Z.V.U. Werkgroep komt met gevarieerd programma voor het komende winterseizoen Zevibel pleit nog voor grootste doorlaatopening in Oosterschelde Verdachten van drievoudige moord in Hoeven aangehouden OE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks subsidie verlaging- Voorzitter Van den Bos op reünie in Bruinisse TUINMAN Spoorbrug was te warm L{SL/ C i t V til ;f ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 augustus 1978 134ste jaargang Nr. 22346 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Eerste projekt Juiiiorkaiiier ZIERIKZEE, 31-7. De werkgroep van de Zeeuwse Volksuniversiteit (Z.V.U.) heeft het programma voor het komende winterseizoen weer rond, ondanks het feit dat de financiële kant dit jaar een extra moeilijk punt vormt. In een gesprek met twee leden van de Z.V.U.-werkgroep, de heren P. Mom en J. Chr. Erbrink werd wat nader ingegaan op de problemen die de aanzienlijke vermindering van de provinciale subsidiebijdrage met zich meebrengt. Werd vorig jaar door de provin cie nog een bedrag van f 160.000, subsidie verstrekt aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (S. C. Z.), waarvan de Z.V.U. deel uitmaakt, dit jaar werd dit teruggebracht tot f 70.000,Deze subsidie afbouw van provincie-wege is overeenkom- stig de tendens elders in het land, waar in de meeste gevallen de kul- turele aktiviteiten worden gesubsi dieerd door de gemeenten. Gemeeiitesubshlie De Z.V.U. heeft inmiddels bij de gemeentebesturen op Schouwen- Duiveland aangeklopt voor een dus danige subsidieverhoging, waardoor het nu ontstane tekort aan financiën wordt goedgemaakt. Dit zou beteke nen dat de gemeentesubsidie van f 1,76 per inwoner verhoogd zou moeten worden tot f 2,15 per inwo ner. De werkgroep heeft inmiddels te horen gekregen dat een dergelijke verhoging niet tot de mogelijkheden behoort. Derhalve heeft de Z.V.U. besloten één gekontrakteerd evenement uit het programma te laten vervallen. Niet zonder spijt vertelt de heer Mom dat de uitstekende produktie „Bouw meester Solness" van de toneelgroep „Theater" moest worden geschrapt. Uiteraard is daardoor ook een gat in het programma gevallen en kan in januari geen Z.V.U.-voorstelIing plaatsvinden. Het winterprogramma, zoals dat er nu uitziet is gebaseerd op een gemeentesubsidie van f 2,per in woner. De werkgroep heeft goede hoop dat dit een haalbare kaart zal zijn. In Z.V.U.-kringen is men in elk geval gelukkig met het feit dat alle gemeenten op Schouwen-Duiveland participeren in de subsidiebijdrage. De heer Erbi'ink noemt de finan ciële positie een bron van aanhou- Marga de Boer en Jan. Handersan twee sterren uit de „Hoofdstadope- rette". Zij zullen te zien zijn op za terdag 25 november in de Zierikzee- se Concertzaal in de operette Eine Nacht in Venedig". De Z.V.U.-leden kunnen het nieuwe programma boekje en de abonnementsformulie ren voor het komende seizoen op 25 augustus in de brievenbus verwach ten. dendo zorg, temeer daar grote kans bestaat dat de provinciale subsidie kraan volgend jaar nog verder wordt dichtgedraaid. Dat zou dan een verdere verschraling van het programma tot gevolg hebben. Niet naar provincie De heer Mom is van mening dat een onevenredige verhoging van de abonnementsprijzen niet verant woord is. Hij wijst er verder op dat de uitkoopsommen om toneelgezel schappen, kabaretiers enz. naar Zie rikzee te krijgen de laatste jaren veel sneller zijn gestegen dan de trendmatige subsidieverhogingen. Een extra moeilijkheid bij het vast stellen van een programma is het feit dat vele gezelschappen niet be reid zijn naar de provincie te ko men. „Zo heeft het Publiekstheater laten weten dat men vanuit de pro- vincfe'Tnaar naar de stad moet ko men als men een voorstelling wilt zien", aldus de heer Mom. Programma 1978-1,979 Ondanks al deze problemen is de Z.V.U.