Prinses Margriet verricht de opening van nieuwe jachthaven „Kloosternol" in Scharendijke Feestelijk gebeuren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 augustus 1978 Nr. 22S52 Wat se droeg SCHARENDIJKE. 10-8. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet was gekleed in een crème kleurige zijden blouse en een grof geweven rok in dezelfde kleur. Later op de morgen droeg zij daar een tomaatrode blazer over heen. De prinses droeg bijpas sende opengewerkte schoenen. Mr. Pieter van Vollenhoven verscheen in een stijlvol don kerblauw kostuum. De vier prinsjes waren gehuld in mo dieuze, maar niet zo flatteuze bermuda-broeken. Burgemeester Baerends geleidde prinses Margriet van boord. Aan haar hand de jongste prins Floris. De prinses en de heer Van Vollen hoven gingen van boord aan de tweede servicesteiger, waarbij zij dromerig werden nagestaard door hun fraaie poolhond op het achter dek van de imponerende „Piet Hein". De hoge gasten werden vervolgens welkom geheten namens de ge meente Middenschouwen door bur gemeester E. Baerends, de wethou ders J. Boot en M. L. Hoogenboom en gcmcentesekretaris L. F. van Wjjck, namens het kollege van g.s. door de heren mr. J. P. Bocrsma en R. van Ommeren en namens de watersport vereniging „Scharendijke" door de heren J. Lutgert (voorzitter), J. W. van Riemsdijk en L. A. Bakker (pen ningmeester). Aan de andere zijde van de ser vicesteiger, tevens invalidensteiger was inmiddels het zeilschip „Zonne tij" afgemeerd, speciaal ingericht voor en bemand door gehandikap- ten. Het bezoek aan dit schip door prinses Margriet, de heer Van Vol lenhoven en de vier prinsjes had een wat informeler karakter. De prinses kreeg bloemen aangeboden door mejuffrouw Corry van Loois, één van de opvarenden van „De Zonnetij". Veel belangstelling Veel publiek stond opgesteld langs de route aan de zuidkant van de ha ven, waarlangs hel gezelschap ver volgens wandelde. Langs deze rou te stonden verschillende stands, die betrekking hadden op het water- sportgebeuren: brandweer, Kon. Noord-Zuid-Hollandse Reddings maatschappij, Koninklijke Neder- landsche Bond tot het Redden van Drenkelingen, Rijkspolitie, ANWB, Koninklijke Nederlandse Watersport Verbond, ministerie van c.r.m. en het Rode Kruis. Plet koninklijk ge zelschap toonde bij al deze standjes persoonlijke belangstelling in het geen werd tentoongesteld. Omstreeks elf uur was het dc beurt aan havenmeester J. Stoel en havcn- kommissaris C. Berrevoets, aan dc prinses en mr. Van Vollenhoven te worden voorgesteld. Vooral de oran jetelgen prins Maurits en prins Bern- hard jr. keken hun ogen uit naar dc attributen in het kantoor van de ha venmeester. Dc kleinere prinsjes Pic- tcr-Christiaan en Floris hadden meer belangstelling voor de fraaie ballon nen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de tent op het havenpla teau, waar de charmante hostess' van Martinair Party Service wachtten met koffie. Inmiddels was het. tijd geworden voor de toespraken. Bur gemeester E. Baerends, bij wie dui delijk was aan te zien dat zijn trots en blijheid met deze dag niet ge veinsd waren, sprak een dankwoord tot prinses Margriet en de heer Van Vollenhovcn voor de ingebruikstel ling van de grootste jachthaven in Zeeland. Geen projck tont wikkelaar De heer Baerends wees erop dal de totstandkoming van deze grote jacht haven op zich liet wachten, ondanks het feil dat Scharendijke een speciale taakstelling in de rekreatie kreeg toe gedacht. „Eerst werd subsidie be schikbaar gesteld voor de bouw van jachthavens in Bruinisse en Brou wershaven en toen Scharendijke aan de beurt was, bleken de' subsidie bronnen te zijn opgedroogd. Het was - vond de gemeente - duidelijk dat wanneer de haven er zou moeten ko men, dit zonder subsidie zou moeten gebeuren", aldus de burgemeester. HU wees erop dat de gemeente de verleiding om de gemakkelükste weg te kiezen - het geheel in handen te geven van een projektontwikkelaar - heeft weerstaan en besloot tot de aanleg van een