Een illusie armer DRIE WESTDUITSE VERDACHTEN DOOR HANDEN VAN POLITIE GEGLIPT Koninklijke Marine gaat zich presenteren in Vlissingen Schoonmaakaktie grote rivieren N.C.I.V. over stadsvernieuwing pttpost Wat biedt de BEELDBUIS Promenade concerten weer in aantocht Orgelconcert in Oude Tonge 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m w$ ifr. 22359 7 BONN, 23-8. Drie verdachten van de moord or de VVestduitse industrie leider Hanns-Martin Schleyer, de 26-jarige Christian Klar, de 28-jarige Willy Peter Stoll en de 23-jarige Adelheid Schulz, zijn twee weken geleden door de handen van de politie geglipt, doordat zU zich onherkenbaar hadden veranderd, zo heeft de president van het Bundeskriminalambt. Horst llerold, meegedeeld. Zij hadden onder meer hun lange haar afgeknipt. De drie worden ook verdacht van medeplichtigheid aan de moorden op de bankier Jürgen Ponto en de of ficier van justitie Siegfried Buback. De verslaggevers kregen door de politie genomen foto's te zien van de drie die helemaal niet leken op die van de plakkaten die over het hele land zijn verspreid. De twee mannen droegen er bril len op en Stoll had ook zijn snor afgeschoren. Kantoren overvallen Eerder had de politie dinsdag de kantoren van advokaten in vier ste den overvallen en de cellen van stadsguerrillastrijders in de gevan genis doorzocht. De federale openbare aanklager Werner Krüger in Karlsruhe zei dat belastend materiaal in beslag is ge nomen dat op voorbereiding van nieuwe terreurdaden duidt. De autoriteiten zouden er lucht van gekregen hebben dat linkse ex tremisten een nieuwe poging tot be- TIEL, 23-8. Het Zuiveringsschap rivierenland houdt volgend voorjaar een uitgebreide schoonmaakaktie op de grote rivieren in ons land. De ak- tie gebeurt in samenwerking met aantal organisaties, die op een of andere wijze belang hebben bij schoon oppervlaktewater, aldus het Zuiveringsschap in zijn beleidsnota 1979. De schoonmaakaktie op de grote rivieren, Nederrijn, Waal en Lek is bedoeld om het publiek meer be wust te maken om verontreinigin gen tegen te gaan. Tegelijkertijd kan daadwerkelijk een aantal vervuiling gen worden opgeruimd, zo meent het Zuiveringsschap. Zij gebied strekt zich uit over het Gelders en Zuid- Hollands rivierenland (De Betuwe). DE BILT, 22-8. Het Nederlandse Christelijk Instituut voor Volkshuis vesting heeft de bezuinigingsopera ties van het kabinet Van Agt op het' gebied van de volkshuisvesting niet zonder meer van de hand gewezen. Dit heeft het instituut meegedeeld. Wel vindt het instituut dat bij de komende beleidsombuigingen in elk geval stadsvernieuwing moet wor den veiliggesteld en de verworven heden van het individuele huursub sidiesysteem moeten worden ge handhaafd. Het NCIV ziet moge lijkheden tot bezuiniging in de sub sidiëring van het eigen woningbe- zit en in een versnelde afbraak van. objektsubsidies op bestaande wo ningen. vrijding van gevangen soortgenoten aan het voorbereiden waren. Christian Klar en de twee anderen hebben volgens de politie onlangs in Michelstadt ten zuiden van Frank fort een hefschroefvliegtuig gehuurd om over de gevangenis te vliegen waar de 25-jarige verdachte Stefan Werner Wisniewski wordt vast houden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. De kommissaris van politie in Groningen, de heer L. Wit, wordt ontheven van zijn funk- tie bij de gemeentepolitie in Gronin gen. Hij zal met ingang van 1 sep tember a.s. ter beschikking worden gesteld van de minister van binnen landse zaken, die hem zal belasten met landelijk politiewerk. Dit is in de Groninger gemeenteraad bekend gemaakt door de burgemeester van Groningen, de heer H. G. Buiter. DEN HAAG. Een kwart van de leerlingen in het avondonderwijs is achteraf niet tevreden met de leer vakken die ze gekozen hebben. Ze hebben hun pakket te snel moeten kiezen. Dat staat