MEVROUW E. J. VOS-MEIJER BENOEMD ZATERDAG 19 AUGUSTUS WEER „TAPTOE BRU" Postzegelaktie Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen (Westhoek) 3 Als eerste vrouw in Zeeland STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 augustus 1978 Nr. 22354 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 14-8. Mevrouw E. J. Vos-Meijer te Renesse is als eerste vrouw in Zeeland door g.s. benoemd als lid van de Huuradvieskommissie in het ressort Zierikzee. Deze benoeming, die geldt tot 1 januari 1980, werd gedaan op voordracht van liet NVV, distrikl Zeeland. De Huuradvicskommissie heeft tot taak de minister van volkshuisvesting te adviseren in vraagstukken betreffende de huuraanpassing. Na de invoering van een op handen zijnde .nieuwe wetgeving, zullen de taken van de Iluur- advieskommissie nog aanzienlijk worden uitgebreid.) In de kommissie hebben zitting drie vakbondsleden (huurders), drie verhuurders (van woningbouw verenigingen) en een door de Kamer van Koophandel voorgedragen huurder en verhuurder, deskundig op het gebied van rcspekticvelijk huur en verhuur van bedrijfsruimte. Klank en lichtspel Dat het N.V.V.-distriktsbestuur be sloot tot de voordracht van mevrouw Vos aan gedeputeerde staten is voor de hand liggend. Sinds twee jaar is zij zeer aktief in de vakvereniging en verruimde haar kennis door het vol gen van een aanzienlijk aantal kur- sussen. Ze is bestuurslid van de ABVA in Haamstede en heeft zitting in de N.V.V.-kommissies Wonen en Onderwijs. Vele kursusseu Mevrouw Vos volgde de kursus Ruimtelijke Ordening van de N.V.V. Ze heeft zitting in de werkgroep In dividualisering Sociale Wetten en Verzekeringen van de ABVA in Rot terdam. Ze volgt een kursus voor be stuursleden van de ABVA in de Hen ry Polakstichting in Epe. Ze heeft reeds achter zich liggen de kursus- sen: Maatschappelijke Oriëntatie en De Werkende Vrouw in Maatschappij cn Vakbeweging, evenals een kursus voor het kunnen adviseren van on dernemingsraden. Half september zal zij zich gaan bezighouden met een kursus van Humanitas over het wel zijn van bewoners en werkers in in stituten. Tenslotte werkt zij on'der leiding van de heer T. Jakobs, bondsbestuurder van de ABVA in HAAMSTEDE, 15-8. Op 22 augus tus zal er ten behoeve van het Ne derlandse Rode Kruis een postzegel van f 0,55 toeslag van f 0,25 wor den uitgegeven. Tegelijkertijd met deze postzegel verschijnt een hart en nierzegel van rcspekticvelijk f 0,40 cn f 0,45. Deze drie zegels vormen cén serie cn de prijs hiervan be draagt f 1,65. Daarnaast verschijnt er op die dag een speciaal velletje \fan drie Rode Kruis postzegels, ieder met een toe slag van f 0.25. De totaal-prijs van dit velletje bedraagt f 2,40. Het ontwerp van de Rode Kruis postzegel is gemaakt door prof. Wim Crouwel. die in het 150ste geboorte jaar van J. H. Dunant de internatio nale solidariteit van het Rode Kruis tot uidrukking heeft gebracht. Op een wereldkaart is een groot rood kruis aangebracht, dat via vele klei ne rode kruisjes zijn afspiegeling vindt pp de derde wereldlanden. In de afdeling Schouwen (West hoek) van het Nederlandse Rode Kruis zijn op 22 augustus 197B de Rode Kruis postzegels te koop bij tie Middelburg, aan de vorming van een vakgroep Bejaardenverzorgenden. Bovenstaande bloemlezing wordt nog opmerkelijker als men bedenkt dat mevrouw Vos dit jaar haar zes tigste verjaardag hoopt te vieren. Tijdens een gesprekje in haar riante woning aan de Jan van Renesseweg in Renesse, trachtten we achter de beweegredenen van haar inspannin gen te komen. Haar komst vanuit het Brabantse naar Renesse in 1970 