Ombuigingsoperatie „Bestek '81" onder zware druk Deel Caransa-losgeld gevonden Nu weer kritiek op bekorting zomer-schoolvakanties Wie betaalt premies? Gebruik'm goed. School en Maatschappij Chinese bestelling- in Nederland Auto's weg uit garage „Beest" in achtertuin Voorbijganger gedood bij roofoverval AGENDA 30 Als u uw satépennen meer wilt gebruiken, moet u er maar eens kipfilet aan prikken. 2 DEN HAAG, 24-7. Wie betaalt de drie miljard gulden die extra nodig zijn om de premiedruk van de soeiale verzekeringen niet zwaarder te nwtken? Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft het antwoord niet kunnen vinden of berekenen uit het beschikbare cijfermateriaal. Het kan slechts konstateren dat er een groeiende kloof is tussen de premie opbrengst en wat er voor de sociale verzekeringen nodig is. ptt post Het thema van de schoolverlaters is gedurig aan de orde en dat houdt natuurlijk verband met het feit, dat zovele jongeren, na het be-eindigen van de schooltijd maar moeilijk, of helemaal niet aan de slag kunnen ko men. Als een volwassen werknemer werkloos raakt is dat heel erg, maar als jonge mensen gewoon geen kans krijgen zich in een of andere baan, waar te maken, dan neigt men er toe dit nog erger te vinden. Uiteraard is het probleem bekend bij de overheid en bepaalde maatre gelen hebben met name de school verlaters op het oog, in de hoop dat zij niet aan het groeiend leger werk lozen zullen worden toegevoegd. Een heel andere vraag intussen is wel, of onderwijs en „beroepenwe reld" wel voldoende op elkaar zijn afgestemd. M.a.w. be-antwoordt het onderwijs wel zo volledig mogelijk aan hetgeen in het maatschappelijk leven van jenge mensen wordt ge- etst. Het zou een goede zaak zijn, als het onderwijs zover mogelijk gaat met het inspelen op eisen, die in de praktijk aan de orde komen. Ander zijds echter mag de vrijheid van on derwijs, in die specifieke betekenis des woords niet in gevaar komen. Het onderwijs mag zich naar identi teit niet verloochenen, omdat het on derworpen" zou zijn aan eisen, die buiten de school worden gesteld. Er moet een zelfstandigheidsmarge blij ven voor eigen inbreng en een onaf hankelijk taken (vakken)pakket. Hier echter liggen voetangels en klemmen. Waar ligt de grens, wat toont de praktijk aan en de ham vraag: Onderwijs en arbeid; zijn het opponenten of komponenten? Het is verheugend dat in Zeeland deze vraag in de komende herfst in alle ernst aan de orde komt. De Zeeuwse Werkgroep Ccntact Onderwijs en Beroepenwereld, organiseert n.l. op donderdag 5 oktober te Middelburg een themadag, die aan de bovenge stelde vraag is gewijd. Op „hoog ni veau" wordt een dag gepraat over de problemen, waarmede schoolverlaters te maken krijgen, wanneer ze de stap naar he beroepenleven doen. Wat de organiserende instantie be treft; de Zeeuwse Werkgroep Con tact Onderwijs en Beroepenwereld, stelt zich ten doel de onderwijswereld en de beroepenwereld dichter bij ei kaar te brengen. Op de boven ge noemde dtatum wordt het probleem belicht vanuit de optiek van het on derwijs en nadien zal cok nog een „beroependag" worden gehouden. Dan wordt bij wijze van spreken, de stem uit de praktijk gehoord en in dit stadium van voorbereiding zal uiter aard aller wens wel zijn, dat de the madagten) nuttig zullen blijken te zijn om school en maatschappij wat dichter bij elkaar te krijgen, waar van - dat blijkt de bedoeling - de af gestudeerde jongeren zullen kunnen profiteren. Krill kan het doen BUENOS AIRES, 24-7. De miljar den rode garnalen die in het Zuid poolgebied leven kunnen het ant woord zijn op de voedselproblemen in de wereld, aldus geleerden op een konferentie in Buenos Aires. De garnaal, krill genaamd, bevat lot 18 procent eiwit in zijn zes cen timeter lange lichaampje en is het voornaamste voedsel van de uitster vende walvissen. De krill, een Noors woord dat „visje" betekent, is onderwerp van diskussie door geleerden, funklio- narissen en diplomaten op een kon ferentie in Buenos Aires van de raadgevende kommissie van het Antarcticaverdrag, waarvan 