299- Een illusie armer BLIJFT EENSGEZIND ZELFVERTROUWEN NA KONFERENTIE VAN BONN? Franse journalist rekent af met vooroordelen VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Scharendijke 4 BLIK DOOR HET WERELD Rikken b.v. brengt een zig-zag naaimachine W.Rikken b.v. Hoeveel succes de „top" van Bonn echt heeft kan men waarschijnlijk het best opmaken uit het verloop van de dollarkoersen in de komende we ken. Het slotcommuniqué is daarvoor minder betrouwbaar ook al is het aanmerkelijk positiever van toon dan de ivoorden waarmee de vorige ge sprekken zijn afgesloten. Maar dat was een opzet waarvoor dringende redenen waren. Als de bijeenkoms ten van de ekonomisch sterkste rege ringsleiders van de westerse wereld iets willen bereiken dan moet er een sfeer van vertrouwen gewekt wor den. Als er vertrouwen is dat het de goede kant op gaat worden risiko's genomen en als dat vertrouwen ont breekt neemt men het zekere voor het onzekere en daarmee raakt men niet af van inflatie, werkloosheid en al die kwalen meer. Dus moesten de zeven (plus EEG- man Jenkins als bijzitterwel een groot vertoon van vertrouwen over en weer aan de dag leggen. Wereldhandel De psychologische faktor is inder daad iran groot belang bij het ver ruimen van de wereldhandel, bij het investeren, bij het uitbreiden van het personeel enzovoort. Maar de psy chologie is ook weer niet alles. Er zal ook inderdaad tastbaar iets moeten veranderen. Dat zijn dingen als de Amerikaanse olie-invoer waarop ie dereen aandringt als het probate middel om wat te doen aan de mil jarden dollars die over de hele we reld zwervend steeds wankelen in waarde. En als het verruimen van de export naar Japan. Goede bedoelin gen en ernstige voornemens hebben hierbij niet zoveel waarde. Maar wat het eerste betreft is pre sident Carter al meer dan een jaar ingespannen bezig zoiets te verwe zenlijken zonder dat zijn parlement, het Congres, hem veel kans op succes geeft. Japan kweekf door een enorme ex port al maar overschotten op de be talingsbalans en het zou leuk zijn als dat een beetje veranderd werd door dat buitenlanders in Japan meer kansen kregen yens te verdienen in plaats van ze allemaal maar te moe ten betalen. Het verwijt wordt de Ja panners gemaakt dat ze die invoer bepaald niet vergemakkelijken. Daar zit iets in. Het Japanse verweer is dat de Duitsers, Amerikanen enzo voort nu ook niet bepaald net zo ver beten op de Japanse markt hebben gevochten als zijzelf op de markten die zij wilden veroveren. En ook daarvan is veel waar: vooral de Eu ropese industrie richtte zich liever op de makkelijker markten dan op de Japanse. Beloften Waarmee maar gezegd wil wezen dat een paar gesluierde beloften van premier Fukuda niet gegarandeerd een grote verandering opleveren. Wat zeker niet uniek-Japans is. Het grote voorbeeld is nog altijd dat kanselier Schmidt in Londen eens beloofd heeft dat West-Duits- Ia nd wel voor een economische groei van vijf procent zou zorgen; veel meer dan de helft is het niet gewor den. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. De politie in Apel- doorn heeft ki samenwerking mot de rijkspolitie in Borger (Dr.) op hol station een 30-jarige Wesld'uitser aangehouden, die er van wordt ver dacht in OdiooPn een 18-jarig meisje uit Emrnen 'te hebben ontvoerd. DEN HAAG. Maar weinig con dooms voldoen, aan de eisen die de wet op de medische hulpmiddelen over enige tijd zal stellen. Dit kon- kludeerde de Consumentenbond uit een onderzoek naar achttien typen condooms. De resultaten van dit onderzoek zijn gepubliceerd in de Konsumentenigids van augustus. PARIJS, 24-7. Adolf Hitler was huisschilder, brood verliest calo rieën als men het roostert en bev.rcren ledematen moeten met sneeuw gemasseerd worden. Waar of niet