VERORDENINGEN KOMEN IN DE KNEL DOOR GROOT TEKORT AAN POLITIE Smokey and the bandit In maritiem museum Zierikzee werd tienduizendste bezoeker S VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te Brouwershaven Raad Middenschouwen neeml afscheid van de wethouders HULPBRUG IS BIJNA KLAAR Meningen in raad Westerschouwen STREEKNÏEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 18 augustus 19T8 Nr. 22356 3 HAAMSTEDE, 16-8. Het tekort aan politiemensen dreigt goedbedoelde verordeningen en maatregelen in de wielen te rijden. Tot die konklusie kwamen woens dagmorgen raadsleden en burgemeester H. P. Ever wijn van Westerschouwen, tijdens de raadsvergade ring, waarin een wijziging van de drank- en horecaver- ordening werd vastgesteld. Een mooie maatregel, vond raads lid J. C. Hendrikse (PvdA), „maar wat hebben we eraan. Van kontrolc komt weinig terecht". Hjj vroeg daar om de zaak scherp in dc gaten te houden. „Anders valt een stuk van de waarde van de vastgestelde ver ordening weg". Tekort Dc voorzitter was het daar vol mondig mee eens. „U weet, dat waar het kan, ik daar mijn ongenoegen over spui. We zitten met een schreeuwend tekort aan politiemen sen op Schouwen-Duiveland". Na een gesprek met de distriktskom- mandant over de problemen zijn er op Schouwen-Duiveland vijf jonge politiemensen bijgekomen. Maar het tekort is er nog steeds. De heer Hen drikse suggereerde een brief aan het ministerie te» schrijven om nog eens aandacht daarvoor te vragen. Het verloop van de pensioneringen bij de politie is vroegtijdig bekend en de minister kan, zo redenerde hij, tijdig daarvoor maatregelen nemen. Samenwerking Het is beter eerst de situatie nog eens met alle zes gemeentebesturen samen te bespreken von de voorzit ter die er verder op wees dat de sa menwerking van de korpsen op Schouwen-Duiveland niet zonder re sultaat is gebleven. „Het recherche werk en de aanvulling onderling gaat nu beter, maar we zijn er nog niet. Br is een tekort aan opper wachtmeesters". In antwoord op een vraag van de heer S. Roos deelde de voorzitter mee voorstander te zijn van de in stelling van de wijkagent. Ook dat hangt echter af van de sterkte van het korps. Bioscoop: Sportwagens, drank, geld en vrou wen. Het is er weer allemaal (of ligt in het vooruitschiet) voor de twee mannen, waar het in deze film om draait. Burt Reynolds (de bandiet) en Jerry Reed (Cledus Snow) spelen de hoofdrol in „Smokey and the bandit". De bandiet, vrachtwagen chauffeur, wordt uitgedaagd om een lading bier in Texarkana (waar het wel wettig verkocht mag worden) te halen. De lading levert hem S 80.000 op, mits hij de lading binnen 28 uur aflevert. Samen met zijn vroegere compagnon, Cledus Snow, gaat hij het avontuur aan, hetgeen een on mogelijke opgave lijkt. Onderweg pikt de Bandiet en meisje op, die op het laatste moment besloten heeft toch maar niet met een boerejongen te trouwen. De teleurgestelde brui degom is ecltter de zoon van Sheriff Buford T. Justice. Door een toeval komt de sheriff aan het nummer van de sportwagen van de de Bandiet en onmiddellijk zet hij de 'achtervol ging in. Als ze tenslotte het geld wil len opstrijken, blijkt de politie in aantocht te zijn. Maar de opdracht gever van het lading bier heeft een nieuwe opdracht voor hen: binnen achttien uur een lading mosselen in Boston halen. Als de sheriff ten to nele verschijnt is het tweetal al op weg naar Boston De heer Hendrikse had verder ge vraagd om een lijst van alle horeca bedrijven, de plaats van vestiging, de naam van de exploitant en de naam van de vergunninghouder. „Want", zo meende hij, „daar schort wel iets aan in onze gemeente". De heer L. Tieleman (PCF) sloot zich bij die vraag aan. Ook hij wilde daar graag meer van weten, ondanks het feit dat de gemeente de kontrole voor een deel oyer moet laten aan de drankwetinspektie. De voorzitter zegde toe dat te zullen