„Na de verkiezingen moet je de politiek weer laten varen" Projekta Groep B.V. bcnoeml dislrikls-dirckleur Z.-Nederland STREEKNIEUWS Moedermavo van start Middenschouwen nam afscheid van de wethouders „Ik ben een natuurmens" Wethouder L. C. Hoogerhuis: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 augustus 1978 Nr. 22359 3 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 24-8. Wethouder L. C. Hoogerhuis denkt er even over 11a en dan zegt hij het. Volmondig. „Ik hou niet zo geweldig van politiek. In de tijd van de verkiezingen moet er politiek gespeeld worden, ieder voor zijn eigen partij, maar daarna moet je het weer laten varen. Je moet midden in de burgerij staan". Dat heeft hy proberen te doen. De laatste twaalf jaar. Eerst vier jaar als raadslid voor de CHU, daarna acht jaar als wethouder. Op 5 de cember legt hy die funktie neer. „Het is welletjes geweest", vindt hy, „laat nu jongeren het maar weer eens doen". Objektief Politiek is voor hem iets dat met eerlijkheid te maken heeft. „Ik ben misschien wel té eerlijk in m'n uit spraken. Toch moet je eerlijk voor iets uit durven komen, ook wanneer iets wordt afgeketst omdat het je niet ligt. In de acht jaar dat ik wet houder ben geweest, zijn er bij b. en w. verzoeken binnen gekomen van Voor 25 jaar.... ZIER1KZEE. Donderdag 12.00 en 13.00 uur sproeide het carillon van de slaande raadhuistoren zijn klan ken weer over de straten en daken. Deze herinneren aan de dagen van voorheen toen de stad nog niet ge klemd lag in noodverband. RENESSE. Verschillende duin overgangen die door de storm wa ren vernield zijn thans hersteld. De overgang bij de Moolweg is geheel vernieuwd en omgelegd. Een as faltpad voor nu de bezoekers over de duinen tot een trap die ze naar beneden brengt. ZIERIKZEE. De radioverslagge ver Dick van Bommel heeft deze week enkele dagen op Schouwen- Duiveland vertoefd voor het samen stellen van een klankbeeld. Hy heeft talrijke opnamen gemaakt van o.a. Ouwerkerk, bij de Schelphoek en Zierikzee. BROUWERSHAVEN. Vorige week is een aanvang gemaakt met het herstel van de Zuid- en Westzijde der Ned. Hervormde kerk. De mu ren die door de hevige waterdruk op vele plaatsen zijn ontzet en door scheurden zeer poreus zijn gewor den. worden nu beschermd door een stevige barricade van 2 m hoogte met een breedte van GO cm welk inel grond wordt opgevuld. BRU1NISSE. In het kader van de hulpverlening na de ramp aan de n.v. Watermaatschappij Schouwen- Duiveland is door de n.v. waterlei dingmij Zuid-Beveland dinsdagmor gen 2 zinkers van plasticbuis doorv Zype gebracht. Ze sullen het dorp en de aldaar gevestigde werkkam pen van drinkwater itoorzien. zo lang de normale verbinding van. Zierikzee nog niet tot stond kan-, worden gebracht. SCHELPHOEK. Het grote caisson bestemd voor de dichting van het stroomgat bij de Schelphoek. dat cm tijd geleden non de grond voer ffif de Roompot Is gebroken Beslo ten is nu de rest anten, die de vaart kunnen belemmeren met dgnamiet te laten springen. allerlei kanten. Die verzoeken heb ik altijd objektief proberen te bena deren; dat moet je doen". Dagtaak We zitten te praten in het kantoor bij de winkel van de wethouder in Renesse. Vijftienhonderd vierkante meter winkeloppervlakte, die hij samen met twee van zijn zoons (hij heeft er vier en twee-dochters) runt. Opgebouwd van een klein winkeltje tot een zaak waar bijna alles te koop is. „Ik ben gewend hard te werken. Ik heb er geen hekel aan, «al heb ik ook graag vakantie", zegt hij. Het wethoudersschap kosttte hem echter twintig tot vijfentwintig uur per week en dat betekende dat er veel in het weekeind moet gebeuren. En eigenlijk was dat nog niet genoeg. „Er is van het wethouderschap in Westerschouwen een dagtaak te ma ken". Omdat hij twee en zestig is, het wat kalmer aan wil doen en ook nog wel in zijn zaak aan het werk wil blijven, besloot hij er daarom