„Je kunt gerust zeggen dat ik niet gelukkig ben met Wilma" Stand in postkantoor Zierikzee voor postzegelaktie Rode Kruis VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD Wethouder S. Jumelet stopt er mee STREEKNIEUWS bezorger te Scharendijke (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 21-8. Wethouder S. A. Jumelet Azn. gaat er mee stoppen. Maandag 4 september beleeft hij zijn laatste raadsvergadering in de raadszaal van het nieuw gemeentehuis, zoals liem was beloofd. Advertentie De reden is eenvoudig. De heer Jumelet is 68 jaar en, vindt hij, „je moet er op tijd mee kunnen stoppen". Stoffel Jumelet. Zo kennen ze hem in Bruinisse en ver daar buiten. Hij is een vertrouwde verschijning. Met zijn lakonieke opmerkingen die ge tuigen van een nuchter, gezond ver- I stand, verlevendigde hij vaak de raa.dsvergaderingen van Bruinisse. Aktiviteiten zegd, dat de afsluiting van de Gre- velingen de grootste ramp is in de geschiedenis van Bruinisse. Die me ning heb ik nog. Toen is het allemaal begonnen. We hebben toen ingehaakt op het idee dat Schouwen-Duivelarid een rekreatiegebied moest worden, maar we hebben nooit het idee ge had dat het een ontwikkeling zou worden, zoals we nu door Wilma zien gebeuren. Het heeft financieel natuurlijk reuze voordelen voor Bruinisse. Het vertelt hij, maar ook dat zat er vooreerst niet in. Hij mocht er wel even aan ruiken. Toen in 1958 bur gemeester Michaelis vertrok werd hij tijdelijk derde wethouder tot juli 1954 en hetzelfde gebeurde in 1966 toen burgemeester V. d. Linden ziek werd. Wethouder hij toeval Op een definitieve zetel was ech ter weinig kans. De SGP en de PvdA hadden - en dat was enig in Neder land - keiharde afspraken wat de zetelverdeling betreft en er was voorhands geen kans op verande ring. Het geluk, toeval of noem het het lot, speelde echter een woordje mee. De afspraak was er weer. De SGP en de PvdA zouden ieder een wethouder leveren, maar toen brak weth. C. Kik zijn been en het aan tal stemmen in de raad daalde daar door tot 6. Wat tot gevolg had dat de stemmen staakten. Drie van PvdA SGP' zijnde voor wethouder Kik en drie van CÖU AR en liberale zijde voor de heer Jumelet. Het lot zou beslissen en dat lot wees naar Ju melet. Waarnemend burgemeester Die vanaf die tijd wethouder van Bruinisse is. Vanaf 1 september 1974 is hij waarnemend burgemeester, in welke functie hij vanaf die daT tum tot 9 januari 1976 optrad, nadat burgemeester Hokken uit Bruinisse wegging en totdat burgemeester Hekman er kwam. Na het aftreden van wethouder Van Gils twee jaar gelden sloten konfessionelen en so cialisten een verbond in Bruinisse. En, konstateert wethouder Jumelet, de samenwerking in de gemeente raad is erg prettig. „Je mag ook ge rust schrijven", vervolgt hij, „dat Jumelet er trots op is dat de CHU in al die tijd in stemmenaantal voor uit is gegaan. Bij de kandidatuur Schot (het nieuwe CH-raadslid, red.) is dat gekontinueerd". Geen werk Het CDA levert deze keer in Bruinisse geen wethouder. De VVD „stelt C. Jumelet (bekend van het VW) en de PvdA N. J. v. d. Velde kandidaat". Het is geen werk, vindt Jumelet, dat er geen CHU-wethou der meer komt. Nou ja, je kurit nooit zeggen hoe het afloopt op 5 september. Wie weet breekt er weer een z'n been. Je weet maar nooit". Missen Er zal straks een rustiger tijd aan gaan breken voor de wethouder. „Ik zal het toch wel missen", peinst hij. „Vooral de kommissies in Goes en Middelburg. Je horizon verkleint De mensen, die je nu vaak ontmoet, zie je dan niet meer. Het valt niet mee, wanneer je twintig jaar een gemeente mee hebt helpen besturen en je wordt dan gereduceerd tot toeschouwer. Toch heb ik nu gezegd: stop. Ik kan merken dat ik ouder wordt. Het fietsen gaat niet meer zo vlug als twintig jaar geleden. Ik word nu in gehaald op de fiets (hoewel, ze heb ben nu allemaal van die versnelling gen) en vroeger fietste ik het hele eiland rond, terwijl ik nu niet ver der kom dan Middenschouwen. Ja, natuurlijk, ik zou het raadlidmaat- schap nog wel een poosje vol kun nen houden, maar ik moet m'n ver stand gebruiken. Voor m'n vrouw wordt het nu ook gezelliger. Boven dien, ik zit tot m'n nek in de pape rassen en dan heb ik nu eens de tijd om de dingen, die ik bewaard heb te ordenen. Terugzien