Een illusie armer ISRAËL WERD NIET VEEL BETER VAN LIBANEES AVONTUUR Staatsbezoek 5 BLIK DOOR HET WERELD STER „De Tour" rechtstreeks op televisie A Israël is niet veel beter geworden van de grootscheepse inval in Zuid- Libanon, die nu een merkwaardig einde heeft gevonden, waaruit nog meer ellende kan groeien. De opzet was tweeërlei; de basis vernielen van zoaaruit Palestijnse commando's allerhande aanvallen deden op het noorden van Israël en voortaan die strijdgroepen door een veiligheidscordon tot aan de rivier Litani op een afstand houden. De regering laat het nu een beetje voor komen alsof dat dan toch allemaal voor elkaar is gekomen en dat het alleen maar een klein verschil is dal blauwhehnen van de VN voor die veiligheidsgordel zorgen. Maar zo rooskleurig is de uitkomst eau het militaire avontuur niet. In de eerste plaats heeft Israël met de verrassende inval een flinke barst laten springen in de relatie met de Verenigde Staten. Iets wat er waarschijnlijk mee toe heeft bijgedragen dat de VS ivat makkelijker ook Israels buren imn wapens voorzieii, Maar de Ameri kaanse boosheid teas het ook die de resolutie door de Veiligheidsraad joeg waardoor het Unifilkorps van blauwhelmen naar Libanon werd ge stuurd. Een strijdmacht van zo ge ringe omvang en met zo weinig ani mo dat Israël goede reden heeft om eraan te twijfelen dat de Palestijnse commando's er erg veel last van zul len hebben als ze hun oude bezighe den weer willen gaan opvatten in het zuiden van Libanon. Angst Dat die angst er wel degelijk is blijkt eruit dat in sommige streken de Israëli's bij hun aftocht niet het gezag aan de VN-eenheden over droegen maar aan privé-legertjes van Libanese christenen. Voor het gemak deed iedereen dan maar alsof deze benden tijdelijk plaatsvervangers z\jn van het offi ciële Libanese leger, wat wel ner gens op slaat, maar de transaktie al thans de schijn van korrektheid ge ven. Die privé-legertjes van christenen hebben zelf genoeg haat jegens de Palestijnen om harder dan de VN op te treden tegen PLO-eenheden die het nog eens in Zuid-Lïbanon willen proberen, dat is waar. Maar even zeer waar is dat al voor de inval Is raël dergelijke legertjes fors van wa- Flitsen" uit het buitenland WENEN. De Brenner-pas is maan dagochtend aan Italiaanse zijde op nieuw geblokkeerd. Vrachtwagens en personenauto's kunnen de Oosten rijkse grens niet over, zo is in Wenen vernomen. Slechts de sekundaire weg is nog vrij. GRAND TURK, West-Indië. De politie in Grand Turk heeft meege deeld dat in het wrak van een licht vliegtuigje dat een mislukte nood landing maakte op het eilandje ten zuidoosten van de Bahama-eilanden, voor naar schatting 10 miljoen dol lar aan cocaine gevonden werd. BOEJOEMBOERA, Boeroendi. In de Centraal-Afrikaanse staat Boe roendi hebben zich in de laatste twee maanden bijna 600 gevallen van cho lera voorgedaan. Tot nu toe zijn ne gentien patiënten overleden. SCHUDDEBEURS. Oude tijden her leven bij „Hostellerie Schudde- beurs". Voor dit hotel/restaurant staat een paard en rijtuig gereed voor een rondrit door de fraaie om geving. