkludeert, een veelbewogen leven gehad. „Ik heb de politiek nooit gezocht, ben er vanzelf ingerold," zegt hij zelf. In 1933 trouwde hij. met een nicht van zijn huidige vrouw, ging wonen op een boerderij onder Moriaans- hoofd. Toen in 1939 de mobilisatie kwam moest hij onder dienst. Na vier maanden werd hij echter ziek, kreeg een aandoening van de longen en zo ging hij met verlof en kuurde daarvoor drie jaar. Helemaal voor honderd procent daarvan herstellen, zou hij echter niet. In 1944 moest er geëvakueei'd worden vanwege de inundatie en toen in 1953 de ramp kwam, werd zijn bedrijf opnieuw en nu erger, vernield. Sinds 1946 was de heer Boot ook - en dat zou hij vijfentwintig jaar lang blijven - be stuurslid van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond voor Mili taire Oorlogsslachtoffers. WVF-Hoeve Die Bond was weer aangesloten bij de Wereld Veteranen Federatie, die na 1953 geld bijeen bracht voor de leden, die van de ramp geleden had den. Boot bleek de zwaarst gedu peerde te zijn en hij kreeg ook de grootste uitkering. Die accepteerde hij onder voorwaarde dat, hij zijn boerderij WVF-Hoeve mocht noemen. Het embleem van de federatie siert nu nog het hek van de boerderij aan de Zwaardweg in Kerkwerve, waar nu zijn dochter en schoonzoon wo nen. In de afdeling Zeeland van de Ne derlandse Bond had hij het vooral de eerste tien jaar erg druk. „We heb ben altijd erg hard gewerkt voor een goede voorziening voor weduwen en voor omscholingsmogelijkheden voor oorlogsinvaliden." Grondbeginsel Zelf bleef hij boer, maar hij had wel altijd een knecht voor het werk, dat hij niet meer mocht doen. „Hoewel ik nooit openbare funk- ties heb gezocht, ben ik er toen toch ingekomen." Hij werd bestuurslid voor de ge westelijke CBTB en afgevaardigde voor de Zeeuwse CBTB en na de ramp zat hij in de taxatiekommissie voor grondzaken. Intussen was hij altijd al lid van de Anti-Revolutionaire partij. „Dat is een grondbeginsel, dat al in mijn jeugd ligt. Ik had toen al veel lief hebberij in de gereformeerde jon gensvereniging en binnen de AR voelde ik me o zo goed thuis. Wist u dat de sociale wetgeving onder ande re uit de AR-hoek komt en niet uit de socialistische. Misschien dat ik daarom op verschillende punten met dc socialisten mee kan voelen. Ik heb altijd het standpunt gehandhaafd, dal ccn mensenleven rust op drie pijlers. Dc eerste pijler is de kerk en de tweede en derde pijler zijn de po litiek en het maatschappelijk loven, waarop je je vanuit de bijbel licht. Dat betekent ook dat je moet probe ren een ander net zo goed te doen als je jezelf zou doen." Voorzitter Omdat het moeilijk was - ook toen al - mensen bij elkaar te krijgen voor verenigingsbijeenkomsten, trommel de op gegeven ogenblik de heer Boot itt Kerkwerve belangstellenden bij een voor de AR-kiesvereniging. „Het gevaar is wanneer je zoiets doet, dat ze zeggen, wordt dan ook maar voor zitter. En dat gebeurde." Er moesten in die tijd lijsten ge maakt worden voor de verkiezingen na de samenvoeging van dc gemeen tes in 1963. In 1966 kondigde wethou der Padmos aan. dat hij mee zou blijven doen aan de verkiezingen. Hij stond - voor Scharendijke - als eer ste op de lijst. Op de tweede plaats, zou iemand uit de kiesvereniging' Kerkwerve moeten staan en daar voor werd Boot gekozen. Dat ging echter niet door, want diezelfde dag had hij grond gekocht in Scharendij ke, waarheen hij zou gaan verhuizen. „Ik was blij toe; was er niet zo hap pig op". In Scharendijke bleek ech ter, dat inmiddels wethouder Padmos had besloten het nog maar vier jaar te blijven doen. Hij prees Boot aan als zijn opvolger en zo kwam hij toch op de lijst. „Toen dacht ik: nu pak ken ze je hier zo. Natuurlijk, ik had kunnen bedanken, maar ik kreeg al le stemmen en dat wilde ik toen toch niet doen". Veel werk Vier jaar later werd hij wethouder en dat zou hij twee periodes blijven. „Ik heb het altijd met plezier ge daan", zegt hij nu. „Het geeft wel veel werk, vooral in verhouding tot grotere gemeenten. Deze gemeente is klein, maar het wethoudersschap is een neventaak. Voor mij was het te doen, omdat ik gepensioneerd ben en extra tijd beschikbaar heb, maar voor een ander is het moeilijk. Er wordt ook steeds meer van een wethouder gevraagd. Vroeger nam een burgemeester heel wat op zich, nu wordt dat verdeeld onder de wet houders, omdat het aantal taken toe neemt. Wanneer je eens bekijkt wat hier sinds 1966 gebouwd is! In de jaren daarvoor was er