Groep padvinders uit Hathfield te gast bij Mr. Bakkergroep Middelste doorlaatopening kost mosselhandelaren heel wat meer Moskou wil voor Sjtsjaranski zeker drie communistische agenten Nederlander bracht polio in Canada DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kamperen in Ouwerkerk In pijlerdam Oosterschelde Brief aan ministeries 8% LENING 1978 PER 1984/1988 SwC'M-E ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 augustus 1978 134ste jaargang Nr. 22347 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1B89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Exotische kunst in Zierikzee OUWERKERK, 3-8. Vandaag (donderdag) vertrekken 22 verkenners en vijf padvindsters nit Hatfield weer naar hun woonplaats, 11a een geslaagde week kamperen met veertien padvinders van de Mr. Bakkergroep uit Zierikzee op het kampeerterrein „De Vier Bannen" in Ouwerkerk. Het idee voor deze kampweek in het kader van de vriendschapsban den met deze Engelse plaats, werd vorig jaar geopperd door burgemees ter Th. H. de Meester tijdens een bezoek aan Hatfield waar hij in ge sprek raakte met mevrouw Christa Chaplen, Nederlandse van geboor te en tolk voor de Engelse groep. De leiding van de padvinderij voelde er wel iets voor en zo werd de vakantieweek georganiseerd en bestaan er nu al plannen voor een tegenbezoek volgend jaar. Vijf jaar geleden kwam ook al een groep van de padvinderij naar Zierikzee ge volgd door een tegenbezoek het jaar daarop. Programma De groep kwam onder leiding van leider John Springell dinsdag 25 juli aan in Zierikzee, waarna op donder dag een ontvangst op het stadhuis volgde door wethouder W. den Boer. 's Middags hadden de Engelse en Nederlandse groep - welke laatste onder leiding stond van Arjo Ber- revoets en Kees Kuijper. - %een speurtocht in Zierikzee om de stad beter te leren kennen en werd ver der het museum bekeken en de Dikke Toren beklommen. Vrijdag werd een bezoek gebracht aan de Delta-Expo en zondag werd een kerkdienst bijgewoond in de Neder landse Hervormde kerk in Ouwer kerk. Maandag 31 juli zijn de groe- HAMBURG. In Hamburg wordt een proces gevoerd dat het stedelijk elektriciteitsbedrijf heeft aangespan nen tegen een «greep tegenstanders van kernenergie die een deel van hun elektriciteitsrekeningen niet be talen omdat zij kerncentrales1 ge vaarlijk vinden. Zij zetten tien pro cent van de aanslag op een geblok keerde rekening. De rechtbank doet op 23 augustus uitspraak. pen naar Den Haag (Madurodam) geweest en naar Amsterdam waar een rondvaart door de grachten werd gemaakt. Ook werd Aviodomo op Schiphol bezocht en dinsdags was een bezoek aan de toeristen- markt aan de beurt. Aktiviteiten Tussendoor werden allerlei kamp- aktiviteiten ontwikkeld en verder is er ook veel gezwommen. „De sfeer in de groep is bijzonder goed vanaf het begin", zo vertelde mevrouw Christa Chaplen. De kommunikatie leverde ook weinig problemen op. De oudsten - de groep bestond uit twaalf tot achttien jarigen - spreken zelf Engels en ook de jongsten wis ten zich te behelpen. „Alleen wan neer ze er niet uitkwamen, werd mijn hulp ingeroepen". WENEN, 2-8. De Sovjet-Unie wil minstens drie communistische agen ten die in het westen vastzitten, in ruil voor de vrijlating van de dissi dent Anatoli Sjtsjaranski en enkele andere joodse activisten. Dit is in Wenen ver nomen uit bronnen die betrokken zijn bjj de onderhande lingen over Sjtsjaranski's vrijlating. De onderhandelingen over de uit wisseling zouden volgens de bron nen al in een vergevorderd stadium verkeren. Sjtsjaranski zou moeten worden uitgewisseld tegen een Amerikaan die in een Amerikaanse