Mosselkwekersvereniging in Bruinisse praatte over verlaging van kwaliteitseisen Beatrixschool moet centraal instituut worden voor alle kinderen met leermoeilijkheden Charles Boyer overleden Duin splijt onder druk van toeristen Vermoord meisje (vijf jaar) te Oostkapelle gevonden w DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerst nog beraad houden Jacht vergaan W. B. van Leeuwen bij afscheid: GELD NODIG q5q C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 augustus 1973 Ï35ste jaar^ng Nr. 223^1 WAARIN OPGENOMEN (1797 THfty} REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 'Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-, Losse /ummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40, Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in dit nummer: „Nieuiv Leveji" gaat jubileren BRUINISSE, 28-8. In de donderdag 24 augustus te Bruinisse gehouden vergadering wan de mosselkwe kersvereniging „Algemeen Vissersbelang" was het voornaamste agendapunt het volgende week in de Mosseladvieskoiiiniissie aan de orde zijnde voorstel 0111 de kwaliteitseisen voor de mosselen te wijzigen. Men wilde toe naar een vleesge wicht van 16 kg, by een stukstal van 160 stuks per 2 Vi kg mosselen. Voor zitter IV. Okkerse zag voor- en nade len van deze maatregel. TRIM, IERLAND. Een Britse sol daat die in het huwelijk trad met een boerendochter in het dorp Trim op 40 kilometer van Dublin, is zaterdag op de trappen van de kerk waar ge poseerd werd voor foto's neerge schoten. PHOENIX. Arizona, 26-8. Charles Boyer, de Amerikaanse filmacteur van Franse afkomst, is zaterdag in Phoenix in Arizona op 78-jarige leef tijd overleden. Boyer was bewusteloos aangetrof fen in zijn woning. Kort na over brenging naar het ziekenhuis over leed hij. De doodsoorzaak is nog niet bekend. ROTTUMMEROOG, 26-8. Op de zuidoost punt van Rottummeroog is zaterdagochtend tijdens een zoekak- tie van de rijkspolitie te water een lijk gevonden. Vermoedelijk is het stoffelijk overschot van één van de opvarenden van het jachtje dat vrij dag op het strand van Rottum werd aangetroffen. Het jacht was daar aangespoeld en er bevonden zich geen mensen aanboord. Het jacht blijkt vier opvarenden te hebben gehad. Als er mensen zijn, die niet het momenteel geeiste vleesgewicht van 18 kg kunnen halen, gunde spreker deze vissers ook een boterham, door de kwaliteitseisen te verlagen; een mossel met een vleesgewicht van 16 kg, is nog verkoopbaar. Anderzijds meende hij dat men niet te lichtvaardig deze kwaliteits eisen moet verlagen. Wanneer dit in de toekomst wenselijk is, moet men het doen. De vraag is of het nu al moet gebeuren. Daarover had hij zijn twijfels. Voldoende aanvoer De meerderheid van de vergade ring bleek deze twijfels van de voor zitter niet te delen. Om te beginnen zijn er zeer weinig kwekers, die nu niet kunnen leveren. Er is dus nog steesd voldoende aanvoer. De handel stagneert niet. Secretaris H. Hooger- heide meende dat de handel in meer derheid voor is. Iets wat van kwe kerszijde vreemd werd gevonden. Uit de praktijk blijkt dat de handel niet bereid is, mosselen van 18 kg af te nemen. Wie aan de markt komt met maar krap 18 vleesgewicht word naar het Mosselfonds verwezen. In voering van deze kwaliteitsverlaging zou betekenen, dat kwekers een be roep zouden moeten doen op het Mosselfonds. Kwaliteitshandhaving Gememoreerd werd verder de aan drang van de heer B. A. de Jonge voorzitter van het Produktschap op de Zevibelreünie voor kwaliteits handhaving. Dit werd later nog door de leden benadrukt, door te wijzen op de noodzakelijkheid het verloren gegane gebied in Frankrijk terug te winnen. Heeft bij de handel, de wens voor gezeten om over enkele weken als de temperatuur wat lager is, mosselen van 16 kg uit Duitsland te gaan betrekken? De heer L. de Waal (Bru 9) had uit betrouwbare bron vernomen, dat Schade te Renesse RENESSE, 26-8. Nu het hoogsei zoen voorby is verdwijnen nu ook langzamerhand de sporen op het strand van de duizenden toeristen die daar rekrecerden. Daarvan zal over enige tijd niets zyn overgeble ven. Dat is echter anders in het duin gebied. Ondanks de afzetting en de kontröie werden ook dit jaar weer