Vijf wachtmeesters komen als opvanggroep naar deze regio De Indische Nederlanders Minister Van der Stee geschokt over visserij Vier nieuwe polio-gevallen Gruwelmoorden in Y.S. Israëlische pers publiceert voorstellen van Sadat TWEEDE FEESTDAG VOOR IN HAAMSTEDE Bosbranden TOURISTEN op Majorca DE ZIERIKZEESCHE COURANT Net van de politieschool „Ring-promotion" 4 U Biaiior^ ZEEt^ ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 juli 1978 134ste jaargang Nr. 22338 WAARIN OPGENOMEN 11797 - 1P89) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-, Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Westhoek se drukte nu ivel naar top orde zal zorgen en de mensen zo nodig met raad en daad bijstaat. De mogelijkheid bestaat dat ook vrou welijke -Wachtmeesters aan de groep worden toegevoegd. WESTERSCHOUWEN/ZIERIKZEE, 17-7. Een elders in ons land reeds geslaagd ontwerp met pas van school komende wachtmeesters, zal ook op Schouwen-Dnive- land per 24 juli worden ingevoerd. Er komen vijf jonge wachtmeesters, die de school in Horn hebben verlaten, als Opvanggroep'naar deze regio. In het byzijn van de adjudanten J. Hoekman en J. Stroo gaf kapitein A. M. Haers, stafofficier algemene dienst en waarnemend distriktskom- mandant Zeeland der rijkspolitie te Middelburg, maandagmiddag op het Groepsbureau te Zierikzee een na dere uiteenzetting, opdat bet publiek reeds iets weet van het werk der vijf wachtmeesters. Mede aanwezig was opperwachtmeester A. Gerards, on der wiens hoede de nieuwelingen hun praktijk gaan beginnen. Hij wordt dus de mentor. DEN HAAG, 17-7. CDA-fraktie- voorzitter Aantjes is in schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken opgekomen voor de Indische Nederlanders, die blijkens een recente tv-uitzending „in erbarmelijke omstandigheden" verkeren. Gevraagd is niet alleen of Nederland mede-verantwoordelijk heid voelt voor deze groep mensen, maar ook om maatregelen ter leni ging van de akute nood. DEN HAAG, 17-7. Minister Van der Stee van landbouw is diep on der de indruk van onze moeilijkhe den. Hij zal maandag, tijdens de mi nisterraad van de EEG in Brussel, proberen een verruiming te bereiken van de aan de Nederlandse vissers toegewezen quota voor de haring vangst ten westen van Ierland en een versoepeling van de bijvangst- regeling. Dit zei maandagavond een verte genwoordiger van de Nederlandse Redersvereniging. Een delegatie van deze vereniging, drie schippers - net teruggekeerd van een vergeefse vistocht bij Ierland - en vertegenwoordigers van FNV en CNV, hebben een gesprek gehad met de minister over de moeilijkheden in de Nederlandse haringvisserij. UTRECHT, 17-7. Bij het ministe rie van volksgezondheid en milieu hygiëne zijn maandag opnieuw vier poliogevallen aangemeld. Het gaat om vier personen uit Capcllc aan de IJssel, die allen behoren tot de groe pering die om religieuze redenen po liovaccinatie afwijst. De woordvoerder van het ministe rie kon niet zeggen of de vier polio patiënten uit één gezin of uit één fa milie afkomstig zijn. Dat is bij het ministerie niet bekend. Wel hadden dc vier vaak contact met elkander. De vier nieuwe „gevallen" In Capel- le kwamen overigens al in de tweede helft van juni aan het licht, maar aanvankelijk dacht men dat het om een andere ziekte ging. Later bleek dat het toch polio was. Het gaat om een jongetje van vijf en een meisje van 16 die allebei lichte verlammingsverschijnselen hebben on om twee vrouwen (22 en 23 jaar), zonder verlammingsver schijnselen. In totaal zijn nu 81 po liogevallen bij het ministerie bekend. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwelingen hier drie maanden blijven en daarna komt er, kwar- taalsgewijze weer een nieuwe groep van vijf. De andere vertrekkende wachtmeesters gaan dan naar een voorlopige vaste standplaats. Opper Gerards is werkzaam bij de Dis- trikts-Staf te Middelburg en dus op de hoogte van de situatie op Schou- wen-Duiveland. De komst van nieu we politiemensen is dringend nood zakelijk omdat het verloop momen teel zeer groot is in Zeeland. In 1970 was 50 procent ouder dan 50 jaar; nu is dat percentage gedaald tot 28 procent. Opvang Volgens Kapitein Haers is het probleem hoe deze nieuwe mensen op te vangen, omdat ze na 'de één jaar opleiding in Horn (er zijn nog twee*politiescholen en wel in Apel doorn en. in Harlingen) nog slechts theoretisch onderlegd zijn en van de praktijk bijna niets weten. Hun werk verschilt dan ook veel vooral op technisch gebied met bijv. jaren 1950. Toen kreeg men als het ware een band om de arm en was men politieman! De jonge wachtmeesters komen via de Opvanggroep hier de nodige vaar digheid opdoen, om ze op deze ma nier een all-round politieman te la ten worden. Schouwen-Duiveland is gekozen omdat hier alle facetten uit het politievak zich kunnen voordoen, zoals het watergebied met visserij, de jacht, het toerisme, enz. Het District is ervan overtuigd dat hier voor de nieuwelingen heel wat op te steken valt. Ze zullen dan ook na de gedegen opleiding zeker goed voldoen in een of andere Landgroep in Nederland. De nieuwkomers zullen in groep jes van twee in het bijzijn van een al ingeburgerd politieman hun werk gaan doen. Tijdens evenementen als feestmarkten, visserijfeesten en der gelijke kan het gebeuren dat de ge hele groep van vijf voor de nodige Extra materiaal Voor het werk van de nieuwelin gen is extra-materiaal aangeschaft, want zij moeten self-supporting kunnen draaien. Voorlopig komen zij te Haamstede, doch mogelijk is het dat ook andere Post bureaux hun hulp inroepen. Zij hebben volledige opsporingsbevoegdheid en kunnen dus processen-verbaal opmaken. De ze eerste groep bestaat geheel uit Zeeuwen en deze zullen na hun praktijkmaanden ook wel in Zee land blijven. Kapitein Haers wees tevens op de politiescholen waar in 1977 265 sol licitanten waren uit Zeeland. Daar van trokken er zich 25 terug en werden er bij de selektie 217 afge-, wezen. Er bleven dus 25 toekomstige politiemensen over, waarvan vier meisjes. In Zeeland moeten de groepen nu kunnen beschikken over 274 man schappen, doch er zijn er slechts 221, dat is ongeveer 20 procent te weinig. De groep Schouwen-Duiveland alleen al komt acht mensen tekort en in juli al tien,- omdat nog twee mensen wegens pensioengerechtigde leeftijd de dienst gaan verlaten. Van 1977-1982 gaan in Zeeland 70 manschappen op deze manier uit de dienst, zodat het aantal manschap pen in het distr-ikt nog verder ach teruit zal 'gaan. Schouwen-Duive land zal in de nabije toekomst dus alleen nog maar jongere krachten bij de^ politie zien en bekende, wat oudere figuren gaan van een wel verdiend pensioen genieten. WASHINGTON, 17-7. Zes perso neelsleden, van een steak-restaurant in de buurt van de Amerikaanse stad Oklahoma City zijn zondagnacht door onbekenden in de koelcel van het restaurant gedreven en daar doodgeschoten. De bedrijfsleider vond daar de lijken van twee man nen van 40 en 54 jaar, drie jongens van 16 a 17 jaar en een meisje van 16 jaar. Alleen het meisje leefde nog, maar zij stierf kort daarna aan haar verwondingen. Omdat verscheidene wapens zijn gebruikt meent de poli tie dat er waarschijnlijk meer dan een dader is geweest. TEL AVIV, 17-7. De voorstellen die de Egyptische president Sadat af gelopen donderdag in Oostenrijk ge daan heeft aan de Israëlische minis ter van defensie, Ezer Weizman, wor den gepubliceerd in de „Jerusalem Post". Zij luiden als volgt: Na een interimperiode van vijf jaar komt Cisjordanië bij Jordanië. Tijdens deze vijf jaar wordt Cirjordanië bestuurd door een kom missie van vertegenwoordigers van Israël, Jordanië en de plaatselijke bevolking. Het gebied krijgt een eigen po litiemacht. De Joodse vestigingen op de westelijke Jordaanoever mogen ge handhaafd worden (het was niet duidelijk of ze dan onder de Jor daanse soevereiniteit