mee op te houden. Samen met wethouder M, Steur, die evenals hij acht jaar geleden een stoel in het kollege kreeg. Voorkeurstemmen Hij rolde de politiek op vrij late leeftijd in. Vijftig was hij en daar voor had hij met bijna alle vereni gingen van Renesse te maken gehad: aktiviteiten in het schoolwerk, voor het Dorpshuis, de oranjevereniging, de VVV, het bejaardenkomité, de middenstandsvereniging en niet te vergeten de kerk (hij was twaalf jaar voorzitter van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk) heeft hij achter de rug. Twaalf jaar geleden werd hij ge vraagd voor dc CH, die toen moeilijk in de kandidaten zat. Hoogerhuis stond op de vijfde plaats op de lijst en werd met voorkeurstemmen - veel van middenstanders - in de raad ge kozen. Niet afwijken Vier jaar later stapte hij, met een duidelijk beeld voor ogen. op de vvet- houdcrsstoel. „Ik stelde me toen voor alles zo rechtlijnig mogelijk tc be naderen. Om niet af te wijken naar links en rechts, maar alles zo goed cn eerlijk mogelijk te doen. Maar dat viel niet altijd mee. Iedere aanvraag is weer anders en ik ben er dus wel eens van af moeten stappen" Horeca „Ik heb het ook wel eens moeilijk Studiodag P.v.d.A.-Icden Op zaterdag 2 september 1978 wordt in de Prins van Oranje te dag voor alle leden van de P.v.d.A. Goes (aanvang 10.00 uur) een studie- in Zeeland gehouden over aktive- ringsprogramma's. De organisatie is in handen van de gewestelijke kern groep van de Vrouwen in de P.v.d.A. Ter informatie. Een aktiverings- programma is een door het gewest opgesteld plan dat als doel heeft de deelname van vrouwen in de politiek te vergroten Op de studiedag zal over de volgende vragen en stellin gen gesproken worden. Hoe kan je - als (Rooie)vrouwen- groep/'als partij/als individueel lid - bereiken dat er meer vrouwen de af delingsvergaderingen bezoeken? Hoe kan je - als (Rooie)vrouwen- groep/als partij/als lid - bereiken dat meer vrouwen zitting hebben in par tijbesturen? Ligt het aan de vrouwen zelf dat er weinig vrouwen politiek aktief zijn of ligt het aan de politiek (die in dc partij gevoerd wordt)? Stelling: De P.v.d.A. moet zich schamen als niet binnen twee jaar 'Ai van de stemhebbende leden van de gewestelijke vergadering vrouwen zijn. Vooral de laatste stelling zal ze ker een levendige diskussie uitlok ken. 40-jarig jubileum fcontroleur De heer M. C. Minneboo, kwam reeds voor de oorlog als kontroleur in dienst van het toen enige jaren tevoren in het levengeroepen kantoor voor Mosselzaken. Vrijdag 25 augus tus wordt te zijner ere een receptie gehouden in het verenigingsgebouw De Haven te Yerseke in verband met zijn 40-jarig dienstverband. SCHOUWEN-DUIVEL AND Werkloosheidcijfers In de maand juli stonden in het rayon Zierikzee 242 personen als werkloos ingeschreven, namelijk 169 mannen en 73 vrouwen. In de ge meente Zierikzee waren dat 67 man nen en 27 vrouwen. In Brouwersha ven 22 m. en 10- vr.; in Bruinisse 14 m. en 11 vr.; in Duiveland 27 m. en 11 vr. in Middenschouwen 11 m. en 4 vr. en in Westerp chouwen 27 m. en 10 vr. UTRECHT/GOES, 22-8. De direk- tie van Projekta Groep BV te Utrecht heeft de heer M. J. Geelhoed (30) benoemd tot distrikts-direkteur Zuid-Nederland van haar werk maatschappij Projekta Goes BV. De heer Geelhoed was tot en met 31 mei 1977 bedrijfsleider van Aann. Mij. v/h J. Prins van Wijngaarden en in Zierikzee woonachtig, terwijl hij van Schouwen-Duiveland afkom stig is. De heer Geelhoed is behalve met Van de werklozen waren er 34 metaalbewerkers, 10 chauffeurs, 8 behoorden tot het handelspersoneel, 10 tot het kantooorpersoneel, terwijl de onderwijssector ook nog 10 werk lozen opleverde, 7 behoorden tot het Horecapersoneel, 15 kwamen uit de bouwvakken en 46 gaven zich op als losarbeider. Tegenover het werk- Ipzencijfer, «stond een vraag naar personeel van 206 mannen en 28 vrouwen. ZIERIKZEE Peuterspeelzaal