Perzische ambassade werd zes uur lang bezet gehouden Na dood van Kenyatta bange vraag: „Wat nu?" Franse lucht- Uitstel verkeersleiders hervatten akties weddeverlaging gevraagd Opening van conclaaf op televisie Splitsing in Israëlische partij Veendam zoekt alternatieven voor opvang van zigeuners Marokkaan pleegt zelfmoord Gijzeling Nicaragua: vliegtuig wacht „Akties zullen voortduren' Combifoto... foto en film kwaliteit ia. veelvoud BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Demonstratie slootreinigen AGENDA 2 Advertentie WASSENAAR, 23-8. Negen Perzische studenten heb ben woensdag zes uur lang de ambassade van bun land in Wassenaar bezet. Ze bielden er drie mensen vast: de zaakgelastigde, de consul en de eerste sekretaris van de ambassade. Een 22-jarige Nederlandse secre taresse, die pas zes weken op de am bassade werkte, is halverwege de be zetting door de Nederlandse chauf feur „losgepraat". Enkele andere mensen hebben het ambassadeterrein NAIROBI, 23-8. „De brandende speer is gedoofd", riepen geschokt de mannen van de stam der Kikoe- oes toen zij dinsdag het bericht van de dood van hun grote hoofdman en president van de republiek Kenia, Jomo Kenyatta, hoorden. De 14 mil joen inwoners, o.w. ca 30.000 blan ken, stellen nu de bange vraag die voordien taboe was: wie komt er na Kenyatta? Van het nog onzekere antwoord op deze vraag zal het afhangen ol" Kenia's bijna 14-jarige politieke en economische stabiliteit door de op volger van de „grote oude man" ge handhaafd kan worden. Veel gelo ven (en andere vrezen) dat de kwes tie van de opvolging tot een verbit terde machtsstrijd van de stammen zou kunnen leiden. by het begin van tie bezetting kun nen verlaten. Wat de bezetters, die met hun ak- tie de belangstelling wilden vestigen op het regime, dat de sjah in Iran voert, ten laste zal worden gelegd, is nog niet bekend. Mogelijk hebben zij zich schuldig gemaakt aan lokaal vredebreuk, huisvredebreuk en we derrechtelijke vrijheidsberoving, al dus mr. A. W. Rosingh, de Haagse hoofdofficier van justitie na afloop tijdens een perskonferentie op het politiebureau van Wassenaar. Doel bereikt „De bezetting van de Perzische amassade in Wassenaar is een suk- ces geweest. Het doel - het publiek op de hoogte te stellen van de wer kelijke gang van zaken in Iran - is bereikt". Een woordvoerder van de Perzische studenten in Amsterdam heeft dat desgevraagd gezegd. Aan de aktie deden Perzische studenten mee uit Nederland, West-Duitsland en Zweden, zo zei hij. De akties houden hiermee niet op. „Onze vrienden worden nu vastge houden. We zullen steeds verder gaan tot ze hun volledige vrijheid hebben herkregen", aldus de woord voerder. In Den Haag wordt met enige spanning uitgezien naar de reaktie van de Iraanse regering op de bezet ting van de ambassade in Wassenaar, en het oordeel van het bewind van de sjah over de straffen die een Ne derlandse rechter de bezetters zal opleggen. PARIJ. De vakbondsvertegen woordigers van de ca 2.500 Franse luchtverkeersleiders hebben dins dagavond opgeroepen tot hervatting van de stiptheidsaktie. Deze moeten voor onbepaalde duur met ingang van vrijdag a.s. om 12 uur. Zij nodigden de luchtverkeerslei ders uit de aktie tenminste tot het weekeinde van 2 en 3 september voort te zetten. Voor de komende twee weekeinden zijn er dus moei lijkheden op de Europese vluchten te verwachten. Gedurendede week zouden er daarentegen geen grote vertragingen optreden. Een eenvoudig zwart/wit rolletje of de meest geavanceerde geluidscamera, dokatoebehoren, instant-camera's, diaprojec toren Alles, maar dan ook alles wat u als foto/film-enthousiast nodig hebt, koopt u bij een van de 200 