C.N.V. vreest verlies van veel arbeidsplaatsen door Bestek'81 Maatstaf voor lakwerk. Opnieuw oorlogsmisdadiger gepakt bij grensovergang Bezetters in hongerstaking VERDERE EXPANSIE BIJ DE WILMA GROEP Vliegtuig van T.W.A. gekaapt 2 Grote bezwaren Volgend jaar de veertien miljoenste Mercedes-Benz Opruiming V-I in Hoogvliet Vermist vliegtuig' teruggevonden Wegblokkade tegen zigeuners AGENDA DEN HAAG, 25-8. Het CNV konstateert dat de in liet kader van Bestek '81 voorgenomen bezuinigingen op de rijksuitgaven, tot een aanzienlijk en onaanvaard baar verljès van arbeidsplaatsen zullen leiden. Met name het onderwijs, de bouwnijverheid, „natte water staat". en bet openbaar vervoer worden getroffen. De bezuinigingen op het gebied van het openbaar vervoer kunnen leiden tot een verminderd gebruik van dat openbaar vervoer en dus tot verdere kostenstijgingen op langere termijn. Aldus het CNV. In.het onderwijs zullen de bezui nigingen leiden tot vermindering van onderwijskansen en kwaliteit en ver dubbeling van de werkloosheid, ter- HONKONG. Chinese chirurgen in Sjanghai zijn er in geslaagd een vol ledige knie te transplanteren, zo heeft persburea Nieuw China be kendgemaakt. De man die het ge wricht vorige zomer kreeg, kan nu zonder krukken lopen, zo werd ge meld. Telefoongids NEW YORK, 24-8. Met zijn 2 kilo, 1.536' bladzijden en 777.100 namen slaat de jong ste telefoongids van de stad New York alle rekords. De te lefoondienst heeft twee we- -kejï,_i.en_ bestelauto's en 155 man nodig voor aflevering van de nieuwe gids bij de abonnees. Een eeuw geleden lag het allemaal wat eenvou diger: toen stonden in de gids maar 271 namen. De gids sluit met de abon nees mevrouw Zzherobrouks- kievskieskieer en meneer Bud j Zzzyp. Er blijken maar twee abon- nees Kochte- zijn, van wie de een Edward, koch, burge meester vail de stad is. Er zijn daarentegen 56 Nixons maar geen heet Richard van voren - en 441 Carters, van wie er een ook James heet. Twee New Yorkse telefoon abonnees dragen de plezierige naam „Smile", glimlacht. DEN HAAG, 25-8. De negen Iraan- se studenten die woensdag de Iraanse .ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hebben gehouden, zijn sinds woensdag in hongerstaking. Dit heeft de Haagse officier van justitie, mr. C. van. Steenderen, don derdag meegedeeld. Het is de offi cier niet duidelijk waarom dc negen in hongerstaking zijn gegaan. Het negental zit opgesloten in een vleugel van het Huis van Bewaring in Den Haag. Ze worden daar apart behandeld, maar er is wel monde linge kommunikatie tussen hen mo gelijk. Zaterdag 26 augustus zal het ne gental voor de rechter-kommissaris bij de rechtbank in Den Haag wor den voorgeleid. wijl het aantal werklozen nu al 18.000 bedraagt (elf procent). Het ak- tieplau weermee minister Pais van onderwijs de werkloosheid in het on derwijs te iyf wil gaan acht het CNV volstrekt onvoldoende. In de bouw is de daling van het aantal te bouwen woningwet- en premie-woningen in strijd met een beleid dat gericht is op een verbete ring van het leefmilieu van de lage re inkomensgroepen. De bouwplan nen van het kabinet zijn bovendien onaanvaardbaar omdat de kontinui- teit in het bouwprogramma op de tocht komt te staan. Verkeer en waterstaat De voorgenomen bezuinigingen bij verkeer en waterstaat kunnen de konkurrentiepositie van onze zeeha vens nadelig beïnvloeden en daar mee dus ook de werkgelegenheid. DEN HAAG, 25-8. De Nederland se bevolking is nu dicht de 14 mil joen genaderd en het ziet er naar uit dat dit aantal in de eerste helft van het volgende jaar bereikt wordt. Volgens de jongste gegevens van liet CBS waren er eind juni 13.935.964 inwoners, dat is 83.000 meer dan een jaar eerder. De bevolkingsgroei