STAATSLOTEN? U KUNT ZE NUKOPEN. Een armer Opbrengst Jazzconcert in Renesse viel tegen STREEKNÏEUWS Vance in Egypte Gevechten in Beiroet Doden in Rhodesië Woensdag nieuwe premier in Portugal VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Nederlandse zenders schuiven op BRT komt als eerste met „Holocaust" V akantief estiviteiten 4 Wal biedt de BEELDBUIS De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. RENESSE, 5-8. Zaterdagavond organiseerde de vorig jaar opge richte' Juniorkamer een jazzconcert in de „Bariton" te Renesse ten bate van de muziekvereniging „Crescen do" uit Dreischor. Hiervoor iiad men het Limburgse dixieland orkest „Barrelhouse Jazzband" uitgenodigd. Ofschoon deze band van een uit stekend gehalte bleek en de aanwe zigen verraste met uitstekend swin gende dixielandjazz werd het ge heel voor de organisatoren toch een teleurstelling. Hun prognose wat betreft de belangstelling viel name lijk bitter tegen. Slechts 150 jazz- enthousiasten woonden het concert bij, terwijl de organisatie toch zeker op zo'n 800 man had gerekend. Het doel, het financieren van de trom mels van „Crescendo" kon hierdoor zeker (nog) niet bereikt worden. Het was vooral jammer voor de organisatie, die veel werk in dit projekt hadden gestoken. Behalve teleurgesteld waren zij eigenlijk ook verbaasd dat er in het nu toch zo drukke Renesse zo weinig be langstelling bestaat voor goede jazz muziek. Een woordvoerder van de juniorkamer zei dat men het ook jammer had gevonden dat niemand uit Dreischor, behalve de voorzit ter, van de muziekvereniging, de BRUINISSE Demonstratie politiehonden In samenwerking van V.V.V. en de Ver. van eigenaren van politie honden, werd zaterdagmiddag op het terrein van Bruse Boys een de monstratie met afgerichte honden gehouden, waaraan een zestal hon den deelnam, terwijl een aantal an deren aan de lijn bleef. Er waren verschillende staaltjes van hondenvernuft te zien, zomede wat men een hond zoal kan leren. De demonstratie trok een vrij tal rijk publiek, zodat van een sukses gesproken kan worden, zowel voor het publiek, als voor de organisa toren, die hun inspanning en moeite in meer dan één opzicht beloond zagen. CAIRO, 7-8. Cyrus Vance, de aangekomen. Hij zal president Sa- dat vragen af te stappen van de eis, dat Israel belooft zich terug te trek ken uit alle gebieden die het in 1967 heeft veroverd alvorens bex-eid te zijn lot nieuwe vredesonderhande lingen. Premier Begin van Israel zei zon dag dat Israel nog staat achter de concessies die het twee weken ge leden bekendmaakte, namelijk de bereidheid te praten over een ge deeltelijke terugtrekking van de westelijke Jordaanoever en uit Ga za en over de kwestie wie de soe vereiniteit over die gebieden moet hebben. Egyptische funktionarissen zeden maandag, dat Vance een nieuw ele ment komt aanbieden in het toe komstige Israëlische beleid ten aan zien van het bezette Arabische ge bied. Israel zou iets verder aan de Arabische eisen tegemoet willen ko men. maar aan Amerikaanse zijde wilde men dit niet bevestigen. moeite had genomen eens een kijk je op de toch ten bate van hen ge organiseerde avond te komen ne men. Uiteindelijk bleek er toch nog zo'n f 500,aan dit evenement te zijn overgehouden. En omdat men de trommels voor „Crescendo" toch wil (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) realiseren is men van plan hiervoor nieuwe evenementen op touw te zetten. Op de foto: „Barrelhouse" in ak- tie. BEIROET, 7-8. In het oostelijk deel van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn maandag bij gevechten tussen rechtse milities en Syrische soldaten drie mensen om het leven gekomen. Volgens de rechtse Fa- langistische radio zijn bij de ge- vechtne het afgelopen weekeinde 65 doden gevallen. De rechtse Christenen zijn tegen de aanwezigheid van de voorname lijk uit Syriërs bestaande Arabische vredesmacht in Libanon. Voor die houding worden zij nu door de Sy riërs afgestraft. De christelijke wijk in Beiroet werd het