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) pens - en ondersteuning uit de lucht of met artillerie - voorzag om tegen de Palestijnen te vechten. Door per manent gebrek aan mankracht wa ren de resultaten toch niet zoals Is raël ze het liefst had gezien. Verschil in inzicht De blauwhelmen van de VN heb ben een dubbele taak. Ze moeten niet alleen voorkomen dat door Pa lestijnen - en Israëli's - opnieuw ge vechten geleverd of voorbereid wor den, maar ze moeten ook proberen het gezag van de centrale regering in Beiroet te herstellen. Dit lukt de Arabische (in feite Syrische) eenhe den in de rest van het land ook al niet hoewel ze sterker zijn dan de VN-macht zodat men zich van die tweede taak niet al te veel moet voorstellen. Dat dp VN stiel hulp zal krijgen van het echte Libanese leger om de Palestijnen in bedwang te houden kan men dus wel vergeten. Terwijl er juist extra iverk is voor de Libanese overheid om de orde te handhaven hierde christelijke mili tia's hebben niet alleen te maken met de PLO maar ze liggen ook overhoop met moslimgroepen in de bevolking die ook nooit te beroerd zijn geweest om naar de wapens te grijpen. Hervatting van de fikse burgeroorlog ligt dus voor de hand. BELFORT. Aan de Frans-Luxem burgse grens bjj Mont-Saint-Martin zün zondag drie jongelui aangehou den, die vier kilo cannabis-olie de grens over wilden smokkelen. De drie daders hadden het verdovende mid del in Amsterdam gekocht. De olie heeft een waarde van ongeveer 125 duizend gulden. SEOEL, Zuid-Korea. Bij een brand aan boord van een autobus die reed op een snelverkeersweg ten zuidoos ten van Seoel zijn 13 inzittenden om het leven gekomen en 50 gewond. FRANKFORT. President Carter is in Frankfort aangekomen. Hij hield een toespraak op de historische Ro- merplatz voor een geestdriftige me nigte van naar schatting 9.000 men sen. Kort voor zijn aankomst maak te de politie een eind aan een de monstratie van 200 personen. De helft van hen werd tijdelijk opge sloten. TRENTE, Italië. Doordat de blik sem in een opslagplaats van een che mische fabriek in Trente, Italië, sloeg, ontstond er boven de stad een wolk natriumhydroxyde, die irritatie aan ogen en huis veroorzaakte. BANGKOK. Cambodja en Thai land hebben een overeenkomst ge sloten tot beëindiging van de bloe dige schermutselingen aan de grens, zo is door de Thailandse minister van buitenlandse zaken meegedeeld. KARATSJI, Pakistan. In de stad Soekkoer op 640 km ten noorden van Karatsji zijn drie meisjes en een jongen om het leven gekomen als gevolg van stortregen die tien uur lang aanhield. De kinderen maakten deel uit van twee gezinnen. SALISBURY. Zwarte nationalisti sche guerrillastrijders hebben in Rhodesië een dorp platgebrand en 21 zwarten gedood, zo is door een mili taire woordvoerder in Salisbury meegedeeld. MADRID. Duizenden toeristen die vanuit Spanje naar Engeland en an dere Noordeuropese landen wilden terugkeren kregen op de Spaanse vliegvelden met vertragingen te kampen die soms tot 12 uur opliepen. De oorzaak van de vertragingen is een stiptheidsaktie van luchtver keersleiders in Zuid-Frankrijk. MOSKOU. Volgens dissidertte krin gen in de Sowjet-Unie is maandag een proces begonnen tegen een lid van de „Helsinki-groep" van de Oekraine, beschuldigd van anti-Sow- jet-propaganda. ASUNCION. By een botsing tus sen een autobus en een vrachtwagen, in de Paraguaanse Foz Iguazu, zijn zondag negentien mensen om het Ir ven gekomen; tien Inzittenden van de bus liepen verwondingen op. CHARTOEM. De Afrikaanse mi nister van buitenlandse zaken heb ben in Chartoem een fel debat over buitenlandse inmenging in Afrika afgesloten met een compromis-for mule waarin de beginselen van niet- gebondenheid worden herhaald. BERLIJN. Kennelijk in verband met president Carters bezoek aan West-Berlijn is de Oostduitse grens wacht aan de grensposten tussen West- en Oost-Duitsland zaterdag