Gedeputeerde Staten Zeeland willen in 1979 starten met Westerschelde-verbinding SCHEEF Gemeenschappen ]yje^ onvoorzichtig sleutelen aan EEG-landbouwbeleid Irak verhuist Koerden Aardbevings angst in Griekenland Aanpassing van huurgewenningsbijdrage De kernenergie BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE VAUREfHkWy Ss' Studeren per vak Europ Verzoek aan minister Twee kinderen omgekomen bij een brand Waarschuwing minister Gebruik'm goed. Vrouw omgekomen bij brand AGENDA 2 Advertentie MIDDELBURG, 19-7. Gedeputeerde staten van Zee land hebben de minister van verkeer en waterstaat dringend verzocht al begin 1979 te mogen starten met de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde tussen Kruiningen en Perkpolder, in plaats van in 1981. In hun briel' aan de minister wij zen gedeputeerde staten op de bui tengewoon kwetsbare situatie die is ontstaan voor de provinciale Wcster- scheldeveren. Dit in verband met liet toenemend verkeersaanbod en de slechte toestand van de meeste veer ponten. Door het toenemend verkeersaan bod van de laatste jaren is het steeds nodig alle beschikbare materieel in te zetten. Het onderhoud van de deels verouderde schepen is daardoor in het gedrang gekomen. Eén van de veerponten op.het trajekt Vlissin- gen-Breskens vaart nu bijvoorbeeld nog maar op drie motoren, nadat een vierde bij een brand aan boord, en kele weken geleden, verwoest werd. Tijd voor reparatie is er niet. Zoals bekend is het tijdstip van aanvang uitgesteld tot 1981. Dit mede in verband met de Oosterscheldewer- ken en het beroep dat. er voor dit werk op de arbeidsmarkt moet wor- den gedaan. t G.s. wijzen de minister op studies door de arbeidsvoorziening en het ETI voor Zeeland, waaruit blijkt, dat 85 procent van de benodigde ar beidskrachten voor de vaste oever verbinding Westerschelde uit Zeeuwsch-Vlaanderen en het Bel gisch gebied zullen komen, terwijl de werken voor de Oosterschelde hoofdzakelijk uit Brabant, Zuid- Holland en uit Midden- en Noord- Zeeland komen. In staal Daarbij komt nog clat de boven bouw van de brug geheel in staal zal. worden uitgevoerd in plaats van beton,zoals eerst gepland was, dit in verband met de broodnodige in- jektie voor de staal industrie. Die injelctie hebben ze nu nodig, zeggen g.s., en niet over vijf jaar. Het uitstel tot 1981 zal ook de Zeeuwse aannemers voor jaren de zonodige stimulans onthouden voor de uitvoer van deelopdrachten. Doordat de Zeeuwse staten destijds hebben ingestemd met het verlen gen van de bouwtijd van vijf tot ze ven jaar, een verlenging die overi gens technisch niet nodig is en kos tenverhogend wrekt, menen g.s. dat Zeeland de. minister een eind tege moet is gekomen in zijn wensen. ANKARA, 19-7. De lraakse rege ring is begonnen met het transpor teren van Koerden, die wonen aan de grens met Turkije, Iran en Syrië, naar het binnenland. De regering in Bagdad wil een vrije zone van 300 kilometer lang en tien kilometer breed. Turkse kranten hebben dins dag gemeld dat de lraakse lucht macht verscheidene grensdoi'pen verwoest heeft. Irak wil klaarblijkelijk harder op treden tegen Koerdische guerriller- ros die gesteund worden door Iran. De Koerden hebben weinig op met het lraakse bewind. SALONIKI, 19-7. Premier Kara- manlis van Grikenland is woensdag naar Saloniki gereisd in een poging de massale uittocht van de bevol king te stoppen, die op gang is ge komen na veelvuldige geruchten dat donderdag met volle maan een grote aardbeving zal