afgelopen week einde met duizenden raketten be stookt. „Wij vechtenen tegen het tweede grootste leger in de Arabi sche wereld, maar zij krijgen ons niet eronder", zo lieten de Christe nen weten. Maandag werden ook schoten gehoord in de westelijke Moslim-buurt in de stad. ROME. Premier Andreotti van Italië heeft, zaterdag de instelling bekendgemaakt van een kleine groep rechters, die zaken tegen ter roristen zullen behandelen. Volgens Andreotti bestaat tussen terroristen in Italië een nauwe samenwerking, die tussen rechters, die het terro risme moeten bestrijden, niet altijd bestaat. SALISBURY, 7-8. In de strijd van het Rhodesische leger tegen de quer- rillastrijders zijn de afgelopen dagen 23 doden gevallen: 12 guerrillastrij ders, zes „terroristische collabora teurs", een „terroristische recruut", twee burgers die door verdwaalde kogels werden geraakt, een blanke officier en een zwarte korporaal. De guerillastijdes vermoorden zes zwar te en een halfbloed die zij van „af valligheid" verdachten. Dit is offi cieel in Salisbury meegedeeld. LISSABON, 8-8. Pi*esident Eanes van Portugal heeft maandagavond meegedeeld dat hij woensdag, een nieuwe premier zal benoemen dié de socialist Mario Soai-es zal vervangen die elf dagen geleden was ontslagen. Heden (dinsdag) zal hij dertien le den tellende militaire raad van de revolutie, die toezicht houdt op na leving van de grondwet, raadplegen. President Eanes ontsloeg dr. Soa- res op 27 juli nadat de conservatieve centrum-democratische partij zijn steun aan de socialistisch geleide re gering had ingetrokken. In Kerkwerve gebeurt dat 's mor gens al bij het Verenigingsgebouw, waar jonge „krijgers" en kleine „sqauws" van zes tot en met twaalf jaar hun eigen hutten kunnen tim meren, maskers en totempalen ma ken en bloedstollende krijgsdansen kunnen opvoeren. Om twee uur 's middags volgt een Ouwerkerkse stam hun voorbeeld, bestaande uit roodhuiden van de zelfde leeftijdsgroep. De plaats waar het allemaal gaat gebeuren is hier het terrein aan de Groeneweg. (Niet vergeten je van tevoren in te laten schrijven door Greet de Rijke, Phoenixstraat 5). Terwijl de Ouwerkerkse indianen net de strijdbijl hebben opgegraven hebben hun soortgenoten in Kerk werve inmiddels de vredespijp ge- rookt en is de situatie dermate rus tig geworden, dat kleuters vanaf 4 jaar na zich ingeschreven .te heb ben bij Henk Kesteloo, Vlocdstraat 12) kunnen genieten van een pop- Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer S Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Z Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 S uur tel privé: (01119) 660. Vrijdagochtend om half tien be gint in het Verenigingsgebouw van Kerkwerve een „Stuif-es-in" voor de jeugd van zes tot twaalf, Boven- dien kunnen de kinderen met de gekste „klownsgezichten" een prijs winnen; tevens is er een af-valspel. Z Met een koud buffet wordt deze 5 laatste spel-ochtend voor de Kerk- werfse jeugd afgesloten. In Zierikzee wordt 's middags nog een Bonte Kindermiddag gehouden voor de vier- tot en mei twaalfja- 5 rigc invvonertjes van Poortambacht en wel van half twee tot half vijf op S het gazon tussen „De Speeldoos" en de supermarkt. Opgemerkt zij, dat bij deelname in de regel door de organisatoren van dc festiviteiten om een (gcrin- ge) hijdrage wordt gevraagd. HILVERSUM, 8-8. Op 23 novem ber van dit jaar zal dc Nederlandse radioluisteraar volgens de PTT zUn afstemwUzer voor Hilversum 1, 2 en 3 op de middengolf iets moeten ver schuiven, want dan zullen de Neder landse middengolfstations een nieuwe frequentie krijgen. Het verschil is echter zo gering - op de schaal een fraktie van een milimeter - dat veel luisteraars de verschuiving nauwelijks zullen merken. Wel zullen toestellen met voor-in stelling als autoradio's opnieuw moeten worden afgestemd. Met deze technische ingreep aan de zender kant, die een uitvloeisel is van in ternationale overeenkomsten met betrekking lot zendfrequenties en een verdeling over