niet-kommcrciëlc ha ven in eigen beheer, ook al zou dit heel wat meer inspanning vergen. Later op de middag voegden do prinsjes Maurits, Bernhard jr., Pie. ter-Christiaan en Floris zich weer bij hun ouders en waren in Middel burg getuige van ringsteekwedstrij- den. Voor haar vertrek naar Kruiningen maakte prinses Margriet nog een korte ■wandeling langs het talrijke publiek. De heer Baerends wees verder op de stelling dat deze jachthaven de inwoners van Middenschouwen geen cent extra belasting mag kosten, maar dat anderzüds dc gemeente van de haven ook geen winstobjekt gaat ma ken. Derhalve wordt de gehele ha ven op kostprijsbasis aan de water sportvereniging verhuurd. Woorden van dank sprak vervol gens de heer J. Lutgert, voorzitter van de Watersportvereniging „Scha rendijke" tot het gemeentebestuur voor de snelle totstandkoming van jachthaven „Kloosternol". „Barendsz bouwde destijds op Nova Zembla al het Behouden Huis en nu heeft Bae- rènds voor een Behouden Vaart van vele watersportliefhebbers gezorgd", aldus de heer Lutgert. Hij wees erop dat het de bedoeling van de water sportvereniging is dat „Kloosternol" geen drijvende camping wordt, maar De droog geworden kelen kregen vervolgens een danige opkikker met een slok sprankelende Brut cham pagne. Dit programma beleefde ten slotte nog een hoogtepunt met een demonstratie door drie leden van de „Eerste Nederlandse Parachutisten- club". De drie para's kwamen allen bewonderenswaardig nauwkeurig op de gemarkeerde plaats in de jacht haven terecht. Lovende woorden Leden van de Schouwse Reddings brigade verleenden medewerking bij het aan wal brengen van mensen en materialen. Als waardering ontvin gen de drie parachutisten een vaan tje van de watersportvereniging en lovende woorden van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. SCHARENDIJKE, 10-8. De feestelijke opening van de nieuwe jachthaven „Kloosternol" door Hare Konink lijke Hoogheid prinses Margriet, iu gezelschap van haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven en de vier prinsjes, maakte de met zon overgoten tiende augustus tot een hoogtijdag voor Scharendijke. Voorzitter vnn de toateninrtvereniginf dc heer J Lutgert hiedi prinses Margriet een fraaie karaf met zilveren dop, voorzien van htskriplie aan. „Met name de ligging van deze ha ven bij de dorpskern, brengt met zich mee dat het van belang is dat de gemeente kan blijven bepalen welke kommerciële aktiviteiten er in de haven zullen plaatsvinden", bena drukte de eerste burger. Hij was van mening dat het onjuist zou zijn het risiko te lopen dat deze ligplaatsen in handen zouden komen van kom merciële ondernemers, die er in de eerste plaats op uit zijn winst te ma ken en de ligprijzen zodoende fors de hoogte instuwen. De aanleg van deze jachthaven, die plaats biedt aan 700 jachten, heeft de gemeente Mid denschouwen circa f 3.175.000,ge kost. Stuurgroep Voor de voorbereiding en begelei ding van de bouw van de haven werd eind 1976 een stuurgroep in het leven geroepen, teneinde gespecialiseerde deskundigheid te kunnen aantrek ken. Namens het gemeentebestuur bracht de heer Baerends dank uit voor het vele werk verzet door deze groep. „Nadat de daadwerkelijke werkzaamheden op '27 september 1977 een aanvang namen, was het zo dat reeds in april dit jaar de eerste lig plaatsen konden worden ingenomen. Veel hulde voor de ontwerper: de Grontmij. te De Bilt en het Aanne mingsbedrijf Troost B.V. te Pernis. Dank ook aan het waterschap Schou- wen-Duiveland als eigenaar en de betrokken pachters voor het beschik baar stellen van de grond", aldus de burgemeester. Dat ook „prins zijn" niet alles is, bleek onder meer toen de kleine prins Floris aan de hand van zijn gouvernante even verdween om een plasje te doen, maar daarbij wel op de'voet werd gevolgd door een re chercheur van Rijksvoorlichtings dienst. Na het bezoek aan het zeilschip „De Zonnetij" werd de wandeling langs de zuidkant van de haven ingezet. Prinses Margriet, met aan haar zijde de