Drie Amerikanen slagen in ballontocht over de Oceaan Franse verkeersleiders gaan onderhandelen Vragen over tennisbanen in raad van Wester schouwen Graanoogst in zuidwestelijk zeekleigebied twee weken later Nederlandse terug uit Griekse gevangenis Kamer krijgt „poliorelaas" VVV Renesse hield demonstratie windhondenrennen Explosie in vliegtuig Amerikanen hoeven bericht niet te herroepen In 138 uur en 6 minuten AGENDA 2 EVREUX, 18-R. De drie Amerikanen die als eersten erin zijn geslaagd de Atlantische Oceaan per hallon over te steken, hebben donderdag om 19.48 uur hun Double Eagle veilig aan de grond gezet in een koren veld bij Miserey, op 2.5 km van Evreux en ongeveer 80 km ten westen van Parijs. PARIJS. 17-8. De Franse luchtver keersleiders zijn donderdag overeen gekomen vrijdag om de tafel te gaan zitten met vertegenwoordigers van de Franse regering. Aanvankelijk waren de 2.500 ver keersleiders van plan aanstaand weekeinde weer een Iangzaam-aan- actie te houden. Vier achtereenvol gende wekeinden hebbn langzaam- aan-acties het Europese luchtver keer danig in de war geschopt. Een woordvoerder van de vakbond van de verkeersleiders verklaarde dat vrijdag besprekingen gevoerd zullen worden met onder andere de Franse minister van transport. Joel Ie Theule en dat verdere akties op geschort worden. Het drietal, Ben Abruzzo (47), Max Anderson (43) en Larry Newman (31), was vorige week vrüda'g vertrokken van het eiland Presque, bq de Ame rikaanse staat Maine. Zij hebben de ongeveer 5.000 km afgelegd in 138 uur en zes minuten. Zowat heel Miserey was uitge stroomd om de landing meo te ma ken. Ook waren enkele duizenden mensen van elders gekomen om niets van het historische moment te mis sen. Kort voor zij de grond raakten hadden de ballonvaarders de vlag gen van de Verenigde Staten en van Frankrijk gehesen. Toen zij uit de gondel stapten wuifden de drie naar de omstanders. Zij droegen toen nog steeds de val7 helmen die zij tijdens de landing hadden opgezet. Alle drie hadden dikke stoppelbaarden en waren zichtbaar vermoeid. Niettemin wa ren zij. zoals kon worden verwacht, dolblij dat hun poging was gelukt. Liever Parijs Naar later bleek hadden zij eerst nog willen doorvliegen haar het vliegveld Le Bourget bij Parijs maar de wegvallende wind en de nade- BURGH, 16-8. Óp zaterdag 2 sep tember zal burgemeester H. P. Ever wijn van Westerschouwen de tennis banen openen b(j de voormalige school in Burgh.Vóór die tijd zal een afrastering rond de banen worden gemaakt en in verband daarmede keurde de raad van Westerschouwen woensdag .een begrotingswijziging van f 11.000,goed. Reden voor de heer J. C. Hendrik- se (PydA) om toch een paar vragen te stellen. Er is wat rumoer ont staan bij omwonenden en bezoekers van de tennisbanen, die door het be stuur van de vereniging zouden zijn weggestuurd. Over dit onderwerp is zelfs een aantal inwoners van het Duinweegje op bezoek geweest bij de burgemeester. Daarnaast vroeg de heer Hendrikse zich af of de af rastering wel noodzakelijk is en tot hij daar een antwoprd op had wilde hij de beslissing over de begrotings wijziging uitstellen. Voor iedereen? De voorzitter beaamde, dat de ten nisbanen inderdaad van de gemeen te. zijn, maar dat ze aan de tennis vereniging zijn verhuurd. In prin cipe hebben dus alleen leden van de ze vereniging er toegang. Plet par keerterrein in de buurt is echter toegankelijk voor iedereen. De heer Hendrikse vond dit ant woord niet helemaal bevredigend. Hij meende zich te herinneren, dat eerder in een raadsvergadering is gezegd dat .de banen er voor ieder een zijn, en dat in principe iedere belangstellende er terecht moet kun nen. Hij nam zich dan ook voor dit nog eens in de notulen op te zoeken. BRUINISSE. 