13 lan den lid. zijn. De ombuigingsproblemen zullen zwaarder zijn dan aanvankelijk werd verondersteld aldus mr. Jan Klok van het NCW. De becijferingen heb ben geen meevallers aan het licht gebracht. Er komt een enorme druk op het verwezenlijken van de hele ombuigingsoperatie die het kabinet- Van Agt met zijn „Bestek 81" heeft aangekondigd. Zes miljard meer De premies van dlle sociale verze keringen zullen vergeleken met die in 1978, naar schatting in 1979 zes miljard gulden meer moeten bedra gen. Daarbij heeft het NCW er reke ning mee gehouden, dat de overheid al jarenlang een stukje van de pre mies heeft gefiscaliseerd: een bedrag van vier miljard gulden per jaar wordt uit de algemene middelen bij gelegd. De werkgevers gaan ervan uit dat de overheid hiermee door gaat. DEN HAAG, 24-7. De Stichting Re- kreatie in Den Haag heeft ernstige kritiek op het plan van minister Pais van onderwijs om de schoolvakanties in de zomer te bekorten en in de win ter langer te maken. Volgens de stichting heeft het plan niets te maken met vakantiesprei ding. In veel gevallen zullen de door Pais voorgestelde maatregelen leiden tot willekeur of chaos, aldus de stich ting maandag in een verklaring. De stichting is van oordeel dat een langere wintervakantie alleen een uitkomst biedt voor gezinnen, die zich een vakantie in die periode kun nen permitteren. Voor de kinderen zelf ziet de stichting geen voordelen. Flitsen uit het buitenland SEOEL. Door het in een rivier storten van een bus zijn zondag dertig mensen cm het leven geko men en zeven zwaar gewond. Tien mensen worden vermist. Voor het lopende jaar heeft dezelf de overheid nog eens 1,7 miljard gulden beschikbaar gesteld, ook om te voorkomen dat de premiedruk zal stijgen. Er is geen enkele zekerheid, dat zij ook voor volgend jaar zo'n gebaar wil maken, konstateert het NCW. DEN HAAG. In 1977 zyn 1.382 klachten ingediend by het inlichtin gen. en klachtenbureau voor scha deverzekeringen. Dat is een toene ming van 134 vergeleken bij 1976. Daarvan werden er 196 zonder meer terecht verklaard (14,2 procent) die na interventie van het klachtenbu reau alle door de betreffende verze keringsmaatschappijen zijn gere geld. Vermindering van de vakantiepiek in de zomer kan volgens de stichting alleen bereikt worden door regionale spr-eiding in voortgezet en lager on derwijs in de maanden juni juli, au gustus en september, invoering van een wettelijke schoolvakanitieregeling en regionale spreiding van de bouw vakvakantie. KHARTOEM. Op de topconferen tie van da erganaatie van Afrikaan se eenheid dw Khartoem is de Togo- lese minister van 'buitenlandse zaken Edem Kodjo tot nieuwe secretaris generaal gekozen. SALISBURY. De „Rhodesia He rald" meldt dat an het zuid-oosten van Rhodesië hondsdolheid is uitge broken en dat de ziekte zich onge breideld verspreidt door de guerril la-strijd. CAIRO. President Anwar el Sadat van Egypte wil in de grondwet van zijn land een „democratisch socia lisme" en het meer-partijenstelsel verankeren. Daartoe wil hij een nieuwe partij stiéhten. LUGANO, 24-7. Een „belangrijk deel" van het losgeld voor de Neder lander Maurits Caransa, 28. oktober 1977 in Amsterdam ontvoerd, is in bëslag gencmen bij een bank in Lu gano in het Zwitserse kanton Tes- sing, zo is door de plaatselijke politie meegedeeld. Niet gezegd werd hoeveel geld er in beslag is genomen. Het., losgeld bedroeg destijds tipn, miljoen gul den. Het geld bevond zich ih de klui zen en op dé nummerrekeningen van vier Zuidamerikanen. Een van hen, Luis Alvarez, is enkele dagen.geleden in Los Angéles aangehouden. Hij ontkent aan de ontvoering van Ca-, ransa te hebben deelgenomen. - ROTTERDAM, 24-7. I.H.C. Hol land heeft van de Volksrepubliek China opdracht ontvangen voor de levering'van zes snijkopzuigers van het type IHC Beaver. Met deze op dracht is meer dan f 40 min. ge moeid, aldus I.H.C. I.H.C. heeft in de loop der jaren een groot aantal baggerwerktuigen geleverd aan Chi na. Met deze order is het totale aan tal geleverde baggerwerktuigen se dert 1963 gekomen