waar? Over dergelijke vooroordelen - ze zijn nameiyk niet waar - heeft de Franse journa list Claude Vallette een boek samengesteld. Het „Lexicon van vooroordelen" werpt een flinke hoeveelheid al gemeen als juist aangenomen stellingen totaal omver. Zo droegen Sint-Bernardhonden nimmer een vaatje rum om dc nek om uitge graven slachtoffers van lawines een versterkende slok te verschaf fen. Adelaars kunnen geen kinderen ontvoeren, zwanen zingen niet voor hun dood en vleermuizen vliegen niet in vrouwenhaar. Ratten verlaten geen zinkende schepen en onderzeeërs varen onder water sneller dan aan de oppervlakte. Vallette heeft nog veel meer pjjlcn op zjjn hoog: het recept voor biefstuk tartaar stamt niet uit Azië doch uit de fantasie van Jules Verne. Geloof niet dat een zwart uitslaande zilveren lepel giftige paddestoelen aanwjjst want dat zou u volgens de auteur slecht kun nen bekomen. Net zo verkeerd is het hardnekkige geloof dat het Franse vreemdelingenlegioen nog steeds gezochte misdadigers op neemt. De beroemde toren in Londen heet niet ,Big Ben", die naam slaat alleen op de klok. Rome werd niet op zeven maar op acht heuvels gebouwd en het meest vertaalde boek ter wereld is niet de bjjbel, maar de werken van Lenin. Flitsen uit het buitenland PONTIAC (Illino-is). Bij een oproer in de gevangenis van Ponbiac in de staaf Illinois zijn minstens twee ci piers om het leven gekomen, aldus is door de gevangenisautoriteiten be kendgemaakt. LUSAKA. R'hodesische troepen hebben zes Zambiaanse onderwijzers en een aantal dorpelingen ontvoerd uit 'het- grensgebied, zo meldt de Ti mes of Zambia zaterdag. KATMANDU. Het Nepalese pers bureau meldt zaterdag, dat een reis- bus met minstens 45 inzittenden vrijdag 'in een rivier is gestort. Vol gens de eerste berichten zijn min stens 25 mensen cm het leven, geko men en 12 gewond. CHAMONIX. Nationalisten uit het Franse departement Savoie hebben maandag de hoogste kabelbaan ter wereld, in Chamonix, opgeblazen. Niemand werd daarbij gewond. Dc materiële schade is groot. De natio nalisten eisen een grotere zelfstan digheid voor Savoie. BRU1NISSE. De Stichting Fe.>tn\ici;en Bruinisse organiseert op donderdag 3 augustus aanstaande een grote talentenjacht op de muziektent. De presen tatie van dit evenement is in hanaen van de bekende Tros-radio-presentator Hugo van Gelde ten. Voor dc muzikale begeleiding zorgen Gracia Gomez Trio Los PanchUos, die levens als jury zullen optreden. Opgave voor deel name aan deze talentenjachis mogelijk tot uiterlijk 2 augustus bij het V.V.V.-kantorKorte Ring 3 telefoon (01113) 1412. Bij slechte weersomstan digheden wordt o'it programma verplaatst naar ,,'t Durps-Uus". geheel compleet van 389,- tijdelijk voor officieel dealer voor Korte Meestraat t7 BERGEN OP ZOOM Telefoon (01640) 35878 NIEUW DELHI. Als- gevolg van mcessonregenis worden grote delen vam N'cord-India geteisterd1 door overstromingen, die tot dusver aan 84 mensen het leven hebben gekost. In de staten Oettar Pradesj en Bihar zijn twee miljoen mensen door het water uit huin huizen verdreven. In grote gebieden as de oogst verloren gegaan. KIEL. De Wesbduitse politie heeft in het plaatsje Lentfoeihrden in Sleeswijk-HolsteirL met geweld een bijeenkomst van het neonazistische „aktiefront van nationale socialis ten", die achter gesloten deuren en gebarricadeerde ramen werd gehou den, opengebroken. De vergadering had Adolf Hitler recht willen doen wedervaren. BILBAO. De Baskisclhe afscheids- beweginig ETA heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de moord op generaal Juan Manuel Sanchez Ra- mcs en diens adjudant. NIEUW DELHI. Ex-premier In dira Gaindhi van India is In staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering en crimineel gedrag. Ze zou