Combifoto-zaken Eersteklas. Vraag de Combifoto- folder met alle vestigingen/ adressen. Gratis. Postbus 112 Njjkerk. En maak daarna uw keus bij deCombifotozaak in uw buurt DEN HAAG. De Tweede-Kamer leden De Vries en Stemerdink (bei den P:v.d.A.) hebben staatssecretaris Van Lent van defensie schriftelijk gevraagd de voox-genomen verlaging van de wedde van de dienstplichtige militairen uit te stellen. Er dienen eei'st enkele studies verricht te wor den, alvorens tot de verlaging wordt overgegaan, aldus de kamerleden. De te verrichten studies moeten volgens de vragenstellers betrekking hebben op andere systemen van be zoldiging van dienstplichtigen en op de financiële gevolgen van een indi viduele bezoldiging naar leeftijd. HILVERSUM, 23-8. De opening van het conclaaf, waarbij de nieuwe paus zal woi'den gekozen, zal vrijdag rechtstreeks vanuit Rome op de te levisie via Nederland 1 uitgezonden worden. De uitzending wordt vanaf vrij dagmiddag 16.25 uur door de KRO verzorgd. Er zullen beelden te zien zijn van de processie van de kardina len naar de Sixtijnse kapel en het sluiten van de deuren, waarmee het conclaaf begint. Joop Reinboud en Hein Kortenaar verzorgen het commentaar. Comtoifoto-speciaaizaken vindt u o. a. in Beek en Donk. Bergen op Zoom. Oen Bosch, Boxmeer. Breda. Deurne, Dongen. Eindhoven. Etten-leur. Goes. Helmond, Middelburg, Mierlo, Nuenen Oss. Raamsdonkveer. Roosendaal. Sint-Oedenrode Tilburg. Uden. Veghel. Veldhoven. Vlissmgen Waalwijk, Zierikzoo. 'IEL AVIV, 23-8. De Israëlische partij Dash (demokratische beweging voor verandering) heeft besloten zich in twee nieuwe politieke partyen te splitsen onder prof. Yigael Yadin en prof. Amnon Rubinstein, zo ,is woensdag uit kringen van de party - leiding vernomen. De fraktieleidcrs zijn dinsdag en woensdagochtend bijeen geweest om „als goede vrienden zonder rancune uiteen te gaan". Yadin krijgt de leiding van de „demokratische beweging" met ze ven afgevaardigden van de 15 die Dash telt, Rubinstein leidt „veran dering" met vijf afgevaardigden. Het is nog niet bekend of de groep van minister van verbindingen Meir Amith, van drie afgevaardigden, een aparte fraktic gaat vormen of zich bij „verandering" zal aansluiten. Evenmin is bekend hoe lang het zal duren voordat beide nieuwe par tijen zijn gevormd. Toen vier jaar geleden de Haagse politierechter Iraanse studenten die hadden deelgenomen aan een bezet ting-zonder-bloedvergieten tot vier dagen (de duur van het voorarrest) en een maand voorwaardelijk ver oordeelde, leidde dit tot terugroe ping van het Iraanse ambassadeper- soneel en een blokkade van de Ne derlandse uitvoer die bijna ander halve maand duurde. Ook toonden de Iraanse autoriteiten zich bijzon der verontwaardigd, dat de bezetters tijdens de rechtszitting de gelegen heid kregen hun motieven voor hun optreden uiteen te zetten. Het is nauwelijks voorstelbaar, dat de rech- tedie de bezetters van nu moet be rechten, niet van deze feilen op de hoogte is. De Nederlandse regering heeft de ambassadeur - die met vakantie in het buitenland is maar waarschijn lijk reeds op weg is naar Den Haag - niet formeel haar exkuses aange boden, maar wel laten weten het gebeurde - een onoirbare daad" - ten zeerste te betreuren. Flitsen uit het buitenland LA PAZ. Een tachtigtal studenten en professoren, van de universiteit van La Paz, Bolivia, hebben na een hongerstaking van zes dagen hun ei sen ingewilligd .gekregen: de demo kratische benoeming-van de urviver- siteitsleiding en hei-stel. van de auto nomie van het. hoger ohdei-wijs. Dit' wordt in La Pas vernomen. NIEU.W DELHI. Overstromingen door moessonregen hebben 450 men senlevens geëist in Oetar