Een illusie armer Gevolgen van de diepe val van de dollarkoers reiken ver 'n Ei hoort erbij STREEKNÏEÜWS Opening Standwerkers- konkours Reisverzekeraars bieden helpende hand IN 8% LEIMIIMG 19"7B 1 4 BLIK DOOR HET WERELD STAAT DER NEDERLANDEN De telkens diepere val van de Amerikaanse dollarkoers wekt niet alleen ekonomische bezorgdheid. Voor de hele westerse wereld reiken d« gevolgen veel verder. En de sleu telpositie wordt daarby ingenomen door Saoedi-Arabië, dat tot dusver binnen het OPEC-verbond van olie producenten voorkomen heeft dat de aardolieprys nog sterker steeg dan ze al deed. De Saoedi's konden dit doordat ze de grootste leverancier zijn en tot op grote hoogte ook de prijs kunnen dicteren die anderen kunnen reke nen. Die prijs wordt berekend in dol lars en de olieleveranciers verheugen zich dus niet dat de munt waarin ze worden betaald steeds minder ivaard wordt. Ook al doordat bij de huidige misère in de westerse economie het oUeverbruik is gedaald, iaat de olie exporteurs al aan inkomsten scheelt, wordt de opbrengst van de vermin derde verkoop nog eens minder waard door de dollarval. De OPEC- landen zijn al aan het morren en dreigen de olieprijs zodanig te verho- hogen dat de koersdaling van de dol lar erdoor gecompenseerd wordt. Weer is het Saoedi-Arabië dat mati gend optreedt zij het al met minder overtuiging dan voorheen. Een eenvoudige verklaring is te zeggen dat de Saoedi's door hun ge ringe bevolkingstal en grote olie rijkdom helemaal geen hoge prijzen nodig hebben om financieel toch al les te kunnen doen wat ze willen. En dat ze de olieopbrengst geïnvesteerd hebben in de Westerse handel en in dustrie, zodat ze die niet willen ver zieken door een olieprijsverhoging - dat zou hun eigen investeringen minder waard maken; ze zouden zichzelf straffen. Maar er is meer dan dit economische eigenbelang waarom de Saoedi's in de OPEC zo op de bres staan ter verdediging van de westerse economie, vooral de Amerikaanse. Het is evenmin in hun belang om de kracht van de VS aan te laten tasten omdat dit land nu eenmaal htm grote militaire bescher mer is. Opstandelingen De huidige regeerders van het land beseffen maar al te goed dat hun mo derne versie van een haast middel eeuws autoritair gezag gehaat wordt door al dan niet met Moskou verbon den linkse groeperingen. Het is niet voor niets dat uit de Saoedische schatkist enorme bedragen besteed wprden zqwel aan anti-CQjnmunisti- se.he.jrggeringen-, als' dievan Egyptq, als aan wel flink links georienteerde bewegingen als de PLO en regimes als êkt^tVcbiiifHiiidAJémeni - in het laatste geval kennelijk in de hoop dat deze niet de hand zullen bijten die hen voedt. Tot op grote hoogte lukt het de Saoedi's aardig zich zo veilig te stel len. Maar niet altijd is de geldbuidel een effectieve defensie. Vandaar dat de koning en het heersende deel der honderd prinsen - de koninklijke fa milie is enorm groot - bezorgd kijken naar wat gebeurt aan de andere kant van de Rode Zee waar Ethiopië aar dig bezig is als Russische vazal de Eritrese kust te zuiveren van moslim rebellen. Die opstandelingen zijn weliswaar ook uiterst links georiënteerd in de politiek maar waarschijnlijk nog wel te kopen. Als de Russen hier een springplank krijgen zal die niet al leen voor de vloot gebruikt worden maar ook als uitgangsbasis voor wat de Saoedische regeerders mogen zien als ondermijnende aktiviteiten. Die Moskou met grote animo zal willen plegen omdat men daar ook wel de gelijk beseft hoezeer de Saoedische rem op de olieprijsstijgingen de Amerikaanse economie