plaatshebben. De seismologen hebben een ver klaring uitgegeven waarin zij elk verband tussen volle maan en aard bevingen ontkennen. Nadat de geruchten de kop opsta ken, is een groot deel van de bevol king vertrokken. Een ander deel heeft minstens voorbereidingen ge troffen om in de open lucht te sla pen. Op 20 juni - een dag voor volle maan - kwamen in Saloniki bij een krachtige aardbeving 50 mensen om en werden talrijke anderen gewond. DEN HAAG, 19-7. Staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft op grond van de beschikking individuele huur subsidie, de Huurgewenningsbijdrage per 1 juli 1978 gewijzigd, aldus is woensdagmorgen meegedeeld. In geval van doorstroming van een goedkope naar een duurdere huur woning kan men in aanmerking ko men voor een huurgewenningsbij- ROTTERDAM, 19-7. De zevenja rige Elbert de Jong en zijn zesjarig broertje Robert zijn woensdagmor gen tijdens een brand in hun wo ning aan de Oranjeboomstraat in Rotterdam, om het leven gekomen. De moeder, de 26-jarige N. J. M. de Jong, heeft het er levend afgebracht. Door onbekende oorzaak ontstond rond negen uur brand in de woning van de familie De Jong. De vrouw lag op dit tijdstip nog te slapen. De jongens sliepen op de zolderkamer. Bij het uitbreken van de brand vluchtte de vrouw, nadat zij haar zoons gewaarschuwd had, in paniek de straat op. De brandweer haalde de jongens later uit de brandende woning. Zij waren aan brandwonden overleden. drage over drie jaar als de huur van de. woning die men verlaat niet ho ger is dan f 300 per maand (was f 25Ö,en de huur van de nieuwe woning tenminste de helft hoger is. Dat huurverschil mag alleen min der zijn dan die helft als de nieuwe huur f 90 per maand (was f 75,—^) of meer hoger is dan de huur van de oude woning. Als het gaat om een huurverho ging na woningverbetering of krot ontruiming kan men eveneens in aanmerking komen voor een huur gewenningsbijdrage over drie jaar, als de huursprong tenminste f 40 per maand (was f 30) bedraagt. Voor het toekennen van een huur gewenningsbijdrage is do hoogte van de nieuwe huur niet tot een bepaald bedrag beperkt. Als de nieuwe huur echter hoger is dan f 562,50 per maand, (was f 525) wordt het deel boven de f 562,50 niet meer gesubsi dieerd. DEN HAAG, 19-1. Het is van be lang dat over de vraag In welke om vang kernenergie zal kunnen wor den toegepast, binnen afzienbare tijd een beslissing wordt genomen. Dit heeft minister Van Aardenne van ekonomische zaken, mede na mens zijn ambtgenoten van volks gezondheid en milieuhygiëne en van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Vrijdag 21 juli Zatérdag 22 juli Zondag 23 juli en Dinsdag 25 juli Toegang a.l. Aanvang 8 uur (Matinee voorstellingen) Donderdag 20 juli Zaterdag 22 juli en Dinsdag 25 juli STAN OLIVER (UCr1 (UON II SCtflUANO; IV,. JAMIS W HOfcNE P«. Ij MAl KOA.'H Aanvang 2 uur Prijs 3,— DEN HAAG, 19-7. Per 1 augustus a.s. zal het mogelijk zijn om aan avond- en dagavondscholen voor MAVO, HAVO en VWO per vak te gaan studeren. Dit heeft staatssekre- taris drs. K. de Jong Ozn. van onder wijs dezer dagen bekendgemaakt in cirkulaires aan de betrokken scholen. 