Pradesj, Pendsjaab-en Bihar. Ook in Pakistan en Bangladésj zijn bijna honderd mensen omgekomen en .is .gr.ote.'scha- de aan huizen, oogst en vee. PARI JS. "Een groep geléérden" van Cern, het Europese centrum voor kernonderzoek.in Gerieve, is erin ge slaagd een. bundel, anti-materie 85 uren lang vast te höuderi. Dat is zo opmerkelijk orndat. de gebruikte deeltje, antiprotonen, normaal bin nen een tienduizendste seconde na hun ontstaan alweer zijn verdwenen. MOSKOU. Duizenden verbannen Tartai-en hebben twee nieuwe peti ties ondertekend met de oproep aan het Kremlin, hun recht te verlenen naar hun vaderland op dé Krim te rug te keren, zo is van dissidenten in Moskou vernomen. WASHINGTON. De Nésa heeft de ruimtevaarders dr. Owen Garriott en dr. Robert Parker- benoemd tot mission specialists voor dé eerste spacelabvlucht begin jaren 1980. De eerste vlucht gaat zeven dagen duren en is voornamelijk bestemd voor hét bepi-oeven van de sp.acelab-sy.ste- men. Bovendien worden'er 40 expe rimenten meegenomen. WASHINGTON. De Viking-Orbi- ter-2 van de Nasa is uitgeschakeld nadat deze de afgelopen twee jaren 706 maal rond de planeet Mars had gecirkeld. Het instrument had op 24 juli geen aandrijfgas meer over, zo dat het niet langer in de juiste stand kon worden gehouden. Het is op 25 juli buiten bedrijf gezet. LONDEN. De Britse kledingin dustrie gaal een Japanse behande ling van stoffen toepassen die krim pen voorkomt nadat zij tot kleding zijn verwerkt. De Joeki-machine besproeit de textiel met vloeibare stikstof van 45 graden celsius onder nul „Om de stof tot rust te bren gen", aldus het blad New Scientist. SOD ANK YL A (Fins Lapland) Ge leerden uit Bx-ittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Scandinavië wil len de geheimen van het Noorder licht gaan, onderzoeken met behulp van een enorme radarinstallatie die in de afgelegen plaats Sodankyla in Fins Lapland wordt gebouwd. GENEVE. Voor het jaar 2000 zal extra wei*kegelegenheid geschapen moeten worden voor 1,25 miljard mensen. Per jaar komt dit neer op ongeveer evenveel arbeidsplaatsen als er mensen leven in Frankrijk of Groot-Brittannië. De werkloosheid zal verder toenemen, zo stelt het bu reau voor de statistiek van de In ternationale Arbeidsorganisatie, ILO. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft be kend gemaakt in het kader van Car ters beperking van de wapenhandel 1.8 miljard aan wapenverkopen aan andere landen te hebben afgewezen. Daaronder zijn vliegtuigen, her- schroef vliegtuigschepen, pantserwa gens en patrouilleboten. LONDEN. Het vraagstuk van de veiligheid van Israëlische burgers in Groot-Brittannië is in juni al hel voorwerp geweest yan een uitwisse ling van boodschappen tussen pre mier Menachem Begin en zijn Brit se ambtgenoot, Jamës Callaghan. Dit heeft een Britse regeringswoord voerder meegedeeld. WILLEMSTAD. Een Amerikaanse tanker heeft 150 mijl ten zuiden van Kingston, Jamaica, 25 Haitianen uit een zeilboot opgepikt en naar het Antilliaanse eiland Curacao gebracht. Ze wilden illegaal naar de Verenig de Staten uitwijken om daar te pro beren een beter bestaan op te bou wen. Er zaten 27 mensen in het zeil schip, maar twee van hen zijn bij de nadering van de tanker over boord gesprongen. A.s. zaterdag 26 augustus en zondag 27 augustus ii i.wism; unicum JACK IEMM0N j LEE GRANT BRENDA VACCARO JOSEPH COTTEN OLIVIA de HAVILLANO DARREN MCGAVIN CHRISTOPHER LEE GEORGE KENNEDY JAMES STEWART as Phillip stevens tiling tl WWII KHIII (Mil SUtiW i'ii| n I [lilt III Dints UltfMHe: li J>H MUIS i,M m::n hlml M'jlliU Hil.