bekijken. Vergunning De heer M. J. Krijnse Locker (VVD) maakte zich bezorgd over de rechtszekerheid van de exploitanten. De voorzitter kon hem geruststellen. Wanneer een bedrijf wordt verkocht gaat de vergunning over op de nieu we eigenaar. De raad was het verder eens over de Algemene Politieverordening, die voor het grootste deel gelijk luidt als die van de overige ge meenten op Schouwen-Duiveland. Opnieuw kwam hierbij de gebrek kige mogelijkheid om de naleving van de voorschriften te kontroleren ter sprake. Niet eens was mevrouw Hoogenboom het met de gelijkscha keling van windsurfplanken met luchtbedden. De voorzitter zegde toe dit punt nog eens nader te bekijken. W oningverbetering Eens werd de raad het ook over de regeling voor het gemeentelijk aan deel in de woningverbeterings-sub- sidie. Het gemeentelijk aandeel zal on geveer zeven procent gaan bedragen van de rijkssubsidie. Het voorstel van het kollege was om deze subsidie alleen te laten gel den voor woningverbeteringen bin nen de bebouwde kom. Wanneer in de buitengebieden een woning wordt gesubsidieerd, kan het heel goed zijn dat deze later als tweede woning wordt verkocht. De gemeente heeft daar namelijk van de gebruiksveror dening dan geen greep meer op. De heer Tieleman was daar toch niet helemaal gelukkig mee. Ook bui ten de grens van de gebruiksveror- dening gebouwen liggen huizen, die voor subsidie in aanmerking komen. ZIERIKZEE, 16-8. IIocwcl dc bc- langstcUing voor beide gemeentemu sea groot is, kan men toch ieder sei- zicn bepaalde schommelingen vast stellen. Het ene jaar boekt het stad- huismuscum de meeste bezoekers, het andere jaar het maritiem mu seum. Het ziet er naar uit dat de twee musea ook dit jaar gezamen lijk 20.000 betalende bezoekers zul len „opleveren". Woensdagmiddag was het in het Maritiem museum zo ver, dat de 10.000ste bezoeker (beter gezegd: be zoekster) kon worden verwelkomd. Het bleek mevrouw Koers uit Al- blasserdam te zijn, die met echtge noot en drie kinderen op een cam ping te Bergen op Zoom vertoefde. Een onlangs uitgezonden radiopro- gramma was voor het gezin mede aanleiding geweest om Zierikzee en met name het maritiem museum een bezoek te brengen. Aan mevrouw Koers werd ter herinnering een fac- similé-uitgave van de stadsplatte grond van Zierikzee (1660) aangebo den. Een enquête in het maritiem mu seum (waarop t.z.t. in de Zierikzeese Stadsberigten meer uitvoerig zal worden ingegaan) heeft o.m. uitge wezen, dat bijzonder veel bezoekers aan Zierikzee uit Noordbrabant af komstig zijn. AJ met al een succesvol seizoen voor het maritiem museum, dat aan staande zaterdag zijn poorten sluit. Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als g Sollicitaties: schriftelijk, mondeling ol telefonisch bij de heer J Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 22SS, na 18.00 uur tel privé.' (01119) 660. I(y vroeg daarom te zoeken naar een mogelijkheid om deze er ook b(j te trekken. De voorzitter zegde toe dat te wil len bezien en er in een volgende ver gadering op terug te willen komen. Ook de heer S. Roos (PvdA) en mevrouw Hoogenboom-Landegent (VVD) voelden daar wel voor. Stichting De raad was het voorts eens met hel kollege-voorstel om de heer A. C. W. v. d. Vet in het dagelijks bestuur van de Stichting Renesse te benoe men in verband met hel aftreden van de heer I-I. Sutterland. De heren M. J. Steur en J. C. Hendrikse blij ven in het bestuur van de Stichting, zij het op een andere plaats. Ook ging de raad akkoord met de naamgeving van enkele nieuwe we gen, met dc verkoop van een Oosten rijkse woning aan de heer J. Duin houwer, met de verkoop van grond in Nieuw Haamstede en in Renesse, met de openbare verkoping van een perceel landbouwgrond aan de Oost- weg en met de aankoop van grond aan de Kamperfoelieweg. Olie Ook .verstrekte de raad een krediet van f 22.000 voor een nieuwe wasge legenheid bij het