in een rapport over avondscholen van het studiecentrum NCVO in Amersfoort. Het is geba seerd op een enquête onder eind examenkandidaten van twaalf avondscholen. DEN HAAG. De Tweede-Kamer leden Van der Doef en Castricum (beiden PvdA) hebben staatssecreta ris mevrouw Smit-Kroes van ver keer en waterstaat schriftelijk ge vraagd een onderzoek te laten instel len naar de technische staat van Nederlandse tankauto's en van bui tenlandse tankauto's, welke over Nederlandse wegen rijden. DEN HAAG. Zowel de spoorwegen als de streekvervoersbedrijven en de gemeentelijke vervoerbedrijven heb ben de komende paar jaar veel rij dend personeel nodig. Dit blijkt uit het antwoord, dat minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat ge geven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA). AMSTERDAM.. In het eerste half jaar van 1978 zijn in Nederland 23.574 nieuwe bedrijfswagens ver kocht. Dat is een stijging van 1,1 procent ten opzichte van de over eenkomstige periode van vorig jaar (23.168 eenheden), zo heeft de RAI- kentekenregistratie in Amsterdam desgevraagd meegedeeld. DEN HAAG. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft de NS toestemming gegeven in oktober een jaarkaart in te voeren, waarmee voorlopig voor een periode van twee jaar een proef wordt genomen en die alleen geldig is voor de trein. Een voorstel om ook een jaarkaart in te voeren, die, behalve voor de trein ook geldig is voor metro, tram en bus, wordt uitgewerkt, aldus het ministerie van verkeer en water staat. VLISSINGEN, 23-8. De Koninklij ke Marine en het Rgksloodswezen presenteren zich op 25 en 26 augus tus in Vlissingen met een aantal schepen, demonstraties van personeel vliegtuigen en helikopters, alsmede twee tent oonstellingen. Op beide dagen zal van 9.30 tot 17.00 uur een uitgebreid programme, worden afgewerkt. Alle aanwezigen schepen zullen open zijn voor bezoek Bovendien is er gelegenheid tot het maken van een vaartocht aan boord van een der mijnenvegers. Vele facetten De presentatie is bescheidener van opzet dan de nationale vlootdagen, maar de bezoekers zullen kennis kunnen maken met vele facetten van de Koninklijke Marine. Zij is gekoppeld aan een bezoek dat onder zeebootjager hr. ms. Zeeland brengt aan de provincie waarnaar zij is ge noemd en de plaats waar zij werd gebouwd. Naar het zich laat aanzien zal het schip binnen afzienbare tijd uit de vaart worden genomen. De maritieme presentatie Vlissin gen zal heden (donderdag)avond worden geopend met een muzikale show op het stadhuisplein, waaraan zal worden deelgenomen door een aantal plaatselijke muziekkorpsen, drumbands en marjorettenkorpsen. Advertentie VRIJDAG 25 AUGUSTUS NED. I: Het programma begint met de Lucy Show, waarin Ricky be zig is een indianenshow op poten te zetten zonder dat Lucy er iets vanaf weet. Ze krijgt dan ook de schrik van haar leven als ze twee roodhui den voor haar deur ziet staan. Ver volgens de vierde aflevering van Le ven in Joegoslavië. In het nu volgen de pop international kijkt Eddy Be cker terug op het muziekgebeuren van het afgelopen seizoen, hetgeen inhoudt dat op het scherm zullen ver schijnen Paul Mc Cartney and Wings Yvonne Keely Scott Fitzgerald, Queen, Abba, Bee Gees, Sheila and the Black Devotion en vele anderen. Na dit muziekgewéld een aflevering van Kojak waarin de speurder het onderzoek voortzet tegen hoger hand in. De officier van jusitie is na melijk nogal slordig met bewijsma teriaal omgesprongen zodat een gangster wordt vrijgesproken. Ko jak heeft zo zijn bedenkingen tegen De Stichting Promenadeconcerten Nederland heeft voor 1978 voor het derde achtereenvolgende jaar we derom landelijk vijftig Promconcer- ten georganiseerd. De doorsnee-muziekliefhebbers, die in de voorgaande jaren dit spon tane en feestelijke muziekfestijn hebben bijgewoond, kennen het re cept en zijn