gevangenis zit en tegen twee Oost duitsers die in West-Duitsland wor den vastgehouden. Sinds de nadruk kelijke weigering van bondskanse lier Helmut Schmidt het echtpaar Guillaume vrij te laten, zou het bij deze laatste twee om minder be langrijke agenten gaan. De Weense bronnen weigerden de namen van De Spionnea te noemen. Details zo als tijd en plaats van de driehoeks uitwisseling zouden nog moeten worden uitgewerkt. Nog vijf of zes De onderhandelaars aan Westerse kant zouden volgens de bronnen de belofte van Moskou hebben gekre gen dat naast Sjtsjar.anski nog vijf of zes Russische Joden, die in Rus sische gevangenissen zitten of in tern verbannen zijn, binnenkort uit reispapieren zullen ontvangen. Ana toli Sjtsjaranski, prominent lid van de zogenaamde „Helsinki-groep" die in Moskou toezicht houdt op de toe passing van de mensenrechten vol gens de slotakte van Helsinki, werd ruim twee weken geleden tot 13 jaar cel en werkkamp veroordeeld we gens hoogveiraad en anti-Sovjet agitatie. Zijn proces bracht een golf van kritiek teweeg in het Westen. PEKING. Het Chinese ministerie van voorlichting heeft woensdag meegedeeld' diat Vietnamese solda ten de vorige dag Chinese vluöhte- hingert over de grens hadden gedre ven door op hen te schieten. CHILLIWACK (Canada), 3-8. De gezondheidsautoriteiten van de Ca nadese provincie Brits-Columbia zijn op spoedbasis begonnen met het in enten van leden van een gerefor meerde gemeenschap in de Opper- Fraser vallei, nadat bij een 26-jarige champignonkweker polio-verschijn selen waren gekonstateerd. De man, lid van een gemeente die om godsdienstige redenen tegen in enting is, werd ziek kort nadat hij een bezoeker uit Nederland had ont vangen. De Nederlander, ook lid van de Gereformeerde Gemeente, was niet ingeënt. De Canadees is opgenomen in het ziekenhuis van Chilliwack. Hij is verlamd en ademt met behulp van een apparaat. PEKING. China wil jaarlijks en kele duizenden studenten in het bui tenland laten opleiden en heeft de grote industrielanden om opname verzocht, 'aldus diplomaten in Pe king. MIDDELBURG, 3-8. De Vereniging van mosselliande- laren „De Mosselhandel", heeft in een brief aan de mi nisteries van landbouw en visserij, ekonomische zaken en van waterstaat, er op aan gedrongen de doorlaat opening in de Oosterschelde-pijlerdam tot minstens 20.000 m2 te vergroten. De vereniging wijst er op dat nu besloten is de Oosterscheldedam van een doorlaatopening te voorzien, wel moet worden aangenomen, dat de re gering tot dit besluit is gekomen, mede gelet op het inzicht dat het mosselbedryf voor Zeeland behou den dient te blyven. wat, bij een vermindering van 15 procent 56,7 miljoen gaat kosten. 154 miljoen gulden Voor het verwijderen van tarra, zoals zeesterren, Ss, wanneer de meeuwen dit niet meer kunnen doen, een extra mankracht per bedrijf no dig wat 9,8 (miljoen gaat 'kosten. Ver der zijn twintig fijnverwateringsin- stal'laties nodig met een opslagcapa citeit van twee dagen, die samen 20 miljoen gulden kosten en voor de bediening daarvan zal 19,6 miljoen gulden moeten worden uitgetrokken, terwijl d'e kosten voor energie ruim 22 miljoen 'gulden bedragen en de aanschaf van industrieterrein, nodig voor de fij.niverwateringsinstaUaties, 1,2 miljoen gulden. In totaal zullen de meerkosten 154 miljoen gulden bedragen. Vragen Twijfels ZIERIKZEE. Een toer'stendng doorbrengen in Zierikzee; slenteren over de kunstmarkt, stilstaan by oude amoachten demonstraties, beklimmen van de Dikke Toren en daarna gerookte paling eten op een bankje op de Bali. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De mosselhandel vraagt aan de ministeries of gegarandeerd kan worden dat bij de realisatie van de huidige plannen in ontwikkeling het mcsselbedrijf ook na 1985 kan wor den voortgezet. Er bestaan ernstige twijfels, of bij een doorlaatopening van 14.000 vierkante meter voortzet ting van het bedrijf in Zeeland mo gelijk zal blijken. „Het getijdever- schil tussen nu en dan zal te gering zijn, waardoor de bestaansmogelijk heid van het Zeeuwse bedrijf in een van haar grondpijlers wordt getrof fen. Immers, het niet meer droog vallen der mosselen bij eb verhindert de biologische reiniging". Het antwoord op de vragen van de vereniging, is erg belangrijk, omdat daarvan afhangt welke beslissingen de mosselhandelaren zullen moeten nemen ten aanzien van nieuwe in vestering en vervanging van door pensionering afvloeiend personeel door jongeren. Kostenberekening Bij de brief aan het ministerie heeft de vereniging een kostenbere kening gesloten van de meerkosten bij een damopening van 14.000 vier kante meter vergeleken bij een dam opening van 20.000 vierkante meter. In ieder geval zal aanpassing van de thans in gebruik zijnde mossel sche pen noodzakelijk zijn, wat ongeveer 24 miljoen gulden gaat kosten. Ver der moet worden gerekend met een aanzienlijk groter verlies aan mos selen door een grote aanslibbing op de verwaterplaatsen en het niet meer droogvallen van de verwaterplaatsen In verband daarmee heeft het sta tenlid de heer C. J. van der Meijden vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Hij wijst erop, dat de keuze van de middelste doorlaatopening van 14.000 vierkante meter gebaseerd is op de financiële kant van de zaak. Vergeleken met een doorlaatopening van 20.000 vierkante meter is deze 160 miljoen gulden goedkoper. Hij vraagt zich af of het GS bekend is, dat de onzekerheid zo groot is over het bestaan van de mosselverwate- ring en of het kollege bereid is ook van haar 'kant de ministeries op de vraagstukken te attenderen. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het lendersysteem op 4 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Nederlandse en Engelse padvinders broederlijk onder de vlaggen op het kampeerterrein De Vier Bannen. Natuurlijk samen mét de leiding. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* Misschien moet men eerst de liefde gekend hebben, om goed te weten wat vriend schap is. Chamfort Verwachting tot vrijdagavond: Minder buien Wolkenvelden en slechts hier en daar een bui; matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 14 graden, ma ximumtemperaturen circa 19 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 6.06, onder 21.25 Maan op 6.38, onder 21.17 Nieuwe maan: 4 aug. (3.01) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 aug. 4.38 16.51 10.14 22.38 Springtij: 6 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 3-8. Het weerbeeld on dergaat maar weinig verandering. Ook vrijdag wordt het gekarakteri seerd door vrij veel bewolking en een enkele bui. In de temperatuur komt ook nauwelijks wijziging. Een depressie boven de Britse eilanden, waar dit weer verband mee houdt, verandert maar weinig van plaats. Alleen het centrum ervan heeft zich de afgelopen 48 uur verplaatst van Het Kanaal naar de Doggersbank. Londen Heeft woensdag erg slecht weer gehad. Langdurige regen met op de dag in een periode van twaalf uur een neerslaghoeveelheid van 23 mm. Donderdagmorgen kwam er in een gebied dat zich uitstrekte van noordoost-Frankrijk via zuid-Duits- land tot in Oostenrijk, op vele plaat sen onweer voor. De landen rondom de Middellandse Zee hebben fraai zomerweer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1