Oud-schoolhoofd A.C. de Jonge heropent school ,,'t Meetje" Zitting kantongerecht Zierikzee Belangrijk voor leefbaarheid STREEKNIEUWS Vliegend rekreatieteam in Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donaerdag 17 augustus 1978 Nr. 22355 3 ELLEMEET, 16-8. De openbare lagere school in Elle- meet lieet voortaan ,,'t Meetje", „een echte Schouwse, zelfs Ellemeetse naam", zoals ile heer A. C. de Jonge, oud-hoofd der school en verantwoordelijk voor deze naam, uitlegde. De naam „Meetje" werd vroeger gegeven aan een kavel land, een ak kertje, waarop werd gezaaid, waar na werd afgewacht wat er op wilde groeien. „En is zo'n opvoedkundig ge bied als een school ook niet zo'n ak ker?" verklaarde de heer De Jonge. 1-Iij was de laatste spreker van een reeks, die zijn gelukwensen en vreugde uitsprak bij de officiële ope ning van de uitgebreide en verbouw de school, een gebeuren dat woens dagmiddag plaatsvond in het Dorps- 'uus. Daarna, nog onwetend van de gekozen naam, begaf het gezelschap zich enkele tientallen meters verder naar het schoolgebouw, waar hel. naambord werd onthuld. Ook dat ge schiedde door de heer De «Jonge, die na 36 jaar aan de school te zijn ver bonden in '66 werd gepensioneerd. „Andere school" Bij de bezichtiging van het gebouw konden de vele genodigden vaststel len dat de heer B. A. Kievith, het huidige schoolhoofd, niet had over dreven toen hij het uiteindelijke re sultaat „geen verbouwing, maar een heel andere school" noemde. De twee lokalen zijn, zij het gemo derniseerd, gebleven, maar de daar aan grenzende, grote en originele werkruimte, is nieuw. Verder is er een apart handenarbeidlokaol met natuurkunde-materiaal en goede projectie-gelegenheid. Vroeger wa ren daar de toiletten, thans bevinden de sanitaire voorzieningen zich in het nieuw aangebouwde gedeelte van de school. Een deel van een vroegere entree wordt nu benut als flinke bergruim te voor leer-materiaal, met daaraan grenzend een garderobe en een werkkast. Burgemeester E. Baerends van Middenschouwen prees in zijn ope ningstoespraak de enorme inzet van de heer Kievith. Erkenning leefbaarheid „De nieuwe school is niet alleen aan Ellemeet, maar ook aan u van harte gegund". Hij vond de feeste lijke heropening van de school een erkenning, voor de leefbaarheid van het dorp, want: „Een school is over duidelijk de ziel van kleine kernen!" Hoewel de ongerustheid over het voortbestaan van kleine scholen wat is weggenomen, doordat de innova tie-commissie heeft voorgesteld de opheffingsnormen te verlagen, waai'- schuwde dè heer Baerends ervoor, dat dit advies slechts een voorstel is. Ellemeet kan nu aantonen, dat juist een kleine school in het kader van integratie en vernieuwing heel goed onderwijs kan geven. Aktief blijven was zijn advies aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Ook dc heer Gelcynsc, plaatsver vangend inspekteur van onderwijs, die zeer nauw betrokken en tot steun is geweest by de voorbereidingen tot deze verbouwing, ging op deze kwes tie in. „Men mag een school als die in Ellemeet niet zo-maar liquideren", was zijn mening. Hy pleitte voor sa menwerking tussen de kleuterschool en lagere scholen van Scharendykc en Ellemeet als proefprojekt. De spreker had „door jullie ge- schoolleiders en de oudercommissie, weldige durf" veel vertrouwen in een goede toekomst voor Ellemeet en de gemeente Middenschouwen. Mevrouw M. M. Moelker-v. d. Stolpe, voorzitter van de oudercom missie, bood het onderwijzend perso neel een koffie-apparaat aan. Hoofd aannemer W. Verjaal onderstreepte de plezierig verlopen bouw met sets nieveau-rekenen. BRUINISSE, augustus. De „Taptoe Urn" is hi de loop der jaren op en ook buiten Schouwen-Duircland een begrip geworden. En geen wonder, want het is elk jaar - dit jaar voor de achtste keer - een kleurrijk en klunkriik geheel. O/i zaterdag 10 augustus is het ireer ■ro ver. Dan zorgen zes korpsen weer Samenwerking op gang De lieer H. J. Bout, hoofd van de Chr. Nationale School te Scharendij- ke, wees er