- werkgroep er uitstekend dm geslaagd! een gevarieerd winterpro gramma in elkaar te zetten. Het ab cmnemen ts pro gramma voor het seizoen 1978/1979 ziet er als volgt uit: Vrijdag 13 oktober: „Volgend' jaar zelfde tijd", blijspel van Bernard Stade im.m.v. Ton van Duinhoven en I.n a van Faassen. Zaterdag 21 oktober: De .nieuwe Genard Cox Show, m.m.v. Gerard Cox, Simcne Kleinsma en Leoni Jan sen en een kwartet o.l.v. Fred Leef- lang. Vrijdag 10 november: Toneelgroep Theater met „Alles voor de tuin" een „immorele" komedie van Ed ward Alibee. Donderdag 7 december: Neerlands Hcop met een nieuw programmal dat op 13 september in Haarlem in pre mière zal gaan. Naast Freek de Jon ge en Bram Vermeulen zal mede werken Jan de Hont. Vrijdag 23 februari: Kabaret Ivo de Wijs met het nieuwe programma „Formiüe 2", m.m.v. Ivo de Wijs, Dieter Nieuwint en Marnix Kappers. Donderdag 1 maart: Henk van Ul- sen met „Mijn held Tsjitsjikow" - Dode zielen - van NaeotaÜ" Gogol. Vrijdag 16 maart: Amsterdams Philharmonisch Orkest. Vrijdag 30 maart: „Pradhthotel", blijspel van Neil Simon m.m.v. Luc Lutz en Simone Rooskens. Zaterdag 7 april:, HetZwarte Theater uit Praag. Reeds eerder (an" 1968 en 1973) trad dit gezelschap met veel-- succes op in de .Concertzaal te Zierikzee. Het nieuwe programma dat binnenkort dn' Praag dm première gaat, is gebaseerd op verhalen, van Jules Verne. Maandag 7 mei: Seth Gaadikema, met zijn nieuwe ane-man-show, waarin 'hij weer poëzie en poliitdek door elkaar zal vlechten. (Vervolg pag. 3) BREDA, 31-7. De Rijkspolitie in het district Breda is maandagochtend met een team van 35 man een uit gebreid onderzoek begonnen nadat in een woning in de Julianastraat in Hoeven drie lijken waren aangetrof fen. TILBURG. De Tilburgse politie heeft de 39-jarige K. G. uit Tilburg aangehouden. De man wordt ervan verdacht enkele schoten te hebben afgevuurd op zijn 44-jarige plaatsge noot M. K. die overigens niet werd getroffen. BRUINISSE, 29-7. De vissersvereniging Zevibel blijft pleiten voor de grootste doorlaatopening in de Oos terschelde. Dat zei zaterdag de nieuwe Zevibel-voor- zitter, oud-gedeputeerd statenlid de lieer Joh. van den Bos, tijdens de Zevibel-reiinie in Bruinisse. In de woning waren in de nacht van zondag op maandag de 78-jarige •heer N. Rij.vos, zijn 68-jarige vrouiw J. Rijnvos-Brouwerè- en htm. 38-ja- rige dochter Maria op gruwelijke wijze om het leven gébracht. De da der of daders hebben daarna de wo ning in brand proberen te steken, wat niet gelukt is. In de loop van maandag hield' de politie iin VoïlanfliGVeni een man aan wiens opsporing was verzocht door de politie in Amsterdam. Hij was in gezelschap van een 13-jarig meisje. De twee reden. ,in een auto, die in Hoeven 'bleek te zijn gestolen.'. In de auto vond de politie enkele voorwer pen, die afkomstig waren van een diefstal in een kantine van de voet- balklub De Hoeven, afgelopen week einde gepleegd1. Volgens de politie is de kans groot dat hiermede de drie voudige doodslag in Hoeven is opge lost. Zevibel vindt de genomen beslis sing - een doorlaatopening van 14.000 vierkante meter - onlogisch. De ver meende besparing van 160 miljoen gulden, zo merkte de voorzitter op, wordt vele miljoenen overtroffen door de kosten die gemaakt moeten worden voor de aanpassing van een groot aantal werken. Dat is nodig om de schelpdierenkuituur in de Oos terschelde te handhaven en met na me ook voor het goed funktioneren van de verwaterplaatsen by Yerseke. Springlevend De heer Van