betekende ook haar terugkeer in de maatschappij. Zij had toen een periode van bijna dertig jaar toegewijde huisvrouw en mpeder zijn achter de rug. Nadat haar vijf kinderen het huis uit wa ren, wilde zij toch de „spanning" in haar leven behouden en zocht die in studie en een baan. Hel bejaardeirwerk Voor haar trouwen - in 1942 - was zij werkzaam geweest in de kinder verzorging, in 1970 voelde zij zich meer aangetrokken tot het bejaar den werk en verbond zich aan het Rooms Katholiek Maatschappelijk Werk in Goes. Ze begon van onderaf en studeerde met veel jongere stu- poslkantorcn in Burgh-Huamstcdc en Renesse. Tc Scharendijke vindt de verkoop plaats ten huize van mevrouw J. Dorreman-Bom, Platteweg 23. Dit in verband met ruimtegebrek op het postkantoor ter plaatse. Eerste postzegel Burgemeester Bacrends van Mid- denschouwen zal te Scharendijke de eerste Rode Kruis postzegels kopen. Te Burgh-Haamstede zal dit geschie den door loco-burgemeester M. J. Steur. De afdeling Schouwen (Westhoek) spreekt de hoop uitdat velen op 22 augustus naar bovenstaande adres sen zullen willen gaan om Rode Kruis postzegels te kopen. Immers, van de door de afdeling zelf verkoch te postzegels komt 60 procent ten goede van de afdeling en 40 proeent an het hoofdbestuur. Dc' niet dooi de afdeling zelf verkochte zegels hebben uiteraard dezelfde toeslag van f 0,25. Deze komt echter geheel ten goede aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis tc Den Haag. diegenootjes, liep stage in De Corne- liastichting en het rusthuis Borren- damme te Zierikzee en heeft geen enkele maal op het punt gestaan er mee te stoppen. „Het leeftijdsverschil heeft beslist geen rol gespeeld en ik heb altijd zeer veel medewerking ondervonden", vertelt mevrouw Vos. Twee voorwaarden Ze is van mening dat een vrouw, die de kapaciteiten en het doorzet tingsvermogen heeft, niet eenzaam behoeft te worden als de kinderen de deur uit zijn. Ze stelt echter wel twee belangrijke voorwaarden: Soe pelheid van geest ten opzichte van de maatschappelijke veranderingen die zich voltrekken tijdens de periode dat de vrouw voor haar kinderen zorgt en een echtgenoot, die volko men achter je staat. Wat het laatste betreft heeft me vrouw Vos naar het lijkt geen kla gen. Haar echtgenoot Klaas die zijn ziel en zaligheid legt in de verzorging van de fraaie 2400 ma tuin, vindt het prima wat zijn vi-ouw doet, zolang ze er maar plezier in beleeft. In het ka der van hun gemeenschappelijke hobby oude Nederlandse bouwkunst maken zij samen diverse exkursies. Terugkomend op die soepelheid van geest merkt mevrouw Vos op: „Als je terugkeert in de maatschap pij maak je natuurlijk niet echt een sprong van dertig jaar. Tijdens de opvoeding van mijn kinderen, vqoral door middel van hun studie, heb ik getracht de ontwikkelingen bij te houden". Ze spreekt zich overigens zeer resoluut uit over het moeder schap: „Ik vind dat een moeder, in dien het financiëel niet noodzakelijk is, geen baan moet nemen, maar de kinderen voorop moet stellen". Eigen ervaringen Naar aanleiding van haar ervarin gen in het bejaardenwerk kwam zij tijden de kursus Maatschappelijke Oriëntatie tot het schrijven van de scriptie „Sociaal beleid in de bejaar denhuizen". Ze bleek niet bereid na der in te gaan op dat sociaal beleid, maar iets ondefinieerbaars in haar houding wees erop, dat zij op dat ge bied nog wel enige hervormingen hoopt te zien doorgevoerd. In elk ge val is zij van mening dat meer vrou wen zitting moeten krijgen in stich tingsbesturen. „Vrouwen zien be paalde behoeften en geestelijke be geleiding vaak heel