op, dat de samenwerking waarop de heer Geleijnse had ge duid, al op gang is. doordat men een gezamenlijke stimulerings-leerkracht bij het taalonderwijs wil aantrekken. Hij had een plant voor de school bij zich. De Vereniging Openbaar Onder wijs is met kracht bezig de school voor de gemeente te behouden, zo benadrukte de heer A. Damman, nis lid van het distriktsbestuur. Hoe be- ZIERIKZEE Eerste bijeenkomst nieuwe seizoen van „Philatelica" In tegenstelling tot anders luiden de mededelingen vangt de vereniging „Philatelica" het nieuwe seizoen met een eerste bijeenkomst aan, in het Huis van Nassau op maandag 18 sep tember. (Voor tijd: zie agenda). ZIERIKZEE/RENESSE Inbraken bekend Dinsdag j.l. werd door de Gemeen tepolitie in Goes H. L. W. E. uit Ril- lant Bath gearresteerd. De man be kende naast andere inbraken een aantal diefstallen in Zierikzee en Re- nesse. Hij brak in bij de kleuter school en het restaurant „Avenue" in Renesse en in hotel „Mondragori" in Zierikzee. Verder bekende hij de diefstal van een personenauto in Re- nesse, eigendom van een Duitser uit Dreisschig. Deze auto werd terugge vonden in Waalre. De man is in Goes in voorlopige hechtenis genomen. WESTENSCHOUYVEN Stukjes schedel en identiteitsplaatje gevonden Dinsdag 15 augustus zijn door toe risten in de boswaehterij stukjes schedel en een identiteitsplaatje ge vonden. Op de plaats van de vondst is op 5 april 1945 een Amerikaanse bommenwerper neergestort. Het identiteitsplaatje en de stukjes sche del zijn afkomstig van de piloot van dit vliegtuig. Hedenmorgen (donder dag) is de Gravendienst van de Ko ninklijke Landmacht uit Bussum ge arriveerd om een verder onderzoek in te stellen. Wat de verder te nemen maatregelen zullen zijn is nog niet bekend. BURGH Zomeravondconcert Een dezer dagen gaven Reinata Heemskerk, Mar van der. Veer en Art de Jonge in de Hervormde kerk te Burgh een zomeravondconcert. Voor deze avond was een klassiek programma gekozen. De alt Reinata Heemskerk zong onder andere aria's van Bach en Handel. Mar v. d. Veer vertolkte enkele orgelsoli op het prachtige Gruijsenorgel van deze kerk. Voor dit concert bestond een zeer grote belangstelling, want 170 aanwezigen konden worden begroet. Het volgende concert zal worden gegeven door Jan van Dijk, Middel- harnis met medewerking van Li- duine Kusters, blokfluit en dwars fluit, op dinsdag 22 augustus. Er zul len werken gespeeld worden van onder andere Scheidemann, Handel, vanaf negen uur 's avonds voor een denderend gebeuren. Vanaf acht uur marcheren de korpsen door het dorp cn geeft de s.v. Kwiek een turnde- monstratie op het sportterrein. Op dc foto: reu van de deelnemende korpsen, de Eurohand, een tamboer- en Irompetterskorps uit Rotterdam. langrijk een kleine school 'voor een gemeenschap is, vertelde dr. C. Koels, inwoner van Ellemeet, spre kend vanuit zijn ervaringen als wet houder. In de dertien jaar dat de heer Kie vith aan dc school verbonden is, heeft het leerlingental steeds tussen de twintig en dertig geschommeld. Ongeveer twintig daarvan komen uit Ellemeet, hetgeen hy een bedenke lijke grens vond. Hy sprak dc hoop uit dat met hcjt betrekken van de nieuwe school een keerpunt zal zyn aangebroken. Hy doelde op de wo ningbouw ter plaatse, ook al aange stipt door burgemeester Dacrends. De heer Kievith betrok in zijn dunkwoord de vorige sprekers plus de firma's Lemson, Veldhoven, Sla ger, de Spirt cn Tuinman, die samen met de hoofdaannemer de tekenin gen van de heer Bunskoeken uit werkten cn voor dc inrichting zorg droegen. Omdat het gebouw twee weken voor de vakantie weer ingebruik is genomen, hadden de heer De Kievith Swcclinck, Purcell eii Krebs. Voor tijd zie agenda. HAAMSTEDE Schrijfavond Amnesty International Maandag 21 augustus houdt de werkgroep Westerschouwen van Amnesty International weer een schrijfavond in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamste de. Tijdens die avond zal onder meer geschreven worden aan James Kru- ger, minister van justitie in