'Op het ministerie van onderwijs zjjn de maatregelen die hiervoor no dig zijn, in vergevorderd stadium van voorbereiding. Dit deelt het ministerie van onder wijs en wetenschappen mee in een persbericht. Door de nieuwe maatregel zal het mogelijk zijn deel te nemen aan on- derwijs in één of meer vakken uit het vakkenpakket van een school. BRUSSEL, 19-7. Nederland zal volgend jaar rekening moeten hou den met ongeveer 250 miljoen gul den „meerkosten" voor dc Europese Gemeenschappen. Het jaar daarop zouden die kosten kunnen stijgen met 680 miljoen gulden en in 1981 met nog eens 900 miljoon gulden. Dat blijkt uit meerjarenramingen, die de Europese Commissie, 1 het „dagelijks bestuur" van de E.G., geproduceerd heeft. Dc Nederlandse „contributie" aan dc gemeenschappen komt voor dit jaar neer op een kleine 900 mil joen gulden. BRUSSEL, 19-7. De Nederlandse minister van finan ciën, Andriessen, is in Brussel dluidelijk in de aanvul gegaan tegen hernieuwde pogingen 0111 het Europese landhouwheleid aan te tasten. Dat gebeurde in dc Europese be- grotingsraad, waar dc Britse schat kistminister, Barnctt, van de Euro- Advertentie ptt pont pese Kommissie, „dagelijks bestuur" van dc EG, eiste dat zo zou zoeken naar een „substantiële vermindering" van dc landbouwkosten in dc Euro pese begroting. Minister Andriessen, bijgevallen door do Franse delegatie, heeft er in Brussel op gewezen dat dc uit gaven voor het Europese landbouw beleid in overwegende mate natio nale uitgaven voor de landbouw vervangen. Anderzijds wees An driessen er op dat de landbouw een bindend Europees beleid is, „waar van je uiterst goed moet weten wat je doet als je het op de helling gaat zetten". Een kritische beoordeling van uit gaven is best cn 75 procent van het Europese budget uitgeven aan land bouw, hoeft' niet hls cé'n vaststaand gegeven beschouwd te worden, maar met een herziening van het land bouwbeleid moet men toch uitci^t voorzichtig zyn, aldus dc Nederland se minister. Op dc Europese topkonferentic in Breinen, een kleine twee weken ge leden, was liet dc Britse minister van buitenlandse zaken, Owen, die de aanval op dc landbouwuitgaven opende. Zijn premier Callaghan, noemde die uitgaven toen „dc koe koek in het Europese begrotings nest". Owen eiste toen een debat over mogelijkheden „om te voorko men dat de landbouwministers elk jaar prijsbc9luiten nemen die tot steeds grotere overschotten leiden". Hij kondigde voor dc volgende Europese topkonferentic, op 4 en 5 december van dit jaar, een Britse politieke theorie met uiterst krach tige argumenten aan. NOORDIIORN, 19-7. By ccn brand in liet Groningse Noordhorn is dc31- jarige mevrouw G, Wicrscma om hel leven gekomen. De brand werd door buren rond zeven uur ontdekt. Dc brandweer van Zuidhorn bestreed het vuur. Hel is nog niet duidelijk hoe de vróuw, die in het achterhuis werd gevonden, om het leven is gekomen. Ook de oorzaak van de brand is nog biet vastgesteld. Dc Rijkspolitie groep Zuidhorn heeft samen met de technische recherche een onderzoek ingesteld. Hel achterste gedeelte en tie bovenverdieping van het huis werden door de brand verwoest. Ouwerkcrk Dorpshuis, rommelmarkt, bazar, 19.00 uur. Zaterdag 22 juli Zicrikzee Concertzaal-bioskoop; „Schots en Scheef" (Laurel Hardy); 14.00 uur. „Close Encounters", 20.00 uur. Oosterschelde Overtocht S.O.V. „Scaldis" (snorke lend). Start vanaf Sophia-haven Noord-Beveland, 11.30 uur, aankomst 't Luitje Zierikzee ongeveer 15.00 uur. Zicrikzee Plein school Nieuwe Boogerdstraat. Rommelmarkt „Kunst en Eer". 10.00 uur v.m. Terrein Staalweg; stockcar racing en stunt-parachutisten; 19.00 uur. Renesse Terrein Kooymansweg, Autocross, 14.00 uur. Vakantiepark Schouwen, Dansor- kest Antilope, 20.011 uur. Kerkwcrve Verenigingsgebouw, Veronica Drive- in show, 20.00 uur. Ouwerkcrk Dorpshuis, rommelmarkt, bazar, 10.00 uur. Sirjansland Térrein C. de Jonge, Zandweg; rui- terdemonstratie Schouwse Ruiters. Zondag 23 juli Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Close En- counters"; 20.00 uur. Vanaf Laonc, start trim-fietstochl, 9.