Parkeerruimte om vrachtauto's uit de dorpsstraten te weren Uitlevering oorlogs misdadiger gevraagd Oorlogs misdadiger verdwenen? Vragen in Tweede Kamer rond de a.o.w. voor een oorlogsmisdadiger De toestand in Bolivia EXPOSITIE ETSEN VAN MARIUS BAUER 1 IN GRAVENSTEEN TE ZIERIKZEE Falale instorting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Duiveland Vloeibaar gas naar Zeeland? Van 4 tot 30 augustus ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 juli 1978 134ste jaargang Nr. 22342 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Ook Ouwerkerk in rij concerten DUIVELAND, 24-7. l'as na enige diskussie konden de raadsleden van Duiveland in de vergadering van maan dag j.l. akkoord gaan niet liet voorstel overeenkom sten aan te gaan ten behoeve van parkeerruimte voor vrachtauto's in Oosterland en Nieuwerkerk. Teneinde vrachtauto's uit de stra ten te weren werd door het kollege kontakt opgenomen met het Kon. Kwcckbedrijf en Zaadhandcl D. J. van der Have B.V. in Nieuwerkerk en met de heer J. G. II. Elmcndorp te Oosterland. Zowel met Van der Have B.V. als met de heer Elmendorp werd over eenstemming bereikt over de be schikbaarstelling van parkeerruim te. Bij de vestiging van Van der Ha ve B.V. aan de Deltastraat wordt een terreingedeelte achter de loods in bruikleen - dus om niet - afge staan aan het gemeentebestuur. Te Oosterland is de heer Elmendorp bereid een terreingedeelte behoren de tot het parkeerterrein van café restaurant „Pleisterplaats" ter grootte van ongeveer 800 m- nabij de weegbrug aan het gemeentebe stuur te verhuren voor een bedrag van f 4.000,per jaar. Niet geschikt Tijdens de raadsvergadering maandagavond waren enkele Raads leden van mening dat het terrein bij de weegbrug „Even Buiten" niet geschikt zal zijn voor deze zware vrachtwagens. De heer Meerman (SGP) zag het DEN HAAG, 24-7. Kan Eurogas Terminals CV te Rotterdam met een vergunning van de hinderwet in de hand beginnen met de bouw van zes druktanks voor de opslag van in totaal 18.000 m:! vloeibaar gas in het Sloegebied bij Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke, Borsele). Of moet de kroon het verzoek van de inspekteur van de volksgezondheid in Zeeland en de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland inwilligen en de bouwvergunning schorsen zo lang de beroepsprocedure tegen de bouw van de tanks nog loopt. Deze zaak werd maandagmiddag aan de Raad van state, afdeling ge schillen van bestuur, voorgelegd. terrein liever geasfalteerd of - met nog meer voorkeur - een andere plaats in Oosterland aangewezen, b.v. langs de Hofweg of op het schoolplein van de voormalige O.L.- school aan de Groene Poort. Verder twijfelde ook de heer Op 't Hof (CDA) aan de geschiktheid van het terrein van de heer Elmendorp. Raadsvoorzitter burgemeester J. D. de Kam was van mening dat reeds nu met dit terrein begomien moet worden. „Dan hebben we al een mo gelijkheid om die grote wagens van het dorp te krijgen, want als deze het gehele weekend voor je woning staan, is ook onuitstaanbaar", aldus de voorzitter. De suggestie van de heer Romeijn (VVD) de zaak te ver schuiven naar de volgende raadsver gadering vond geen instemming en tenslotte werd met het kollege-voor stel akkoord gegaan. Verder kwam in deze raadsverga dering, waarbij de beide wethou ders %n de gemeentesekretaris niet •aanwezig waren, de aanwijzing van een woonerf in Ouwerkerk ter ta fel. In de vergadering van .21 fe bruari jl. werd besloten een krediet te voteren voor herbestrating in het bestemmingsplan Ouwerkerk. In dit krediet was tevens een schatpost op genomen voor de inrichting van een woonerf. De raad diende thans het principebesluit te nemen tot aanwij zing als woonerf vart een gedeelte Geertruidlaan, De Domp en Burge meester Romeijnstraat (tot aan de Achterweg), waardoor met spoed tot herbestrating kan worden over gegaan. Aanwijzing woonerf De nadere uitwerking