met vijf medewerkers zonder beating 139 jeeps hebben, verkregen voor gebruik in de verkiezingscam pagne van 1977. PAPEETE, Tahiti. Frankrijk heeft een krachtige ondergrondse kern proef gehouden op het atol Mururoa, een van de Frans-Polynesische ei landen iin de Stille Oceaan. LONDEN. Bij opgravingen in een ruime in de stad Lincoln (moord- oost-Engeland) zijn de fundamenten blootgelegd van een van de oudste kerken van de Angelsaksen die uit het begin van de zevende eeuw da teert. TOKIO. Met forse steunaankopen van naar schatting in totaal een half miljard dollar kon de centrale bank van Japan maandag niet voorkomen dat de koers van de Amerikaanse munt opnieuw een naoorlogs diepte punt bereikte. BONN. Toen half juli zeven wes terse leideis cp een topkonferentie in Bonn met elkaar afspraken dat hun landen de projekten voor het winnen van kernenergie zouden uit breiden waren megen van de veertien kemreakfceren in de Duitse bonds republiek buiten bedrijf. De belang rijkste oorzaken daarvan waren technische on volkomenheden Advertentie Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 26 JULI NED. I: In de vanmiddag uit te zenden voorstelling van de Zomer- bios komen de volgende program- ma-onderdelen aan bod: een extra lange aflevering van de Berebooi, een tekenfilm, een avontuur uit de serie De holle bolle boom en de speelfilm De ijskotoeristen met Stan Laurel en Olivier Hardy in de hoofdrollen. In de vooravond Van gewest tot gewest, gevolgd door Verandering van klimaat, een Fran se film over de in Dieppe woonach tige Nicole, Jean en hun twee kin deren. Wanneer blijkt dat er een geld tekort ontstaat, doordat de op leidingen van de kinderen zo duur zijnbesluit Nicole ie gaan werken. In Dieppe kan dat echter niet, dus moet ze daarvoor naar Parps, met alle gevolgen van dien. Daarna Ba- JERUZALEM. Yigal Allon, voor malig' Israëlisch minister van buiten landse zaken, heeft maandag in het Israëlische parlement namens dc ar beidersparty het aftreden van de re gering-Begin en nieuwe verkiezingen geëist. DAMASCUS. De „haviken" in het Arabische kamp willen1 de Egypti sche president Anwatr' el Sad'at een „proces" aandoen in verband met zijn politiek 'inzake het Midden- Oosten. PRETORIA. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Bo tha heeft maandag verklaard dat er een „zeer ernstige toestand" is ont staan by het streven naar een oplos sing van de kwestie Namibië (z.w.- Afrika). Het zou vooral om de encla ve Walvisbaai gaan, waarop Zuid- Afrika en Namibië beide aanspraak maken. linese dansen het tweede gedeelte van de registratie die werd gemaakt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Vanavond wordt gedanst de Baris Tumbak en de Rejang. Tot besluit Kind in plastic, een dokumentaire over de vierjarige David, die door een ge brek aan witte bloedlichaampjes gedwongen is zijn leven in een plas tik steriele tent door te brengen. NED. II: In de serie Jouw wereld, mijn wereld, brengt het IKON van avond de Amerikaanse film Een bruiloft in de familie, waarin oude ren en jongeren hun mening geven over het huwelijk. Voorts Kenmerk en Stichting Socutera, waarin een filmpje over de ontwikkelingshulp in Kameroen wordt uitgezonden. De rest van het avondprogramma is weggelegd voor Guiseppe Verdi's opera Falstaff. Falstaff is de naam van een levensgenieter, die eigen lijk net iets teveel genoten heeft, getuige zijn enorme schulden die hij niet kan betalen. Hij verzint een list om financiële bijstand te verkrijgen van twee rijke dames. Hij stuurt ze allebei een romantische brief, maar weet niet dat de twee een hechte vriendschapsband onderhouden. En daarmee beginnen de moeilijkheden. WOENSDAG 26 JULI NED. I: 15.30-17.45 Zomerbios 18.45 Toeristische tips; 18.50 De fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Veran dering van klimaat; 21.05 Balinese dansen; 21.37 Nieuws21.55 Kind in plastic; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld, mijn wereld; 19.24 Kenmerk; - 20.00 - Nieuws; 20:27 Stichting Socutera; 20.32 Falstaff; 22.35 Nieuws. DONDERDAG 27 JULI NED. I: Die goeie ouwe tijd, zo luidt de titel van de verzameling eenakters uit de periode van de Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of felefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. Zondag 30 juli, 22.00 uur, Nederland I: Wonderland. Met een optreden van de Amerikaanse hard-rock- groep The Runaways, bestaande uit v.l.n.r.: Vickie Blue, Lita Ford, San dy West en Joan Jett. stomme film, de vanmiddag wordt uitgezonden. Enkele hoofdrolspelers zijn Harry Langdon, Ben Turpin, Larry Seaman en James Finlayson. Daarna de speelfilm Afkloppen met Danny Kaye in de hoofdrol. Danny Kaye speelt een buikspreker die in handen van spionnen valt. In de vooravond wordt een bezoek ge bracht aan Antarctica door de Oos tenrijkse cineast Henry Materna. In de daaropvolgende aflevering van Happy days wordt Fonzie verzocht op te treden als getuige bij het voorgenomen huwelijk tussen Ar nold en een mooi Japans meisje. Daarna de tekenfilm Yellow subma rine met en over The Beatles. In Mash vraagt BJ zich af waarom soldaten altijd vragen of ze de uit hun lichaam verwijderde scherven als aandenken mogen houden. Tol besluit de eerste uit een reeks im pressies van het North Sea Festival 1978. NEDII: Buurman Armstron de querulant uit Black Beauty heeft gedreigd Jenny's paard neer te schieten, want hij gelooft dat die er de oorzaak van is dat zijn vee op hol geslagen is. In de Lucy Show ontvangt Lucy van Ricky een nauw keurig tijdsschema, omdat ze al meerdere afspraken hebben ver zaakt dankzij het getreuzel van Lu cy. Nadat het journaal is geweest volgt de vierde aflevering van Een lied van de schemering. Ondanks de velé >roddels en geruchten die in het dorp de ronde doen, 'trouwt Chris met Ewan Tavendale en de eerste maanden.van hun huwelijk stralen van gelukzaligheid. In Zo vader zo zbon; wordt naast de panelleden Ba rend Barendse, Mar jol Flore en Dick Passchier plaatsgenomen door monseigneur Th. H. J. Zwartkruis, bisschop van Haarlem. Na afloop van dit spelletje volgt de aktualilei- tenrubriek Hier en Nu en Kerkepad 1978 waarin twee routes aan bod komen. De ene leidt door Drente de andere door Kampen en IJsselmui- den. Tot besluit koorzang uil Amersfoort. DONDERDAG 27 JULI NED. I: 14.00 Die goeie ouwe lijd; 14.30-16.00 Afkloppen; 18.50 Fabel tjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.00 Een bezoek aan Antarctica19.20 Happy days: 19.45 Yellow submarine; 21.05 MASH; 21.37 Nieuws; 21.55 Hoog tepunten van het North Sea Festival 197822.50 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws18.59 Black Beauty; 19.25 Dc Lucy Show; 20.00 Nieuws; 20.27 Een lied van de sche mering; 21.10 Zo vader, zo zoon; 21.37 Hier en Nu; 22.10 Kerkepad '78; 22.35 Koorzang uil Amersfoort; 22.50 Nieuws. Hij is getroffen door haar sponla- niëteit, maar doet toch nog een schuchtere poging, want, zo zegt hij, je hebt er uren werk aan gehad en dat moet betaald worden. Maar Jossa weigert gedecideeid er ook maar één cent voor aan te nemen. Dan grinnikt Frans Hunninkhuizen een beetje. „Altijd geweten, Jos, dat jij adel had in je karakter. Jammer dat je tante dit niet meer mocht beleven, wat zou ze trots op je geweest zijn". En daar mee kon Jossa het niet oneens zijn. De kranten hebben verslagen over dc expositie van de Oostbrabantse schilders. Dolf en Jossa lezen op een avond boven, terwijl ze koffie drin ken, dc kritieken. Vooral de Bosse Courant wijdt er behoorlijk aandacht aan en als Jossa