INITIATIEFGROEP WIL EIGEN PEUTERZAAL IN POORTAMBACHT Zeiljacht „Bylgia" werd bij scheepswerf Kesteloo gebouwd Leger des Heils en Wereldraad Inhaalvaccinatie twee-en-een-half tegen polio miljoen gulden Gevangenis- oproer in Sydney DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plannen worden konkreter Binnenkort begroting Reis begon in Brouwershaven ut- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 augustus 1978 225ste jaargang Nr. 22358 WAARIN OPGENOMEN (17*37 - lBtW) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse .ummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) l 4,40 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer: Aktiviteiten in „De Lichtboei" ZIERIKZEE, 22-8. Een aantal aktieve vrouwen in cle Zierikzeese wijk Poortanibacht beeft zich verenigd in een initiatiefgroep die een peuterspeelzaal op wil gaan richten. Die peuterspeelzaal moet er ko men. vinden ze, omdat voor de speel zaal die het Leger des Heils al vele jaren in Zierikzee heeft, lange wachtlijsten bestaan. Bovendien, zo is de redenatie, is het toch. beter wanneer in de eigen wijk een voorziening is voor peuters van twee en een half tot vier jaar. Stichting De plannen rijn er al lange tijd en die kregen konkreet gestalte in de officiële oprichting van de initiatief groep die weer een voorloper is van de in de toekomst te formeren Stich ting Peuterspeelzaal Poortambacht i.o. In d© groep zitten op het ogenblik zes vrouwen. Stuwende kracht ach ter dit alles is mevrouw Lidy Does- wij'k en ze wordt daarin, geholpen door vijf andere aktieve dames. Eerst twee ochtenden De groep heeft ook al een ruimte op het cog: panden naast de Végé, die al twee «n een 'half jaar leeg staan. Alles zal echter afhangen van de reakties van de gemeente en van de belangstelling van de ouders. „Ik heb wel het idee dat er ge noeg belangstelling voor zal zijn", zegt Lidy Doeswijk. Het minimum aantal peuters dat nodig is om te kunnen beginnen is 34; 17 per groep. Het is namelijk de bedoeling om aanvankelijk twee ochtenden per week te gaan draaien. met de consulente van het provin ciaal peuterspeelzaal/werk, mevrouw Marjolein Ehrens van de WKN in Goes. Geen parkeerplaats Het is met de bedoeling, dat de peuterspeelzaal zal fungeren als „parkeerplaats voor peuters". De doelstelling van de stichting wordt de sociale ontwikkeling van peuters te bevorderen ze in kontakt te bren gen mo> andere kinderen en om ze met andere materialen, dan ze thuis .gewend zijn, te leren werken. De vraag is nu nog hoe de gemeen te zal reageren op de begroting, waarmee de innitiatiefgroep binnen kort komt. Het kollege van 'b. en w. heeft in eerste instantie welwillend gereageerd op de plannen. Omdat de groep ook inricht wil krijgen in de ideeën van de ouders hierover, wordt aan die ouders gevraagd cm hun peuters aan te melden. Kinderen vanaf twee en een half jaar en ook die binnenkort twee en een half worden, zijn van harte wel kom. Ze kunnen worden opgegeven bij Lidy Doeswijk, tel. 5068 en Karin Bruchem, tel. 4686. LONDEN, 22-8. Hét Leger des Heils heeft zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken ge schorst omdat die besloten heeft geld te schenken aan zwarte natio nalistische guerrillastrijders in Rho- desië. De raad had twee weken geledne besloten aan het patriotisch front in Rhodesië 45.000 pond sterling voor niet-militair gebruik te schenken. S AMSTELVEEN, 22-8. Aan entstof- fen voor de inhaalkampagne in de vaccinatie tegen polio is tot nu toe 2.5 miljoen gulden uitgegeven. Dit blijkt uit stukken van de Zie- Bijscholing In het bestuur van de Stichting /.uilen minimaal drie ouders zitting hebben, en de moeders zullen cók mee