anders dan man nen", aldus mevrouw Vos. Ze is bltf met haar benoeming in de Huuradvieskommisise Het feit dat zij als eerste vrouw in Zeeland daar in zitting krijgt, kan 'als een extra sukscsje beschouwd worden „Zet mc niet te veel in het zonnetje", vroeg ze aan het eind van ons gesprekje, „zo bijzonder is het nou ook weer niet wat ik gedaan heb Ik heb nau welijks moeite met studeren en dat maakt het allemaal een stuk gemak kelijker" ZIERIKZEE Mis voor paus In verband met het overlijden van de paus zal op woensdag 16 au gustus in de parochiekerk van de Heilige Willibrordus aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee een plech tige Requiem Mis worden opgedra gen ter nagedachtenis van Paus Pau- lus 6. Aanrijding Zondagmiddag omstreeks 14.00 uur ontstond een aanrijding op de ro tonde. Een auto bestuurd door G.B. uit Nieuwegein verleende geen voor rang aan een auto bestuurd door Th. C. v. A. uit Haamstede. Beide auto's raakten licht beschadigd. MORIAANSHOOFD Botsing Zondag omstreeks 12.15 uur ont stond een botsing tussen twee per sonenauto's op de Provinciale Weg. Een auto, bestuurd door J. A. F. P. uit Mierlo, moest stoppen voor een file. De achterop komende automo bilist, J. A. M. uit Witteveen (B.), zag dit te laat en reed tegen de auto van P. op, welke zwaar werd beschadigd. SEROOSKERKE Aanrijding met stieren Zondag 13 augustus ontstond op de Provinciale weg afslag Prunje- weg een aanrijding tussen een twee tal auto's cn twee stieren. De eerste wagen, bestuurd door R. G. v. M. uit Bergsehoek, reed over de Pro vinciale weg toen de bestuurder plotseling een stier vanuit de berm op zich af zag komen. Een aanrij ding kon niet meer voorkomen wor den. V. M. probeerde echter nog de achteropkomende auto bestuurd door J. B. uit Pernis opmerkzaam te maken op de stier. Deze kon de stier ontwijken, maar tegelijkertijd kwam een tweede stier vanuit de berm. Deze kon B. niet ontwijken. De eer ste stier werd zodanig gewond, dat een noodslachting hoogstwaarschijn lijk zal plaatsvinden. De tweede stier is er vandoor gegaan en nog niet gevonden. Eigenaar van dc twee runderen is H. B. uit Renesse. De auto van v. M. werd ernstig aan dc voorzijde beschadigd, terwijl de wa gen van B. lichte schade opliep. RENESSE Windhondenrennen Dinsdagavond 15 augustus wordt te Renesse een demonstratie wind hondenrennen gehouden op het sportterrein aan de Laone. Het eve nement wordt georganiseerd door dc evenementenkommissie van de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" in samenwerking met de Zeeuwse Windhondren Vereniging. Voor tijd: zie agenda. Deze vereniging beschouwt de de monstratie als een soort oefenwed strijd voor het kampioenschap. Er wordt gelopen in verschillende kate- gorieën, die zijn ingedeeld naar soort en leeftijd. De windhondrenvereni- ging stelt voor de winnaars enkele prijzen beschikbaar. Zo'n veertig honden o.a. arghanen en whippets, zullen hun kunnen vertonen. Aanrijding Zondagmorgen omstreeks 11.45 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Vlier- weg-Duinweg. Bestuurder B. D. uiji Linz (D.) nam de bocht te ruim en i-eed tegen de auto van G. P. R. uit Venlo. Er onstond lichte schade. Diefstal van kratten pils Van zaterdag 12 augustus tot he denmorgen (dinsdag) zijn uit de su permarkt de Bongerd, eigendom van G. J. R. uit Renesse, in totaal zeven kratten pils gestolen. Hedenmorgen kon R. een van de dares, tijdens een nieuwe poging, grijpen. Deze be kende tegenover de politie schuldig aan de diefstallen te zijn met nog vijf minderjarigen die tijdelijk in Renesse verblijeven. BROUWERSHAVEN