woonwagenkamp in Renesse en voor de aanschaf van tien leerlingensets voor de openbare lagere school „De Kirreweie" in ver band met de grotere toeloop van leerlingen, dan werd verwacht. Volmondige instemming had de raad ook voor het voorstel van het kollege om adhesie te betuigen met de motie van de gemeenteraden van Zandvoort en 's Gravenzande om er bij het rijk op aan te dringen, dat er een regeling moet komen waarin de verantwoordelijkheid voor het be- strijejen van olieverontreiniging en de verwijdering daarvan op de stranden bij het rijk komt te liggen. Ook zal het gemeentebestuur, naar aanleiding van opmerkingen van de heer Hendrikse, gaan onderzoeken hoe het met de kwaliteit van het drinkwater is gesteld, dat wordt op gepompt met eigen pompen. Bij een dergelijke pomp zal een bordje „geen drinkwater" moeten hangen. ZIERIKZEE Aanslagen Onroerendgoedbelasting In een aantal gevallen is gebleken dat de onlangs bij dc inwoners in de bus gestopte aanslagen in de onroc- rend-goedbelastingen, tot veront waardiging hebben geleid, als gevolg van de gestegen ekonomische waar den van de eigendommen en de daar uit voortvloeiende bclastingvcr ho gingen. Een nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen, dat de belastingstijging beperkt blijft tot een gemiddelde van 25%, namelijk 5% wegens verhoging van het tarief ten opzichte van 1977 en 20% wegens toeneming van de economische waarden van 1 januari 1975 tot 1 januari 1978. De meeropbrengst voor de ge meente Zierikzee bedraagt van 1977 op 1978 41%, waarvan dus 5% af komstig is van de tariefsverhoging, 20% van de toeneming van de eco nomische waarde en 16% wegens nieuwbouw, vernieuwbouw en waar destijging na rehabilitatie/restaura tie. Tegenover toeneming van econo mische waarde met meer dan 20% staan ook gevallen van verminde ring van die waarde. Van deze gelegenheid wordt ge bruik gemaakt er nog eens op te wijzen, dat het betalen van deze be lasting afhankelijk is van de situa tie per 1 januari van elk jaar: dege ne die dan als eigenaar en/of gebrui ker van een eigendom bekend is moet voor het hele jaar de belasting betalen. Aldus een schriftelijke me dedeling van het Zierikzeese ge meentebestuur. Yogakursussen Op maandag 21 augustus beginnen in Zierikzee weer de yogakursussen in het gebouw aan de Meelstraat 29. Wie interesse heeft kan inlichtingen vragen bij Reina van Leeuwen, tel. 3498. Oratoriumvereniging De Zierikzeese Oratorium vereni ging hervat op dinsdag 22 augustus weer de repetities. Zoals gewoonlijk vinden die weer plaats in het repeti tielokaal aan de Nieuwe Boogerd- straat. Kinderkoor „De Sjofar" Zaterdag 19 augustus begint het kinderkoor „De Sjofar" weer met de repetities in de zaal van de Chr. Ger. Kerk in de Zevengetijstraat. Voor tijd zie agenda. NOORDWELLE Aanrijding Donderdagmiddag omstreeks 17.10 uur ontstond een aanrijdirfg tussen twee personenauto's op de hoek Zuidwellestraat/Lockershofwcg. Een auto bestuurd door J. L. v. H. uit Ellemeet reed over de Zuidwelleweg en verleende geen voorrang aan de over de Lockershofweg rijdende J. H. uit Noordwelle. De auto van v. H. werd licht beschadigd, de auto van H. liep zware schade op. BRUINISSE Afscheid op gemeentehuis In intieme kring werd in de Raads zaal van het Gemeentehuis afscheid genomen van mevrouw H. de Kui- pcr-van Iwaarden, die van septem ber 1974 tol heden werkzaam was als typiste op het gemeentehuis van Bruinisse. Dit afscheid weid bijge woond door het voltallige personeel (voor zover niet met vakantie). Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester Jumelel (op rijm), namens het personeel de ge meentesecretaris de heer B. de Groot. Hun toespraak ging vergezeld van enkele attenties, als gedachtenis aan vier jaren kollegialiteit, terwijl met een aangekleed kopje koffie met toe behoren, het afscheid een gezellig karakter werd verleend. Mejuffrouw Marja van Popering te Bruinisse is door b. en w. benoemd als typiste ter secretarie van de ge meente met ingang van 21 augustus. SCTIAKENDIJKE, 18-8. De raad van dc gemeente Middcnsehouwcn zal zich tijdens de vergadering van woensdag 23 augustus onder meer moeten gaan buigen over een her ziening van het bestemmingsplan jachthaven Scharend(jke. De reden daarvoor is het verzoek van de fa. Jachtwerf Zaadnoordijk om toestemming voor de bouw van een bedrijfswoning in het jachtha vengebouw dat door deze firma bij de haven wordt neergezet. In het bestemmingsplan is geen ruimte opengelaten voor de bouw van een bedrijfswoning en om dat mogelijk te maken is een herziening van het bestemmingsplan nodig. Verder zal de raad aan burgemees ter E. Baciends een machtiging moe ien geven om de raad te vertegen woordigen in de openbare vergade ring van de kommissie, die is belast met de behandeling van de ingeko men bezwaren tegen de voorgestelde wijziging van de grenzen van de provincies Noord Brabant, Zeeland en Zuid Holland. Afscheid Op de agenda staat voorts een voorstel tot het vaststellen van de derde wijziging van de bezoldigings verordening gemeentepersoneel 1978. Aan het eind van de vergadering zullen de raadsleden afscheid gaan nemen van de wethouders J. Boot en M. L. Hoogenboom. meter van 4800 mm en een wanddik te van 47 mm. De brug wordt zo gemaakt, dat hij na afloop van de werkzaamheden in de bouwput in 1985 eenvoudig gede monteerd kan worden, in kleine on derdelen kan worden getranspor teerd en elders weer lean worden ge monteerd. De onderkant van de brug ligt op elf meter boven NAP. Watersportorganisaties hebben er voor gepleit de doorvaarhoogte gelijk tc maken aan die van de Zeeland- brug (vijftien meter boven NAP), ten behoeve van naar zee uitvarende jachten. Dat zou de brug een stuk duurder hebben gemaakt en boven dien had het weinig zin, omdat de Hammen en de Schaar in verband met de werkzaamheden aan de stormvloedkering dit jaar al zijn af gesloten voor de scheepvaart. Vangkabel Toch wordt er heel wat gevaren in de omgeving van de brug, in verband met de uit te voeren werkzaamhe den. En om de brug tegen aanvarin gen te beschermen wordt daarom lussen drie palen, die op 125 meter afstand van de brug werden ge plaatst, een kabel opgehangen met een doorsnee van tien centimeter. Vaart daar een schip tegenaan, dan wordt dat weer teruggestolen. Voor dat doel wordt de kabel voorgespan nen. Er kan uitgerekend worden welke spanning hij moet hebben om op een veilige manier een schip van koers te laten veranderen. De vang kabel wordt met drijvers op zijn plaats gehouden. Op deze tekening is te zien hoe de bmgverbinding zal lopen vanaf de punt van Westenschouwen naar hel werkeiland Neellje Jans in de Oos- tcrschelde. Eind oktober is de brug klaar. (Vervolg van pag. 1) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) brug of veerverbinding de meest ekonomische oplossing zou zijn. Be langrijk was daarbij, dat een veer verbinding lange reistijden zou gaan kosten en zo werd gekozen voor een brugverbinding, ook al omdat die minder afhankelijk is van weersin vloeden. Die brugverbinding zou kunnen lopen over de Roompot van Noord-Beveland naar het werkei land Noordland, of via de Hammen en de Schaar, van Westenschouwen naar Neeltje Jans. Gekozen wgrd voor dit laatste tracé omdat in de Roompot zwaardere funderingen no dig zouden zijn. Bovendien leverde dit tracé kortere reistijden op en was de aansluiting op het werkei land gemakkelijker te realiseren. Afgesloten Door het hergebruik van de buis- palen, die voor de kabelbaan al wa ren gemaakt, lagen de afmetingen van de nieuw te maken palen vast. De palen hebben een maximale cha- Twee dokken varen een hamerstuk naar de pilonen waarop het zal moe ten rusten de juiste positie moet nog geko zen worden, en dan zakken maar (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3