gaan helpen als vrijwilligster in de peuterspeelzaal. Ook al hebben ze zelf ervaring met jeugd, ze zullen, tuch worden bijgeschoold door een kursus van de WKN (Werkgroep Kindercentra Nederland). De peuter speelzaal zal ook worden begeleid door Anneke Bruel van de WKN Schouwen-Duivelend. Ook worden er nauwe kontakten onderhouden Vrijdag is de wereldzeiler Eilco Ka- simier met zijn jacht „Bylgia" in de haven van IJmuiden aangekomen. Hij werd verwelkomd door burge meester Molendijk van IJmuiden. Zijn schip werd gebouwd door de fir ma Kesteloo in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN, 22-8. Het zeiljacht „Bylgia", waarmee zeezeiler Eilco Kasimier de afgelopen twee jaar een reis om de wereld maakte, werd gebouwd bij de jacht- en botenbouwerij van W. H. Kesteloo in Brouwershaven. Vrijdagmiddag beëindigde Eilco Kasimier zijn wereldreis in de haven van IJmuiden. Buitengaats werd hij verwelkomd door de burgemeester van IJmuiden, leden van de Neder landse Vereniging van Kustzeilers en door scheepsbouwer W. H. Kesteloo en zijn echtgenote, die zelf ook zeer enthousiaste zeezeilers zijn. Juist het feit dat de heer Kesteloo zijn hobby duidelijk in zijn werk heeft verweven, heeft ertoe geleid dat Eilco Kasimier zo'n drie-en-een- half jaar geleden naar Brouwersha ven kwam met het ontwerp van een jacht, dat een reis om de wereld kon maken. Aan de totstandkoming van de „Bylgia" gingen heel wat bespre kingen tussen de bouwer en de op drachtgever vooraf en ook tijdens de bouw werd elke twee weken over leg gepleegd. Naar toe geleefd Bij het verstrekken van de op dracht aan de firma Kesteloo heeft uiteraard ook de prijs een rol ge speeld. Het schip heeft ongeveer f 200.000,gekost en voor Eilco Ka simier betekende dat een investering waar jarenlang naar toe geleefd moest worden. „Het is een stukje van m'n leven geworden", vertelt de heer Keste loo, als we hem vragen naar z\jn eigen betrokkenheid bij de bouw van dit bijzonder zeiljacht. Zoals gezegd, is hij zelf een enthousiast zeezeiler en hjj was derhalve in staat de heer Kasimier deskundige adviezen te ver strekken. De „Bylgia" is gebouwd van allu- miniurn, het heeft twee masten met een extra sterke vertraging. De spanten staan wat dichter op elkaar dan bij een gewoon zeiljacht en ook de huid van het schip is veel dikker. Het dek is beplakt met treadmaster om het jacht op die manier goede antislipeigenschappen te geven. Het alluminiumwerk werd verricht in de werkplaats te Nieuwerkerk. Verder werd het schip gebouwd op de werf in Brouwershaven. Regelmatig bericht De bouw heeft ongeveer anderhalf jaar in beslag genomen. Ruim een halfjaar voor Kasimier zijn wereld reis begon, werd de „Bylgia" in Brouwershaven te water gelaten. „Natuurlijk heeft het groepje men sen, dat bij de bouw van het jacht betrokken is geweest, bijzonder mee geleefd met de tocht van Eilco Ka simier", vertelt de heer Kesteloo. De bouwers werden de afgelopen twee jaar regelmatig op de hoogte gehou den van de belevenissen van deze zeezeiler tijdens zijn reis rond de wereld. De aankomst van het schip in IJmuiden - vrijdag jl. - betekende dan ook voor de firma Kesteloo een feestdag. De beer Kesteloo en z\jn echtgenote waren uiteraard aanwe zig bü dc begroeting van Eilco Kasi mier. De enige spontane reaktie, die zij als bouwers van het schip moch ten ontvangen, was aen gelukstele gram van de Iliswa. kenfondsraad, die -donderdag zal be slissen over het verzoek van staats- sekretaris Veder-Smit (volksgezond heid) de inhaalkampagne te finan cieren uit het fonds van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Met de inhaalkampagne is vrij kort na het uitbreken van de epidemie