IHC wil opheffing beslag op gebouwen Smit en Bolnes Oplevering eerste fase van rekonstruktie ringriolering Bruinissenaar gewond bij explosie jacht HONDERDEN DODEN BIJ OVERSTROMINGEN IN INDIA Ontvoering in San Salvador Schrikbeeld voor Europa Doorbraak in kernfusie DE ZIERI KZEESCHE COURANT Kort geding in Middelburg Vanmiddag in Zuidwellegemaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diu»(lag 15 augustus 1978 134ste jaargang Nr. 22354 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse ,ummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: T erUgblik OJ) Bl'll-POp MIDDELBURG, 15-8. Het Rotterdamse bedrijf IHC heeft maandag in kort geding opheffing gevraagd van het beslag dat de Rotterdamse niaehinefabriek INemag op de leegstaande fabrieksgebouwen van IHC in Zie rikzee heeft laten leggen. Nemag is namelijk de mening toe gedaan dat de onderhandelingen in verband met de verkoop van de ge bouwen, die al een jaar leegstaan, in zo ver gevorderd stadium ver keerden, dat de onverwachte verkoop aan een tweede gegadigde, het be drijf Bosman uit Piershil (Z.H.), on rechtmatig is geweest. Getuigen Er werden maandag door de Mid delburgse rechtbankpresident, mr. H. André de La Porte, diverse getuigen gehoord van beide partijen. De ma- EINDHOVEN, 15-8. De 20-jarige P. in 't V. uit Bruinisse is maandag ernstig gewond geraakt bij een ex plosie op het jacht „Thura" van zijn vader, dat lag afgemeerd in de Bea- trixhaven in Eindhoven. Omdat de explosie zich in het open gedeelte van het jacht voordeed, is de schade aan het vaartuig, volgens de politie, beperkt. Kort vóór de explosie had het slachtoffer de tank bijgevuld met tien liter benzine. Een belangrijk deel daarvan was, zonder dat de man daar iets van had gemerkt, in het ruim gelopen. Toen hij kort daar na de kachel wilde aanmaken, volgde de explosie. De eigenaar, die ook op het jacht verbleef, raakte niet ge wond. keiaar van IHC verklaarde dat er wel met de direkteur van Nemag ge praat is over de verkoop van de ge bouwen, maar dat er niets schrifte lijk is vastgelegd en dat er zelfs niet gepraat is over het nemen van optie. De makelaar heeft de aspirant-koper ook niet meegedeeld dat er een twee de gegadigde was voor de voormalige fabrieksgebouwen van Smit en Bol nes in Zierikzee. Onverwacht Daar hoorde de adviseur van Ne mag, de Rotterdamse notaris de heer J. van de Vin, onverwacht van via de burgemeester van Zierikzee. De bedrijfsgebouwen zijn daarna in en kele uren tijds verkocht aan het be drijf in Piershil voor f 2.450.000. Nemag", die nog steeds het recht van koop claimt, heeft daarop beslag op de gebouwen laten leggen. De president van de rechtbank in Middelburg zal vrijdag 18 augustus bepalen of dit beslag wel of niet moet opgeheven. Zwaarste regenval sinds 84 jaar NIEUW DELHI, 15-8. In noord- India zijn tegen de 250 mensen om gekomen door overstromingen als ge volg van de zwaarste moessons van deze eeuw. Het water vormt een be dreiging voor zes miljoen mensen in 15.000 dorpen. Dit hebben Indiase persbureaus gemeld. BANGKOK. Het bestuur van Ho Tsji Minh-stad, het vroegere Saigon heeft 12.000 prostituees en meer dan 10.000 aan drugs verslaafden gere habiliteerd, zo meldt het Vietnamese persbureau. Vijfduizend prostituees en verslaafden, die slachtoffers van het voormalige bewind worden ge noemd, krijgen nog medische hulp en leren een beroep. In de deelstaat Oeltar Pradesj lo pen Varanasi en Allahabad gevaar. De inwoners moeten zich voorberei den op evakuatie op korte termijn. Ruim duizend schepen worden ge- reedgehouden voor hulpverlening. Slachtoffers De meeste slachtoffers viëlen door breuken in dammen aan de oevers van de sterk gezwollen rivier de Ganges of door het bezwijken van lemen hutten. Achtendertig distrikten in Oettar Pradesj, met een oppervlakte van ruim 1,6 miljoen hectare, stonden onder water na de zwaarste regen val sedert 84 jaar. Ook in de aangren zende deelstaten Bihar, Haryana en Poenjab had men veel last van over stromingen In Nieuw Delhi, viel sedert juni 62 centimeter water. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De vraag tiaar recht eist ge- plicht. (Aletta Jacobs) ZIERIKZEE. Als er even geen auto's doorrazenstaat de tijd soms stil op dit prachtige plekje Zierikzee. De Noordhavenpoort is altijd goed voor be donderde blikken van bezoekers, voor liefdevol herkennen van inwoners en voor de aandacht van de fotograaf, die alles met het eigen camera-oog bekijkt. En dan komt er zo'n plaat uil. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SAN SALVADOR, 15-8. In San Salvador hebben vier gewapende mannen maandag een Zwitserse fa- bricksdirektcur ontvoerd, zijn kantoor verliet. De ontvoerde man heet „Borj" en hij is direkteur van de vestiging in El Salvador van de Ericsson-commu- nicatie-apparatenfabriek. Tot dusver zijn geen eisen gesteld en heeft niemand de verantwoorde lijkheid voor de ontvoering op zich genomen. Verwachting tot woensdagavond: Koel weer Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui; matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maxjma rond 20 graden. Voor donderdag: Aantal uiren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 6.25, onder 21.03 Maan op 19.31, onder 3.51 17 aug. Zon op 6.27, onder 21.01 Maan op 20.12, onder 5.06 Volle maan: 18 aug. (12.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater - Lbagwafër 16 aug. 1.48 14.17 7.40 20.16 17 aug. 2.52 15.17 8.31 21.06 Springtij: 20 aug. toe., hu HET WEEROVERZICHT WASHINGTON, 15-8. Voor het eerst sinds een jaar is een meerder heid aan Amerikanen tegen hervat ting van de diplomatieke betrekkin gen met Cuba, aldus een opiniepei ling van The Associated Press en NBC News, waarvan het resultaat maandag is gepubliceerd. REN ESSE. Vrijdag 11 augustus werd hel nieuwe politieburo door de firma Mooyaard uit Oude Tonge aan de Rijksgebouwendienst opgeleverd. Een officiële opening zal nog volgen. De foto toont de voorzijde van het politieburo, met de daarachter gele gen ambtswoningen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 15-8. Heden-dinsdagmiddag om vijf uur vindt in liet rioolzuiveringsgemaaltje hij de Zuidwelle- hrug de oplevering plaats van de eerste fase rekon struktie ringriolering, door Aannemingsbedrijf Scliou- weu-Duivelaiid aan de gemeente Zierikzee. De ingebruikstelling van de nieuwe ringriolering en het van geheel nieu we installaties voorziene zuivcrings- gemaaltje, wordt gesymboliseerd met het omdraaien van een knop door de heer Mabclis, in dienst van Gemeen tewerken. De heer Mabelis was betrokken bij de bouw van het gemaal, twintig jaar geleden, en heeft sindsdien een groot aantal arbeidsuren aldaar doorge bracht. Bij de nu doorgevoerde tech nische rekonstruktie van het gemaal is in grote lijnen rekening gehouden met zijn aanwijzingen. Derhalve aan hem de eer het startsein te geven. Sprekende getallen Ter gelegenheid van de plaatsing van de eerste rioolbuis door wethou der W. den Boer, op 7 februari jl., gingen we reeds in op de technische gegevens van de nieuwe ringriole ring. Voor wie het weten wil nog maals enkele sprekende getallen: Vanaf de Hofferstraat lot aan de Technische school in het Jannewek- ken, werden over een lengte van 480 m rioolbuizen geplaatst met een door snee van 1250 mm (inwendig) en over een lengte van 140 m rioolbuizen met een middellijn van 1000 mm (inwen dig geplaatst. De buizen zijn 2400 mm lang en wegen 3,5 ton. Ze wer den gelegd op een dieple variërend van 2,20 m tot 4.00 m. Op twee meter afstand van dc No bel poort werden de buizen op een diepte van 3.40 m geplaatst. Hierbij werd de rioolsleuf gestut met stalen damwanden. Deze zijn blijven zitten, om eventuele verzakkingen in dc No- belpoort te voorkomen. De eerste fase van de rekonstruktie ringriolering heeft tot nu toe gekost f 1.050.000.De kosten