Tegels gestolen Zaterdag 12 augustus zijn in de Jan Verhoefstraat een 20-tal tegels eigendom van de gemeente Brou wershaven uit de straat gehaald. Omwonenden hebben het kenteken van de auto van de bewuste daders kunnen noteren. Hierdoor konden J. d. V. uit Ekeren (België) en J. P. P. urt Antwerpen (België) worden aan gehouden. OUWERKERK Indianenfeest Woensdagmiddag 9 augustus j.l. organiseerde de jeugd werkgroep van de Culturele Vereniging „Ouwer- kerk", in samenwerking met de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land een Indianenfeest voor de kin deren van de kleuter- en lagere school. Om twee uur verzamelden zich on geveer vijftig als Indiaan verklede kinderen in het Dorpshuis. Begon nen werd met het maken van hoofd tooien en een totempaal. Nadat de totempaal was opgezet trokken de Indianen zich terug in hun zelfge- maakten tenten, waar zij genoten van een traktatie: pannekoeken en limonade. Ondertussen werd buiten op het „Groentje" alles in gereedheid ge bracht voor het spelen van enkele spelletjes. In wedstrijdvorm kropen de kinderen onder een zeil en door banden heen, daarna was er nog een touwtrekwedstrijd. Tot slot voerden zij nog een Indianendans uit rond de totempaal. Mede dank zij de zón die toch nog doorkwam beleefden de Ouwerkerk- se kinderen een fijne spelmiddag. Opbrengst concert Het concert dat vorige week woensdag in de Hervormde Kerk werd gegeven ten bate van de her stelwerkzaamheden aan de kerk heeft het bedrag van f 1.555,- opge bracht. Herbestrating Ring De herbeslralingswerkzaamhedcn van de Ring, waarmee reeds vóór de bouwvakvakantie is begonnen, worden voortgezet en schieten vlug op. Aannemer is hel straatmakers- bedrijf L. C. van der Cingel te Nieu- werkerk. Aardbeien in bloei In vele tuintjes ziet men op het ogenblik de aarbeien voor de tweede keer in bloei. Als nu de natuur maar wil meewerken. BRUINISSE, 15-8. De langzamer hand traditioneel geworden taptoe, waarmee het zomerseizoen tc Brui- nissc wordt afgesloten, zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 19 augus tus. Medewerkende korpsen zijn: het tamboers en trompetterkorps Euro band Rotterdam; het tamboers en trompetter annex majorettenkorps Sandido, Hendrik Ido Ambacht en NIEUWERKERK Ophalen oud papier Op vrijdagavond 1 september zal er weer oud papier worden opge haald in Nieuwerkerk. De opbrengst hiervan zal, zoals gebruikelijk, weer bestemd zijn voor het werk van de zending. Gevraagd wordt het papier goed verpakt klaar te zetten. Reisje Alg. Ned. Bond voor Ouderen Vorige week maakte dc Algemene Bond voor Ouderen, afdeling Nieu werkerk, een zeer geslaagde reis naar dc Zak van Zuid-Bcveland. Het be stuur had als attraktic een rijtuig afgehuurd van het stoomtreintje Goes-Oudelande, waarin dc 74 deel nemers, die hier per bus naar toe waren gekomen, plaats namen. Het trajekt voerde door een ge deelte „Heggengebied" en duidelijk verkavelde landbouwgebieden. On danks dat de locomotief af en toe steunde en er veel rook uit de schoorsteen kwam, genoten deelne mers zichtbaar van dit interessante tochtje. Bij het eindpunt namen de bejaarden weer plaats in de bus die vervolgens koers zette naar Heinkes- zand, waar in „Paloma" de koffie gebruikt werd. Hierna werd per autobus een tocht gemaakt via Ar- nemuiden en langs een gedeelte van het Veerse Meer naar Wolphaarts- dijk waar koers gezet werd naar Ouwerkerk, waar een voortreffelijke koffietafel wachtte. Terwijl de aan wezigen van een drankje genoten, werd het tweehonderdste lid van de Bond naar voren gehaald. Hij kreeg een doos sigaren en vrijstelling van de