Zuid- Afrika. Hem zal verzocht worden om opheffing van de vrijheidsbeper kende maatregelen voor Sonny Ven- kartathnam, Frank Anthony en Ro bert Wilcox. Deze mensen kwamen in april vrij na een gevangenisstraf van zes jaar te hebben uitgezeten op Robbeneiland. Meteen hierna werden ze „gebannen", dit is een maatregel die, de betrokkenen aller lei beperkingen oplegt. Verder kan geschreven worden voor vrijlating van Maher al Rhayaat, die in het door Israël bezette gebied wordt vastgehouden en Janos Torök in Roemenië. Deze laatste behoort tot de Hongaarse ethnische minderheid in dat land. Hij oefende tijdens een verkiezingstoespraak kritiek uit op het Roemeense verkiezingsstelsel. Het gevolg hievan, 'afranselingen en opname in een psychiatrisch hospi taal. Voor tijd zie agenda. RENESSE Twee ruiten vernield Heden nacht (donderdag) te 00.30 uur werden twee ruiten van bios- koop „De Ark" te Renesse vernield. De totale schade bedraagt f 150,-. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Geen voorrang Dinsdag ontstond een -aanrijding tussen twee «personenauto's op de kruising Moolweg/Brem\yeg. Een au to bestuurd door G. V. uit Zierikzee verleende geen voorrang aan een van rechts komende auto bestuurd door P. R. uit Barendrecht, Er ontstond materiële schade. MIDDENSCHOUWEN Afscheid wethouders Woensdag 23 augustus zal in de gemeenschapsruimte „De Putmeet" te Scharendijke een openbare raads vergadering worden gehouden. Na afloop van deze vergadering is er voor belangstellenden gelegenheid afscheid te nemen van de wethou ders de heren J. Boot en M. L. Hoo- genboom. SCHARENDIJKE Auto door onbekenden aangereden Vannacht (donderdag) te 00.05 uur is op het Betlehemplein een auto bestuurd door een onbekend geble ven chauffeur uit de bocht gevlogen. Een uit dc Ingridstraal naderende auto bestuurd door R.H. uit Luxem burg werd door deze auto aangere den. De auto van H. liep schade op terwijl de andere auto nog steeds spoorloos is. BROUWERSHAVEN Muziekavond Zaterdag 19 augustus vindt te Brouwershaven een muziekavond plaats die verzorgd wordt door mu ziekvereniging Con Amore uit Noordgouwe en het zangkoor Cellar Gospel Seventy. Het muziekkorps zal half acht vanaf garage Slager, Brou wershaven binnen marcheren, waar na een populair concert volgt onder leiding van de heer D. Viergever. Na dit concert zal het koor onder le.'ding van de heer L. U. Gebben concerte ren. NOORDGOUWE Beioek „Dc Zuidhoek" PUltolandivrouwenbond Donderdagmiddag 24 augustus brengen de leden van <le NederlcimLe en kollega C. B. Hcndrikx reeds er varen, dat het gebouw in de praktijk Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordgouwe e.o. een bezoek aan het werkvoorziening'sschap „De Zuidhoek". Vervolgens zal ook de klederdrachtententoonstelling in het stadhuis worden bekeken. NIEUWERKERK Zondagsschool begint in september De zondagsschool te Nieuwerkerk zal zondag 3 september weer aan vangen. Zoals gewoonlijk zal dit op dezelfde plaats en tijd gebeuren. Sportdag Zaterdagmorgen 26 augustus houdt de Verenigingsraad het morgen-pro gramma van de op 24 juni afgelaste sportdag. Iedereen die zich indertijd hiervoor heeft opgegeven wordt op het sportveld vei-wacht. 's Middags worden in het dorpshuis tekenfilms vertoond en volgt hierna de prijsuit reiking. Kinderen met een zwemdi ploma worden verzocht zwemspullen mee te nemen. Bij slecht weer 's mor gens zal in het zwembad vrij zwem men zijn. (Voor tijden; zie agenda). Scholen zijn weer aangevangen Maandag 13 augustus zijn te Nieu werkerk de deuren van de scholen opengegaan en zijn de lessen weer begonnen. De openbare basisschool begon dit nieuwe schooljaar met to taal 145 leerlingen waarvan 22 nieu we leerlingen voor de eerste maal deze school bezoeken. Al geruime tijd kampt deze basisschool met gebrek aan ruimte, Het onderwijzend perso neel ziet halsrijkend uit naar de ge plande verbouwing van de school. Nog steeds wordt aan deze plannen gewerkt, maar ook deze molens ver ken langzaam. Op de school met de Bijbel