Paus Paulus de Zesde overleed aan gevolgen van hartaanval Ro{ter(|am wil crisiscentrum vflpr geestelijke hulp Ammoniak-gas drijft mensen hun huizen uit Carters betrekkingen met congres verslechterd Amsterdammer vijf weken in Poolse cel voor Giscard Aanklaging Jeremy Thorpe groot Brits schandaal Zondagavond in Castelgandolfo rjm? Wachthokjes bij bushaltes Niéuw leven voor Schoonebeek-veld bij olieboringen Rundveestapel groeide met 1,7 procent KLM bestelt Fellowship Twee jaar cel voor Heli's Angels Religieus fanatisme leidde tot drama Overval op postkantoor AGENDA 2 VATICAANSTAD, 6-8. Paus Paulus (le zesde is zon dagavond in zijn zomerverblijf- Castelgandolfo, 25 km van Rome, optachtigjarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. gramma paus. wijden aan de overleden PARIJS-LONDEN-KARATSJI. De Franse regering heeft woensdag be sloten tot onmiddellijke uitwijzing van drie Iraakse diplomaten. Deze werden aangehouden na de bloedige schietpartij van maandag op de Iraakse ambassade in Parijs waarbij een Franse politieman werd dood geschoten. MANFREDONIA, 7-8. In Manfrc- donia, in het zuiden van Italië, zjjn donderdagavond 10.000 mensen hun huizen ontvlucht nadat by een che misch bedrijf een wolk ammoniak gas was ontsnapt. Volgens de politie veroorzaakten de vluchtelingen voorflinke ver keersopstoppingen toen zij massaal naar de stranden van de Adriatische Zee trokken om daar de nacht door te brengen. Hoewel de autoriteiten lieten we ten dat er geen gevaar dreigde, ver trouwde men het kennelijk toch niet. Twee jaar geleden ontsnapte bij het zelfde bedrijf arsenicum en toen stierven dieren en werden gewassen vergiftigd. WASHINGTON, 7-8. Door een ru zie zyn president Jimmy Carters be trekkingen met zyn belangrijkste bondgenoot in het Amerikaanse con gres ontwricht. Voorzitter Thomas O'Neill van het Huis van Afgevaardigden deelde mee dat hij niet meer spreekt tegen Frank Moore, Carters eerste verbindings man met het congres. O'Neill en Moore hebben ruzie ge kregen over een wijziging in het Amerikaanse ambtenarenkorps waar van een intieme vriend van eerstge noemde een der slachtoffers is ge worden. O'Neill zei dat deze vriend, Robert Griffin, „beneden alle peil" is behandeld en dat hij, O'Neill, niet van tevoren over de wijziging werd ingelicht. BRUINISSE. De afbraak' van de „oesterpakhuizen" in Bruinisse is in volle gang. Dit heeft een ingrij pende verandering van het silhouet van Bruinisse, gezien vanaf Kram mer en Zijpe tot gevolg. Maar niet alleen de „oesterpakhuizen" wor den afgebroken, ook de oesterput ten. Dat zijn de bakken, waarin de oesters, die van de percelen kwamen werden bewaard en gereed werden gemaakt voor de inpakkerij en de verzending. Tot het jaar 1965 von den daarin veel handen werk. De oesterputten hebben een vloer van rode plavuizen, een materiaal waar tegenwoordig veel vraag naar is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De dood trad in om 21.40 uur, na dat de paus aan het eind van de mid dag een hartaanval had gehad. Zijn toestand werd daarna nog verergerd door1 longoedeem. Opvolger Paulus de zesde, die op 26 sep tember 1897 te Concesio bij Brescia als Giovanni Battista Montini werd geboren, was op 21 juni 1963 geko zen als opvolger van de twee dagen tevoren overleden paus Johannes de 23ste. De enige paus die voor hem in Castelgandolfo overleed, was Pius de twaalfde, de voorganger van Jo hannes, de 23ste, die