zou al drastisch moeten dalen, wil het bevolkingsaantal eind juni volgend jaar niet boven de 14 miljoen liggen. In de eerste helft van 1970 is de bevolking met 38.000 zielen gegroeid vergeleken met een groei van 38.494 in dezelfde periode van het vorige jaar. Flitsen uit het buitenland DEN HAAG, 25-8. De Nederlandse oorlogsmisdadiger Jan Kruyer is woensdag aangehouden door de douane in Yenlo. De 62-jarige Kruyer werd gearresteerd toen hij ops land probeerde binnen te komen. Dit heeft het ministerie van justitie donderdag meegedeeld. Kruijpr is in 1949 veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens moord en poging tol moord in 1944 in Groningen. Hij was in de oorlog lid van de Waf f en SS en later van de Landwacht, afdeling Groningen, al dus justitie. Volgens een woordvoerder ont snapte K. in 1952 uit Eygelshoven (LB) waar hij in de mijnen tewerk was gesteld Volgen- het ministerie is Kruyer's strafrestant twaalf jaar. Bij dc voorbereiding van K's aan houding heeft de grensbewaking ge bruik kunnen maken van informatie van een weekblad (Panorama), aldus het ministerie van justitie. DEN HAAG. Tegen het einde van dit jaar begint Rijkswaterstaat met de plaatsing van geleiderails tussen het water van de Drentsche Hoofd vaart en Rijksweg 371, die evenwij dig aan de vaart loopt. Op die ma nier wil men voorkomen, dat bij on gevallen op de rijksweg motorvoer tuigen en hun inzittenden te water raken, aldus het ministerie van ver keer en waterstaat. OTTAWA. Bij 30 Eskimo's die in het Canadese Sugluk wonen is een te hoge dosis kwik in het bloed ge vonden. Dit heeft de Canadese re gering dinsdag bekendgemaakt. Bij proeven bleek dat de Eskimo's. 14 maal zoveel kwik in zich hadden als gebruikelijk is. De oorzaak ligt waarschijnlijk, in het voedsel van de Eskimo's, walvissen en zeehonden. Deze dieren krijgen door de zeever vuiling veel kwik binnen. WEERT, 24-8. De expansie bij de Wilma Groep (bouw) zet zich voort. De omzet die vorig jaar tot f 829 min. steeg zal naar verwachting dit jaar tot f 937 min., groeien, zo heeft het concern vooruitlopend op het binnenkort uit te geven jaarverslag bekendgemaakt. De omzetverwachting houdt geen re kening met het effekt van de onderneming van de Melchior Groep die onder meer is gespecialiseerd in de bouw van objekten voor de gezondheidszorg. Melchior trad ongeveer drie maanden geleden tot Wilma toe. In Nederland steeg de omzet vorig jaar van f 661 tot f 773 min., dit jaar kan de f 865 min. worden bereikt. De omzet in West-Europa die nog be scheiden van omvang is steeg van f 30 naar f 40 min. en zal dit jaar f 70 min. gaan bedragen. De komende maanden zal Wilmus, de Amerikaanse tak van het concern de werkzaamheden uitbreiden, zowel in de projektontwikkeling als in de belegging in vastgoed. Wilma Middle East heeft de eerste kontakten ge legd op het gebied van de projekt ontwikkeling in het Midden-Oosten. De indertijd aangekondigde plan nen tot verdere internationalisering van de aktiviteiten hebben intussen geleid tot de oprichting van werk maatschappijen en vestigingen in verschillende landen namelijk Bel gië (Antwerpen en Brussel), Duits land, Düsseldorp en Wilhelmshaven) en de V.S. (Atlanta, Georgia). Projektontwikkeling Het aandeel van de sektor projekt ontwikkeling in Nederland, dat vorig jaar goed was voor een bouwpro- duktie van f 497 (350) min. zal dit jaar opnieuw toenemen en wel tot f 615 min. Daarvan heeft f 498 min. betrekking op woningbouw, f 51 min. op kantoren, f 38 min. op win kels en f 28 min. op rekreatieprojek- ten. De vastgoedportefeuille van Wilma zal dit jaar per ultimo voor f 540 min. aan objekten in exploitatie hebben. Een toeneming met bijna f 200 min. t.o.v. eind 