de verschillende landen, loopt de PTT vooruit op het in bedrijf stellen van het nieuwe middengolfzenderpark in Flevoland in 1979. HILVERSUM, 8-8. De Vlaamse televisie (BRT) zal als eerste orga nisatie op het vasteland van Europa de Amerikaanse serie „Holocaust" over de jodenvervolging tijdens het Hitler-regime gaan uitzenden. De Vlamingen brengen deze serie op vier woensdagen, namelijk op 13, 20 en 27 september en 4 oktober. -Voor deze seriè bestaat ook grote belangstelling bij de Nederlandse zendgemachtigden. Liefst zes daar van hebben het recht op uitzenden geclaimd. WOENSDAG 9 AUGUSTUS NED. 1: De middaguitzending be gint viet een aflevering van Tover potlood, waarna een verkorte editie van Spel zonder grenzen dut vorig jaar werd opgenomen te Doelichem. De NOS verzorgt hel avondpro gramma, dat begint met Toeristi sche Tips de Fabeltjeskrant het nieuws en Van gewest tot gewest, waarin een kijkje wordt genomen in Ellen en Tuddern, die 15 jaar ge leden nog bij Nederland behoorden. Van Duitsland reizen wij direkt door naar de Australische stad Red- fern in de serie Een kat in de zak. De praktijk van dokter Reynolds ligt in de wijk van de oorspronke lijke bewoners van Australië. Lang zaam komt het konlakt met hen op gang. Voor het journaal danst het New York City Ballet en het ballet Agon op muziek van Strawinsky. Na het journaal de herhaling van de Engelse dokumentairc Het betove rende weefgetouw waarmee onze hersenen bedoeld worden. Op unie ke wijze s wordt geregistreerd met welke duizelingwekkende snelheid onze hersencellen werken. NED. II: Voor het journaal van acht uur heeft de IKON twee pro gramma's. Eerst Jouw wereld, mijn wereld, met de eerste aflevering van een driedelige Zweedse serie over vier meisjes, die gaan proteste ren tegen vrouwendiskriminatie. Vervolgens de informatierubriek Kenmerk. Na het journaal en Stich ting Socutera neemt Veronica de uilzending over mei een aflevering uit de serie Toen het echt een rot zooi was. Robin Hood en de zijnen zien het niet meer zitten en beslui ten op vakantie te gaan, waarna Lex Harding dan aan het Popjour- naal begint. Hierna de registratie van het liefdadigheidsconcert van Elton Jöhn. Vervolgens de speelfilm What's new pussycat met in de hoofdrollen, Peter Sellers, Peter O' Toole en Romy Schneider. Peter O'Toole speelt de rol van een re- dakteur van een Frans modeblad en is getrouwd met Romy Schneider waarvoor hij geen aandacht heeft, want hij ontmoet zoveel mooie vrouwen De avond wordt beslo ten met de actualiteitenrubriek en het laatste journaal. WOENSDAG 9 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Toverpotlood16.25 'Advertentie ZIERIKZEE, 8-8. Deze week vinden er in Kerkwerve, Ouwerkcrk cn Zie rikzee (Poortambacht) speciale vakantie-aktiviteiten voor de jeugd plaats. Woensdagmorgen 9 augustus komen de indianen „over ons"; plots verryzen op het eiland dan twee heuse kampementen met roodhuiden. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie; 070 - 653955. Spel zonder grenzen; 18.45 Toeristi sche tips; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Een kat in de zak; 21,05 Balanchine-Ballet: Agon; 21.37 Journaal; 21.55 Het betoverde weef getouw; 22.55 Nieuws. NED. 11: 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld, mijn wereld; 19.24 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.34 Toen het echt een rotzooi was; 20.59 Pop journaal; 21.05 Elton John in con cert; 21.30 What's new Pussycat; 23.00 Info; 23.35 Nieuws. DONDERDAG 10 AUGUSTUS NED. I: Hel middagprogramma vangt aan met de poppenfilm Het nijlpaard aan de waslijn, de teken film Een beer is een beer en de Ita liaanse kinderfilm Een goede vriend. Het avondprogramma begint met een aflevering van de serie Die wonderlijke dieren. Het is een pro gramma met een aflevering over dieren die onder barre omstandig heden toch in leven blijven. Dal proberen ook de fraaie dames van Charlies Angels. Jill moet naar Spanje maar haar zusje Kris neemt haar plaats