daar op 9 ok tober 1958- de laatste adem uitblies. Vijf dagen geleden had hij nog. bij het graf van kardinaal Giuseppe Pizzardo, met wie hij vele jaren be vriend was. geweest, verklaard: „Ik hoop hem na de dood te ontmoeten, hetgeen niet ver weg meer kan zijn". De dag voor zijn overlijden had het Vaticaan meegedeeld, dat de paus enkele dagen volstrekte rust waren voorgeschreven wegens een verergering van de artrose waaraan hij reeds jaren leed. Behalve aan deze gewrichtskwaal had hij ook herhaaldelijk te lijden van aanval len van bronchitis en influenza. In november Ï967 had hij een prostaat operatie ondergaan. Waarneming De nieuwe paus zal worden geko zen door 119 kardinalen. Op het ogenblik telt het kollege van kardi nalen. 137 leden, van. wie er echter 18 niet aan het Conclaaf mogen deelnemen omdat zij ouder zijn dan tachtig jaar. Paus. Paulus heeft de leeftijdsgrens namelijk op 80 jaar gesteld. Keuze De pauskeuze geschiedt onder strènge voorschriften. Tijdens de keuze bestaat een volledige zwijg plicht en ook na een Conclaaf moe ten de deelnemers zich van alle kommentaar onthouden. Aan het Conclaaf nemen ook de Nederlandse kardinalen Alfrink en Willebrands deel. In verband met het overlijden van paus Paulus wijzigt de KRO-televi- sievandaag zijn avondprogramma op Nederland 2. Meteen na -het nieuws van 20.25 uur zal de KRO een uitgèbreid in memoriam pro- SCHIPHOL. Na een verblijf van ruim vijf weken in een Poolse ge vangenis, waaraan hij volgens zijn zeggen bijzonder slechte herinne ringen heeft' overgehouden, is vrij dagavond de 49-jarige Amsterdam mer W. A. Zonnenberg uit Warschau op Schiphol aangekomen. Zonnenbérg werd op 26 juni op het vliegveld van de Poolse hoofdstad Warschau door de douane aangehou den omdat hij een partij van enkele duizenden Poolse postzegels mee naar Nederland wilde nemen. Zon- ne'nberg stond bij zijn arrestatie op het, punt in het vliegtuig naar. Am sterdam te stappen. PORTS ALL, 7-8. Bretonse boeren verontwaardigd óver de lage prijs voor varkensvlees, hebben een dood varken gehangen aan de schroef'van de presidentiële helikopter, teon de Franse president,' Giscard D'Sstaing een bezoek bracht aan Bretangc. De president .was naar Westfinis- terre gekomen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de proble men waarmee de inwoners daar ge confronteerd worden na de vervui ling, veroorzaakt door .de ramp met de olietanker „Amoco Cadiz". De Bretonse varkensfokkers gre pen de. gelegenheid aan om te pro testeren tegen het, naar hun mening, tekort schieten van de Franse rege ring in de behartiging in-hun belan gen tijdens de prijsonderhandelingen in de EËG. r ROTTERDAM, 7-8. liet gemeen- tcbes'lUur vart Rotterdam hc'cl't de raad Mï een" beleidsnota een Serie maatregelen voorgesteld, die 'de ko mende t\('cè j&ar móeten leiden tot verbetering vhn dfc 'gceètclykc ge zondheidszorg in de Maasstad. B. en w. vinden het van bijzonder belang dal op korte ter-mijn een krisiscentrum wordt geopend, dat 24 uur por dag en zeven dagen per week hulp kan verlenen aan men sen die in geestelijke nood zijn ge raakt. Het is de bedoeling dat dit krisis centrum in de eerste helft van het volgend jaar wordt geopend. De kosten voor dit centrum, dat tien bedden krijgt, wordt begroot op 1,6 miljoen gulden per jaar. Niet optimaal In de nota signaleert het kollege van b. en w. dat dei geestelijke, gc- Ooievaar i j t voor aap ROTTERDAM, 