veel mensen in dit gebied waarge nomen. Het zijn meestal mensen die niet beseffen hoeveel schade door vernieling van de aanplant aldaar kan worden aangericht. Want is eenmaal de beplanting verdwenen dan doet de wind de rest en kan een heel duin worden aangevreten. Dat is bij Renesse heel goed te zien nabij de duinovergang bij de Jan van Renesseweg. Op het hoogste duin, de „Kerkhoogte" genaamd is een pad ontstaan, waardoor dit duin nu in tweeën gespleten is. de kwaliteit van de mosselen op het Duitse Wad, de laatste weken met enkele kilo's is toegenomen. Het vleesgewicht varieert daar van 22 tot 29 kg. Verzoek Herinnerd werd eveneens aan een kwaliteitsverlaging op verzoek van dé handel vorig jaar in de leverings voorwaarden aangebracht om bet stukstal op 160 te stellen. Toen dit voorstel in de M.A.C. was aangeno men accepteerde de handel geen mosselen met een stukstal van 160. Sommigen waren van mening, dat het er bij de handel om gaat het Mosselfonds uit te putten, maar de meerderheid van de vergadering wil de niet zo ver gaan. Eerst beraden Het voorstel van het bestuur om de kwaliteitsherziening nog niet op 1 september in te voeren, maar zich op 1 oktober opnieuw te beraden werd aangenomen met slechts vier stemmen tegen, de tegenstemmers verklaarden te handelen uit eigen belang. Verder werd nog gesproken over de televisiereclame, de data van de openstelling van de Waddenzee in oktober en overde wenselijkheid--" het verbod voor mosselschepen om de Noordzee route te nemen naar en van de Waddenzee op te heffen. De heer S. Otte (Bru 14) pleitte in dit verband om de mogelijkheid van een kursus voor schippers, te onder zoeken, die dan bepaalde diploma's kunnen verwerven, om de kustroute via de Noordzee te kunnen varen. Het bestuur zal nadere inlichtingen inwinnen. OOSTKAPELLE. Zondagmiddag rond half twee is in het waterwin gebied in de duinen van Oostkapelle het lichaam gevonden van de vijf jarige Petra Jacobse uit Oostkapelle. Het meisje lag gedeeltelijk ontkleed verstopt onder een struik. Het kind is vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. Met de vondst van Petra's lichaam eindigde een zoekaktie, die 21 uur heeft geduurd. Zaterdagavond rond zes uur, nadat de vader van Petra de vermissing van het meisje bij de po litie had aangegeven, werd een zoek aktie op touw gezet door politie, brandweer en vrijwilligers. Zondag morgen om half zeven verzamelde zich in de Nederlands Hervormde Kerk in Oostkapelle een ploeg van 200 vrijwilligers. Zij werden in vier groepen verdeeld en onder leiding van een rijkspolitieman geplaatst. Toen die zoekaktie geen resultaat opleverde, werd de hele ploeg zon dagmorgen liniegewijs het waterwin gebied ingestuurd, waarbij rond half twee Petra's lichaam werd gevonden. De leerlingen van de Beatrixschool namen vrijdagmiddag uitgebreid af scheid van het hoofd van de school, de heer W. B. van Leeuwen. Dat ge beurde onder andere met een „ker mis" waarbij het koekhappen een- van de onderdelen vormde. Aan het slot van de middag zwaaiden de kinderenwat spijtig „hun meester" uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het woord „nooit" bedriegt evenzeer in de politiek als in de liefde. Delavigne ZIERIKZEE, 25-8. „Mijn ideaal is, dat de Beatrix school een centraal instituut wordt dat eilandelijk hulp kan bieden aan welk kind dan ook, waar dan ook, op welke school ook, niet leermoeilijkheden." Met dit ideaalbeeld, dat hy ter overdenking achterliet aan het be stuur, personeel, andere betrokkenen van de Beatrixschool en zijn kolle ga's by het onderwijs, nam vrijdag middag de heer W. B. van Leeuwen na tien jaar afscheid als hoofd van deze Zlerikzeese school voor indivi dueel lager onderwijs (MLK en ZMLK). Daarmee bewees hij de juistheid van de door de vele sprekers tijdens een bijeenkomst in de school, ge maakte karakterschets: de heer Van Leeuwen is een bewogen man. maar ook een man, die bezeten is van het onderwijs aan het kind met leer moeilijkheden. Iemand ook, die in veel gezinnen wat licht in de duister nis wist te brengen. Reden dan ook waarom de voorzitter van het school bestuur, burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, hem symbo