1977. Voor ei gen rekening zal nog eens f 150 min. in aanbouw zijn zodat het vastgoed- bezit van de groep tegen de f 700 min. zal gaan lopen. In deze eigen vastgoedportefeuille schuilt een be langrijk deel van de financiële kracht van het concern. Advertentie Waslaag als bescherming tegen corrosie op alle later gemonteerde onderdelen (assen, spoorsUng. enz Conservering van holle ruimten door waslaag met sterk indringend vermogen Déktak. PVC-bescherming aan voorzijde en onderkant Bescherming tegen steenslag. Voorlak. Tweede grondlak Eerste grondlak Fosfateren en neutraliseren Conservering van holle ruimten door zinkstofverl vóór t lassen van de carrosserie De:c 10 behandelingen geven elke Mercedes z'n haast spreekwoordelijke levensduur. .Ifcncdvs-ffai: JIM. nuihir li vhmh i {li lijn:vliiit/vnuluuul /HVN<<. •niutgcii h"£ll VDI.X/ik l»j-JStMi/n. Autobedrijf Gilijamse B V. Renesse, Lange Reke 2, tel 0111 6-1370 Het lakwerk van een auto is in belangrijke mate bepalend voorde levensduur en de latere waarde. Daarom wordt bij Mercedes-Benz aan het lakwerk een welhaast overdreven zorg besteed. Tien streng gecontroleerde behandelingen waarborgen tot in lengte van jaren de waarde van elke Mercedes die de fabriek verlaat. Wasconscrvering van de holle ruimtes, in plaats van een ML-bchandcling achteraf, is een goed voorbeeld van deze perfecte behandeling. Dc kans op roestvorming van binnenuit is daardoor vrijwel nihil. Speciale elastische lak beneden de sierlijsten en liefst 14 kg PVC beschermen de carrosserie tegen dreigende steenslag. Grond-, voor- en deklak worden onder hoge temperaturen ingebrand. En uiteindelijk wordt het resultaat per vierkante decimeter op stofdeeltjes gecontroleerd. Worden dc uiterst strenge normen overschreden, dan volgt onherroepelijk een nabehandeling. Wij. als Mercedes-dealer, zijn er trots op u een automobiel te kunnen leveren, gebouwd tot in de perfectie en met een onnavolgbare carrosscriebescherming, die na vele jaren een steevast hoge inruilprijswcct te waarborgen. De maatstaf waantiec andere auto 's worden vergeleken. TOKIO, Het Japanse ministerie van verkeer heeft een vijf-jarenplan opgesteld om ruim 110.000 woningen rondom 15 luchthavens te bescher men tegen overmatige geluidshin der. De kosten worden geraamd op circa vier miljard gulden. BAGDAD. Irak heeft dit jaar 460 industriële en handelsondernemin gen, alsmede vrachtschepen en olie tankschepen in het westen op een „zwarte lijst" gezet wegens handel drijven met Israël. Dit heeft het Iraakse persbureau bekndgemaakl. HONG KONG. China heeft met kunstmatige regen de droogte bestre den die zich voordoet in de provin cie Kiangsoe, zo heeft en plaatse lijk radiostation bekendgemaakt. Omtrent de technische kant van de maatregel zijn geen mededelin gen gedaan. Wel werd gezegd dat in Kiangsoe in de huidige regentijd tussen de 30 en 70 procent minder regen valt dan anders. BERLIJN. Opnieuw is en Guinese diplomaat in West-Berlijn aange houden wegens het smokkelen van sigaretten. De in het oostelijk deel van d stad geaccrediteerde man ver voerde in zijn dienstauto 39.600 si garetten, toen zijn wagen bij een grensovergang werd doorzocht. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie zou 25 nieu we spionagevliegtuigen gelijk aan de vroegere U-2 uit de jaren zestig willen laten vervaardigen ten koste van 550 miljoen dollar, zo heeft een woordvoerder van het Pentagon be kendgemaakt. LONDEN. Voor de eerste maal in elf jaar zal Oxford-Street, de be langrijkste winkelstraat van Londen met kerstmis weer worden verlicht. Om na die lange tijd het meteen goed te doen, is besloten dat voor de ver lichting laserstralen zullen worden gebruikt. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft besloten de verkopen van goud aanzienlijk uit te breiden om de koers van de dollar te onder steunen, maar valutahandelaren be twijfelen of dat op de langere ter mijn veel zal uithalen. KOEWEIT. Saoedi-Arabië is nog steeds tegnstander van een verho ging van de olieprijs en wil even min dat de Amerikaanse dollar wordt vervangen als geldeenheid om de olieprijzen in uit te drukken. Dat heeft de Saoedische kroonprins Fachd, meegedeeld in'en vraagge sprek met het in Koeweit verschij nende blad „Al-Siayassach". CAMBRIDGE (Mass.) De Ameri kaanse vleesindustrie heeft onjuiste kritiek geleverd op een onderzoek waarin de mogelijke kankerverwek kende invloeden van het vleescon serveringsmiddel nitriet werdeji be handeld. Dit heeft de betrokken on derzoekei', dr. Paul M. Newberne van het Massachusetts Institute of Technology, dinsdag verklaard. ROTTERDAM, 24-8. In Hoogvliet heeft de gemeente donderdagmorgen alle voorzorgsmaatregelen genomen in verband met de opruiming van de Duitse vliegende bom van het type V-l, die in het weilandgebied ten zuiden van het sportcomplex aan de Toscaweg sinds de Tweede Wereld oorlog lag. De ongeveer 400 bewoners van drie flats werden geëvacueerd. Enkele wegen werden afgezet. Dc metro van Rotterdam naar Hoogvliet ging niet verder dan Portugaal, vlak bij Hoogvliet. De Explosieven Opruimingsdienst gaf omstreeks kwart over vijf het sein 1. vei lig". LAATSTE NIEUW S GENÈVE. 25-8. Een onbekend aan tal kapers heeft zich vrijdagochtend meester gemaakt van een Boeing-707 van do Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines, die op weg was van New York naar Genève. Het toestel landde op 8.35 uur onze lijd op de Geneefse luchthaven Cointrin. Daar overhandigden do kapers aan de autoriteiten een verklaring van 20 bladzijden. Volgens de politie was deze boodschap ..zeer vaag". Het was niet direct bekend hoeveel passagiers zich aan boord van de Boeing bevonden. Het zouden voor het merendeel Amerikanen zijn. Volgens het Franse persbureau AFP zou er één kaper zijn LELYSTAD. 24-8. Personeel van de vliegschool op het vliegveld Le lystad heeft een sinds woensdag avond vermist sporlvliegtuig terug gevonden. Hel toestel, dat woensdag avond een -noodlanding moest ma ken, lag in een met riet begroeid ge bied, tussen Lelystad en Almere. Met vier inzittenden, was het toe stel, een „Fuyi", van Lelystad ver trokken voor een rondvlucht. Even voor de landing, om ongeveer zeven uur, meldde de piloot dat hij kampte met motorstoring. Daarna werd het radiokontakt verbroken. De piloot maakte een geslaagde noodlanding, waarbij, enkele van de inzittenden licht gewond raakten. EDE, 25-8. Een aktiekomité van bewoners van de Prins Bernhardlaan in Ede heeft vrijdagmorgen met twaalf auto's op drie plaatsen de weg geblokkeerd legen de komst van tien zigeunergezinnen in de buurt. Het aktiekomité heeft geen be zwaar tegen twee of drie gezinnen. Tien is het echter te veel, aldus een woordvoerder van het komite. De blokkade op de Prins Bernhardlaan is rond negen uur op last van de politie opgeheven. Het aktiekomité kondigde toen aan daai-na naar het Edese gemeentehuis te zullen gaan voor een gespi*ek met één of meer leden van het kollege van b. en w. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 26 en zondag 27 augustus Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodjers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Flach, Re nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter F. J. J. Buytendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg, en dokter Speelman. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melkvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekui'en voor spoedgevallen, n.l. zaterdag- en zondagmiddag van 17.00 tot 17.30 uur. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, lel. (01113) 1203, heeft dienst voor Zierikzee, Duiveland en Bruinisse. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 1226, neemt waar voor geheel Scahouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254), heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Vrijdag 15 augustus Zierikzee Bar Mirabelle: Max Collie the Rhythm Aces, 22.00 uur. Parkeerplaats Grevelingenstraat Amateur-festival; 19.30 uur. Schelphoekstraat, 20.00 uur, feest avond. Kcrkwcrve Verenigingsgebouw: Ledenvergade ring T.t.v. „Kerkwerve"; 20.00 uur. Bruinisse Evenementenhal Aquadelta, 21.00 uur, shpvy- en dansavond met „Dizzy Man's Band". Centrumplein Aquadelta, 16.00-22.00 uur, braderie en demonstratie oude ambachten. Zaterdag 26 augustus Zierikzee De Lichtboei, Leger des Heils, 13.30- 16.30 uur, open huis en tentoonstel ling. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Airport '77". Zonnemaire Grutlepikker, Disco-avond, 20.00 uur Ouwerkerk Muziektent, 20.00 uur, concert „Nieuw Leven". Nieuwerkerk Sportveld, sportdag, 9.00 uur. Dorpshuis, sportdag, 14.00 uur. Oude Tonge Ned. Hervormde kerk, 20.00 uur, or gelconcert Jan Jansen. Zondag 27 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Airport '77". APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- en Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Dagelijks. Beklimming St. Lievcns- monstertoren. 10.00-17.00 uur. Vanaf 18 met met uilz. van dc zondagen Drcischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 1 juli tot en met 31 augustus Zierikzee Buro Eerste Rechtshulp; in verhand met vakanties gesloten. T/m 16 september dinsdag t/m zaterdag Zierikzee Galrie „Nobel", Nobelstraat 27. ex positie Jan P. Jongschaap. 13.00 - 18.00 uur. Iedere donderdag in augustus Zierikzee De Beurs, openlucht schaken, 19.00 tot 21.00 uur. Maandag 28 augustus Brouwershaven Stadhuis, 19-30 uur, vergadering ge meenteraad. St. Nikolaaskerk, 20.00 uur, orgel concert. Dinsdag 29 augustus Renesse Bowlingcentrum, 20.00 uur, Bond voor Opzichzelfstaanden. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 1 september Zierikzee Huis van Nassau, alg. ledenvergade ring v.v. Zang en kleur, 20.00 uur. Aula Chr. Mavoschool, 19.30 uur, al gemene ledenvergadering Vereniging tot bevordering van hel Chr. School onderwijs. Middelburg Provinciale griffie, 15.00 uur, verga dering kommissie voor ruimtelijke ordening en streekplannen. Maandag 4 september Bruinisse Raadszaal nieuwe gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeente raad. Middelburg Prcvincale griffie, 15.00 uur. verga dering kommissie voor de water staat (polders en wegen). Woensdag 6 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie economische aangelegenheden, 9.30 uur. (begrotingsvergadering) Vrijdag 8 september Middelburg Statenzaal, 10.00 uur, vergadering provinciale staten van Zeeland. Zaterdag 9 september Zierikzee Havenplein, Borrendamme, vertrek Bejaardendag, 9.15 uur. Maandag 11 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie milieu, 9.15 uur. (begrotjngsver- gadering). Woensdag 13 september Middelburg Provinciehuis, 14.00 uur, vergadering kommissie sociale zaken. Vrijdag 15 september Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw 15.00- 17.00 uur jubileumreeeptie W. van Gilst. Maandag 18 september Zierikzee Huis van Nassau, „Philateliea", 20.00 uur. Dinsdag 19 september Brouwershaven ..'t Tonnenmagazijn"; bijeenkomst Plattelandsvrouwen. (OHIO) 22SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Bezorging (01110) 4203

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2