Leger des Heiis Van de zijde van het Leger des Heils is ons gevraagd om een korrek- tie aan te brengen op een zinsnede in het artikel betreffende de peuter speelzaal Poortambacht. Eén van de motiveringen om deze zaal op te richten was - aldus de initiatiefne mers - de lange wachtlijst voor de pcuterzalen van het Leger des Heils in de binnenstad. Dit is niet juist. Er is een kleine wachtlijst, die echter binnenkort verdwenen zal zijn. Het Leger des Heils werkt op het ogenblik met twee zalen en vijf vakleerkrachten. Onlangs zijn twee ochtenden uit het roosfer geschrapt vanwege het af nemend aanbod van peuters als ge volg van het dalend geboortecijfer. Bovendien bestaan er plannen om, zodra daarvoor in Poortambacht een geschikte lokaliteit gevonden kan worden, ook in deze wijk een peuter zaal te stichten. de dagelijkse leiding in het bijzon der belast met bouwkundige zaken, marketing en planontwikkeling op de kortere en langere termijn. Projekta Goes BV is ingeschakeld bij de realisatie van verschillende woningbouwprojekten in de provin cie Zeeland. Er wordt momenteel gewerkt aan de uitbreiding van de bouwaktiviteiten, met name in an dere gebieden van Zuid-Nederland. Projekta Goes BV realiseert thans een tiental semi-bungalows aan het Westplantsoen in Bruinisse. Geslaagd Oud-inwoonster van Zierikzee, mejuffrouw J. J. P. Holty, is aan de school voor fysiotherapie te Vlis- singen voor het diploma fysiothera pie geslaagd. (Vervolg van pag. 1) weer het vyfde jaar in. Inmiddels werden reeds twee groepen geslaag den genoteerd. Het percentage ge slaagden was het hoogste in geheel Zeeland. „Jammer dat hier geen Avondhavo is", merkt mevrouw Weekhout op: „Vooral onder de leer lingen, die de Avondmavo met goed gevolg hebben doorlopen, leeft de wens door tc gaan naar de Avond- liavo". De definitieve beslissing voor dc vestiging van dit onderwijs in Zie rikzee, ligt bij de Zeeuwse Avond scholengemeenschap in Vlissingen. Mevrouw Weekhout is van mening dat een sterke stimulering van het gemeentebestuur wel enigszins kan bijdragen tot' de vestiging van een Avondhavo in Zierikzee. „Onder de bevolking is er in elk geval belang stelling genoeg" besluit de adjunkt- direktrice. gehad. Wanneer het al te ver ging met de horeca. Ik dacht, dat men er niet zo gelukkig mee is in Renesse, dat het zo ver is gekomen. Ik ben er dan ook altijd op tegen geweest, dat ook Haamstede zich zo zou gaan ontwikkelen en heb het dan ook re gelmatig laten merken, wanneer ik het er niet mee eens was. Ook onze fraktie heeft daarop gereageerd. Ik heb wel eens de indruk gehad, dat het de andere frakties niet zo kon schelen. Nu is het gelukkig allemaal anders geworden. Door de horeca- verordening liggen de ontwikkelin gen aan banden. Ja, helaas, je kunt niks terugdraaien". Rekreatie De rekreatie. Hij is er voor, dat zoveel mogelijk mensen zo veel mo gelijk kunnen genieten van dat mooie plekje Nederland, dat Wester schouwen is. „Je kunt niet de hele rekreatie ophangen aan de ontwik kelingen van de Hoge Zoom en alles wat de jeugd verkeerd doet. Wan neer er maar dertigduizend in plaats van zestigduizend rekreanten zouden zijn, zou er toch dezelfde verniel zuchtige jeugd aan de gang zijn. Dat is maar een klein groepje en dat is erg. Je kunt hier nog geen bloembak buiten zetten. We houden hier dan ook zeven weken lang 's nachts alles verlicht". Achter bedrijven „Je zou natuurlijk kunnen zeggen, waarom pleit Hoogerhuis dan zo voor de rekreatie? De meeste mensen ko men hier echter niet om te vernie len, maar om te genieten. En ja, na tuurlijk ekonomisch is het ook niet slecht. Al§ ik er wat van zeg, zeggen ze altijd „ja maar, hij heeft z'n zaak". Maar Ik pleit voor alle zaken en ik ga cr vanuit dat iedere onderne mer kwalitatief het beste wil bren gen. Ik blyf dan ook achter dc be drijven staan. Maar als ze het hebben over uit dunnen, vraag