Inaktief wordt hij echter nog lang niet. Het verzekeringswerk voor zijn eigen administratiekantoor, blijft hij doen. „Dan blijf ik fit. Ik doe alles op de fiets". Ook zit hij nog in het Groene Kruis en verder zal ook zijn gezin, hij heeft vijf kin deren en negen kleinkinderen, hem waarschijnlijk nu wat meer op gaan eisen. Wanneer hij straks afscheid neemt kan hij terugzien op een kar- rière met hoogte en dieptepunten. „Ik heb ook vervelende dingen moe ten slikken, maar over het alge meen kijk ik met genoegen terug. Het waarnemend burgemeesterschap heb ik bijvoorbeeld met veel plezier gedaan. Ik had nooit gedacht, dat ik het zo goed zou kunnen. Ik ben er ook trots op, dat. in Bruinisse ge bouwd is door de christelijke wo ningbouwvereniging met plaatselij ke aannemers maar ik heb wel het idee, dat. Plan-West te snel vol is gebouwd. Zondagsrust Wat Wilma betreft: er stonden destijds voor de tweede jachthaven van Bruinisse - die er moest komen om het verlies van de mosselkui tuur te kompenseren - nogal wat gegadigden op de stoep. Bruinisse zag het niet zitten die haven zelf te exploiteren omdat niet werd ver wacht dat er zo'n belangstelling voor zou zijn. Er werd daarom ge rekend met een verliespost in de le jaren. Vandaar dat besloten werd de haven in andere handen te geven. De belangstellenden waren Albert Heijn, Meneba, Arie de Boom en Wilma, die het meest bood voor de jachthaven en bovendien binnen dijks 140 hektaren - tegen de ver wachting in - wist te bemachtigen. Wilma vroeg toen voor de jacht haven vrijstelling van de zondags rust en die werd gegeven. „Wat het binnendijks gebied betreft wilde we het eerst afwachten". Nu wordt ge dreigd met een proces tegen het ge meentebestuur, omdat we bezwaren maken tegen het verstoren van de zondagsrust. Maar ze wachten eerst de nieuwe raad af, die een linkse samenstelling heeft". Linkse raad Links, vindt de heer Jumelet, met twee PvdA-ers en twee VVD-ers. ..Het is altijd zo geweest, dat de VVD in de linkse hoek werd gere kend. Alles wat niet christelijk was, stond aan de linkse leant. Alles wat als richtsnoer de bijbel heeft, is rechts. Ze zeggen nu wel eens dat de VVD, omdat die een behoudende politiek voert, rechts is. Maar dat is beslist niet zo". Hij is het daarom helemaal' niet eens met de samenstelling van het nieuwe kollege. Vanaf de perstri bune zal hij het - nu als toeschou wer - allemaal gaan volgen. „Dat zal best wel eens moeilijk zijn, voor al wanneer er beslissingen worden genomen waar ik het niet mee eens ben". ARNHEM. De provincie Gelder land sch'enJkt in haair omtwerp- stu'eekplan-Véliuve te weinig aan dacht. aan bosbouw als vorm van bodemikuiltuur. Dat schrijft de Vere niging Behoud Veliuwe in een be zwaarschrift aan de provincie. SCHEEPVAART Acila, 22-8 van Roterdam naar Ham burg. Acteoi, 21-8 van Singapore naar Colombo. Moordrecht, 21-8 Ute Montreal. BRUINISSE: Het is amper in zwart-wit foto's te vatten wat er zoal aan klank, kleur en licht te zien was zaterdagavond tijdens de Taptoe in Bruinisse. De fotograaf heeft het toch geprobeerd en hier bij ziet u dan ook enkele impres- ZIERIKZEE, 22-8. Heden (dins dagmorgen maakte het Rode Kruis afdeling Zierikzee een start met de postzegelaktie in een speciaal daar toe ingericht standje in het postkan toor. Een inleidend woord werd ge- BRUINISSE Woningverbetering De heer C. L. Verstrate (Noord straat 10) kocht van de eigenaar de heer W. Jumelet Az, te Hellevoet- sluis het huis Bergstraat 2, tot voor kort bewoond door de heer M. Haak Wz., die een huis huurde in de Boeijerstraat. De heer Verstrate is voornemens het huis aan de Berg straat een verbouwing c.q. verbete ring te doen ondergaan, zodat in dit karakteristieke straatje, nu bijna alle huizen vernieuwd zijn of worden. Een 10 tot 15-tal jaren geleden kwam er van „adviseurs" al eens een sloopadvies voor de Bergstraat, de gemeenteraad stak toen al een waarschuwende vinger op. sies. Het optreden voor eigen pu bliek van Nu met Hope samen met Oefening en Uitspanning oogstte na tuurlijk veel sukses. De Eurobond, hier in het officiële kostuum berei de het publiek later een verrassing door als gezelschap klowns op te sproken door Rode Kruis-voorzitter de heer L. J. Korstanje. De voorzitter sprak dankwoorden tot het Rode