ochtend begonnen de controle van personenauto's in langzamer tempo te verrichten. Er zijn ongewoon lan ge wachttijden. WEST-BERLIJN. De Amerikaanse president Jirpmy Carter heeft West- Berlijn de garantie gegeven van zijn land voor de vrijheid van de stad. Kort na zijn aankomst in de stad zei Carter in het Duits: „Was immer sei, Berlin bliebt frei" (wat ook gebeure, Berlijn blijft vrij). BOULOGNE. Tijdens de bouw van een ondergrondse parkeergarage in Boulogne, op de Franse Kanaalkust, hebben arbeiders de resfen gevonden van een romeins kampement, dat de legerplaats kan zijn geweest van waaruit Julius Caesar in 55 vóór Christus Engeland binnenviel. BERLIJN. De Sowjet-ambassade in de DDR heeft geprotesteerd tegen de „demonstratieve" aanwezigheid van de Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, en de minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, aan de zijde van de Ame rikaanse president, Jimmy Carter, in West-Berlijn. WASHINGTON. Ruim 1.000 india nen zijn in Washington aangekomen na een mars van bijna 5.000 km door de V.S. Zij willen hiermee proteste ren tegen wetsontwerpen die thans door het congres behandeld worden. Deze betreffen de opheffing van re servaten en bepaalde jacht- en vis rechten. TEL AVIV. De Israëlische minis ter van buitenlandse zaken Mosje Dajan is maandag naar Londen ver trokken voor het overleg met zijn Egyptische en Amerikaanse ambt genoten over het Midden-Oosten. BUENOS AIRES. De dokwerkers van Argentinië zyn voor de derde achtereenvolgende week begonnen aan een langzaam-aan-aktie. Zondag werd één van de staatwerven, Elma, het doelwit van een bomaanslag. Een kantoor van het bedrijf werd geheel verwoest. DALLAS, Texas. In het weekein de zijn in Dallas in Texas nog eens zeven inwoners overleden als gevolg van de hittegolf die er sinds een week heerst. Anderen waren al eer der bezweken. KOEWEIT. In Oost-Berlijn heb ben onlangs drie ontmoetingen plaatsgevonden van vertegenwoor digers van Eritrese afscheidingsbe wegingen met vertegenwoordigers van de Ethiopische regering. door LEIDA GRAAFLAND „Druk. Ik heb je. gemist. Niet. om dat het druk was natuurlijk, maar omdat ik zo aan je gewend geraakt ben. Het was gewoon leeg hier in huis zonder jou, wil je dat wel ge loven? Ik was echt blij met je. tele foontje, waarin je zei terug te zullen komen. Ik dacht: stel je voor dat die oom van je liever heeft dat je blijft. Dat was toch mogelijk, nietwaar? Ik geloof dat ik me doodongelukkig ge voeld zou hebben bij de wetenschap dat je niet meer zou terugkeren". Jossa begon te blozen, onderwijl haar mantel uittrekkend. „Kom, kom, je moet niet overdrijven". Maar ze voelde zich toch wel gevleid. De man deed het deurtje van de etalage weer dicht en ging naar ach teren. „Heb je al koffie gedronken? Ja? Nou, ik niet. Ik ga zetten. Of doe jij het, haal ik wat gebak of zo vanwege je terugkomst. Het woord „vieren" ga ik onder de gegeven om standigheden natuurlijk niet noemen, want ik weet dat je de onverwachte dood van je tante erg gevonden zult hebben. Schilderen, dat verzet de zinnen. En wees dankbaar dat je goede herinneringen aan haar zult behouden. Van wat ik over je tante heb gehoord, moet het een zeldzaam lief mens geweest zijn". Tante Corrie was een schat, Dolf. Mijn eigen moeder had me niet beter kunnen opvoeden dan zij heeft ge daan. Samen met oom Frans natuur lijk". Toen ze een kwartier later aan de koffie zaten en het gebak proefden dat Dolf gehaald had, zei de man: „Ik heb groot