ik me af hoe je het moet doen. Wanneer ergens in plaats van dertig, twintig kamp,eerplaatsen komen, moet die ondernemer er toch eventueel aan verdienen. Dat bete kent dan, dat de plaatsen duurder worden. De drang om te komen is er, dus ze worden wel bezet, maar het wordt veel kostbaarder. En dat vind ik een verkeerde manier. Wanneer we het over sociaal toerisme hebben, dan komen juist die mensen niet meer in aanmerking". Keuken Hoogerhuis wordt straks weer raadslid. Geen fraktievoorzittter". Dat zal Tieleman wel blijven. Ik had graag gezien, dat hij wethouder zou worden, maar dat kan niet in ver band met privé-omstandigheden van 'hem. In de kandidaat die we nu hebben, heb ik ook wel vertrouwen". Als raadslid zal zijn voorganger het allemaal wat anders kunnen be kijken. „Als wethouder kijk je in de keuken van de gemeente. Je maakt alle dingen mee, treft voorbereidin gen voor de agenda voor de raads vergadering, maar daarnaast zijn er ook veel zaken die niet in de raad komen. En dan zijn er natuurlijk al die stukken, die je door moet wer ken. Het gebeurde wel dat ik vier uur achter elkaar zat te lezen". Hoogtepunten In zijn karrière waren hoogtepun ten. Het nieuwe gemeentehuis bij voorbeeld, waar hij erg blij mee is, en de rekonstruktie van de dorps kernen. Vaak wist hij al wat de raad van een bepaald onderwerp zou gaan zeggen. „Ik vond het wel eens moei lijk dat een hele fraktie hetzelfde standpunt inneemt. Het kwam mis schien niet zo over, maar ik wist al tijd goed waarom en waarover". „Er is veel veranderd in die acht jaar. De aktiegroepen voor milieu en de natuur en vogelwacht bijvoor beeld zijn zich gaan roeren. Zij mo gen voor hun zaken opkomen na tuurlijk, maar wij moeten als ge meentebestuur rekening houden met de burgers. Ja over het algemeen waren we het tamelijk eens in het kollege. We hebben het best met el kaar kunnen vinden en wanneer de meningen uiteen dreigden te lopen, wist de voorzitter altijd wel zo te praten of iets af te remmen, dat we het toch weer eens werden. Na tuil ruien» „Ik heb wel eens de indruk, dat de mensen denken; dat ik niet zo van de natuur houd. Maar ik ben een ontzettend natuurmens. Wanneer we met b. en w. het veld in zouden trekken, ben ik dc eerste die zegt: „Tjonge, jonge, wat is dat mooi. Ik geniet bijvoorbeeld iedere dag van de Vroonweg". Dieptepunten in zijn loopbaan? „Ja, die waren cr ook, maar ik ben gelukkig zo gauw alles vergelen. Ik blijf er niet lang bij stilstaan, wan neer ik iets naar me toe krijg". Ik wil wel kwijt dat ik voor dc nota bcwoningspatroon geen goed woord over heb. Ik zit in die woon- kommissic en wanneer dertien, veer tien mensen op zo'n avond komen en cr is maar één buis tc verdelen, dan zit je dat toch niet lekker. Het geeft geen bevrijding, wanneer je mensen die hier geboren en Retogcn zijn naar een andere gemeente moet sturen. Nee, dat In-valt me niet zo". SCHARENDIJKE, 23-8. De gemeen teraad van Middenschouwen nam woensdagavond in „De Putmeet" af scheid van beide wethouders M. L. Hoogenboom en J. Boot. Foto bo ven: Wethouder Hoogenboom mocht bij deze gelegenheid uit handen van burgemeester E. Baerends de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De heer Hoogenboom was 26 jaar raadslid waarvan ruim 24 jaar als wethouder van sociale zaken, on derwijs en woonruimtezaken. Voor de samenvoeging in 1961 was hy wethouder van de gemeente Dui- vendijke en daarna van de gemeente Middenschouwen. Foto onder: De heer Boot was ge durende 12 jaar raadslid, waarvan 8 jaar als wethouder van openbare werken. Burgemeester Baerends noemde hem een „laatbloeier in de politiek". Wethouder Boot ontving voor zijn grote inzet een oud Zeeuws b oerenmes handbesneden lemmet en schede. Voor een uitgebreider verslag van deze afscheidsreceptie verwijzen wij naar de vrijdagkrant. (Foto s: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3