3-8. De orang oelan Petra uii de Rot terdamse diergaarde Blijdorp heeft woensdagmorgen een kind gekregen. Dit heeft een woordvoerder van de dieren tuinmeegedeeld. Hij kon nog niet zeggen of het om een jongetje of een meisje gaatomdat de moeder haar jong stevig bij zich houdt. De vader van het jong is. de 13-jarige orang oetan Joop. Volgens de telling van Blijdorp is het de twintigste keer dat er in Rotterdam een oerang oetan is geboren. De - eerste keer gebeurde liet in 1951. De perang oetans wor den gerekehd tot de bedreigde diersoorten. Zij komen voor op Noord-Sumatra en Borneo. LONDEN. Londen, eens de groot ste stad ter wereld, heeft nu minder dan 7 miljoen, iny/oners. Vlak voor de tweede wereldoorlog woonden er nog-8,5 miljoen, mensen in de-Britse hoofdstad. Hoewel het geboortecijfer in Engeland .is gestégen, heeft Lon den een lager inwonerstal dan 70 jaar geleden. LONDEN, 7-8. De vroegere leider van de Britse liberale party, Jeremy Thorpe, draagt sinds vrijdag het odi um dat hij de dood van een man be raamd heeft, die heeft beweerd dat hij vroeger een homosexuelc relatie met hem heeft gehad. Een hoorzitting van 21 minuten in een gerechtshof in het westen van Engeland, veroorzaakte het waar schijnlijk grootste politieke schan daal dat Groot-Brittanië sinds tien tallen jaren heeft gehad. Thorpe, 49 en lid van 't Lagerhuis, getrouwd met de Oostenrijkse con certpianiste Marion Stein die door haar vorig huwelijk met de graaf van Harewood aangetrouwde fami lie van de koningin was, verscheen voor de rechter in 't gezelschap van het vroegere bestuurslid van de li berale partij David Holmes en de za kenlieden John Le Mesurier en George Deakin. Allen werden beschuldigd van deelneming aan een samenzwering tegen het leven van Norman Scott, ex-mannequin en naar eigen zeggen homofiel. Thorpe weigerde beslist op vragen van verslaggevers over zjjn politieke toekomst of aftreden als kamerlid in te gaan. Hy blijft dit laatste tot een nederlaag in zijn kiesdistrikt of wan neer hü door een rechtbank schuldig wordt bevonden aan een strafbaar feit. zondheidszorg in Rotterdam niet optimaal funktioneert en dat het r<?cht op hulp van de burger die in een acute psychische of sociale noodsituatie is gekomen, in de Maasstad tot nu toe onvoldoende is gegarandeerd. DEN HAAG, 7-8. De Streekver- voèrbedrijven willen dat de overheid geld beschikbaar stelt om de komen de jaren bijna alle haltes in de streekvervoer van wachthokjes te voorzien, f De veryöêfde^s dringen ook aafi top" fietsenstallingen -bij de haltes. Dë vervoerders' - verenigd in de KNVTO - zeggen dit in een reac tie op een onderzoek naar'het streek vervoer in het augustusnummer van de Consumentengids. De bedrijven willen dat het een ta riefsysteem voor het streekvervoer in 1981, zoals de Consumentenbond dat wil, tegelijk voor het stadsver voer geldt. Het verschil in veiligheid van de bussen, dat de Consumenten bond constateert, bevreemdt de ver voerders „omdat alle bussen twee maal-per jaar volgens overheidsvoor schriften worden gekeurd". ROTTERDAM, 7-8. Als de beno digde Vergunningen verkregen wor den, gaat de Nederlandse aardolie maatschappy (NAM) medio volgend jaar beginnen met het opvoeren van de produktic van het olieveld Schooncbcck, zo meldt het maand blad Shell-vcnstcr. In ongeveer een kwart gedeelte van het veld zal stoom worden ge ïnjecteerd, die de dikke, stroperige olie warmer en dus vloeibaarder