Kru:s-bestuur, de dames van de kolcnnc. de direkie van de PTT, het kemité van de kinderpost zegels en tot Han Kloet vcor het ko ordineren van deze aktie. Eigen standje De postzegelaktie. die cm de vier jaar gehouden wordt, kan dit jaar voor het eerst beschikken ever een standje. Om negen uur hedenmor gen opende burgemeester Th. H. de Meester de aktic. De =tand kwam hem al wel vertrouwd tce. dcor de akties van de kinderpostzegels. ..Als er ergens een aklief Rede Kruis is, dan is het wel in Ziei ikzee. Het Rode Kruis Ziekenhuis kan nauwelijks bestaan als ze niet voortdurende hulp had. van het Rede Kruis", zo sprak de burgemeester. ..Het Rede Kruis is een goede onpartijdige orga nisatie in dienst van de mens in noodHij hcopte dat het postkan toor slechte dagen mocht hebben wat betreft de postzegelverkcop en het standje goede dagen. De burge meester gaf zelf het goede vcorbee)d aan de binnenstromende klanten dcor een kompleet vel (50 postzegels) van 55 cent te kopen. Naast d.e verkoop aan de stand, start eveneens vandaag een huis- aan-huis verkcopaktie tot 1 septem ber. komen. En dat deed niets af aan de muzikale kivaliteiten van de groep. Bijna drieduizend man publiek volgde het gebeuren. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Daarnaast is hij een man met een brede belangstelling, die zich uitte in tal van aktiviteiten in het ver enigingsleven en in de politiek. Zo maar een greep; hij was leider van de plaatselijke jongerenvereniging van 1931 tot 1940, lid van de provin ciale jongenswerkkommissie van het Nederlands Jongelingenverbond van 1935 tot 1939, van 1933 tot 1939 be stuurslid van de plaatselijke jon gelingenvereniging en initiatiefne mer tot het realiseren van het Ne derlands Hervormd Verenigingsge bouw. Verder is hij vanaf 1937 ad ministrateur van dit verenigingsge bouw geweest en hij was van 1948 tot 1974 ouderling van de Neder landse Hervormde Kerk en van 1958 tot 1974 scriba van de Classicale Vergadering van Zierikzee en op het ogenblik is hij nog bestuurslid van het Groene Kruis. Aktiviteiten met een duidelijk christelijke signatuur. Ook yi de politiek koos hij kleur: hij werd raadslid voor de CHU. Principes Of die christelijke visie te verwe- zenlijke is in de gang van zaken van het dagelijks leven?. „Ik vind van wel", zegt wethouder Jumelet, „je hebt een principe en dat probeer je natuurlijk wel zo soepel mogelijk te hanteren. Maar er zijn dingen die van ouds gerespekteerd worden en die probeer je dan zo eerlijk moge lijk te verdedigen. Zo ben ik van ouds principieel tegen de kermis. En voor het handhaven van de zon dagsrust". Niet blij met Wilma „Ik heb destijds ook wel eens ge brengt echter niet alleen geld in het laatje van de onroerend belasting en de pachtsom. Aan de andere kant zijn er ook hogere waarden en wat dat betreft zit Bruinisse in de knel. Er wordt wel gezegd: het blijft aan de andere kant van de weg, maai de opgroeiende jeugd trekt er heen en dat is niet altijd naar de zin van de ouders. Nee, ik ben niet zo ge lukkig met Wilma, dat kan je wel zeggen". Journalist Wethouder Jumelet is gemakke lijk te interviewen. Hij weet wat zo'n krantenmens weten wil en dat is geen wonder. Nu nog verzorgt hij voor onze krant de nieuwsvoorzie ning uit Bruinisse en van 1930 tot 1974 was hij journalist bij diverse dagbladen, waaronder de Zierikzee sche Nieuwsbode. Verder schreef hij voor de PZC, (toen nog Middelburg se krant) de Zeeuw en Eilanden- nieuws. En zo kwam hij ook in de politiek. Wanneer je alsmaar vanaf de pers tafel de debatten zit te volgen, wil je zelf ook wel eens meepraten. Vanaf 1933 immers versloeg hij de raadsvergaderingen voor de. Middel burgse krant. Hij had dat overigens van geen vreemde. Ook zijn moeder schreef al voor kranten. Het raads lidmaatschap zat er echter voorlo pig niet in. De CHU had geen zetel in de raad. De raad was links, zo als hij het uitdrukt, met vier of vijf liberalen en een SDAP-er. Na de oorlog veranderde dat. Er kwam een raadslid van de CHU en op 2 september 1958 werd Jumelet als raadslid beëdigd. „Wanneer je eenmaal raadslid bent, krijg je er ook zin in om wethouder te worden". Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur fel privé: (01119) 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4