16-8. In het zuid westelijk kleigebied (de Zeeuwse- en Zuid-Hollandse •eilanden, annex West-Brabant) is (hans de graan oogst deze week begonnen en nu ook in vólle gang. Deze oogst is eigenlijk ruim twee weken later dan normaal begonnen en wat eveneens niet nor maal is. is dat in een gewoon jaar al tijd eerst de gerst wordt geoogst en dan de tarwe. Maar nu is de tarwe eerder rijp dan de gerst. Eén en ander is een ge volg van de weersgesteldheid van de laatste maanden, na een betrekkelijk droge periode kwam de regen, die ook het vakantiegenoegen van diver se vakantiegangers vergalde. In de al bijna rijp zijnde gerst ontstond toen de z.g. nawas. De later rijp zijnde tarwe had daar minder last van. Door het trage afrij pingsproces is het vochtgehalte laag, dat bespaart de boeren een groot bedrag aan dro- gingskosten, waarmee ze andere ja ren wel werden gekonfronteerd. De korrel is fijn en dat geeft een laag hectoliter gewicht, maar de oogst per ha. valt zowel voor tarwe als voor gerst niet tegen. Ondanks de enkele maanden geleden slechte verwachtingen, is men momenteel niet teleurgesteld. Wat nog niet mee zit, zijn de prijzen voor granen, die immers verband houden met de prij zen op de wereldmarkt. Deze zouden beter moeten zijn. Ook de oogst van de peulvruchten is laat. Er zijn nog percelen schokkers, die nog gewoon groen staan. rende dui$terniS cieden hun griqers besluiten. De drie waren er zo hap pig op om naar Parijs door te vlie gen, omdat zij dan precies dezelfde tocht hadden gemaakt als Charles Lindbergh in 1927 deed met zijn vliegtuig tijdens de eerste oversteek door de lucht van de Atlantische Oceaan. Na enige tijd te zijn bijgekomen, stapten de Amerikanen in een par- tikuliere helikopter, die hen naar Pa rijs vloog. Daar wachtte heii een har telijk welkom. De Franse minister van jeugd- en sportzaken, Jean-Pierre Soisson, heeft de drie de gouden medaille voor jeugd en sport toegekend. Ook de Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft een gebaar geriiaakl. Zij heeft de drie een gratis thuisreis aangeboden met de „Concorde", die de afstand Parijs-Ncw York in drie uur en 4ÏS minuten overbrugt. SCHIPHOL, 17-8. Toen de 24-jari- ge mevrouw Barbara de Jong-Hoo- "geveen uit Gouda woensdag van de Griekse..rechter te horen kreeg dat zij was veroordeeld tot-zeven maan den onvoorwaardelijke 'gevangenis straf, maar dat z\j meteen op vrije voeten, zou worden gesteld wanneer zij vierduizend gulden zou betalen, was haar eerste reactie:„dan ga ik zitten". Nog steeds verontwaardigd Over de uitspraak van de Griekse rechter is mevrouw De Jong met haar echtgenoot donderdagmiddag uit Saloniki op Schiphol terugge keerd. Bai'bara de Jong moes.t voor de Griekse rechter verschijnen vanwege een verkeersongeval begin juli, waarbij een 71-jarige Griek om het leven kwam. Volgens mevrouw De Jong heeft zij aan-dit ongeval geen enkele schuld. 1 LEIDSCHENbAM, 17-8. Op het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is donderdag intern overleg gepleegd over het verloop van de polio-epidemie in Nederland. Er werd onder meer aan deelgeno men door staatssecretaris Veder- Smit eh df. H. Bijkerk, hoofd van de afdeling infectieziekten van het mi nisterie. Volgens een woordvoerder van het ministerie is er tijdens dit overleg een stuk voorbereid voor de Tweede Kamer. Hij zei, dat dit een feitenre laas zal bevatten over de gang van zaken tot nu toe. Volgens hem wor den er geen beleidswijzigingen of nieuwe maatregelen in aangekon digd. Sinds het begin van de epide mie in mei zijn bij het ministerie honderd gevallen van polio gemeld. OOSTERLAND. De graanoogst in de regio is in vólle gang,. De opbrengst blijkt beter dan enkele xoeken gele den verwacht werd. (Foto: Zierikzecsehe Nieuwsbode) EVREUX. De drie ballonvaarders: Ben Abruzzo (47), Max Anderson (43)>en Larr Newman (31). RENESSE, 15-8. Dinsdagavond or ganiseerde de plaatselijke VVV Re- nesse Vooruit, in samenwerking met de Zeeuwse Windhóndenren Vereni ging', een geslaagde