van het in richtingsplan zal dan in een later stadium kunnen plaatsvinden, waarvoor nog een hoorzitting met alle bewoners van Ouwerkerk zal plaatshebben. Het voorstel om de genoemde straten als woonerf aan te wijzen en tevens om op dit ge deelte verkeersdrempels aan te leg gen werd door de raad goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verslag van mevrouw A. F. van der Zande-Vleugels Schutter (V.V.D.) betreffende de vergadering van de schoolartsemdienst op 7 juni jl. Verder was er het ontwerpbesluit van g.s. tot wijziging van de wet- hoüderssalarissen per 1 juni 1978. De vergoeding voor een wethouder, in deze gemeente komt op f 13.080, per jaar. ■ASSEN, 24-7. De officier van justi tie in Assen heeft maandagavond bij de Westduitse autoriteiten een ver zoek tot voorlopige aanhouding en uitlevering van de oorlogsmisdadiger Wilhelm A. Bos ingediend. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie maandagavond meege deeld. Het verzoek is per telex ge daan door Interpol in Den Haag aan het bureau van Interpol in het West duitse Wiesbaden. 'DEN HAAG, 24-7. Het is niet uit gesloten dat de oorlogsmisdadiger Wilhelm Bos met een speciaal reis- d'okument diat hij zeer onlangs in zijn woonplaats Hattlngen (W.-Dtsl.) heeft aangevraagd, uit West-Duits- land ais vertrokken. Dit blijkt uï.t een mededeling van 'een gemeentelijke woordvoerder iin Hattimgen. waar Bos verblijfplaats hield. Bos blijkt in Hattingen ale staten! oos burger te staan, ingeschreven en heeft zeer onlangs een speciaal „reise-aiusweds" gehaald, nodig om naar het buiten land te kunnen gaan. DEN HAAG, 24-7. Mevrouw Haas- Berger, Tweede Kamerlid voor de PvdA gaat maandag vragen stellen in de Tweede Kamer over de .uitke ring van aow aan de'-oorlogsmisda diger Wilhelm A. Bos. Ondermeer wil zij weten of het adres van Bos bekend was bij het ministerie van justitie en waarom justitie dan geen aktie heeft ondernomen. Het kamerlid wil weben cf de re gering bereid is uitlevering te vra gen!. Zij vraagt zich af of Bos gere gistreerd staat bij het Nederlandse consulaat in Dus^eldorp (of een an der) waar hij zich zou hebben moe ten registreren in verband' met pas- poortvertienjging. Als dat zo is, z-o vraagt mevrouw Haas, moet'dan uit het feit dat hij niet eerder is aange houden worden afgeleid dat de coör- dniat'i'e tussen het. ministerie van justitie en van buitenlandse zaken gefaald heeft. Als hij oiiet geregi streerd1 staat bij een consulaat, op welke grond heeft Bos dan wel aow gekregen, wil het kamerlid weten. Koördtnatic In haar vragen stelt zij de koör- dinatie tussen de ministeries van sociale zaken en van justitie wat be treft het opsporingsregister iter dis kussie. Met name wil zij weten wel ke richtlijnen justitie heeft uitgege ven ten behoeve van de uivvoerings- organen van de sociale vèrzekerings- wetgeving. Zij vraagt zich af of de regering van plan is de oorlogsmis dadiger nog, langer aow uit te keren en of zij eventueel van plan is, tot terugvordering van niet terecht uit gekeerde aow over te gaan. DEN HAAG, 24-7. Sinds vrijdag avond is de politieke situatie in Boli via weer „normaal" geworden. Even leek het erop dat de militairen de teugels wat wilden laten vieren, maar toen bleek dat de frauduleuze verkiezingen niet verkocht konden worden, draaiden zij de klok weer te rug en stelden een nieuwe diktatuur in. Ditmaal onder leiding van lucht- machtgenèraal Juan Pereda, die be kend staat als een zo mogelijk nog rechtser persoon dan zijn voorganger Hugo Banzar. ZIERIKZEE, 24-7. Het woelige leven in Egypte, Pa lestina, Tunis, Algiers, Brits-Iiulië en Nederlands In- dië, geëtst in spontane krabbels door Ma rins Bauer. Hel werk van deze Haagse oriëntalist is van 4 tot 30 augustus a.s. te zien in bet gemeentemuseum te Zie rikzee. In 1888 maakte Bauer op uitnodiging van de Haagse kunsthandelaar E. J. van Wisselingh een reis naar Constanttnopcl, Terug