eensluidend van oordeel: Een belevenis die men niet mag mis sen! Voor Zuid-Holland en Zeeland vindt de 1978-première plaats op 7 september in de Walburghal te Zwijndrecht. Daarna komen achter eenvolgens aan de beurt: Vlissingen 8, Leiden 9, Zoetermeer 11, Rotter dam 14 en Delft 15 september. De Promconcerten worden vol gens de bekende muziek-vooi'-ieder- een-formule uitgevoerd door het Gewestelijk Orkest onder leiding van Ari van Beek. Tijdens het con cert te Vlissingen op vrijdag 8 sep tember zullen voorts medewerking verlenen, pianist George van Re- nesse en zangeres Mieke Telkamp. Op het programma staan onder an dere werken van Johan Wagenaar, César Frajick, Camille Saint-Saëns, Louis Andriessen en Beethoven. De bekende medewerker van de NCRV, Jan Jansen uit Soest hoopt aanstaande zaterdagavond het orgel te bespelen van de Ned. Hervormde Kerk in Oude Tonge. H\j zal dan het prachtige Frobeniusorgel allereerst laten horen met de ]>artita „O Gott. du frommer Gott" van J. S. Bach, een variatiereeks op een koraal the ma, waarvan Bach er vier schreef. Vervolgens een bewerking voor orgel van Bach naar een concei'to van A. Vivaldi n.I. diens concerto in a-moll. Uit de Franse barok is te horen het Gloria uit de „Messe pour les Couvents" van Fr. Couperin. De be namingen van de verschillende „ver zen" van dit werk duiden meestal op de te gebruiken registraties. Jan Jansen besluit met een roman tisch gekleurd werk n.I. de eerste sonate van F. Mendelssohn. Een gevarieerd programma wat door een zeer bekwame organist wordt gespeeld en daardoor zeker de moeite waard dit concert te be zoeken. DEN HAAG. Staatssecretaris De Jong van onderwijs wil nagaan of er betere onderwijsmogelijkheden zijn voor niet-leerplichtige anderstaligen. Dit blijkt uit het gegeven antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Konings en Van Ooijen (beiden PvdA). de aktiviteien van de officier van justitie. Na het journaal een tv por tret van aktrice Enny de Leeuwe. In Tot besluit sprelct ds. Schoch uit Arnhem de dagsluiting uit. De sport liefhebbers kunnen dan na het laat ste journaal nog kijken naar een beeldver slag van de WK zwemmen te Berlijn. NED. II: De VARA avond begint met een aflevering van Space 1999. De mensen van maanbasis Alpha ge loven een nieuw leven te kunnen be ginnen op de nieuwe planeet Ariel. Zonder ruimtepakken kunnen zij werken en tuinieren op deze mooie- planeet. Maar dan steekt plotseling een storm op en de mooie droom is ten einde. Na het journaal komt Koos Postema met zijn Nederlands elftal. Vervolgens een aflevering van All's fair en een aflevering van VARA-Visie waarna de avond be sloten wordt met het Engelse tv- spel Je bloedéigeh kind. Het jonge Engelse chtpaar Blincoe verwachten het eerste kind. Jan is voorstander van de natuurlijke geboorte, waarin ook de vader een grote taak heeft. Bernard ziet dat niet zo zitten en als het dan zo ver is, bedenkt hij in het zieknhuis dat hij een heel belang rijke bespreking heeft met zijn baas waarvan zijn promotie afhangt. Hij wil er stiekem vandoor gaan VRIJDAG 25 AUGUSTUS NED.I: 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De Lucy show; 19.25 Leven in Joegoslavië; 19.50 Pop International; 20.40 Kojak; 21.37 Journaal; 21.55 De rol van mijn le ven; 22.35 Tot besluit; 22.45 Nieuws; 22.50 Sport Extra. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Space 1999; 20.00 Journaal; 20.27 Neder lands Elftal; 20.57 All's fair; 21.22 Vara-Visie; 22.02 Theater thuis; Our flesh and blood; 23.27 Nieuws. ZATERDAG 26 AUGUSTUS NED. I: Het middagprogramma vangt aan met Toverpotlood dat drie onderdelen telt, de tekenfilm Lekker boos, het filmpje Het vogeltje Tarrie en natuurlijk een aflevering van Salty. Daarna Noek het aapje, een Russische jeugdfilm over een aapje. De avond begint met een aflevering van The Flinstones gevolgd door het gevarieerde muziekprogramma Bij ons in Kaatsheuvel, de Efteling dus. Enige gasten zijn The Cats, Corrie HILVERSUM. V.l.n.r. Patty, Jose en Marga, samen bekend onder de naam Luv, presenteerden maandag 21 augustus in Hilversum hun nieu we L.P. With Luv. Vink, Dick Rienstra, het Lowland Trio en Barbra en Bas. Vervolgens de Amerikaanse speelfilm Duel. Dennis Weaver speelt de rol van een handelsreiziger die onophoudelijk wordt bedreigd door niets onziende wielen en bumpers van een gigan tische tankwagen, waarvan de be stuurder onzichtbaar is, sterker nog, het is de vraag of de kolos eigenlijk wel bestuurd wordt. Na al deze spaiue.no een luchtige aflevering van Saijord cm /.oor. ucarn, Fred zijn nieuwe zwager krijgt voorgesteld. Lte goed man olyki blank ie zijn en Tred heeft dan ook onmiddellijk een hekel c,an hem. Onder de titel De kardinale vraagt, vólgt een program ma ver, Giancarlo Zircla over de pauskeuze en het conclaaf in Rome. Na het laatste journaal zijn nog beelden van de wereldkampioen schappen zwemmen te Berlijn te verwachten. NED. II: Drie-en-half uur sport in het middagprogramma, de we- reldkam pioenschappen zwemmen, ivk wielrennen en paardespori. De avond begint met een aflevering van de Bereboot, waarin de grootste moeilijkheden worden veroorzaakt door EHBO-deskundige Hellepie Hulp. In de daaropvolgende afleve ring van de Familie Robinson krijgt Fred een acute blindendarmontste- king. Zijn vader herinnert zich dat op het wrak nog het instrumenta rium van de scheepsarts zich moet bevinden. Met succes duikt hij er naar, terwijl zijn vrouw een sterk verdovende thee brouwt. De opera tie kan beginnen. Fred Oster is weer spelleider in de Avro's Zomer - kwis waarin leden van personeels verenigingen tegen elkaar strijden. Nadat Jaap van Meekren Avro's Televizier gepresenteerd heeft volgt de zevende aflevering van Eens een Adelaar. Eindelijk heeft de botsing tussen generaal Courtney Massen- gale en generaal Sam Damon plaats gevonden. Damon raakt verwikkeld in een affaire met een Australische verpleegster nadat hij enige moei lijkheden met zijn vrouw heeft ge had. Tot slot Avro's sportpanorama. ZATERDAG 26 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 To verpotlood; 16.15 Noeki het aapje; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De Flinstones19.24 Bij ons in... Kaatsheuvel; 20.18 Duel; 21.37 Journaal; 21.55 Sanford en zoon; 22.20 De kardinale vraag; 23.20 Journaal; 23.25 Sport-extra. NED. II: 15.00 Sport-Extra; 18.55 Nieuws; 18.59 Bereboot; 19.06 De fa milie Robinson; 20.00 Journaal; 20.27 Zomerkwis; 21.30 Televizier; 22.10 Eens een Adelaar; 23.00 Sportpano rama; 23.25 Journaal. Zangeres Mieke Telkamp, die vrijdag 8 september haar medewerking verleent aan het promenadeconcert te Vlis singen. Het voorjaar meldt zich met veel zon en mooi weer. Jossa trekt er weer op uit in haar wagentje met alle attributen bij zich, want als ze iets ziet, dat ze mooi vindt, stopt ze en gaat ze schilderen. Ze heeft nu lang genoeg binnen gezeten in het kunstmatig verwarmde atelier; ze verlangt er gewoon naar om weer buiten te werken. Dolf heeft geen bezwaar; hij heeft een nieuw model ontdekt: een oud boerenmannetje. Die gaat hij schilderen en Jossa weet, dat hij er «Jan wel een week of wat mee zoet is. En passant kan hij de winkel runnen, als zij niet thuis is. Dat moet hij er dan maar voor over hebben. Van Peet Voorhoud hoort ze niet meer. Wel van zoon Driek. Hij heeft haar een week na haar bezoek aan Helmond gebeld en gevraagd op een bepaalde datum naar Vianen te rij den. Daar is een gezellig, rustig restaurant, waar ze ongestoord kun nen babbelen. Maar Jossa is .toeval lig in een gemelijke bui en ant woordt, dat ze geen tijd'heeft. „Bel me later nog maar eens, als je dat nodig vindt, maar niel deze maand. Ik heb echt geen tijd om me een halve