een stukje gelezen heeft, vraagt ze aan Dolf: „Ken jij die kritikus? Wim van Geffen? Hele maal geen Brabantse naam of wel soms?" De man knikt. „Hij woont' in Den Haag en als ik goed ben ingelicht, schildert hij zelf ook. Inderdaad is hij van Brabantse afkomst. Ik heb hem een paar dagen geleden op de tentoonstelling nog gesproken en hij had een ietwat Brabants dialekt. Wat schijft-ie eigenlijk?" Jossa leest een gedeelte voor: Deze eerste tentoonstelling, overigens een beetje ongewoon in deze tijd van het jaar, in onze provinciale hoofdstad, had sfeer. Twee lichte, ruime zalen bevatten een vijftigtal kwaliteits schilderijen en aquarellen. Veel Haagse schoJers en impressionisten tussen de voor het merendeel werken van minder- of geheel onbekende schilders cn -essen. Maar dat hoeft natuurlijk geen bezwaar te zijn. want Jacob Maris, om maar een voorbeeld te noemen, werd aanvankelijk ook niet voor vol aangezien. Om een greep te doen uit het gebodene: Por tret van een jonge vrouw van Dolf Prinsse, in krachtig coioriet neer gezet, overtrof zeker veler verwach tingen. Hij Is een al enigszins? be kende portretschilder en de beide kinderportretten, die er van hem ook hangen, bezitten zonder uitzondering een eigen stijl in een enge intimiteit, als gevolg van een virtuose penseel- uitvoering. Zij verraden stuk voor stuk toch wel zijn meesterschap, vooral over de kleur „Ja, laat maar", valt Dolf haar in dc rede, „maar wat schrift hij over jou?" Ze moet eerst zoeken voor ze haar naam tegenkomt. Het is niet veel: „Een doekje, dat een bosgezicht aan de rand van een grote ven voorstelt, waarschijnlijk in Brabant geschil derd. springt bijzonder in het oog. Het is gesigneerd door ene „Jossa". een schilderes die uit Rotterdam af komstig is en enkele doekjes expo seert, die niet onverdienstelijk zijn, maar toch nog de nodige routine mis sen. Maar wat niet is. kan nog ko men. dat verraadt voornoemde bos gezicht: koel, maar bijzonder knap weergegeven. Vooral de perfectie van de details is opvallend". „En verder?" Hij kijkt haar aan. „Verder niets. Maar Dolf, we wa ren met achttien schilders cn schilde ressen. nog gezwegen van dc beeld jes, de pottebaksterIk vind dat we geen van beiden mogen moppe ren". En daar was Dolf het tenslotte toch wel mee eens. door LEIDA GRAAFLAND De woensdag, die gepland is voor het bezoek in het grote huis van fa brikant Voorhoud, verloopt gezellig. De man ontvangt Jossa en Dolf met demecstc égards, kust de jonge- vrouw hoffelijk de hand en zorgt dan eerst voor thee. Er zijn sigaret ten en koek. Een knap dienstmeisje bedient. Jossa heeft het al bekeken: de man moet behoorlijk gefortu neerd zijn, want wat alleen hier al staat, is vast niet in een warenhuis gekocht. De gastheer legt uit: „Ik woonde eerst ergens anders in dc stad, aan dc Koolakker, maar het huis vond ik niet zo geschikt. Een paar maanden geleden kon ik dit voor een redelijk bedrag kopen cn dat heb ik gedaan, omdat er boven drie inccnlopende kamers zijn, die ik heb laten inrichten als show ruimte. Daar heb ik een veertigtal schilderijen hangen en er is ook wat beeldhouwwerk. Enfin, als de thee gedronken is. zal ik u graag voor gaan en een en ander toelichten." Wat later, als ze boven door dc drie zaalachtigc kamers lopen, kijkt Jossa haar ogen uit. Hier hangen werkelijke kunstwerken, waarbij het gekladder van haar wel heel erg nadelig afsteekt. Feitelijk ge heel in het niet valt. Hij drukt ech ter een pleister op de ongemerkt ontstane wonde, door te verduide lijken: „Wat ik mooi vind, koop ik. Of dat nu van een beginneling is of van een gesettelde kunstenaar, speelt by mij geen rol. Tenzij het natuur lijk onbetaalbaar is, want ik ben geen miljonair". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4