begon dit seizoen met een to taal van 92 leerlingen, waarvan 18 leerlingen dit jaar voor de eerste maal dit onderwijs volgen. Door dit leerlingenaantal kon het aantal per soneelsleden gehandhaafd blijven. BRUINISSE/MIDDENSCHOUWEN Benoeming technisch ambtenaar Tot adjunct technisch ambtenaar in tijdelijke dienst, bij dé" Technische Dienstkring Bruinisse-Middenschou- wen is benoemd de heer J. D. Koo- man in Heinkenszand. BRUINISSE Open huis scholen De open huis-avond, die woensdag aan ieder die dat wilde dc nieuwe scholen liet zien, is wat het bezoe kersaantal betreft, een groot succes geworden. Niet alleen van de oudci\s van de schoolgaande kinderen, maar eveneens van andere belangstellen den was dc opkomst groot cn dc lof over bouw cn aankleding van het scholenkomplcx unaniem. Scheepsbouw Terwijl in Bruinissc aan de af- bouwkadc voor de fabriek van dc firma Maaskant cn Zonen, dc Schot se viskotters Flower Tide cn Con- velaria hoog boven dc andere sche- uittorencn, zijn het bij Maaskant B.V. te Stellendam twee andere schepen, eveneens voor Schotland bestond, die do aandacht trekken. Het zijn twee Nederlandse kotters, die naar Schotland zijn doorverkocht de voormalige H.D. 25 uit Den Hel der, die gereed gemaakt wordt \oor de Pur seine en ringtrawlvisscrij en die verder worden aangepast wat be treft de lieren enz., omd.it bij scheepswerf de Vooruil te Zaandam het schip enkele meters moet worden verlengd. Verder de U.K. 154. Picler I.ouwen, door de firrpa Maaskan! ge kocht van de eigenaars de firma van Sloolcrl uit Urk. Werkgelegenheid cn deviezen voor uitgevoerde goederen zijn momenteel (wee belangrijke zo - ken in Nederland, die door de Brui- nisser firma op de/e manier worden volledig aan de gestelde verwachtin gen voldoet. Ccen plczicrritjc Een rijbewijs is nog geen garantie, dat een autotochtje, als plezierritje begonnen niet anders afloopt dan ge dacht, maar een bestuurder zonder rijbewijs, is een potentiële brokken maker. Dat ondervonden drie Rot-* lcrdamse jongedames, die resp. 15, 16 en 17 jaar, in een auto meereden met de 21-jarige Rotterdammer R. J.. Hij kwam op Rijksweg 18, rijdend in de richting Grevelingendam, zondag avond in de berm terecht, sloeg met zijn auto drie keer over de kop cn was l zodoende de oorzaak, dat zijn drie passagiers, thans in het Paulina van Weel ziekenhuis te Dirksland, wegens opgelopen verwondingen worden verpleegd. De aardbeien Bruinisse is wat betreft de aard beien tweede oogst, een stap voor op de Duivelandse gemeente Ouwer- kerk. Verschillende inwoners, maar vooral de tuinder L. van den Bos, oogst de laatste weken van zijn aard- béiplanten de sappige vruchten, die normaal in juni rijp zijn. Namen van scholen Hebben de Openbare basisschool en de openbare kleuterschool te Bruinisse, de namen „De Meerpaal" en het „Kwetternest" bedacht, de chr. basisschool heet voortaan „Op Dreef" en de Chr. Kleuterschool „De Eerste Stap". ZIERIKZEE, 15-8. Tijdens zyn zit ting van donderdag 10 augustus ver oordeelde plaatsvervangend kanton rechter mr. A. Vcenhoven, schipper H. E. F. uit Rotterdam by verstek tot f 600,boete. F. had op 14 december van het vo rig jaar in alle vroegte geprobeerd een zeer onverstandige, want eigen lijk onmogelijke manouvre uit ie voeren in het vaarwater Keeten/ Roompot. Met zijn schip, waaraan zowel een slcep-duwvaartuig als een motor schip was verbonden, trachtte hij, tegen de konsignes van zijn op dat moment slapende kapitein in, de eerste doorvaart opening van de Zeelandbrug te passeren. Zulks in een dichte mist en met een inkomende ebstroom van vijf km per uur. De gevolgen waren niet uitgeble ven; het tweede motorschip knalde tegen ccn brugpijler op cn een van de andere vaartuigen sloeg lek en zonk even bewesten de haven van Zierikzee. „Dit vind ik zo ontzettend stom, ik heb er geen woorden voor, ik geef hem f 600,-", zo sprak de rechter in een vrijwel verlaten zaal, vrij van verdachten. Brommers H.S. uit Zierikzee was op 8 mei j.l. op Kapelle met zijn auto