dag vrij te maken." Jossa heeft daarna niets meer van hem vernomen, maar het kan haar niets schelen. Er is namelijk iets anders, wat haar een beetje dwars zit en waarover ze gepikeerd is. Martie komt ondanks het feit, dat het schilderij al lang klaar is, op gezette tijden naar de hobbyzaak Niet om er wat te kopen, want hob bywinkels zijn er ook in Helmond. Maar ze mag van Dolf meteen door lopen naar hot atelier en daar heb ben beiden dan een gezellig onder onsje. Doorgaans blijft ze een uurtje om vervolgens met Dolf weg te rij den. In zijn aftandse, bijna twaalf jaar oude Opel. De man is uren af wezig en komt alleen terug. Soms laat in de avond. Jossa weet, dat ze niet 't recht heeft hem hierover om opheldering te vragen. Want er is een gentlemens agreement, dat men elkanders privacy ten volle zal eer biedigen. Iedereen kan doen en la ten wat hij wil, al moet het uiter aard wel even tijdig gezegd worden, als een der beide partijen een dag of langer weg wil gaan. Want dan moet de ander immers voor de win kel zorgen. Die is weliswaar aan de ene kant een blok aan het been, maar anderszijds een regelmatige bron van inkomsten en dat kan van het schilderen niet gezegd worden. Natuurlijk bezitten ze beiden geld. Een ruggesteuntje voor slechtere tij den, noemt Dolf dat, dus daar ga je niet aankomen als het niet persé nodig is. Op een middag, eind maart, komt Driek Voorhoud ineens in de win kel. Het is enkele dagen voor Pasen. Dolf is aan het schilderen. Jossa heeft eigenlijk niets bijzonders om handen dus helpt zij de klanten in de winkel. En is geamuseerd, als ze de jongeman voor de toonbank ziet staan. Ze steekt haar hand uit. „De student. Welkom in Boxtel. Hoe is het?" Hij drukt haar de hand. „Best. Een korte vakantie, voor we de laatste aanloop nemen naar het fel begeerde papiertje." „Haal je het?" Hij knikt zelfverzekerd. „Reken maar. Anders zat ik niet avond aan avond te blokken. Maar nvi ben tk het hele Paasweekeind vrij. Tot en met dinsdag volgende week. Zin om die dagen mee te gaan en een beetje te boemelen?" Ze is stom verbaasd door dit ab rupte voorstel. „Haha reageert ze, niet zo gauw bekomende van de verrassende uitnodiging. „Dat is recht op de man af De appel valt door LEIDA GRAAFLAND niet ver van de stam. Hoe wil je dat versieren, meneer de student?" „Ik heet Hendricus, maar ieder een noemt me Driek. Dus dit week eind niet de student en meneer hoeft helemaal niet. Tenzij je Driek niet mooi vindt, mag je ook Hen drik zeggen." „Wel Driek of Hendrik, dat is me om 't even, maar je gaf nog geen antwoord op mijn vraag: hoe?" Hij wijst naar buiten. „Daar staat mijn wagen. Er is een behoorlijke tent in. Als jij ook wat spullen kunt meenemen, bijvoorbeeld iets om op te koken, want dat heb ik niet en op fifty-fitfy-basis mee op sjouw wilt gaan, maken we er een moord dadig weekeind van. Nou?" Ze lacht. „Ik ben gewoon over donderd. Rekent jc vader er niet op, dal je de Paasdagen in Helmond bent?" „Welnee, die laat me volkomen vrij. Als ik thuis wil komen, vindt hij het uitstekend, maar hij gunt me mijn studentenleventje." „Ik eh houd me ten goede, ipaar ik ben gewoon perplex. Waar aan geniet ik de eer door jou hier voor uitverkoren te zijn? Mij dunkt, je zult toch wel voldoende keus hebben onder je vrouwelijke stu denten of kennissen?" „Tuurlijk, maar jij hebt indruk op me gemaakt. Je hebt iets over je, dat ik bewonder en vooral itespek- teer. Een soort innerlijk adel. En weet je waarom? Omdat je mijn vader een blauwtje liet lopen. Ja, ik weet, dat hij je ten huwelijk heeft gevraagd en je hebt geweigerd. En daar heb ik bewondering voor hoor, want je had vanzelfsprekend een geweldig huwelijk kunnen doen met vader. Je zou in één klap opgeno- nomen zijn in het wereldje der up- perten van Helmond en omgeving". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7