nieuws voor je". „Zo?" Ze keek hem verwonderd aan. „Ga je soms hertrouwen?" ijn gezicht betrok. „Praat geen on zin, Jossa, want niemand kan beter weten dan jij dat er momenteel nie mand anders meer in mijn leven is dan Julia, mijn dochter, en jij. Neè, het iseind januari is er in Den Bosch een tentoonstelling van kun stenaars uit deze contreien: Oost- Brabant. Wij, jij en ik dus, zijn uit genodigd een aantal werkstukken in te zenden. Paneeltjes, doekjes of een paar beeldjes. We mogen er prijzen bij zetten als we willen verkopen. De tentoonstelling duurt drie weken en zal behoorlijk gepropageerd wor den in de regionale pers". „Gut, wat leuk, zeg! Hoe ben je dit te weten gekomen?" Hij kwam overeind en pakte een brief die op een kastje lag. „Hier is de officiële uitnodiging. Vóór 14 ja nuari moeien we bericht hebben ge zonden of we al dan niet willen deel nemen. De organisator is een zekere meneer Voorhoud uit Helmond. Hij is kunstkenner en draagt alle kosten van zaalhuur en aankleding. Enfin, lees zelf ,'maar". Ze keek het enige tijd in en knip perde met "haar ogen toen ze de man weer aankeek. „Voorhouddie naam komt me bekend voor, maar hoe?" „Hij wilde indertijd dat bosgezicht aan het meer van je kopen. Weet je nog, dat je 't hier bracht om te laten inlijsten? Je woonde nog in Arten. Daarna heb ik het een dag of tien in de etalage gehad. Als ik mc goed herinner, wilde hij er 600 voor betalen, is het niet?" Ze haalde haar schouders op. „Nu je het zegt, weet ik het weer, maar hoeveel de man er voor heeft gebo den, ben ik alweer vergeten". „Het is een van je beste werken", vervolgde Dolf. „Je moet het in ieder geval showen". „Stuur jij Julia in?" vraagt de vrouw. „Als ze het zelf goed vindt. Niet om te koop aan te bieden natuurlijk. Als ze een en twintig is of eerder trouwt - wat waarschijnlijk niet het geval zal zijn - krijgt ze het toch. Dat heb ik al lang geleden besloten. Zoiets verkoop je vanzelfsprekend niet, al neem ik aan dat Julia er zelf geen bezwaar tegen zou hebben". De vrouw kijkt hem verrast aan. „Werkelijk niet?" „O nee. Ze vindt alles, wat ik bij voorbaat doe. goed. Natuurlijk is ze indertijd na de scheiding toegewezen aan haar moeder. Als ouders uiteen gaan, moet het kind of de kinderen, zeker als ze nog erg jong zijn, bij de moeder. Uitzondering daar gelaten, verwaarlozing bijvoorbeeld. Maar Julia heeft na de scheiding altijd het meest aan mij gehangen, hoe goed de man ook is waarmee haar moeder nu samenleeft. In dit opzicht had zc het niet beter kunnen troffen. Ze zei eens enige jaren geleden, ik meen toen zc veertien was: ik heb er een hele poos over nagedacht cn ben nu van me ning dat een scheiding helemaal niet nodig was. Mam wist wie je was en hoe je was voor ze met je trouwde. Aan een huwelijk met jou waren dus bepaalde konsekwenties verbonden, omdat jij een kunstenaar bent. Ge woon een kwestie van geven en ne men. Zo ongeveer. Dat zal ze haar moeder wel op oen bepaalde manier kwalijk genomen hebben". (wordt vervolgd) HILVERSUM, 18-7. In de televi- sie-aktualiteitenrubriek Actua-TV van de TROS wordt dinsdag 18 juli een uitgebreid filmverslag vertoond van het staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Tan zania. Men geeft voorts een impres sie van de trektocht per huifkaz-, die verslaggever Ard Horvers met zijn gezin door Nederland maakt. (Ne derland 2: 21.30 uur.) Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 19 JULI NED. I: Op heldhaftige wijze opent Jabberjaw de uitzending. Hij weerhoudt meneer Goldfinger ervan alle goudmijnen van Aqualasha op te kopen om te voorkomen dat deze een onverbrekelijke machtspositie zou verkrijgen. Daarna weer een af levering uit de Engelse jeugdserie De aanvaller waarin Ben en zijn team naar Londen gaan, omdat daar een voetbalveld is dat in betere konclitie verkeert dun het hunne. Tot besluit Bollie Blauw en De fil- lem van ome Willem waarin een be zoek aaTi het strand wordt gebracht. Vervolgens weer Tour de France Nederlandse kampioenschappen zwemmen en Toeristische tips. Het avondprogramma vangt aan met Van gewest tot gewest en wordt voortgezet met een toneelstuk van Hugo Claus, getiteld Een bruid in de morgen. Het stuk speelt zich af op de kamer van Andrea die een liefdesverhouding heeft met haar labiele broer Thomas. Zij leven in een poëtische droomwereld, waar mee zij zich trachten te beschermen tegen de prozaïsche van de buiten wereld. Hierna Balinese dansen het eerste deel van een optreden dat ean Balinese dansgroep in het Tro peninstituut te Amsterdam ten bes te gaf. De volgende dansen worden onder meer uitgevoerd: een masker- dans een mannen offerdans en een dans van leerlingen van een heks. Na het journaal een Canadese do- kumentaire over het Kinderzieken huis te Torotön, waar ouders volle dig worden betrokken bij de behan deling van hun kind. NED. II: De serie Jouw wereld, mijn wereld brengt een Zweedse film, getiteld Moestafa en zijn vriendendie zich afspeelt in de voormalige Portugese kolonie Gui- nee-Bissau. Daarna Kenmerk en Stichting Socutera gevolgd door een aflevering uit de serie Toen het echt een rotzooi was. Robin Hood moet vandaag toch wél voor zijn leven vrezen, want de sheriff van Not tingham heeft de beruchte boog schutter de Zwarte Ridder gehuurd om hem te laten doden. Lex Har- dings Popjournaal wordt gevolgd door Veronica's campingtour, waar in de volgende gasten optreden. Tol Hausse, Mieke, Vader Abraham, Henk Wijngaard, Nico Haag, Shan dy en Theo Diepenbrock. School verlaters staan centraal in het daar opvolgende programma Info spe cial Bob Bunck en Claude Vanheye, twee fotograven die worden gepor tretteerd in het programma foto grafie, gedroomde werkelijkheid. In de daaropvolgende aflevering van Starsky Hutch wordt Starsky verliefd op Rosy Malone, de dochter r>an een beruchte gangster die door de Senaatskommissie 'in de gaten wordt gehouden. In Veronica Klas siek volgt een optreden van fluitiste DEN HAAG, 18-7. Studio Sport zal heden-dinsdag opnieuw een di- rekte uitzending van de Ronde van Frankrij'k verzorgen. Het laatste deel van de zeventien de etappe zal van 16.00 uur op Ne derland I te zien zijn, in aansluiting op het VARA-programma. Zou de karavaan echter sneller rijden dan wordt verwacht dan is het mogelijk dat de uitzending een half uur eer der begint. In dat geval namelijk zal de VARA een gedeelte van zijn programma laten vervallen. De rit van vandaag (dinsdag) is de Alpenetappe over 225 kilometer van Grenoble naar Morzine, waarin acht cols, waarbij drie „passen" van de eerste categorie (Porte, Colombiere en Joux-Plane), zijn opgenomen. Abb ie de Quant. Op het programma staat muziek van Berlioz, Brahms en Quantz. WOENSDAG 19 JULI NED. I: 15.30 Jabberjaw; 15.50 De aanvaller; 16.55 Bollie Blauw; 17.05 De film van ome Willem; 18.00 Tour de France; 18.30 Zwemmen; 18.45 Toeristische tips; 18.50 Fabel tjeskrant; 18.55 Nieuws;/ 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Een bruid in de morgen; 