moet maken, waardoor zij in grotere hoeveelheden naar de oppervlakte komt. De NAM hoopt hiermee de olieproduktie te verhogen van 2500 tot vierduizend ton per dag. Dat is ongeveer het peil van het midden van de vijftiger jaren. Als dit doel verwezenlijkt wordt, kan Schoone- beek voorzien in ongeveer 6,5 pro cent van de behoefte in Nederland. DEN HAAG, 7-R. De Nederlandse rundveestapel is van juni vorig jaar tot Jdirl van dit jaar mét 1,7 procent gegroeid. De rundveestapel bedroeg in juni 4,98 miljoen stuks. Dit zün uitkomsten van een steekproef van het' ('étillaal Bureau voor1 de Statis tiek.' Het meeste groeide het aantal stuks mestvce (bijna 5 procent), ge dekt jongvee (3.5 procent), en melk gevende koeien (3 procent). In dc ca tegorie „andere rundvee bestemd voor de fokkerij" was een daling te zien van 3 procent. Over dezelfde periode nam het aantal vnrkens toe met ruim één miljoen stuks. Dil aantal wordt waarschijnlijk sterk beïnvloed door de registnifiorcgelifigi Aangenomen wordt daührl werkelijke aantal aan- umlMk lager lig» De totale leghenncnstapel nam mei 10 procent toe cn kwam op 34.1 mil joen stuks. Hierbij zijn inbegrepen l ulltuu -cn nog niet lcgrijfK l-cnnen. AMSTELVEEN, 7-8. Dc KLM heeft bij Fokker-VFW dc optie, die zü had op twee vliegtuigen van het type F-23-400 (Fellowship), omgezet in een definitieve bestelling. Deze toestellen zullen door Fokker- VWF worden geleverd in resp. april en mei 1979, zo heeft de KLM be kend gemaakt. Met deze bestelling, waarvoor het koopkontrakt inmid dels is getekend, is een bedrag ge moeid van ca. f 49 min, inclusief re- servedelen. De KLM financiert deze investering uit eigen middelen. AMSTERDAM, 7-8. Dc rechtbank in Amsterdam heeft vrydag acht Heli's Angels wegens verkrachting en mishandeling van een negentien jarig Amsterdams meisje veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Het vonnis is conform de éis van de officier van justitie. De Angels (zes Denen, een Neder lander en een Belg) verkrachten en mishandelden in- de nacht van 1 op 2 mei j.l. in hun - door de gemeente gesubsidieerde - clubhuis „Angels Place" aan de Wenckenbachweg de negentienjarige Marcella P. uit Amsterdam. SALT LAKE CITY (Utah), 7-8. De poltie van Salt Lake City, in de Amerikaanse staat Utah vermoedt dat religieus fanatisme ten grond slag ligt aan het drama dat zich don derdag in de stad heeft afgespeeld. Een vrouw en haar zeven kinde ren, sprongen uit de elfde verdieping van een. hotel. Dinsdag had de man van de vrouw, Bruce Longo, de. hand aan zichzelf geslagen! Lohgo, die zich ook wel Emmanuel David noem de, was uit de kerk'Van Jezus Chris tus van de Heiligen der laatste da gen (Mormonen) gezet nadat hij had meegedeeld dat hij de Reincarnatie was van de Heilige Geest, Jezus Christus en God de Vader. UTRECHT, 7-8. Twee mannen hebben vrydagmorgen een gewapen de overval gepleegd op een postkan toor in Utrecht. Zij maakten daarby zeker enkele duizenden guldens buit. De overval speelde zich in zeer korte tijd af. De mannen, die bivak mutsen over het hoofd droegen, drongen het kantoor binnen waar op dat moment vier personeelsleden en enkele klanten aanwezig waren. Een van de mannen richtte een vuurwa pen op de aanwezigen, terwijl de an dere over de balie sprong en geld wegnam uit twee geldloketten. Ook nam hij een hoeveelheid postzegels weg. "Tijdens de overval werd er door de daders geen woord gespro ken. Zij zijn vermoedelijk gevlucht in een auto. De politie is onmiddellijk een opsporingsactie gestart. Zicrikzcc Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Wcstcrschouwcn Exkursie bi*oedkolonies. Start: Adr. v. d. Wcijdeweg, 19.00 uur. Zonncmairc „De Gruttepikker": Disko-program- ma; 20.