-i muit hilai JIMIKJHM toil te's I; IIKH IP Ml i| iiliiv 11 |i! li:«iti'iiint'lf I 'inli n (liiUIUL'.ML lii'V'I' liMï! V U Aanvang 20.00 uur Toegang 12 jaar VEENDAM, 23-8. B. en. w.. van Veendam blijven ook na de diskussies die binnen de gemeente zijn gevoerd - van mening dat er „voldoende aanleiding is om in beginsel medewerking toe te zeggen aan de opvang van een groep zijn gebracht tegen de voorgestelde vestigingsplaats, namelijk tussen Omme- zigeuners (plm. tien gezinnen)". Gezien echter de bezwaren die naar voren landerwyk en Zuidwending, vindt het kollege van b. en w. het noodzakelijk naast de eerder onder ogen geziene vestigingsplaats, andere alternatieven te zoeken. Dit blijkt uit. een voordacht aan de gemeenteraad van Veendam zoals die woensdagmiddag door b. en w. is vastgesteld. Het kollege zegt in die voordracht ook dat er nóg een bredere oriëntatie nodig is over de manier waarop de opvang van zigeuners gestalte kan- worden gegeven. In woningen In dat kader vinden b. en w. van Veendam het ook wenselijk te be- kijken „of het welicht mogelijk is de gezinnen op redelijk korte termijn in woningen te huisvesten". Het kollege van b. en w. wijst erop dat de zigeu ners zelf aan die huisvesting in wo ningen de voorkeur geven. MOORDRECHT, 23-8. Op woens dag a.s. zal in Moordrecht aan de Middelweg (provinciale weg Moor- dreeht-Moerkapelle) een erkende demonstratie slootreinigen worden gegeven. Een groot aantal fabrikan ten en importeurs heeft met een uit gebreid assortiment machines inge schreven, zodat voor vrijwel elke si tuatie het uiste type machine .aan wezig is. Het reinigen van sloten en water gangen heeft tot doel het verbete ren van de waterbeheersing. Een te veel aan oi'ganisch materiaal in de sloten of watergangn kan zowel de toe- als de afvoer van water be lemmeren. Ingaande op de reakties dié het Veendammer gemeentebestuur de laatste tijd hebben bereikt, zegt het kollege dat de overwegende tenetir daarvan was dat de gemeente zich voor de opvang van zigeuners open zou moeten stellen. SCHIPHOL. De KLM en de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al zullen, wanneer de betrokken ovei-heden daarvoor toestemming geven, het ITE-grbèpstamef op de lijn vluchten tussen Amsterdam en Tel Aviv verlagen. Deze verlaging heeft betrekking op het wintersei zoen 1978-1979. Dit heeft een woord voerder van de KLM meegedeeld. AMSTERDAM, 23-8. De 3I-jarige Marokkaan E. M. heeft zich woens dagmiddag in een cel van het hoofd bureau van politie aan de Elands gracht in Amsterdam van het leven beroofd. Hij hing zich op aan zyn in elkaar gedraaide sokken. Dit heeft een woordvoerder van de Amstei-damse politie woensdag meegedeeld. M. zonder vaste woon- of verblijf plaats, was volgens de politie afge lopen maandag aangehouden als il legaal in ons land verblijvende vreemdeling. Hij zou donderdag wor den uitgeleverd. Volgens zijn eigen verklaiingen zou de Mai*okkaan al sinds april van dit jaar in ons land hebben vertoefd. Dankbare pers LAATSTE NIEUWS MANAGUA, 24-8. De bezetters van het nationale paleis zijn van plan heden (donderdag) tegen het einde van de middag Nedrlandse tijd naar het vliegveld van Managua te vertrekken om vandaar met een Ve- nezolaans transportvliegtuig naar Panama te vliegen. Daarbij zouden zij niet alleen zeker 83 door presi dent Somoza vrij te laten politieke gevangenen meenemen, maar ook als gijzelaars de bischoppen van Leon en Granada, do aartsbisschop van Managua cn de ambassadur van Costa Rica cn Panama. Deze zouden als zodanig in de plaats komen van de vele gijzelaars die zij sinds dins dag in het paleis vasthielden, onder wie tussen de 40 en de 60 politici. Zierikzec Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monsfertoren. 