en dus de Amerikaanse macht overeind houdt. Prinsen Dat de Saoedi's zo vriendelijk wa ren is wel degelijk ook omdat ze op de VS rekenen om als wereldmacht zulke gevaren van hun stoep te hou den. En in dit opzicht worden ze nu aardig teleurgesteld, want de VS on dernemen niet veel om de Cubanen en Russen te dwarsbomen bij hun activiteiten in de Hoorn van Afrika. Dat moet ergernis wekken. Het grote eigenbelang van de Saoedi's zou zijn de olieproduktie te beperken tot wat genoeg opbrengt om in hun behoefte te voorzien. Dat zou niet veel hoeven zijn, want de prijs zou door de schaarste hoog oplopen en zoveel heeft zo'n klein volk niet nodig. Eco nomisch en ook politiek zou het een ramp voor de westerse wereld zijn. Maar vanuit Saoedisch gezichtspunt offeren ze nu hun welvaart in de toe komst op omdat vooral de Amerika nen niët willen leren wat zuiniger te zijn met energie, zodat door de olie importen de dollar wordt verzwakt. Bescherming door de VS zou mis schien zo'n offer waard zijn, maar als die uitblijft? Men hoeft niet alleen te denken dat de Saoedische vorst afgelost zou kunnen worden door een links re gime. Er zijn in de grote koninklijke familie vetes genoeg zodat ook door een paleisrevolutie prinsen oprukken clie allereerst denken aan de toekom stige weliuiart die als olie onder de grond het best beivaard wordt. Zeker is in elk geval dat het wes ten - en vooral de VS door niet vol doende de dollarkoers in bedwang te houden - te weinig lijkt te besef fen van hoe groot belang het is om Saoedi -Arabië als partner te be houden. Advertentie BRUINISSE Eerste paal zorgwoningen De eerste paal' voor de 32 zorigwo- ininigen „aanleunwoningen" tegen het bejaardencentrum „In 't Opper" te tiegangers hebben moeten maken. Bruinisse zal op 10 augustus door burgemeester T. C. Hekman worden geslagen. Het bericht dat ged. staten geen toestemming verlenen voor gemeen telijke bijdrage door de gemeenten Duivelaind en Bruinisse is wel een tegenvaller, maar hecl't er niet toe g it-id, dat de bouw niet zou kunnen doorgaan. Hulzen verkocht Het pand Niouwstraat 4, waarin momenteel een groenten- en wijn- zaak van de firma Van der Heijde te Bruin is s© is» gevestigd, is verkocht aan de heer A. Neel-e te Roosendaal, die naar verluidt hier een bloemen- zaak wil vestigen. De woning van de heer L. W. Beije, Lange Ring 20 is verkocht aan de heer Weijers te Bruinisse. Talentenjacht Op de aanplakbiljetten, waarop de talentenjacht van V.V.V. Brui nisse op 3 augustus is aangekondigd, staat als plaats van samenkomst de muziektent. Dit is veranderd; de ta lentenjacht vindt plaats in het Durps'uus. Vijfde toeristendag ZIERIKZEE, 1-8. Hedenmorgen ging het standwerkerskonkours, een geheel nieuwe attraktie tijdens de Toeristendagen, van start. Om tien over half elf verrichtte loko-burge- meester C. By de Vaate de opening. De loko-burgemeester vond de aan wezigheid van de standwerkers goed passen in de sfeer van oude ambach ten, die zo nadrukkelijk over de Toe ristendagen hangt. Een sfeer die te ruggaat naar de middeleeuwse gil den. Zo memoreerde de heer Bij de Vaate een „fusie" tussen 39 Zierik- zeese gilden in 1425. Zierikzee is vanouds rijk aan gil den geweest. Zilver- en goudsme den en glazenmakers zijn een paar voorbeelden en de Varreput, die de Balie - het dus zeer toepasselijke ter- ren van het konkours - aan een kant begrenst, is nog een herinne ring aan de lakenververij en de wolweverij. Tot aan de Tweede Wereldoorlog waren de standwerkers vaste gas ten op de wekelijkse marktdagen, maar nadien verdween dit beroep