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Drcischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Iedere donderdag in juli en augustus Zicrikzcc De Beurs, openluchtschaken, 19.00 tot 21.00 uur. 1 juli tot en met 31 augustus Zierikzcc Buro Eerste Rechtshulp; in verband mot vakanties gesloten. Iedere dinsdag Haamstede Iedere woensdagavond Westcrschouwcn Wandeling rond Slot Haamstede. Start: Begin Slotlaan. 19.00 uur. Iedere donderdag Zicrikzcc Gasthuiskerk, 12.00-12.30 uur, mid- weekdienst. Maandag 7 augustus Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor de financiën, 17.00 uur. Brouwershaven Ned. Hervormde Kerk, 20.00 uur op- treden Zeeuwse Koorschool. Oostcrland „Öosterhof" 19.45 uur repetitie Chr. Gemengde Zangvereniging V.Z.O.S. Bruinisse Ger. kerk, 19.30 uur zangerepetitie „Laus Deo". Dinsdag 8 augustus Middelburg Nieuwe Kerk, 20.00 uur Orgelconcert Jean Guillou. Zicrikzcc Sjimmie en het zwaard van Krijn", 14.00 uur. Bar Mirabelle; Dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Burgh Sportpark „Van Zuyen", 19.00 uur, start Avond-Fiets-Driedaagse. Haamstede Zaal kerk Geref. Gem.: verkoping t.b.v. zending; 14.30-21.00 uur» Woensdag 9 augustus Herv. kerk, 20.00 uur, Muziekavond door Riet v. d. Dungen e.a. Ouwerkerk Hervormde Kerk, 20.00 uur, concert Donderdag 10 augustus Zierikzcc Herv. Verenigingsgebouw, tentoon stelling Exotische Kunst, 10.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis, 13.30 uur, start bejaar- denreis. Vrijdag 11 augustus Zicrikzcc Herv. Verenigingsgebouw, tentoon stelling Exotische Kunst, 10.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 12 augustus Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, tentoon stelling Exotische Kunst, 10.00 tot 21.00 uur. Noord welle Dorpsring, 14.00 uur, braderie/rom melmarkt. Bruinisse Voetbalveld; „Bru-Pop"-festival met negen bands markt, overnachting: 10.00 uur; kaarten aan de ingang en bij de plaatselijke VW. Dinsdag IS augustus Rcnesse Bowlingcentrum, Bond voor Op- zichzelfstaanden, bowlen, 20.00 uur. Woensdag 16 augustus Rencssc Herv. kerk, 20.00 uur, Brassband uit Kloetinge. Zaterdag 19 augustus Sirjansland Ring, Oogcntcst. door Veilig Verkeer Nederland. Bruinisse Sportterrein „Taptoe Bru", 21.00 uur. Dinsdag 22 augustus Brouwershaven Markt, 13.15 uur, tochtje Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 25 augustus Zicrikzcc Bar Mirabelle: Max Collie the Rhythm Aces, 22.00 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskcrk: Orgelconcert; 20.0U uur. Woensdag 6 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie economische aangelegenheden, 9.30 uur. (begrotingsvergadering) Maandag 11 september Middelburg Provinciehuis, vergadering commis sie milieu, 9.15 uur. (bcgrotingsver- gadering). (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half ics „De banken ?ijn de ingang, 20XK) Tlorv. Kerk. dij hard", koaricn uur. Iedere woentdag Haamstede fee/Jchtiging molen „Dc Graanhalm'' 10 30 !3.?o M ?t) nodaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (Oli V') 660 Bezo'3'«3 (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2