in. De Angels moeten direkt naar Hawaii o-mdat hun ge heimzinnige opdrachtgever daar ontvoerd is door een misdadig echt paar. Tot aan het journaal zingt Vicky Leandros in een romantische omgeving haar hit van de laatste jaren. Vervolgens komt de NOS met een dokumentaire Stroomtreinro- mantiek uit het oude India. Bij haar onafhankelijkheid in 1947 erfde In dia een spoorwegnet van zesduizend kilometer, bestaande uit veel stoom- trakties en uit verschillende spoor breedtes. Ook hier doet de vernieu wing zich gelden en veel stoomtrei nen worden vervangen door diesel- lokomotieven. NED. 11: De NCRV heeft voor de kijkers twee programma's tot het nieuws. Allereerst een aflevering van Black Beauty, waarin Jenny naar een verjaardagspartijtje moei en Ned ergens te vinden is. Vervol gens Zo vader zo zoon, het spelpro- gramma vdn Gerard van den Berg. Het panel bestaat uit Rien Poort vliet, Marie-Cecile Moerdijk, Bram Biesterveld en Tonny Eyk. Na het journaal het slot van de zesdelige Schotse serie Een lied van de sche mering. Ewan komt met verlof en is totaal veranderd. Hij is trots op zijn ontrouw in het huwelijk en steekt dit niet onder stoelen of banken. Het huwelijk loopt stuk. Ook Rob komt thuis maar die is een gebroken man geworden. Chris we reld stort in elkaar vooral als zij hoort dat Ewan werd gedood toen hij wilde deserteren om bij haar te rug te komen. Ook Chae en Rob vinden de dood. Wat meer vrolijk heid brengt een aflevering van de Lucy Show. Na de aktualiteitenru- briek Hier en Nu volgt het pro gramma Kerkepad '78, waarin twee kerkepadroutes in ons land. Tot slot hel programma Muzikale Meditatie, waarin het Vaste Burcht Meisjes koor zingt o.l.v. Wim van der Pan- -ne met begeleiding van fluit, cello, hobo en orgel. DONDERDAG 10 AUGUSTUS NED. I: 14.00 Het nijlpaard aan de waslijn; 14.15 Een beer is een beer; 14.30 Een goede vriend; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De wonderlijke dieren; 19.25 Charlie's Angels; 20.45 Vicky Lean dros; 21.37 Journaal; 21.55 Stoom- treinromantiek uit het oude India; 22.45 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 Zo vader, zo dochter; 20.00 Journaal; 20.27 Een lied van de schemering; 21.10 De Lucy Show; 21.35 Hier en Nu; 22.05 Kerkepad '78; 22.30 Muzikale medi tatie; 22.50 Nieuws. penkastspelmiddag, die om half twee - ook weer in het Verenigings gebouw - een aanvang neemt. Poortambacht Donderdagmorgen 10 augustus om half elf moet Zierikzee eraan gelo ven: dan zijn de „bloedsbroeders" van Poortambacht onder ons opge staan. Hun kamp werpen zij op bij „De Speeldoos" en ze zullen daar tot twee uur blijven zitten, want deze krijgers - ook niet gek - heb ben voor proviand gezorgd: in een kamp hoor je tenslotte ook te eten! De bewoners van dit kamp, die in leeftijd variëren van vier tot acht jaar, hebben zich dan tevens voor zien van oude lappen en overhem den, omdat Indiaanse „kunst" en „mode" eveneens beoefend zullen worden. Om half twee, donderdagmiddag, is het voor „Poortambachtse" kin deren van negen tot en met twaalf jaar verzamelen geblazen op de parkeerplaats bij de supermarkt aan de Grevelingenstraat, want een half uur later gaat er dan een puz- zeltocht door de wijk van start. Stuif-cs-in „Ik of een ander," valt ze de man in de rede. „Jij of een ander. Als er al een ander zou zijn, als jij zou weigeren. Zo. Misschien was de manier, waar op ik je vandaag benader, in jouw ogen niet zoals 't behoort, maar ik wist echt geen betere mogelijkheid. Natuurlijk had ik het moeten doen als jij voorstelde maar het is een voudig niet in me op gekomen." Jossa bergt het waardevolle brief je eindelijk op in haar zak. En begint te lachen. Hoofdschuddend zegt ze: „Lieve meneer Hooghoud, instinc- matig had ik al iets dergelijks ver wacht, dus ik ga niet antwoorden: het valt rauw op m'n dak. Dan zou ik liegen en ik heb een hekel aan liegen. Maar mijn beste Peet, je ver geet toch echt één ding: ik ken je nauwelijks. Al ben ik nu getroffen door je