21.00 Balinese dan sen; 21.37 Nieuws; 21.55 Kinderzie kenhuis in Torqnto; 22.50 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Jouw wereld mijn wereld; 19.24 Ken merk; 20.00 Nieuws; 20.27 Socutera; 20.32 Toen het echt een rotzooi was; 20.59 Popjournaal; 21.04 Veronica's campingtöur; 21.29 Infó- 'special; 21.49 Fotografiede gedroomde werke lijkheid; 22.14 Starsky en Hutch;' 23.02 Vèronica klassiek; 23.30 Nieuws. -■ DONDERDAG 20 JULI NED. I: Ook vandaag een uitge breid middagprogramma dat begint met een aflevering van Toverpot lood. Voorts een Zweedse film voor de jeugd, Tjorven, Batsman en Mo- zes. De middaguitzending wordt besloten met beelden van de Tour de France en met beelden van de Nederlandse kampioenschappen zwemmen. De roze panter opent het avondprogramma, dat wordt voort gezet met de Duitse dokumentaire De gesel van de Niger. Die gesel be staat uit een muskietensoort die de overbrenger is van de gevaarlijke ziekte onchocerciasis. Al meer dan honderdvijftigduizend mensen zijn al door deze ziekte die tot blindheid leidt getroffen. Daarna is een be roemd akleursduo te aanschouwen in de rolprent Elizabeth I namelijk Bette Davis en Errol Flynn. De film verbeeld de rivaliteit tussen de heerszuchtige koningin Elizabeth en de niet minder machtswellustige graaf van Essex. Het draait er uit eindelijk op uit dat de koningin de strijd wint en dat de graaf die met kompromissen geen genoegen neemt, geëxekuteerd wordt. Hans Rich ter en de dromen van Dada is de titel van een dokumentaire over de dada-schilder en avantgarde fil mer Hans Richter die twee jaar ge leden overleed. NED. II: Voor de derde maal de ze week een aflevering van Black Beauty waariy Kevin en Albert tot de ontdekking komt dat op een na burig landgoed een weesmeisje ge vangen wordt gehouden. Vervolgens presenteert Gerard van den Berg Zo vader, zo dochter. In de derde aflevering van Een lied van de suiemering vertrekt Will uit Kin- radddie hetgeen voor John Guthrie een grote klap betekent. Na enige weken van ziekte overlijdt hij. Ewan Havendale doet haar een aanzoek. Vervolgens Andres Sego via - de mens en zijn gitaar. In het Alhamra paleis te Granada vertolk te de beroemde gitarist- onder ande re werken van Bach, Albeniz en Ponce. Na de aktualiteitenrubriek Hier en Nu volgt nog meer muziek met het British Columbia Boys Choir Vancouver dat liederen zingt van William Dawson en van Benja min Britten. DONDERDAG 20 JULI NED. I: 14.00 Toverpotlood; 14.15- 15.50 Tjorven, Batsman en Moses; 1S.00 Tour de France; 18.30 Zwem men; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 De roze panter; 19.06 De gesel van de Niger; 19.47 Film thuis: Elizabeth I; 21.37 Nieuws; 21.55 Hans Richter en de dromen van Dada; 22.45 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 Zo moeder, zo zoon; 20.00 Nieuws; 20.27 Een lied van de schemering; 21.12 Andres Segovia-de mens en zijn gitaar; 22.05 Hier en Nu; 22.35 British Co lumbia Boys Choir Vancouver; 22.50 Nieuws. Kerk ontdekt AMMAN, 17-7. In Hisban op 90 kilometer ten zuiden van Amman is bij opgravin gen door het Jordaanse de partement voor oudheidkunde en de Amerikaanse Baptis tenuniversiteit in Hisban een grote Byzantijnse kerk ont dekt. Donderdag 20 juli, Nederland I 19.47 uur, Film. thuis: Elizabeth I. Samen met Bette Davis speelt Errol Flynn in deze historische pro- duktie, ondanks het jeU dat Bette Davis de voorkeur had gegeven aan Laurence Oliviet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5