uit het Zierikzeese. Het was een idee van de heer L. Kaashoek, lid van de Evenementen- kommissie, het „beroep" te integre- ren in het toeristische gebeuren en zo weer een oude ti'aditie terug te halen naar Zierikzee. De standwer kers die meedoen aan het konkours zijn alle afkomstig uit plaatsen bui ten de, regio: Beoordeling De vakbekwaamheid van de deel nemers zal worden vastgesteld door een driekoppige jury, bestaande uit mevrouw B. Henning-Vanthor, ver- koopinstrukti'ice; de heer L. Feyen, oud-marktmeester van Zierikzee en L. Kaashoek, bestuurslid van de V.V.V.-Zierikzee en zoals eerder opgemerkt initiator van dit gebeu ren. De kriteria die de jury zal han teren zijn de welsprekendhied, over- SCHIPHOL, 31-7. Drie verzeke ringsmaatschappijen, bij wie 95 pro cent van alle afgesloten reisverzeke ringen in handen zijn, zullen Neder landse vakantiegangers die als gevolg van de akties van de Franse verkeers leiders in Spanje extra kosten voor overnachtingen hebben gemaakt fi nancieel tegemoet komen. Dit heeft de heer F. L. Botman, direkteur van de Europese verzeke ringsmaatschappij in Amsterdam maandagmiddag op Schiphol mee gedeeld. Hij sprak tevens namens de verzekeringsmaatschappijen El- via en Schlencker. De heer Botman verklaarde dat Nederlandse vakantiegangers die als gevolg van de Franse akties langer in Spanje hebben moeten Advertentie J1 MAIMTUNOW bedrag koers rente aflossing Inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op vrijdag 4 augustus 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 september in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1984 af vervroegde aflossing is niet toegestaan 4 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 september 1978 kosteloos bij banken en commissionairs blijven vijftig gulden per dag per persoon van de verzekeringsmaat schappijen als vergoeding voor ho telkosten en maaltijden terug kun nen krijgen. Niet aansprakelijk De KLM stelt zich, evenals Mar tinair in Transavia, niet aansprake lijk voor extra kosten die passagiers mogelijk hebben gemaakt als ge volg van het verstoorde luchtver keer boven Frankrijk. Het betreft hier volgens de KLM een duidelijk geval van overmacht. Ook de reis organisatoren achten zich in prin cipe niet aansprakelijk voor de ex tra kosten die Nederlandse vakan tiegangers hebben moeten maken. Wal biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 2 AUGUSTUS NED. 1: Ook vandaag wordt het middagprogramma verzorgd door de TROS. Vandaag wordt een bezoek gebracht bij de Siriono-ihdianen in het Amazone-gebied van Bolivia. tuigingskracht en originaliteit van de standwerkers. In de beoordeling van hun „praktiik(en)" wordt ook een algemene indruk ver-werkt. De prijzen zullen bestaan uit V.V.V.-geschenkbonnen. De heer H. Schot, voorzitter van de Evenementenkommissie, wilde en public nog even kwijt dat het ge meentebestuur erg veel doet voor de toeristendagen, in tegenstelling tot wat nog weieens wordt beweerd. „Wij als Evenementenkommissie krijgen alle hulp en faciliteiten die we nodig hebben; ik schat boven dien de bijdrage van de gemeente aan onze aktiviteiten op een zesdui zend gulden per seizoen. Zouden we nog meer nodig hebben, dan hoeven we maar aan te kloppen aldus de heer Schot. HILVERSUM. Uit onderzoekingen naar de kijkgewoonten van Neder landers en Vlamingen is gebleken dat de Vlaamssprekende Belgen aanmer kelijk meer naar de Nederlandse te levisie kijken dan wij naar de Vlaam se uitzendingen. NAIROBI. President Idi Amur; van Oeganda 'heeft laten weten dat hij de macht in zijn land zal over dragen aan' zijn hoofd vrouw voor de periode dat hij mét zijn tweede vrouw deelneemt aan een autorally. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer ondergaat woens dag weinig verandering. Het zal dan wisselend bewolkt zijn met en kele buien en middagtemperaturen van 18 tot 24 graden. Boven de in gang vah het Engelse Kanaal ligt een depressie die gevuld is met on stabiele lucht. Op de zuidflank van deze depressie stroomt met winden uit zuid tot zuidwest 'koelere lucht, via Frankrijk naar onze omgeving. Dit lagedrukgebied zal langzaam naar West-Frankrijk trekken en daarbij geleidelijk minder diep wor den. Het front, dat de voorste be grenzing vormt van de koelere lucht passeerde maandagmiddag en avond ons land. In de lucht voor het front bereikten de middagtemperaturen nog waarden tussen de 28 en 31 graden. Plaatselijk veroorzaakt het front nog regen- of onweersbuien, maar grote hoeveelheden regen werden niet gemeld. De middag wordt besloten met een aflevering uit de serie ln Londen slaat een huis. Het avondprogram ma van de NOS begint met Toeristi sche Tips, de Fabeltjeskrant Nieuws en Van gewest tot gewest. Hierna begint de romantische opera Lohen grin van Richard Wagner. Het is een registratie van de opvoering van 28 juli jl. in het Nationaalthea- ter te München door het koor en orkest van de Beierse Staatsopera met in de hoofdrollen Rene Kollo en Gabriela Benackova. Thema van deze opera is de trouw van een vrouw. Elsa is verliefd geworden op de geheimzinnige vreemdeling Lo hengrin. Deze vertelt haar dat hun liefde verstoord zal worden als Elsa vraagt, naar zijn afkomst. Elsa pro beert toch steeds weer hier acht ei- te komen. Tussen de tweede en derde akte is het journaal gepland. NE1II: De spits van de woens dagavond wordt afgebeten door het IKON. Eerst met de rubriek Jouw wereld, mijn wereld, waarin nu een Japanse film over een twaalfjarige jongen, die van Tokio naar het plat teland verhuist en daar niet kan wennen. De geesten van vroeger gestorven kinderen bieden hem de helpende hand. Het IKON -program - ma wordt besloten met de informa tierubriek Kenmerk. Na het jour naal en Socutera start de AVRO met het tweede deel van de Ameri kaanse tv-film De terechtstelling Lee Harvey Oswald. Vanavond de gefingeerde terechtzitting, die zou hebben plaatsgevonden, als Lee Harvey Oswald niet gedood zou zijn door Jack Ruby. Ook de verschil lende theorieën voor een samen zwering worden bekeken. Vervol gens bespeelt Bernard Drukker op een groot concertorgeldiverse me lodieën, V.opr iaaï'sfè journaa l volgt dan iiog de,.ïujeszde impressie van het North Sea: Jazz f&stival 1978 met Ella Fitgerald, Lionel Hampton and the alli\s£arqbyg\bgndi.w. ƒ<#- •Utf Hvf WOENSDAG 2 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Indianenreservaat Siriono; 16.50 In Londen staat een huis; 18.45 Toeristische Tips; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Lohengrin; 22.12 Journaal; 22.30 Lohengrin 2; 23.30 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld mijn wereld; 19.24 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 De Te rechtzitting van Lee Harvey Os wald; 22.00 Orgelklanken; 22.25 Hoogtepunten van het North Sea Jazz Festival 1978; 23.10 Nieuxvs. Zondag 6 augustus, 19.50 uur, Ne derland I: Cliff Richard vertolkt gospelsongs. Cliff Richard tijdens zijn optreden in Rotterdam. DONDERDAG 3 AUGUSTUS NED. 1: Vandaag verzorgt de KRO het middagprogramma dus wordt er dan gestart met de Flint- stones, waarna het amusementspro gramma Midem dat in 1975 te Milaan werd