zouden val len). Israël kan een militaire aan wezigheid handhaven, overeenkom stig zijn veiligheidseisen. Demilitarisatie van een deel van het gebied. Kleine grenswijzigingen blij ven mogelijk. Voor de Gaza zouden soortgelijke regelingen voorgesteld zijn. Het bezwaar van Israël tegen het opgeven van belangrijke lucht machtbases in het oostelijk deel van de Sinaï, zou ondervangen kunnen worden door minstens één daarvan als een burger-installatie te om schrijven. De Jerusalem Post had zijn infor matie uit niet officiële bronnen. ZIERIKZEE. Zierikzee Toeristen stad biedt iets aan de toeristen. Niet alleen evenementen, maar ook (en vooral) stadsschoon. Hier het Noord- havenpoortkomplex, gezien van de Grachtweg af. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een huwelijk is niet louter een plan tot geluk; het is ook een dienstverband. Chapin HAAMSTEDE, 18-7. Op donderdag 20 juli beleeft Haamstede haar tweede „Ring Promotion", ofwel toe- risteninarkt, 1978. Om 11.00 uur 's morgens beginnen de feestelijkheden met een markt, waarop naast zestien „hedendaagse" ondernemers ook lieden met „oude ambachten" tegenwoordig zullen zijn. Molenstenen worden alzo ge scherpt, paarden beslagen, visnetten geboet, schapen geschoren en gei tenkaas bereid. Op de „feestmarkl" wordt ook een formule vee race-auto neergezet; en om het ontstane kontrast tussen oud en modern nog te verhogen komt ook Radio Veronica een stand opzetten. Om drie uur 's middags vangt een kinderprogramma aan, waarvoor een poppenkastspeler, een buik spreker en een goochelaar acte dé présence geven. Om half acht 's avonds komt „Oosterlands Fanfare" in aktie. Dit muzikale gezelschop houdt eerst een rondgang door hel dorp en sluit de ze tweede toeristendag af met een koncert in de muziektent. Om vijf uur 's middags en acht uur 's avonds worden voor respek- tievelijk kinderen en volwassenen prijzen getrokken op genummerde stickers die vanaf tien uur 's mor- geps in de winkels van de deelne mende middenstanders te verkrijgen zijn. Een van deze racewagens zal op donderdag 20 juli op de Haamsteedse Ring geparkeerd worden. PALMA DE MAJORCA, Balearen. 17-7. Op het Spaanse Baleareneiland Palma de Majorca woeden sinds zondagmiddag drie bosbranden. De politie vermoedt brandstichting want sinds 7 juli volgde een tiental branden elkaar op verschillende plaatsen op het eiland op en legde ruim tienduizend hectare bos in de as. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zal ons land in een noordwestelijke luchtstroming ko men, waarmee koelere lucht wordt aangevoerd. Deze stroming is maan dag en dinsdag tijdelijk onderbro ken geweest. Dit had tot gevolg, dat de temperaturen overdag op een iets hoger niveau konden komen. De oorzaak van deze tijdelijke weers- verbetering is eigenlijk een depres sie, hoe vreemd dat ook lijkt. Deze depressie, die van het zeegebied ten zuidwesten van Ierland naar Noord- Frankrijk trok, blokkeerde voor een andere storing die bij Schotland lag de weg naar het zuidoosten. Tussen deze twee lagedrukgebieden in, kon het weer in Nederland flink opkla ren. Het ziet er echter naar uit, dat na het verder oostwaarts trekken van de depressie boven Frankrijk, de noordwestelijke stroming boven de Noordzee zich weer kan herstellen. De middagtemperaturen zullen woensdag lager zijn Verwachting tot woensdagavond: Opnieuw iets koeler Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind uit west tot noordwest; mini mumtemperaturen rond 10 graden, maxima ongeveer 18 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 juli. Zon op 5.42, onder 21.4.9 Maan op 20.56, onder 5.03 20 juli. Zon op 5.43, onder 21.48 Maan op 21.42, onder 6.17 Volle maan: 21 juli (5.05) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 19 juli 3.10 15.37 20 juli 4.07 16.29 Springtij: 23 juli. Laagwater 8.45 21.21 9.34 22.09

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1