demonstratie windhondenrennen op het sportter rein De Laone te Renesse. Het evenement, dat overigens voor de tweede maal teRenesse plaats vond, trok zo'n 600 betalende bezoe kers. Dit aantal was voor de VVV voldoende om volledig uit de kosten te komen. Aan de demonstratie werd deel genomen door zo'n 30 honden van veschillende rassen. Voor het over grote deel waren het honden van le den van de windhondenrenvereni- ging uit Zeeland, maar ook enkele honden van aanwezige toeristen mochten hun kunnen tonen. De deelnemende honden waren Whippets, Afghaanse windhonden en Barsoi's (Russische windhonden). Verder was er ook een Greyhound, een gastdeelnemer die het eigendom was van een der vakantiegangers. Hoge snelheden Deze honden, die zo gauw ze „het haas" zien bijzonder fel- worden, be halen enorme hoge snelheden. Zo loopt het snelste ras, de Whippets, een snelheid van zo'n 60 kilometer per uur. Onder de deelnemende hon den waren er verschillende die re gelmatig deelnerrien 'aan. 'nationale wedstrijden. Het gehele gebeltrerP wtërd op zeer deskundige wijze, van kommenlaar t;rif jbnr- no.nCt 'LAATSTE NIEUW S MANILLA, 18-8. Een passagiers is uit een vliegtuig van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij gezogen toen een explosie een gat veroorzaakte in het toestel, dat vervolgens een val van 3.600 meter maakte. Het vliegtuig, een BAC 1-11, land de veilig maar een viertal mensen liepen lichte verwondingen op door in de rondte vliegende scherven. De passagier die doodviel, was volgens ooggetuigen het toilet bin nengegaan. Daar deed zich de ont ploffing voor. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend maar de genen die een onderzoek instelden, meenden dat mogelijk plastiekex- plosieven waren gebruikt. MOSKOU, 18-8. Een Sowjet-recht- bank heeft hedcn-vrüdag haar eis laten vallen inzake het herroepen van een bericht van twee Ameri kaanse korrespondenten, die een manda geleden schuldig waren be vonden aan het belasteren van de Russische televisie. Het hof aanvaardde een verzoek van een vertegenwoordiger van te televisie, te beëindiging van de zaak legen Graig Whitney van de „New York Times" cn Harold Piper van de „Baltimore Sun", omdat „de pu blieke opinie in do wereld" imid- dels had vernomen dat hun betich ten lasterlijk waren. Beiden waren ervan beschuldigd dat zij de Sowjet-télevisie belasterd hadden in artikelen waarin zij op perden dat een bekentenis van een politieke dissident door de televisie verzonnen was. Zij waren al veroordeeld tol circa driehonderd guldon boete wegens het weigeren le voldoen aan een op dracht van de rechtbank hun be richten te herroepen. Ook moesten /ij de kosten van het geding betalen. voorzien door de voorzitter van de windhondenrenvereniging de heer C. H. J. Poortvliet, Naast zijn uitleg tijdens de demonstratie, vertelde hij bij het begin een en ander over de verschillende rassen. Omdat het hier een demonstratie betrof en geen wedstrijd, werd er niet met een afvalsysteem en finales gewerkt. In verschillende series, in wisselende samenstelling, liepen alle honden even vaak. De snelste tijd werd gelopen door een der Whippets, die voor de baan van zo'n 220 meter slechts 21 seconden nodig had. Voor enige hilariteit zorgde een deelnemer, wiens muilkorfje tijdens de race was losgegaan, waardoor hij de gelegenheid kreeg zich van „het haas" meester te maken. Zeer kon tent met zijn prestatie was het dier niet van plan zijn trofee zomaar weer af te staan en het kostte dan ook bijna vijf minuten van dappere strijd voor men de hond zijn prooi weer had afgenomen. Het publiek had overigens volop waardering voor dit intermezzo want zijbeloonden de „zondaar" met een hartelijk ap plaus. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 19 en zondag 20 augustus Dokter Lodiers, Noordgoüwe, tel. (0fll2)-480, neemt waar voor 11 ri I dqkter Bfli^k^,//dokter Van Geer en~dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen-' de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Renesse en Brouwershaven houden in het week einde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Ph. P. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter J. L. Flach, Re nesse, tel. (01116) 1280 en dokter L. A. M. Bruel, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter M. M. van den Berg, Nieu- werkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Bui tendijk en dokter Speelman. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. 01110-3016, De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen, n.l. zaterdag- en zondagmiddag van 17.00 tot 17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land en Bruinisse. Zuster v. d. Schelde, Noorddjjk- straat 63, Brouwershaven, tel. (01119) 682. Heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- cn Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Zierikzee Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Drcisclior Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag In |uli en augustus Zlcrtkzcc De Beurs, openluchtschaken, 19.00 lot 21.00 uur. 1 juli lol cn met 31 augustus Zierikzee Buro Eerste Rechtshulp; in verhand met vakanties gesloten. Iedere dinsdag Haamstede I-Ierv. Kerk, diaserie „De banken zijn hard", kaarten bij de ingang, 20.00 uur. Iedere woensdag Haamstede Bezichtiging molen „De Graanhalm"; 10.30, 13.30, 14.30 uur. Iedere woensdagavond Westerschouwen Wandeling rond Slot Haamstede. Start: Begin Slotlaan. 19.00 uur. Vrijdag 18 augustus Serooskerke Herv. kerk: Zomeravondconcert; 20.15 uur. Zaterdag 19 augustus Zierikzee Chr. Ger. Kerk, 11.00 uur, hervatting repetitie Kinderkoor „De Sjofar". Concertzaal, 20.00 uur: Smokey and the bandit. Sirjansland Ring, Oogentest door Veilig Verkeer Nederland. Bruinisse Sportterrein „Taptoe Bru", 21.00 uur. Zondag 20 augustus Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur: Smokey and the bandit. Kerkwerve Heerenkeet, vertrek PJZ vistocht, 10.00 uur. Maandag 21 augustus Zierikzee Meelstraat 29, yogakursus, 14.00 en 18.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde kerk, schrijfavond Amnesty International 19.30 uur. Dinsdag 22 augustus Zierikzee Nieuwe Boogerdstraat, repetitie Zie- rikzeesè Oratoriumvereniging, 20.00 Burgh-Haamstede Postkantoor, verkoop Rode Kruis postzegels, 8.30-13.30, 14.00-15.00 en 17.00-18.00 uur. Burgh Hervormde Kerk, Orgelconcert, 20.00 uur. Renesse Postkantoor, verkoop Rode Kruis postzegels, 8.30-13.30, 14.00-15.00 en 17.00-18.00 uur. Scharpiïdijke Platte weg'2$, verkoop' Rode Kruis postzegels, 9;00tot 12.00 uur. Brouwershaven Markt, 13.15 uur, tochtje Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag 23 augustus Scharendijko „De Putmeet", 19.45 uur openbare raadsvergadering en afscheid van wethouders. Donderdag 24 augustus Zierikzee Zwembad Onderdak, 13.15 uur, ver zamelen voor excursie „De Zuid hoek" door Plattelandsvrouwenbond Noordgoüwe e.o. Vrijdag 25 augustus Zierikzee Bar Mirabelle: Max Collie the Rhythm Aces, 22.00 uur. VerenigingsgebouwLedenvergade ring T.t.v. „Kerkwerve"; 20.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk: Orgelconcert; 20.00 uur. Zaterdag 26 augustus Nieuwerkerk Sportveld, sportdag, 9.00 uur. Dorpshuis, sportdag, 14.00 uur. Woensdag 6 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie economische aangelegenheden, 9.30 uur. (begrotingsvergadering) Maandag 11 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie milieu. 9.15 uur. (bogrotingsver- gadering). Maandag 18 september Zierikzee Huis van Nassau. „Philntelica", 20.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tetetoonnrs. na halt zes Redaktie (01110) '669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 060

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2