openhartigheid het zal je wel moed gekost hebben, maar daar om respecteer ik jc des te meer ik ben vast niet van plan je om de hals te vliegen en zeggen: hier ben ik. schattebout, ren met me naar het stadhuis en ik ben van jou. Vast niet. Ik ga eerst inlichtingen over jou in winnen. Hoe Ik dat voor elkaar moet krijgen, weet ik nog niet, maar mis schien schiet me wel iets te binnen. Dat is één. Vervolgens moet ik me zelf eens verdraaid goed onderzoeken om te proberen of ik kan ontdekken, dat ik voldoende sympathie voor jc voel om je vrouw te worden. Want ik moet in één bepaald opzicht een veel grotere weerstand overwinnen dan dc meeste vrouwen, doordat ik op gewelddadige wijze werd gecon fronteerd met iets. wat in een huwe lijk op normale wijze wordt beleefd. Momenteel kan ik met de beste wil van de wereld nog niet zo ver kijken, dat ik dit als Iets normaals zal kun- nen aanvaarden. Ik hoop. dat jc dit zult kunnen begrijpen. Dat is twee. Last but not leasthoe zal je zoon er over denken, als jij met een vrouw op de proppen komt, die maar twee jaar ouder is dan hij?" De man denkt na. „Daaraan ben ik, om je eerlijk de waarheid te zeg gen. tot nog toe aan voorbijgegaan. Dit aspect is totaal niet bij me op gekomen. Ik zal hem er eens voor zichtig over polsen. Het komende weekend is hij thuis." „En dan is er nog iets. Peet. Dat zou ik bijna vergeten. Jij bent waar schijnlijk katholiek, ik ben het niet. Ik ben Hervormd. En vast niet van plan katholiek te worden, vast niet Wordt dit een breekpunt? Dan kun je maar beter je pas gekochte schilderij onder de arm nemen, in je wagen stappen en terugrijden naar Helmond. Want dan is dit een on overbrugbare kloof." ..Neem jij dat zó zwaar op? In deze moderne tijd?" Dc man kijkt haar verbaasd aan. „Ja. dat doe ik. Kom me niet aan boord met de zogenaamde oecumene, want daar komt in de praktijk maar weinig van terecht. Mijn broer is hoofd van een christelijke school cn zelf Bonder. Weet je wat dat in houdt? Hervormd, maar plus roya list que le roi. Als hij hoort, dat ik met een katholieke man wil gaan trouwen, spreekt hij de banvloek over me uit. Niet dat dit laatste mc nu zo bar veel zal kunnen schelen, want zo dik zijn wc niet met elkaar. En dan zwijg ik nog maar van het leeftijdsverschil. Sander was ook achttien jaar ouder dan ik en daar zijn Indertijd heel wat woorden over gevallen, toen ik bekend maakte, dat wc ons gingen verloven. Nee. beste jongen, ik zie een regiment hozwn- door LEIDA GRAAFLAND ren. Ga er zelf nog maar eens rustig over nadenken. Ik voel me hard- stikkc vereerd door je aanzoek en ik wil best aannemen, dat je het meent en het allemaal waar zult proberen te maken, wat je me voor spiegelt en belooft, maar ik blijf protestant en wil in mijn eigen kerk trouwen en eventuele kinderen pro testant opvoeden. Misschien in jouw ogen een vreselijk star standpunt, maar zo ben ik nu eenmaal." Tien minuten later is Peter Voor houd weg. Met het gekochte schil derij. En weet Jossa. dat er van een huwelijk met de fabrieksdirecteur Voorhoud niets kan komen. Hij heeft een broer in een klooster en een zus ter in de missie. Een oom van hem is pastoor en zijn vader, die nog leeft en acht en zestig is, zingt nog mee In het koor. zondags bij de Mis. Nee, zo iemand gaat er vast niet mee akkoord om in een protestantse kerk te trouwen. Als Dolf die namiddag met een voldaan gezicht thuiskomt, vraagt hij: „Nog iets bijzonders vandaag? Hoc was dc verkoop?" „De verkoop was vandaag uitge sproken pet en de laatste uren zullen het niet meer goed kunnen maken. En wat bizonders? Even nadenken o ja. Peet Voorhoud heeft mc ton huwelijk gevraagd. Ik zou hel bijna vergeten." „Wat?" Het klinkf als een kanon schot. „Meen je het?" Ze knikt. ..Serieus. Hij was hier vanmorgen. Heeft en passant het schilderij gekocht dat daar hing." Ze wijst nonchalant naar dc open plek aan de muur. ..Achthonderd heeft hij cr voor betaald." (woreft vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4