be gonnen. De kampagne was gericht op de ongeveer 450.000 Nederlanders van 26 jaar en jonger die nog niet volle dig of onvolledig tegen kinderver lamming waren ingeënt. Van hen woont een kwart in gemeenten met een inentingspercentage dat onder de 80 ligt. Meer dan 100 Nader onderzoek in het Akade- misch ziekenhuis in Leiden heeft vol gens een woordvoerder van het mi nisterie uitgewezen, dat de tienjarige jongen uit Noorden, die daar met verlammingen is opgenomen, niet aan polio lijdt. Het totaal aantal ge vallen van kinderverlamming is dus niet 102 maar 101. Staatssekretaris mevrouw Vedetr Smit heeft maandag meegedeeld dat zij zeer binnenkort de Tweede Ka mer een overzicht gaat geven van het tot dusverre gevoerde beleid in zake de polio-epidemie. SYDNEY. 22-8. In de Long Bay- gevangenis, de grootste van de stad Sydney (Australië), hebben oproerige gevangenen heden-dinsdag branden gesticht en gepoogd uit te breken. Volgens een woordvoerder van de ge vangenis zijn ongeveer 30 gevange nen gewond. Verscheidene van hen waren korte tijd ingesloten in enkele brandende gebouwen. Ongeveer vierhonderd gedetineer den waren bij de ongeregeldheden betrokken. Zij uitten hun ongenoe gen over strengere disciplinaire maat regelen. De brandweer kon de branden pas bestrijden nadat de orde was her steld, onder meer met gebruik van traangas. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front van een depressie tussen IJsland en Noorwegen zal ons tijdelijk veel bewolking en regen brengen. Deze storing lag dinsdag morgen boven de Britse eilanden en de Noordzee en zal van dinsdag op woensdag over Nederland trekken. Daarna breidt zich weer een hoge- drukgebied naar ons land uit en worden opnieuw zonnige perioden verwacht. Een ander hogedrukgebied strekt zich nog steeds uit van de Azoren via Frankrijk, Duitsland en het Al pengebied tot boven oost-Europa. In deze gebieden zorgt het weer voor aanhoudend zomerweer. NIEUWERKERK, 18-8. Vrijdagmid dag kreeg men in Nieuwerkerk een fraai schouwspel te zien bij de hu welijksvoltrekking in het gemeente huis Duiveland van het paar Beve- lander-de Bruine, afkomstig uit Kerkwerve en Oosterland. Een ritmisch hoefgetrappel kondigde de komst van het bruidspaar in een feestelijk versierde landauer aan. De stoet werd geopend en gesloten door leden van de rijvereniging „De Schouwse Ruiters". Daar de bruide gom zelf lid van de ruiter vereniging is, mocht hij met zijn bruid tussen een erehaag van saluerende ruiters de gang naar het gemeentehuis ma ken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men hoort maar steeds her halen: Er zijn geen kinderen meer! Maar ouders, zijn die er nog? Verwachting tot woensdagavond: Morgen ineer opklaringen Eerst nog plaatselijk regen, later op de dag opklaringen; overwegend ma tige wind draaiend van zuidwest naar noordwest; minimumtemperaturen omstreeks 13, maximumtemperaturen morgen ongeveer 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperatuur: omstreeks 12 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperatuur geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 6.36, onder 20.48 Maan op 23.13, onder 12.46 24 aug. Zon op 6.38. onder 20.46 Maan op 23.45, onder 13.53 Laatste kwartier: 25 aug. (14.18) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 aug. 7.32 19.43 0.47 12.56 24 aug. 8.13 20.25 1.29 13.44 UTRECHT. De Vervoersbond CNV maakt zich grote zorgen over de oe- komst van meer dan 1.500 jonge chauffeurs in het wegvervoer, die per 1 september werkloos dreigen te worden omdat ze niet in hei bezit zijn va neen diploma vakbekwaam heid o feen ontheffing daarvoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1