op 50, waarmee China een van de grootste afnemers van I.H.C. Holland is, aldus de on derneming. De zuigers züllen in' dé kqjnende tien maanden worden ge bouwd en afgeleverd door werf I.H.C. De Klop in Sliedrecht. ROTTERDAM, 24-7. Uit. een gara ge van het. autoverhuurbedrijf Au tolease Holland B. V. aan de Cool- haven in Rotterdam zijn dn het afge lopen weekeinde tien personenauto's gestolen. De politie kwam achter de diefstal doordat zij: zondaig op de Van der Duin van Maasdam weg een beschadigde auto onbeheerd aantrof. De overige auto's zijin nog niet. ge vonden. DEN HAAG,24 -7. De Haagse po- Litie heeft in een achtertuin van een woning aan de Deimanstraat een groene leguaan van ongeveer een meter lengte gevangen. De bewoon ster van het huis had het beest daar 's ochtends aangetroffen. De leguaan is nu te zien in het dierenpark in Wassenaar, waar hij door de politie naar toe is gebracht". ROOSENDAAL, 24-7. Pp 42-jarige cierhandelaar Hendrik Ebben uit Roosendaal is maandag het slachtof fer geworden van een gewapende rpofovervaj, die ip Roosendaal werd gepleegd in een Chinees restaurant aan fle Molenstraat. Ebben was bij zijn bezoek aan hel restaurant getuige van een roof overval, trachtte zich vervolgens uit de voeten te maken maar werd daar bij dodelijk geyvond door epn kogel uit hel vuurwapen van één van de overvallers. Maandagmorgen drongen tenmin ste 4 gemaskerde mannen 't restau- vier gemaskerde mannen het restau rant binnen. Zij boeiden een vijftal personen onder wie de eigenaar en zijn vrouw en leidden hen naar een afgelegen vertrek daarbij juwelen, een gouden ketting en geld rovend. Een nagekomen foto van de dinsdag 18 juli gehouden demonstratie met politiehonden, die werd gehouden aan de Balie. De hond Re.r „hecht" zich vast aan de pqkwerker, als flie aan zijn bewaker probeert te „ont snappen". (Foto: Zirrikzcescho Nieuwsbode) Zierikzee Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Westerschouwen Exkursie broèdkólonies. Start: Adr. v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Zonnemaire „De Grutlepikker": Disko-program- ma; 20.00 uur. Vanaf 18 mei met uitz. van de zondagen Dreischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Zaterdag 24 juni t/m zaterdag 29 juli Zierjkzee dagelijks behalve op zondag, Burger weeshuis, expositie beeldentuin en klein antiek. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs, openluchtschaken, 19.00 tot 21.00 uur, 1 juli tot en met 31 augustus Zierikzee Euro Eerste Rechtshulp; in verband met vakanties gesloten. Iedere dinsdag Haamstede Herv. Kerk, diaserie „De banken zijn hard", kaarten hij de ingang, .«20.00 qur. Iedere woensdag Haamstede Bezichtiging molen „De Graanhalm"; 10.30, 13.30, 14.30 uur. iedere woensdagavond Westerschouwen Wandeling rond Slot Haamstede. Start: Begin Slotlaan. 19.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Concertzaal-bioskoop; „Schots en scheef" (Laurel Hardy); 14.00 uur. „Close Encounters"; 20.00 uur. Scharendijke Sportterrein: Midzomerfeest; 17.30 u. Woensdag 26 juli Burgh-Haamstede 14.30 uur rusthuis „Duinoord", zang- koncert. 19.30 uur Hervormde kerk, zang- koncert. Renesse Terreinen Hoogenboomlaan, Paar- denkampioenschappen Zeeland. 9.00 en 14.00 uur. Scharendyke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Middcnschouwen. Dreischor Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevr. M. N. Coumo ï- Groenendijk (solozang); 20.00 uur. Ouwerkcrk Strandje, 14.00 uur, strand wedstrijd voor de jeugd. Donderdag 27 juli Bruinisse Terrein Braderie; opening Vi.sscrij- dagen door burgemeester T. C. Hek man: 14.00 uur. Voetbalveld „Recradelta"; voetbal wedstrijd Aquadelta-Sirjansland 15.00 uur. Centrum; wielerronde van Bru: 18.00 uur. „Recradelta" (Aquadelta); Drive-in- discoshow: 20.00 uur. Vrijdag 28 juli Renesse Herv. kerk. 2(1.00 uur. Brnm Beek- man. orgel. Zaterdag 29 juli Zierikzee Zwembad „Onderdak", onderwater hockeywedstrijd Scaldis-Baraeuda. demonstralie duiken, vanaf 20.00 uur. Burgh Ring: Rommelmarkt; 8.30-10.