lisch een antieke koperen kandelaar met waskaars, aanbood. Blijven Het gespleten duin. Voordat in een kring van kollega's, medewerkers, familieleden en ande re bij de school betrokkenen, af scheid van de heer Van Leeuwen werd genomen, had de schooljeugd zelf dat al uitvoerig gedaan. Op het schoolplein werd een ker mis gevierd, iedere klas deed een to neelstukje en ook het onderwijzend personeel deed daaraan mee. De fi nale was een kringdans waarin het scheidende hoofd spijtig het allerbes te werd toegezongen. En later was er dat meisje, dat de mening van de hele school en velen daarbuiten ver tolkte: „Meester je moet hier blij ven". Niet zo vrolijk Het vertrek van het hoofd van de Beatrixschool is te wijten aan zijn benoeming tot docent aan de Sociale Academie in Rotterdam. Hij gaat zich daar bezighouden met de opleiding van mensen die al in de gehandikap- tenzorg werkzaam zijn. Hoewel het afscheid een feestelijk tintje had, bleef toch op de achtergrond wat weemoed. „Deze bijeenkomst heeft niet zo'n vrolijk karakter", konsta- teerde dan ook bestuursvoorzitter De Meester. „Als zo'n bericht je bereikt, word je door heel wat gevoelens be stormd en één ding springt er dan uit. Een gevoelen van spijt dat hij weggaat. Dat is een groot, verlies voor deze school". Hij zei daarbij ook begrip te kun nen tonen, voor de stap die de direk- teur heeft gezet. „We zijn verheugd voor u, dat u deze kans hebt geki*e- gen en een nieuwe fase in uw leven tegemoet gaat". Terugblik De heer De Meester gaf een korte terugblik op het leven van de heer Van Leeuwen, die zijn karrière na het behalen van de hoofdakte en de akte BLO begon met een aantal tij delijke aanstellingen aan openbare scholen in Arnhem, waarna een defi nitieve aanstelling aan één van die scholen volgde in 1955. In 1957 werd hij hoofd van de openbare lagere school in Kerkwerve en in 1961 ver trok hy naar de Schippersschool in Terneuzen. In 1968 werd de heer Van Leeuwen hoofd van de Beatrix school, toen nog BLO-school, in Zie rikzee. Natuurlijke charme Onlangs haalde hij zijn akte MOB- pedagogiek. „Dat deed het hem", al dus de heer De Meester. „Toen hij dat binnen had, dacht ik, nu raken we hem kwijt". Hij herinnerde aan opmerkingen van de toenmalige burgemees ter van Terneuzen de heer Rijpstra, die Van Leeuwen schetsle als een man die dag en nacht voor de school in touw was en die vanuit een verlo ren positie wist op te stuwen. De in- spekteur noemde destijds de heer Van Leeuwen een man met „een na tuurlijke charme in de omgang met kinderen en ouders". De raad van Zierikzee wilde de heer Van Leeu wen op meest eervolle wijze ontslag verlenen, en hoewel dat niet prak- Verwachting tot dinsdagavond: Wisselvallig en koel Eerst veel bewolking met plaatselijk regen, in de loop van de dag enkele opklaringen; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest; minimumtemperatuur omstreeks 11 graden; maximumtem peratuur circa 17 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon; 2 tol 9. Minimum-temp.: omstreeks 11 gr. Maximum-temp.: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 gra den en voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. ZON- EN MAANSTANDEN 29 aug. Zon op 6.45, onder 20.35 Maan op 2.36, onder 18.12 (vervolg Pag 3i H00G. EN LAAG WATER Advertentie 29. aug. Hoogwater Laagwater 0.41 13.22 6.57 19.32 Morgens gebeld 'g Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finanrieringskanloor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede; Het weer blijft een wissel vallig karakter behouden. Bepalend is een lagedrukgebied gelegen boven Scandinavië. Aan de westflank van deze uitgestrekte depressie, die maar weinig van plaats verandert, worden in een noordwestelijke stro ming storingen naar ons land ge voerd. In de nacht van maandag op dinsdag zal een dergelijk regenge- bied ons land passeren. Na de pas sage zal het dinsdag overdag weer opklaren, maar de aanvoer van koe le lucht handhaaft zich. Deze lucht is al tot de Alpen doorgedrongen, maar het heeft het fraaie zomer weer rond de Middellandse Zee en aan de zuidkant van de Alpen nog niet kunnen aantasten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1