voor de tech nische verbeteringen van het Zuid- wellegemaaltje bedragen f 230.000. Aannemer voor de technische om bouw van het gemaal was de firma GEHO, terwijl het bouwkundige ge deelte in handen was van hoofdaan nemer Van den Dries te Zierikzee. Deze fase rekonstruktie ringriole ring is onderdeel van een door het raadgevend ingenieursbureau Witte- veen Bos opgesteld plan, resulte rend uit een door dit bureau uitge voerd onderzoek van de riolering in Zierikzee. Tweede fase De tweede fase van het riolerings plan zal in 1979 gerealiseerd worden. Het omvat de aanleg van een ring- riool vanaf de Zuidwellebrug dooi de Zuidwellestraat en de Karne- melksvaart. De kosten hiervan zullen ongeveer f 600.000,gaan bedragen. Het volgen van de oude route van het ringriool door de Wandeling zou te veel overlast aan partikulieren - opgraven van tuinen - met zich mee brengen. Overigens heeft de nu voltooide fase ook wel enig overlast bezorgd aan met name dc bewoners in de Hofferstraat. „Gelukkig hebben de mensen het sportief opgevat en is de schade aan tuintjes op kosten van de gemeente hersteld door A.S.D.", aldus dc heer A. Hansc van Wittc- vccn cn Bos. Van waardevolle bodemvondsten tijdens de graafwerkzaamheden was vrijwel geen sprake. Slechts op een stukje van de Wandeling, vlak bij de Nobelpoort, werden een klein ge deelte van do oude stadsmuur en wat scherven gevonden. Dat is ook niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat 25 jaar geleden ook reeds op deze route is gegraven voor de aan leg van de nu te vervangen ring riolering. Toekomstplannen Met de eerste cn tweede fase van dc rekonstruktie ringriolering is men nog niet aan een eindpunt beland. Het is de bedoeling - maar dan moet gedacht worden aan een periode van 30 a 40 jaar - dat alle huizen in de binnenstad te zijner tijd aangesloten zullen worden op de delailriolen in de straten, zoals die in het Haven kwartier inmiddels zijn aangebracht. De verouderde riolen in de achter tuinen zullen dan langzamerhand in onbruik raken, maar zover is het nu nog niet. DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven het zee gebied tussen IJsland en Schotland blijft het komend etmaal het belang- rijkste druksysteem voor het weer in onze omgeving. Dit lagedrukgebied dringt langzaam op in de richting van Scandinavë. Het bijbehorende koufront bevond zch dinsdagmorgen boven Groot- Br ittannië en trekt langzaam, iri betekenis afnemend, naar het oosten en zal ons land tegen middernacht bereiken. Een onweerstoring, die maandag middag tengevolge van tropische temperaturen boven noord-Spanje tot ontwikkeling kwam, is de Pyre- neën overgetrokken en trekt naar het noorden. WENEN, 15-8. Een „Studiegroep voor internationale analyses" in We nen heeft ten aanzien van Europa's toekomst een schrikbeeld geschilderd om duidelijk te maken „wat er ge beurt als er niets gebeurt". Als de Europeaan in dc komende honderd jaar zijn zeden cn gewoon ten niet wezenlijk wijzigt, aldus de studiegroep, wordt Europa een nachtmerrie: ongeveer 45 procent van de bevolking in de leeftijdsgroe pen tussen de 20 en 75 jaar valt ten offer aan het verkeer, elke burger drinkt zijn vier liter wijn per week. 85 proeent der huwelijkspartners scheidt minstens één keer en onge veer vijftien procent der Europeanen begaat zelfmoord. WASHINGTON. 15-8. Deskundi gen van de universiteit van Prince ton (New Jersey), hebben een door braak op het gebied van kernfusie tot stand gebracht, die zou kunnen leiden lot het verkrygen van een overvloedige en veilige bron van energie In de komende eeuw. Dit heeft een hoge funktionaris van het Amerikaanse departement van energie meegedeeld. Bij het experiment wordt gebruik gemaakt van dezelfde kracht als die zich in de zon en de waterstofbom bevindt en bij perfektionering zou deze kunnen worden gebruikt om energie uit zeewater te winnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1