prinsjes Bernhard jr. en Floris, wordt begeleid door burgemeester Baerends. Het programma verliep volgens een strak draaiboek, dat elke kans op verrassing, in welke vorm dan ook, geheel uitsloot. Een dappere po ging daartoe werd ondernomen door een jongetje, dat zich met zyn rub berboot nog in de haven bevond vlak voor het moment dat het schip dc „Piet Hein" de haven zou binnen varen. Na een bitse vermaning van uit het kantoor van de havenmeester besloot echter ook dit jongetje zich aan dc regels te houden. Aan boord van de „Piel Hein", die zijn tocht naar dc nieuwe jachtha ven was begonnen vanaf jachtha ven „Den Osse", bevonden zien prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhovcn, prinsjes Maurits, Bern hard jr., Pieter-Christiaan en Flo ris, mejuffrouw J. Prinsen, wnd. partikulier sekretaresse van prinses Margriet en mr. Van Vollenhovcn en kapitein-luitenant ter zee R. A. Wolff. De kommissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien bevond zich eveneens aan boord. De „Piet Hein" werd op zijn tocht ge ëscorteerd door vier jachten van de watersportvereniging „Scharendij ke". Gordel ballonnen Met het doorvoren van een gordel fel gekleurde ballonnen werd de of ficiële opening van jachthaven „Kloosternol" een feit. Op hetzelfde moment klonk vanaf de wal een warm applaus en een vrolijk ge schetter van scheepstoeters, terwijl door leden van de jeugdkommissie van de watersportvereniging de vlag werd gehesen en ballonnen werden opgelaten. Tijdens de in- spektietoeht van de aan de steigers liggende schepen werd muzikale medewerking verleend door het tamboer- cn pijperkorps van het korps Mariniers. Mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet in gesprek met één der para's, die zo voortreffelijk op de gemarkeerde plek in de haven terecht kwamen. De prinsen Maurits, Bernhard jr. en Pieter-Christiaan in het bootje bij DolfirodamEen avontuurlijke ge beurtenis voor de oranjetelgen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) dat de watersport aktief zal worden bedreven. Ook zei de voorzitter dat het bestuur van de watersportvere niging een goede binding met de plaatselijke bevolking nastreeft. Erelidmaatschap Als dank voor de verrichte opening en als blijk van aanhankelijkheid en verbondenheid met het Koninklijk Huis, bood de heer Lutgert prinses Margriet het erelidmaatschap van de watersportvereniging aan, hetgeen stoffelijk werd gemaakt met de over handiging van een fraaie oorkonde en een karaf met inskriptie. Naar aanleiding van de betrokken heid van prinses Margriet met dc medemensen, aan wie het niet gegund is normaal aan het leven deel te ne men, bood de heer Lutgert een che que aan ten behoeve van de Stich ting „Zeilen met gehandicapten". Ge heel volgens het protokol, doch wat weinig persoonlijk, overhandigde prinses Margriet de cheque hierna aan de heer R. Dudok van Heel, be stuurslid van bovengenoemde stich ting. Hiermee was het „Schouwse" ge deelte van het koninklijk bezoek aan Zeeland voorbij. In de middag brach ten de prinses en de heer Van Vol lenhoven een bezoek aan Kruiningen, Rilland, Yerseke en Middelburg. Voor dc vier prinsjes was een al ternatief programma in elkaar gezet. Zij vertoefden nog enkele uren in Scharendijke. Met veel enthousiasme volgden zy de verrichtingen van dc dolfijnen en de zeeleeuwen in „Dol firodam". De prinsen Maurits, Bern hard jr. en Pieter-Christiaan moch ten als eregasten meevaren in het bootje dat de dolfijnen voorttrokken. Het weer had zich de hele morgen goed gehouden. Het feestelijk ge beuren werd omlijst met een stra lende zon, maar omstreeks één uur was het afgelopen toen een donkere wolk ontlaadde in een fikse regen bui. Ook de vier prinsjes bleven hiervoor niet gespaard en arriveer den druipnat in Dolfirodam. Derhal ve bleef een nat pak door de dolfij nen hen bespaard na het vaartochtje door het bassin. Wel gekregen zij alle vier een fraai T-shirt van het Dol finarium aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3