gehouden en waaraan mede werkten de gitarist Baden Powell, Leo Sayre en de groepen Shanana en Showaddywaddy. Het middag programma wordt besloten met de tekenfilm De koning van de bees ten. Na de fabeltjeskrant en het journaal begint de KRO het avond programma met het wereldcircus waar weer een keur van artiesten zullen optreden. Na vele acrobati sche toeren volgt de dokumentaire een Schrale troost die de kijker een blik gunt in Columbia. Na deze dokumentaire presenteert Willem Ruis zijn gevarieerd speelprogram- ma De kleine Willem Ruis Show en kunnen we weer lachen bij een af levering van Sanford en zoon, want Lamont gaat in de politiek. Daar door moet Fred zijn levenswijze veranderen en dat geeft veel genoe gen. Na hel journaal komt de NOS nog met een programma, de ru briek Horizon. Hierin wordt het kasteel van Winchester bezocht, waar de beroemde tafel van Koning Arthur staat. Door allerlei onder zoeken kan men nu een antwoord op talloze vragen geven, die reeds lang rezen rond deze tafel. IleL journaal sluit de avond af. NED. II: De valcantietijd loopt ten einde en vandaar op dit nel de eerste informatie over wat de open- school teleac in het komende sei zoen zal gaan bieden. Vervolgens Black Beauty en het spelletje Zo moeder zo dochter. Wie bij wie past zal worden opgelost door Barend Barendse, Dick Passchier, Marjol Flore en Conny Vandenbos. Na liet nieuws de vijfde aflevering van de serie Het lied van de schemering. Hel is' ,jntussen september 1914 ge worden en de kleiye, Eiv.a.n is gebo ren. Dé* Bèfs\&Uw'tfeiiK>vrlog lijkt ver iveg, maar ook in Kinraddie vworden -de-gevolgëni.merkbaar. Met 'tèdd' bgén £iet>iGhrHs ttii hxiar vrien- 'dëni'irahrrh^t front<'lrekken. Haar wereld stort ineen als ook Ewan be sluit zijn land te gaan dienen. Ver volgens de Leningrad Staats IJsre- vue. Na deze ontspanning komt Hier en Nu de aandacht opeisen voor vele belangrijke gebeurtenissen in binnen- 'en buitenland, xvaarna de avond wordt besloten met het programma Zo lang je zingt, leef je. DONDERDAG 3 AUGUSTUS NED. I: 14.00 De Flintstones; 14.25 Midem Gala; 15.25 De koning van de beesten; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 KRO's Wereld circus; 19.49 Een schrale troost; 20.20 De kleine Willem Ruis Show; 21.05 Sanford en zoon; 21.37 Jour naal; 21.55 Horizon: Hel mysterie van koning Arthur; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.20 Groeten uit Torre- molinos; IS.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 Zo moeder, zo doch ter; 20.00 Journaal; 20.27 Een lied van de schemering21.10 De Lenin grad lee Show; 22.00 Hier en Nu; 22.30 Zo lang je zingt, leef je; 22.45 Nieuws. Eind februari het is nog altijd koud en er ligt opnieuw een pak sneeuw belt Els uit Rotterdam en zegt, als Jossa het gesprek aanneemt, op blijde toon: „Jos, ik heb een huis! In Overschie! Oom Frans heeft 't voor me gekocht! O Jossa, je moet 't zién we zijn er vanmorgen ge weest hardstikke leuk, helemaal buiten de stad met een tuintje voor en achter! Een paradijs! Kom es gauw kijken!" Jossa is verrast. „Meid, wat fijn! Heb je de kinderen mee gehad? O, waren die naar school. Ik ben na tuurlijk nieuwsgierig. Best mogelijk, dat ik een der komende dagen naar Rotterdam ga. Enig idee, wanneer je gaat verhuizen?" „In ieder geval volgende maand. De vestigingsvergunning heb ik al." Jossa belooft nog eens, dat ze gauw komt kijken. En dat doet ze, als Dolf verklaart, dat hij zo ongeveer klaar is met het schilderij van Bep van Lierop. „Ze hoeft niet meer te pose ren, maar komt wel een dag hier, zodra