den Bos opende zijn betoog met te konstateren dat de mossel visserij nog steeds springle vend is. Maar de mosselverwater- funktie van de buitendijkse gronden voor Yerseke, gepacht door de han delaren, loopt gevaar. Modelproeven hebben namelijk aangetoond, dat op de beslaande verwaterplaalsen verslibbing zal plaatsvinden. Pas in 1985 zal men weten of dit inderdaad het geval zal zijn. Zevibel is nog steeds van mening, dat een open Oosterschelde, c.q. de grootste door laatopening een gebiedende eis is. Wanneer de wind uit een bepaalde hóek waait 2a 1 een groot deel van de mosselkotters wegens te grote diepgang niet op de verwaterplaat sen kunnen komen. Terugschakelen „Terugschakeling is in de politiek een vrij normale gang van zaken", zei hij. „Ook in de kwestie van de opening in de pijlerdam van de Oosterschelde zou teruggeschakeld moeten worden, gezien het gevaar dat anders de verwaterplaatsen van de mosselhandelaren lopen. Kunstmatige verwatering wordt duur en zal minder doelmatig wor den uitgevoerd. Ergerlijk Dat nog niet alle Deltaschade is uitgekeerd, die het gevolg was van de ramp in 1953, noemde spreker ergerlijk en dat Bruinisse pleit voor andere mosselpercelen in Zeeland, (Vervolg pag. 3) Bezoekt met ons de grootste toonkamers in meubelen aan de fabrieken voor bankitellen slaapkamers eethoeken etc. etc. en wij geven u 10% korting INTERIEURVERZORGING BRUINISSE. Niet alleen op hel water, maar ook aan de wal van jachthaven „Aquadelta" is heel wat te beleven. Als de jachten aan de steigers liggen afgemeerdvermaken de vakantiegasten zich met de eve- nementen, die bijna dagelijks wor den georganiseerd. Een hoogtepunt vormt het gebeuren van vrijdag aanstaande: Tijdens een grote show dansavond zal de finale van de Miss Aquadeltaverkiézing worden gehou den. Speciale gast bij deze gelegen heid is de zanger Rob de Nijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het toneel leert de geest zijn eigen gelaat onderzoeken en houdt de mensheid een spie gel voor. Robert Lloyd UTRECHT, 31-7. Het treinverkeer via Rotterdam heeft maandag ver tragingen opgelopen doordat de Ko- ningshavenbrug niet meer dicht wil de. De spcorfoim'g werd om 16.38 ge opend voor het scheepvaartverkeer. Het was de 'bedoeling, dat hij om 16.50 weer zou zakken, maar door uitzetting van het materiaal tenge volge van de warmte funktioneerde het sluitingsmechanisme niet meer. Dat leverde tijdens het spitsuur nogal wat vertragingen op, zowel op de verbindingen Rotterdam-Dord recht en Rotterdam-Eindhoven als voor de treinen vanuit Amsterdam richting België. Omdat er geen bus sen beschikbaar waren, 'kon NS de reizigers ook niet over de weg ver voeren. Om zes uur lukte het de brug weer te sluiten. Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui; zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen; minimumtempe raturen ongeveer 15 graden, maxi mumtemperaturen van 19 graden aan zee tot circa 23 graden in het binnen land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 lot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 6.02, onder 21.29 Maan op 4.41, onder 20.13 3 aug. Zon op 6.04, onder 21.27 Maan op 5.38, onder 20.47 Nieuwe maan: 4 aug. (3.01) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 aug. 3.20 15.36 9.05 21.34 3 aug. 4.00 16.15 9.42 22.08 Springtij: 6 aug. LUXEMBURG. De staatsbank van China is van plan enige maanden een kantoor voor de afwikkeling van internationale zaken te openen in Luxemburg. De Luxemburgse minis ter van financiën. Jacques Poos, heeft meegedeeld dat hij daarvan dezer dagen bericht heeft ontvangen uit Peking. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1