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Dagelijks. Beklimming St. Lievens- monstertoren. 10.00-17.00 uur. ji Iedere vrijdag- en dinsdagavond Westerschouwen Exkursie broedkolonies. Start: Adr. v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Zonncmaire „De Gruttepikker": Disko-program- ma; 20.00 uur. Vanaf 18 mei met uilz. van de zondagen Drcischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Zaterdag 24 juni t/m zaterdag 29 juli Zicrikzee dagelijks behalve op zondag, Burger weeshuis, expositie beeldentuin en klein antiek. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs, openluchtschaken, 19.00 tot 21.00 uur. 1 juli tot en met 31 augustus Zicrikzee Buro Eerste Rechtshulp; in verband met vakanties gesloten. Iedere dinsdag Haamstede Hcrv. Kerk, diaserie „De banken zijn hard", kaarten bij de ingang, 20.00 uur. Iedere woensdag Haamstede Bezichtiging molen „Dc Graanhalm"; 10.30, 13.30, 14.30 uur. Iedere woensdagavond Westerschouwen Wandeling rond Slot Haamstede. Start: Begin Slotlaan. 19.00 uur. Donderdag 20 juli Zierikzee Midweek-kerkdienst in de Gasthuis- kerk. 12.00-12.30 uur. Concertzaal-bioskoop; „Schots cu scheef' van Laurel Hardy; 14.00 uur. Haamstede Ring, poppenkast met buikspreker cn goochelaar, 15.00 uur. Muziektent Ring. optreden Oostcr- lands Fanfare, 19.00 uur. Kerkwcrve Café. vertrek bcjaardenreis, 7.30 uur. Zonncmaire Café Bommcncde. klaverjuswcdstrijd- voor iedereen, 20.00 uur. Vrijdag 21 juli Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Concertzaal-bioskoop; „Schots en scheef" (Laurel Hardy); 14.00 uur. „Close Encounters"; 20.00 uur. Scharendykc Sporttérrein: Midzomerfeest; 17.30 u. Woensdag 26 juli Burgh-Haamstede 14,30 uur rusthuis „Duinoord", zang- koncert. 19.30 uur Hervormde kerk, zang- koncert. Scharendijkc Gemeentehuis, gemeenteraadsverga dering, 19.30 uur. Drcischor Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevr. M. N. Coumo 1- Gfoenendijk (solozang); 20.00 uur. Zaterdag 29 juli ■Zierikzee Zwembad „Onderdak", onderwater hockeywedstrijd Scaldis-Baracuda, demonstratie duiken, vanaf 20.00 uur. Bruinissc Dorpshuis. Zevibel-reunie. 10.00 uur. Dinsdag 1 auguslus Zicrikzee Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendykc De Putmeet, film: Easy Rider, 20.00 Bowlingcentrum; avond van Bond van Opzichzelfstaandcn; 20.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Zomeravondconcerl. 20.00 uur. Woensdag 2 augustus Drcischor: Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart; 20.00 uur. Donderdag 3 auguslus Haamstede Ring, poppenkast 15.00 en 16.00 uur. Ring, concerten Witte van Haemste- de en Kunst en eer met drumband en taptoe vanaf 20.00 uur, Oostcr- lands Fanfare, 19.00 uur. Grasveld voor Hervormde kerk, vuurwerk, 22.00 uur. Brouwershaven Marat: Rcisic Ned. Bond van Platte landsvrouwen; 13.30 uur. Maandag 7 augustus Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor de financiën, 17.00 uur. Dinsdag 8 augustus Zicrikzee Bar Mirabelle; Dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Concert /aal-bi" 1 oop ,L'l" counters"; 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half les Redaktie (01110) 4669, (01110) 2938 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2