kontributie over het jaar 1978 aangeboden. Tijdens de maaltijd sprak de sekretaris nog enkele woor den van dank tot de aanwezigen en tot de chauffeurs van de firma Van Oeveren. Omstreeks half negen wa ren alle leden weer thuis, vol van de opgedane indrukken. het fanfarekorps Nu met Hope in sa menwerking met de fanfare Oefe ning en Uilspanning te Nieuwerkerk, natuurlijk eveneens mei majorettes en drumband. Dit jaarlijks klank en lichtspel heeft in de regio in de loop der jaren een uitstekende naam op gebouwd. Ook dit jaar zullen de ruim 250 medewerkenden wel hun best doen het gebruikelijke sukses te kon- tinueren. Advertentie op het parkeerterrein bij het rekrea- tiecentrum Aquadelta, was verdwe nen. De politie stelt een onderzoek in. Eerste paal voor nieuwe gebouw van Rabobank Donderdag 17 augustus te 11.00 uur zal in Bruinisse de eerste paal wor den geslagen voor het nieuwe ge bouw van de Rabobank Oost Duive- land, op het terrein Lange Ring- Nieuwstraat. Het nieuw te bouwen pand is ontworpen door architekl Jobse uit Middelburg en zal worden gebouwd door bouwbedrijf Boogerd b.v. uit Oosterland. B.M.W. gestolen OOSTERLAND Kleuterschool vangt een week later aan De Christelijke Kleuterschool al- hier, die is ondergebracht in de Ds. J. Boogermanschool aan de Weel- straat, zal maandag 21 augustus met de lessen aanvangen. Dit in verband met het feit, dat voor de zomerva kantie een week langer les is gege ven dan op andere scholen. BRUINISSE Garagebouw .Hoewel de indruk bestaat, dat in Bruinisse zeker nog behoefte is aan (partikuliere) garageruimte - een ge luid dat soms tot in de rondvraag van de gemeenteraadsvergaderingen wordt gehoord - komt de garage- bouw, wegens gebrek aan belangstel ling van belanghebbenden moeilijk van de grond. Het gemeentebestuur zou op een bepaald perceel in Plan West nog graag voor garagebouw be schikbaar stellen en stelt zich voor een plan daarvoor met belangheb benden te starten, mits deze zich de komende tijd daarvoor ten gemeen tehuize melden. Personenauto gestolen Vrijdagmorgen kwam T. E. F. uit de D.B.R. tot de ontdekking dat zijn personenwagen, die geparkeerd stondl I In de nacht van 10 op 11 augustus werd door nog onbekende daders een BMW-personenauto gestolen van P. E. F. uit Dreisschig (D). De eigenaar had zijn auto geparkeerd aan de Jachthavenweg. Bij terugkomst bleek deze te zijn verdwenen. HAAMSTEDE, 14-8. Na de hoge be planting van de Kloosterweg is aan de linker - zowel aan de rechterzijde hiervan iot rondom, de vuurtoren een enorme gele plantenmassa te aan schouwen. Dit is het Jacobskruis- kruid. Deze plant behoort tot de kompositen, een onderafdeling hier van is de Senécio Tm, waartoe ver schillende kruiskruiden behoren. Het is zeer opvallend dat dit jaar het Ja cob skruiskruid in zulke grote getale is opgekomen. De reden hiervan is dat dit jaar de direkte belagers van de plant, de rups va'n de St. Jacobs- vlinder, bijna niet aanwezig is. Deze rupsen hebben een geel zwarte kleur en werden vroeger ook wel Sinolo- rupsen genoemd. Doordat het Ja kob skruiskruid niet zo lekker geurt wordt het ook wel door cle Schouw se Westhoekers Stienkersgenoemd. Het Jacobskrniskruid wordt nog wc! eens verward met het St. Janskruid, ook wel Jaag den Duivel genaamd. Dit soort behoort echter tot de Herls- hooiachligen. De bloemkroon is evenals van het Jacobskruiskruid goudgeel. Natuurliefhebbers die het Jacobskruiskruid nog willen zien moeten wel zo spoedig mogelijk gaan kijken, want binnen enkele weken is [de hoofdbloei van deze plant voorbij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3