veel minder te doen. Dat is het gevolg van de aansluiting van de Brouwersdam. In 1966 was er op Scharendijke nog maar één camping,'sindsdien zijn er 327 tweede woningen gebouwd." Jachthaven Hoogtepunten in zijn karrière? „Op de eerste plaats de goede ver standhouding in b. en w. en met hel gemeentepersoneel", vindt hij. „De medewerking die er altijd was." Daarnaast de jachthaven, die de gemeente in eigen beheer heeft kun nen aanleggen. „Dat de gemeente dat zelf heeft kunnen doen, terwijl er zoveel exploitanten op de loer lagen, is een hele voldoening. Er is altijd gezegd dat de jachthaven niet zou mogen drukken op de belasting van de permanente bewoners en dat is gelukt. Het voordeel van Scharendijke te genover Westerschouwen is ook dat we het hier in de hand hebben kun nen houden omdat we later zijn be gonnen. Dat was gemakkelijker." Wegen Dieptepunten? De plannen die er zijn voor de kaveldoorsnijding die nodig is gm de rekreatieverdeelweg aan te sluiten aan de Stoofweg. „Dat acht ik absoluut overbodig. Ik geloof niet dat het rekreatieverkeer zo snel toe zal nemen. Laat ze alsjeblieft de bestaande wegen verbreden". -Wat hij in de toekomst gaat doen? „Plannen heb ik nog niet maar het kennissen- en familiebezoek schoot er nogal eens bij in!" Distriktshoofd Suiker Unie Daar het de bedoeling is dat de heer C. J. van Burg te Kerkwerve distriktshoofd van de Suiker Unie voor de rayons Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, bij het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd in februari 1979 zijn funktie zal neerleggen, is kortelings tot as sistent Districtshoofd voor Schou wen-Duiveland benoemd, de heer H. Punt te Rilland Bath. De heer Punt is 36 jaar en vader van twee kinde ren, Voor Goeree-Overflakkee wordt per 1 april '79 als opvolger van de heer Van Burg benoemd de heer J. P. Kastelein te Sommelsdijk, ZIERIKZEE Ver. Chr. Onderwijs Op vrijdag 1 september wordt in de Chr. Mavoschool de algemene le denvergadering gehouden van de Ver. tot bevordering van het Chr. Schoolonderwijs. RENESSE Beetje stil bij „L. et E." Het muziekgezelschap „Luctor et Emergo te Renes.sc gaf zaterdag 26 augustus een concert in dc muziek tent te Bruinisse. Voorafgegaan dooi de drumband werd van het Dorps huis naar de tent gemarcheerd. Jam mer genoeg was het wat koud. de publieke belangstelling was daardoor niet groot en willen deze zomeravond concerten ook volgend jaar nog zin hebben, dan zal het publick dat door zijn opkomst moeten tonen. Aan het uitgevoerde programma lag hel niet, dat stond op hoog peil en zij die wel gekomen waren hebben dan ook ge noten. MIDDENSCIIOUWEN Raadsvergadering Op dinsdag 5 september wordt in het raadhuis van Scharendijke een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middensehouwen. Concerten Op dinsdag 5 september is er in de Sint Nikolaaskerk te Brouwershaven een concert door het Zeeuws Man nenkoor uit Middelburg o.l.v. de heer beekman, terwijl het orgel zal wor den bespeeld door Stoffel Gunst. Op vrijdag 8 september is er in de St. Nikolaaskerk een concert door het Frans knapenkoor uit Lion Les Petits Chanteurs de Pellevoisin. Het kerkgebouw zal tijdens beide concerten met kaarsen worden ver licht. OOSTERLAND Kollekte zendingswerk Ten bate van het Zendingswerk der Gereformeei'de Gemeente hoopt men op zaterdag 2 september weer obd papier op te halen bij de inge zetenen van ons dorp. Omstreeks negen uur start men met de wagen en tractor, en de burgerij wordt be leefd verzocht, zo mogelijk, het oud papier aan straat of trottoir samen gebonden gereed te zeiten, wat een vlotte afvoer bevorderd. Kollekte K.W.F. Vanaf 28 augustus tot en met 9 september zal hier ter plaatse de ge wone jaarlijkse huis-aan-huislcollek- te gehouden worden ten bate van het werk van de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds. Ge hoopt wordt op de milddadigheid van de ingezetenen voor deze nodige en nuttige zaak. Daarom werkt alle hieraan mee, en geeft voor deze ak- tie. Kollekte Mbuma-zending Onder leiding van de heer D. I. van de Velde is hier ter plaatse ook in de maand augustus weer huis- aan-huis gekollekteerd ten bate van het werk der Mbuma-zending, door Annie en Ellie Bakker, Chris van der Hulle, Anja, Tineke en Edie Meerman en Jannie Steenpoorte. De opbrengst in genoemde maand be droeg f 247,80. Waarvoor dankwoor den aan de milde gevers en geef sters, en niet minder aan de koliek- tanten. BRUINISSE Lampionoptocht V.V.V. en „Nu met Hope" zullen zaterdagavond 2 september het toe ristisch seizoen afsluiten met de ge bruikelijke lampionnenop tocht, die plm. 9 uur zal beginnen. Tevoren zullen bij de muziektent lampions worden uitgereikt. In Nederland .kregen de deelnemers de opdracht een werkstuk te maken over de Nederlandse molens. Johan maakte van waardeloos materiaal een natuurgetrouwe kopie van een kort bij Ellemeet staande molen en deed dat dermate goed, dat de jury hem, samen met Rudy de Boer uit Warffum en Hank Vugteveen uit Schoonebeek, de hoofdprijs toeken de. De hoofdprijs was een veertien daagse reis door Europa, een erva ring die niet gauw zal worden ver geten. Samen met de elf andere prijswinnaars begon Johan zijn vlucht door Europa in Frankfurt, waar het gezelschap kennis maakte en vanwaar na een nachtje slapen werd vertrokken naar Wenen. Ge durende drie dagen werden vele bezienswaardigheden bezocht. Men maakte een ritje per Fiaker, bezocht SchÖnbrun, de Hofbrug, de Schatka mer en vanzelfsprekend het Prater. Verder werd er een vaartocht op dc Donau gemaakt en een concert be zocht tot slot. Rome Ook voor Rome waren drie dagen uitgetrokken. Dc kinderen zagen het Panteon, de prachtige oude stad Fo rum Romanum, het circus Maxi mum, het Capitol, het Collosseum, de Trevibronnen en Tivoli. Het be tekende bus in, bus uit vele gidsen cn vele indrukken, maar zeker de moeite waard. Johan had er geen moeite mee. Parijs Na Home kwam Parijs aan dc beurt. Ook daar werden in drie da gen een groot aantal toeristentrek pleisters bezocht. Vanzelfsprekend de Eifeltoren, het „Centre Pompi dou" Dóme des Invalides, het Lou vre en Versailles. Verder een avond je Montmartre, Montparnas, Pigalle, Moulin Rouge en een echte voor stelling in de wereldberoemde Oud papier De muziekvereniging „Nu met Hope" zal op zaterdagmorgen 2 sep tember weer oud papier ophalen te Bruinisse. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zetten. Mosseltocht Z.V. „Dordrecht" Op zaterdag 16 september zal de Zeilvereniging Dordrecht en omstre ken weer de traditionele „Mossel- tocht" van Dordrecht naar Bruinis se organiseren. De mosselmaaltijd daaraan verbonden wordt gehouden in de rekreatiezaal van de camping „Onze Hoeve". Ook dit jaar stelt de gemeente Bruinisse, zoals gebruikelijk een „zilveren mossel" beschikbaar die op de tijdens de maaltijd aan dé daarvoor in aanmerking komende zeiler uit Dordt wordt uitgereikt. Heistel kerk Het dak en de goten van de kerk der Hervormde Gemeente te Brui nisse worden gerepareerd. Bij over vloedige neerslag (onweersbuien en dergelijke) bleek het in de kerk te lekken. Dit is bij een kerk die in 1952 in gebruik werd genomen na tuurlijk niets buitengewoons, maai de reparatie is wel eens gestagneerd wegens hoogtevrees van de poten tiële reparateurs. Het karwei wordt nu uitgevoerd door de firma Hanse Sirjansland. ZIERIKZEE BRUINISSE Sterfgeval (e Wieringen In het ziekenhuis te Den Helder waar hij enige weken was verpleegd, overleed vrijdag j.l. de heer Dirk Lont, eigenaar van het hotel-café restaurant „Wiron" in Wieringen. De heer Lont kreeg grote bekend heid onder de Zeeuwse vissers, die enige jaren geleden, nog meer dan tegenwoordig gehouden waren, bij de mosselzaad visserij in de Wadden zee, enkele dagen of weken in Wie ringen door te brengen. De heer Lont, bleek dan altijd een zeer jo viaal gastheer. Het dodelijk ongeluk aan zijn zoon Jurry overkomen, enkele jaren ge leden, pakte hem hard aan en be- invloedde zijn gezondheid in ongun stige zin. Ook Champs Elysées en de Are de Triomphe werden niet overgeslagen en toen werd het weer tijd om Pa rijs te verlaten. Brussel, Gent en Brugge werden aangedaan en de reis eindigde in ons eigen Amsterdam waar Johan het Rijksmuseum zag en per Rabo- bankrondvaartboot door de beroem de grachten voer. Er werd afge meerd bij het Havengebouw waar samen met de ouders werd gedi neerd. ELLEMEET, 29-8. Een dezer dagen arriveerde de 13- jarige Johan Kristelijn weer in Ellemeet, nadat hij samen met elf andere kinderen uit verschillende Eu ropese landen, letterlijk en figuurlijk veertien dagen door Europa had gevlogen. De Ellcmcetsc jongen maakte deze Olympia, waar een wervelende show reis als een van dc hoofdprusivin- werd gebracht rond Michèl Fugain. naars in de - door de Rabobanken in zeven Europese landen uitgeschreven - jcugdprijsvraag „Ontdek Europa". Johan voor het Forum Romanum in Rome.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3