in Den Haag legde hy in het atelier van Zilckcn zyn indrukken neer in talloze etsjes op zink. Ken bi inde bedelaar. En zijn leve nlang was hij in de ban van de Oriënt. Zijn werk bleef een uilzondering in Nederland, waar men zcih bij voorkeur bezig hield met het schilderen van weilanden en koeien. „Broeksloot-genre" noemde Bauer dit verachtelijk. Hij tekende, hij schreef soms, zoals bijvoorbeeld over de kroning van de Russische tsaar in 1896. Tijdgenoten zagen hem vanwege de iich-en-donker-effeclen graag als een evenknie van Rem brandt. Een misschien wat opper vlakkige vergelijking. Overigens trok Bauer zich weinig aan van de stormachtige ontwikke lingen n de kunst in het begin van deze eeuw. Hy ging als individualist rustig zyn eigen gang. Hoogtepunten van zijn werk liggen tussen 1900 en 1915. Dan bereikt hij met ruim gebruik van honderden tastende krabbellijntjes een monu mentaal effect in zijn werk. „Hij is talent1' Bauer werd internationaal be roemd. In 1900 kreeg hij op de we reldtentoonstelling in Parijs een Grand Prix. Merkwaardig is. dat in het laatste decennium van de vorige eeuw een recencent over Bauer schreef: „De bluf bij Bauer's product zal echter wel niet machtig genoeg zijn om lief hebbers tot aankoop op te wekken, lenzij om een exemplaar te bewaren als bewijs van wansmaak van den te- .genwoordigen tijd". Jozef Israels zei in diezelfde tijd: „Maar die jongen heeft niet alleen talent, hij IS talent. Ik 'wil al die et sen van hem hebben." De tentoonstelling „Een Hagenaar in het Oosten" werd samengesteld door de Dienst Verspreide Rijkscol lecties afdeling Tentoonstellingen in Den Haag. CAIRO, 24-7. In een arbeiderswijk in het noorden van Cairo is maan dagmorgen vroeg een huis van vijf verdiepingen ingestort. Tot dusver zijn 27 lijken geborgen. Vijftien men sen zijn mei verwendingen naar het ziekenhuis gebracht. De bewoners kregen al bijna twee maanden geleden van de autoriteiten te 'horen dat hun huis bouwvallig was en ken instorten. Hun werd verzocht te vertrekken. De bewoners weigerden dit echter omdat zij niet wisten waar zij naartoe moesten. WESTERSCHOÜWEN. Hel weer knapt wat op en daar beginnen de mensen dan toch eindelijk naar het strand te drentelen. Gloeiend warm is hel er nog niet, maar wie bedenkt wat het voorheen was (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alleen met hen die onze deug den erkennen, kunnen we over onze gebreken pralen. André Maurois Verwachting tot woensdagavond: Minder zon Geleidelijk meer bewolking met la ter aanvankelijk in het westen en noorden van het land plaatselijk re gen, maar in het oosten van het land eerst nog vrij zonnig; tot vrij krach tig en aan de kust tot krachtig toe nemende zuidelijke wind; minimum temperaturen rond 12 graden, maxi mumtemperaturen van ongeveer 19 graden in het noordwesten tot 25 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tol 10. Min.-tempcraluur: omstreeks 14 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een droog etmaal: 70 pro cent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MA ANSTANDEN 26 juli. Zon op 5.52, onder 21.40 Maan op 0.42, onder 13.54 27 juli. Zon op 5.53. onder 21.38 Maan op 1.00, onder 15.02 Laatste kwartier: 26 juli (0.31).' HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 26 juli 8.45 20.57 2.01 14.24 27 juli 9.31 21.44 2.55 15.23 Doodtij: 28 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-7. Voor woensdag worden zonnige perioden verwacht, met later op de dag kans op een bui. Ook zal er meer wind zijn maar in het tcmperatuurverloop komt wéinig verandering. Een rug van hogeluchtdruk trok dinsdag van west naar oost over ons land en bezorgde ons vrij zonnig en droog weer. In Ierland in Zuidwest-Engeland daalt de luchtdruk alweer flink op nadering van een oceaandepressie. Deze depressie wordt woensdagmid dag boven Schotland verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1