10.00-17.00 uur. DEN HAAG, 23-8. Een uiterst dankbare pers heeft maandag op het politiebureau aan de Palacestraat in Sche ven ingen twee dienstdoende agenten en een toevallige aan wezige burger omhelsd en gezoend. Met dit vertoon van enthousiasme wilde hij bedanken voor het terugkrij gen van zijn tas met een pas poort en 40.000 aan Iranees geld en cheques. De tas was op de Boulevard door een Haags echtpaar ge vonden, Zij gaven de tas af op het politiebureau aan de Pa lacestraat. Toevallig kwam een uur later de Pers juist op dit politiebureau aangifte doen van het verlies van de tas viel kostbare inhoud. Na de omhelzingen is de dolge lukkige Pers weer met zijn tas vertrokken na honderd gulden achtergelaten te hebben voor de eerlijke vinders. Vanaf 18 mei mei uil, van de fandagen Drelschor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. 1 juli tol en met 31 augustus Zierikzee Buro Eerste Rechtshulp; in verband met vakanties gesloten. Iedere donderdag In augustus Zierikzee De Beurs, openluchtschaken, 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur, spoedeisende raadsvergadering. Bruinisse Cenlrumplein Aquadelta 16.00-22.00 uur braderie en demonstratie oude ambachten. Evenementenhal Aquadelta, 16.00 uur, Conny Vink Jeugdshow. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Bar Mirabelle: Max Collie the Rhythm Aces, 22.00 uur. Parkeei-plaats Grevelingenstraat; Amateur-festival; 19.30 uur. Schelphoekstraat, 20.00 uur, feest avond. Kerkwerve VerenigingsgebouwLedenvergade ring T.t.v. „Kerkwerve"; 20.00 uur. Evenementenhal Aquadelta, 21.00 uui\ show- en dansavond met „Dizzy Man's Band". Centrumplein Aquadelta, 16.00-22.00 uui", braderie en demonstratie oude ambachten. Zaterdag 26 augustus Zierikzee De Lichtboei, Leger des Heils, 13.30- 16.30 uur, open huis en tentoonstel- ring. Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling „Airport '77". Zonnemaire Gruttepikker, Disco-avond, 20.00 uur Nieuwerkerk Sportveld, sportdag, 9.00 uur. Dorpshuis, sportdag, 14.00 uur. Oude Tonge Ned. Hervormde kerk, 20.00 uur, or gelconcert Jan Jansen. Zondag 27 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling „Airport '77". Maandag 28 augustus Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. St. Nikolaaskerk, 20.00 uur, orgel concert. Dinsdag 29 augustus Renesse Bowlingceritrum, 20.00 uur, Bond voor Opzichzelfstaanden. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 1 september Zierikzee Huis van Nassau, alg. ledenvergade ring v.v. Zang en kleur, 20.00 uur. Aula Chr. Mavoschool, 19.30 uur, al gemene ledenvergadering Vereniging tot bevordering van het Chr. School onderwijs. Maandag 4 september Bruinisse Raadszaal nieuwe gemeentèhuis, 19.30 uur, vergadiering. gemeente raad. Middelburg Provincale griffie, 15.00 uur, verga dering kommissie voor de water staat (polders en wegen). Woensdag 6 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie economische aangelegenheden, 9.30 uur. (begrotingsvergadering) Zaterdag 9 september Zierikzee Havenplein, Borrendamme, vertrek Bejaardendag, 9.15 uur. Maandag 11 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie milieu, 9.15 uur. (begrotingsver gadering). Maandag 18 september Zierikzee Huis van Nassau. „Philatelica", 20.00 uur. PARIJS. Frankrijk is hard bezig met de opbouw van zijn ruimtevaart -industrie, om via de ESA, het Euro pese bureau voor Ruimtevaart, een deel te kunnen bemachtigen van de winstgevende markt van telecom- municatie-kunstmanen, die door do V.S. wordt gedomineerd. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Talafoonnrs. na haH tas Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Bezorging (01110) 4203

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2