ze vrij heeft. Voor het overige zal ik 't hier wel kunnen afwerken, denk ik." „Ik ben nieuwsgierig. Denk je. dat het geslaagd is?" Bep zelf is enthousiast; „ze heeft 't van de week voor 't eerst gezien. Echt nog een vlotte, onbedorven meid, he? Geen idee. hoe een leuk type het Is, entre nous." Opnieuw voelt Jossa een steek, maar ze laat niets merken. Al weet ze: diep in mijn hart ben ik jaloers. Al heb ik niet het minste verlangen om met hem naar bed te gaan, ik heb toch een gevoel over me, alsof ik recht op hem heb. Dat uiteinde lijk alleen ik de beste papieren bezit om het aan me te binden. Is die dienstbode van Voorhoud een con current van me? Ze kan op die vraag geen antwoord geven en is niet van plan Dolf naar meer bizonder- heden te vragen. Jossa gaat een dag naar Rotterdam en in de Mathenesserlaan neemt ze Els mee in haar wagen naar Over schie. En moet toegeven, dat het In derdaad een mooie woning is:'.niet groot, ook niet modern, maar het blijkt goed onderhouden te zijn. Ten slotte oogt het; vooral van buiten ziet het er lief uit. Het is helemaal aan de periferie van de stad. ..Els zet uiteen, wijzend naar een Pribé- stemdc verte: „We zitten hier ma£r een honderd meter van de gemeente grens af." En de andere kant uit wijzend: „Ginds is een winkelcen trum, waar zo ongeveer van alles te koop is. Wat wil ik nog meer." Het huis is van binnen leeg op wat stoffering na. Maar vuil en stoffig. „Ik moet nog een sehoonmaakhulp zien te krijgen", zegt Els. in de hoop dat Jossa zal zeggen, dat zij wel wil helpen. Maar Jossa stelt op droge toon voor: „Vertel het Frans ïn Utrecht. Misschién wil ons schoon zus je wel helpen schoonmaken." Els proest het uit. „Wie, Riet? Hou op. Jossa. Sinds ik gescheiden ben. is ze toch al zo koel tegen me. Stel je voor, zij als vrouw van een school hoofd. Nee. dat Is onzin." Tenslotte zegt Jossa, als ze het hele huis plus de achtertuin hebben bekeken: „Ik zal zien, dat ik me een dag vrij maak. Wanneer wil je met de schoonmaak beginnen?" „Als het kan volgende week. En door LEIDA GRAAFLAND dan een week later over. Oom Frans zal zorgen voor oen vrachtauto, die mijn spulletjes hierheen zal brengen. Van de week ga ik meubelen en zo kopen. Dank zij het geld van tante Corrie kan ik gelukkig weer van alles aanschaffen." Drie dagen later rijdt Dolf nog een laatste keer naar Helmond, want Bep heeft nog altijd geen gelegenheid ge had naar Boxtel te komen. Jossa zo doende het rijk alleen en staat even verbaasd te kijken, als Peter Voor houd onverwacht de winkel betreedt. De man neemt beleefd zijn hoed af en begroet Jossa, die in een slobbe rige trui net bezig is de winkel af te stoffen. Hij lacht, als hij haar verschrikte gezicht ziet en ze zich verontschuldigt vanwege haar min der charmante kledij. „Helemaal niet erg, juffrouw Hunninkhuizen. Of mag ik Jossa zeggen? Gebruik ma kende van de gelegenheid, nu meneer Prlnsse bij mij thuis in Helmond is, dacht ik: ik ga eens naar Boxtel. Een babbeltje maken met Jossa. Mis schien kan ik tevens iets van mijn gading vinden om te kopen." Ze voelt een kleur opkomen. Wat zenuwachtig wijst ze naar de schil derstukken. die in de winkel hangen en wijst ten overvloede op de uitstal kast. „Dit is er momenteel voor de verkoop. Kijkt u es rond. ja? In tussen verkleed ik me. Ik kan u zo niet ontvangen." „Maar lieve juffrouw Jossa of moet ik mevrouw zeggen? ik vind dit helemaal niet erg. Doet u voor mij alstublieft geen moeite. U bent mooi in alle kleren, onder alle om standigheden." (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4