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Zevibel-reunie. ïo.on uur. Dinsdag 1 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendijke De Pulmeel, film: Easy Rider, 20,00 uur, Renesse Bowlingcentrum; avond van Bond van Opzichzelfstaanden; 20.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Zomeravondconeerl. 20.00 uur. Woensdag 2 augustus Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, Otto Sterman, negerverhalen en L. Rommerts, zang. Dreischor: Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart; 20.00 uur. Donderdag 3 augustus Haamstede Ring, poppenkast 15.00 en 16.00 uur. Ring, concerten Witte van Haemste- de en Kunst en eer met drumband en taptoe vanaf 20.00 uur, Ooster- lands Fanfare, 19.00 uur. Grasveld voor Hervormde kerk, vuurwerk, 22.00 uur. Brouwershaven Marat: Reisie Ned. Bond van Platte landsvrouwen; 13.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2938 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 AFZIEN Het is een even vreemde als (er gens) troostrijke gedachte dal mil joenen Nederlanders thans in onge makkelijke bedden liggen, de maal tijden van thuis missen, evenals „hun krantje" op tijd, hun huisdier en nog een heleboel dingen, terwijl er angst is rond zich samenpakken de wolken en de vraag op de lippen brandt: „zullen we het droog hou den". Vakantiehouden is natuurlijk fan tastisch, maar wat is het anderzijds verrukkelijk als het leven zijn oude draai weer hervindt en een mens niet telkens voor allerlei onmogelij ke beslissingen ivordt geplaatst, in de zin van zullen we dit of zullen we dat? Ach, ik denk aan die vrouw, die toch zo'n enig chalet in Oostenrijk had gehuurd, maar het Alpenland schap ging voortdurend schuil ach ter dikke regengordijnen en koud dat het in dat huis was. Als de re gen even wat minder was, ging het echtpaar maar een eindje rijden met de kachel in de wagen aan. Na anderhalve week koti en armoede, sprak ma het verlossende woord: „we gaan naar huis en gistermiddag sprak ik beiden in de Korte St. Jan straat". „Fijn wi tuus", sprak ma en haar (nog bleke) echtvriend, knikte instemmend. Ik bedoel maar, er wordt wat af gezien. Diep respeki. mag ook be staan voor het gezin, dat drie weken strandvakantie had gepland en zo pricinpieel is ook drie weken strandvakantie te hoxiden. Meneer zit duizend uren vanuit het badhok je de zee te bestuderen en (gelukkig) blijf hij het mooi vinden. De zoon is ingehuurd door de strand-ijsko- man, maar er waren in de afgelopen weken vrijwel geen op een koude versnapering beluslen. Ma heeft alle door stoere voorva deren bijeengespaarde fysieke en psychische krachten gemobiliseerd en steekt zich eens per dag in het badpak en verdivijnt in de Noord zee. Als zij wat blauwtjes om de lippen en licht bibberend weer in de veilige kleren steekt, heeft zij ten minste het gevoel haar plicht te hebben gedaan. Nadien verdiept zij zich in het boek „Brighton Rock" van Graham Greene, de schouders toegedekt met een plaid, maar eerlijk is eerlijk met het weekeinde ging het al stuk ken beter en nietwaar, we leren le ven met de wolkjes en de zonsbe- dekkingen en met een wind, dtê om de blote schouders speelt en dc da mes hebben het geleerd: bandjes vast, bandjes los, zonnebrilletje op. zonnebrilletje af en zo glijden we de zomer door. Intussen is het rerste gouden graan aan het vallen, als men gerst graan willen noemen en dat bete kent wel dat de zes kwakkelweken een groot gat in de zomer hebben geslagen. Dat is (een beetje) verdrie tig, maar niet echt verdrietig want wie om zich heen kijkt ziel de mooi ste zomerkleuren. de meest doortin telde taferelen en een wisselend mozaïek van schoonheid, die op het wonderpalet van de natuur zijn ge tekend. Maar als ik straksjeen kraai over een stoppelveld zie i'liegen of driftig in de grond pikken, ja dan krijg je toch even een scheut in de richting van de herfst, maar sslt sstt dat duurt nog lang en wie weel wat ons altijd verrassende klimaat nog in petto heeft, 't Komt, zo 't komt! SCHIEREJLANDMAN Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2