rechts af geslagen, terwijl ccn meisje op ccn brommer zicht rechts naast de auto - zij het op het parallel gelegen fietspad - bevond. S. had het meisje niet opgemerkt, omdat hij al zijn aandacht had gehad bij een vrouw die met een wandelwogcn de weg was overgestoken. Het kwam het meisje op ccn sleutelbccn-fraktuur te staan. Hoewel de officier in aanmerking nam. dat S. de schade materieel had hersteld en „niets heeft staan op dit gebied", eiste hij toch honderdvijftig gulden boete, „want er blijft die overtreding en het feit dat hel meis je er veel last van heeft gehad". Dat bedrag vond S. toch wel veel, aangezien bij van zijn AOW moet rondkomen cn - hoewel er met het vonnis f 25.- afging - vonden rech ter en olficiei «hit w.i.imhijnlijk ook ELLEMEET. Woensdagmiddag her. opende voormalig schoolhoofd de heer A. C. de Jonge de verbouwde openbare basisschool in Ellemeet. Ter gelegenheid van dit gebeuren kreeg de school de naam ,,'t Meetje". Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Het Vliegend Rekreatieteam van de Zeeuwse Sportraad zal de komen de weken een'aantal gemeenten te Schouwen-Duiveland bezoeken ten einde de plaatselijke bevolking te in teresseren voor de diverse vormen van de sportieve rekreatie. Op vrijdag 18 augustus a.s. bezoekt het team Brouwershaven waar vanaf 19.00 uur op het open sportterrein, achter de jachthaven, door alle in woners van de gemeente, groot en klein, jong en oud, kan worden deel genomen aan. volleybal, voetbal, hockey, lijnbal, badminton, skippy bal, estafettes etc. Met name richt het team zich op de zogenaamde oudere bevolking van een gemeente die de laatste jaren nog niet of nauwelijks iets aan sportief bewegen hebben gedaan. Indien de aktiviteit aanslaat zal mogelijk een herhaling volgen. Zeker is in ieder geval de start van een re- kreatief spel- en spor tuurt je voor ou deren in het nieuwe gymnastieklo kaal te Brouwershaven, gedurende de wintermaanden. Vanaf 18.00 uur zal een door de gemeente rijdende geluidswagen de aandacht op de aktiviteit vestigen. wel, want zij wezen veroordeelde uitvoerig op de mogelijk van beroep. Maar S. was de strijdlust klaarblij kelijk al ontvloden, want hij zag er niets anders opzitten dan de hon- dei-dvijfentwintig gulden maar Ic betalen. Oprit Overigens was S. niet de enige die met zijn vierwieler een jónge dame op een brommer omver reed. Op 25 maart van dit jaar overkwam dal ook C.P.B. Deze reed op de Hoogc- zoom (bij Haamslede) de scholiere E.M.S. aan die zojuist van de oprit bij haar woning de weg was op ge reden. Nu was er in het verleden getwij feld of enkel B. dc schuld aan hel ongeval droeg. Deze had weliswaar naar een bekende gezwaaid en ont dekte na die groet de brommer voor hem die hij niet meer kon ontwij ken, maar het vermoeden bestond dat S. wel erg schielijk de weg op was „geschoten". Zij was aanvan kelijk dan ook medeverdachte ge weest. Nu was de dame opgeroepen als getuige en daar was zij met haar zeventien jaar zichtbaar mee inge nomen. Erg duidelijke uitspraken van haar kant bleven achterwege, met uitzondering van haar verkla ring dat B. er hard gereden moest hebben, aangezien hij pas vrij Jaat stopte. Impliciet was dat natuurlijk de verklaring voor het feit dat B. haar niet de weg op had zien ko men. Echter, hij had helemaal niet hard gereden, zo had een getuige verklaard. Wel bleek dat de brom mer van S. vlak bij dc oprit al on deruit was gegaan. Tegen B. kon, in tegenstelling tot S. hei aandeel in het ongeval ..hard" worden gemaakt. Voor het niet vol doende opletten in het verkeer cn het niet voldoende uitwijken naar links tijdens het passeren van de brommer, luidde de eis f 150,- subs. 3 dagen. Dc rechter halveerde dat bedrag (subsidiair vonnis: twee do gen hechtenis). Mcj. S. was beier of, want zij toucheerde na aflooo hel tamelijk lukraticve getuigcngcld. Dc zaak tegen mevr. W.AAV. uit Tl werd aangehouden, tot de eerst volgende ziting van mr. Van Solinge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3