VERWEER OP PRINCIPIËLE GRONDEN OP ZITTING VAN KANTONGERECHT Da jan schetst verwachting voor Condense conferentie Plan van minister Pais tegen werkloosheid bij onderwijs Een (zuiniger) alternatief voor „Bestek 81" bezorger te Brouwershaven Fotoboek van Schouwcn- Duiveland WERKLOZE SCHOOLVERLATERS 4 Cijfers van het onderwijs I JERUZALEM. 13-7. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft donderdag in Jeruzalem verklaard, dat hij, ondanks het feit dat. de Israëlische en Egyptische voorstellen diametraal tegenover elkaar staan, „zeker bepaalde punten ziet, waarover wy het eens kiinncn worden." Hij wilde daar evenwel niet nader op ingaan, omdat dit het verloop van de komende Londense Conferentie van Dajan en zijn Egyptische en Amerikaanse ambtgenoten dinsdag en woensdag door de publiciteit on gunstig zou kunnen beïnvloeden. „Naar mijn oordeel, zo zei hij op een persconferentie in Jeruzalem, zullen wij in Londen alle mogelijkheden moeten nagaan om verder te komen opdat wij een voor beide partijen aanvaardbaar uitgangspunt vinden". Palestij ncn Dajan zei wel dat hij met zijn Egyptische ambtgenoot en de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Vance was overeengekomen, dat in Londen vooral het probleem van de Palestijncn zal worden besproken. Ook zei hij, dut Israël bereid is 11a de Londense conferentie directe vre desonderhandelingen met Egypte te hervatten in de stad El Arish in hel noorden van dc bezette Sinaï. „Wij zijn daartoe bereid, doch ik kan niet bevestigen, dat alle partijen het hier mee eens zijn", zo zei hij. Berichten volgens welke dit al rond zou zijn noemde de Israëlische minister prematuur. DEN HAAG, I3-7. De werkloos heid in het primair onderwijs blijft de komende jaren toenemen, ondanks het aktieplan, dat minister Pais van onderwijs en wetenschappen donder dag heeft gepubliceerd. De bewindsmah komt met maat regelen die naast herverdeling van bestaand werk, uitbreiding van werkgelegenheid inhouden. De Uit breiding komt neer op 2.590 volledige betrekkingen in 1981. Tegen die lijd zullen bij het kleu ter;-. lager- en buitengewoon onder wijs 9.018 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan volgens de prognoses die vorig jaar werden gemaakt. Dit ver lies is een gevolg van de 'daling van dé aantallen Teerlingen. Daarnaast is voor de komende ja ren een overaanbod van onderwijs gevenden becijferd van 6.207 kleuter leidsters en 18.635 onderwijzers en onderwijzeressen in 1981. Voor het secudair onderwijs wordt verwacht dat dc werkgelegenheid voorlopig nog toeneemt. Tot 1981 zal dit tótaal 3.300 nieuwe arbeidsplaat sen omvatten. De verwachte daling bij het gehele secundair onderwijs wordt eerst in 1985 manifest. DEN HAAG. 13-7. Gedurende het studiejaar 1977-'78 waren er 109.6JMI studenten in opleiding voor een on derwijsbevoegdheid. Hiervan stu deerden er bijna 4.0.000 (11.200 man nen en 28.500 vrouwen) voor een be voegdheid bij het basisonderwijs (kleuter- en lager onderwijs) en bijna 70.000 (40.300 mannen en 29.000 vrou wen) voor een bevoegdheid bij het voortgezet onderwijs. Dit blijkt uit gegevens van hot Centraal Bureau voor dc Statistiek. In deze aantallen zijn niet begre pen de studenten bij hel wetenschap pelijk onderwijs die studeren voor een academisch examen waaraan een onderwijsbevoegdheid kan worden verbonden. UTRECHT, 13-7. Mindrr snoeien in de collectieve en sociale voorzie ningen, geen tien miljard zoals de regering wil maar hooguit zes tol ze ven miljard. I)e overheid inoel veel meer op dc plaats van de ondernemer gaan zit ten als het gaal om beslissingen over de werkgelegenheid. De offers voor een economisch herstelbeleid moe ten naar draagkracht worden ver deeld Dal zijn enkele hoofdlijnen van b< t alternatief dat dc Federatie Neder landse Vakbeweging in petto heeft voor ..Bestek 81" de ..mbuigings- of bezuinigingsnota van het kabinet- Van Agt waar zowel F N V CN V in een eerste commentaar allesbehal ve lovend op reageerden. Zoal aan gekondigd kbmt de FNV in anro lus met een nader uitgewerkt alter natief ..bestek" op de proppen tnnai de contouren van d« F.N.V.-plannen worden in grol» lijnen al geschetst in het F N.V-blad ..Dc Vakbonds- kranl". Advertentie m Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan hel kantoor van de Zicrikzeeschc Nieuwsbode, Janncwckkcn 11, Zicrikzce, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. ZIERIKZEE, 13-7. Met een aantal fel - voornamelijk om principiële rede nen - argumenterende beklaagden werd de»nieuwe kantonrechter mr. W. F. v. Solinge gekonfronteerd donderdagmiddag tydens zijn eerste kantonge rechtzitting in Zierikzee. J.N.M.M. te Zierikzee stond terecht wegens het feit dat hy op 4 decem ber vorig jaar zyn schip „De Voor uitgang" op de Oosterschelde had verankerd óp een plaats minder dan, 100 m verwijderd van een 10.000 volt kabel. De mogelijkheid van verweer' .te gen het in het proces-verbaal ge stelde, liet M. bepaald niet onbenut. Hij kwam met een aantal navigatie- kaarten. waarop hij dc ligging van de kabels aantoonde, evenals de po sitie van zijn schip op 4 december j.l. Volgens zijn bewering had „De Voor uitgang" minstens 200 m van de' be wuste kabel afgelegen. ..Het is voor mij erg belangrijk op die plek te mo gen ankeren, omdat er bijzonder goe de stekken zitten", aldus M. Gloedrol betoog Vervolgens kwam hij met een gloedvol betoog waarin hij zich af vroeg of dc in het proces-verbaal ge noemde A.R.P. Rivier en Rijkskana len in dit geval wel geldig, was. M. voerde een drietal argumenten aan op grond waarvan dc geldigheid .van deze A.R.P. in twijfel kon worden getrokken. Mocht dat echter niet het geval zijn en de A.R.P. derhalve wel van kracht zijn, dan wilde hij zich met nadruk verzetten tegen de wijze van plaatsbepaling door dc mensen (Vervolg van pag. 1) juist wel aanspreekt. Ei- is een soort korrelatie tussen zakèn, die van alle tijden zijn en „aktualitei- ten" uit een recent verleden, .plot seling weer gevojgd door fraaie spe- cima van oud stads- en lanclschaps- schoon. Sfeèrplaatjès Sfeerplaatjes derhalve, die de. op merking ontlokken: „wat is er veel moois vlak bij huis". Hier en daar zijn in de aanduidingen kléine his torische oprperkingen geplaatst, die het geheel in een wat breder per- spektief plaatsen. Eén markt peilen is ons werk niet, maar zeer waar schijnlijk is er behoefte aan zo'n regio omvattend boek, dat een door snee geeft van handel en wandel in dit gebied, maar ook volledig aan sluiting, zoekt-bij het existentiële. In dit verband komt het woord repor tage in gedachten, maar een boek - zo'n boek- biedt natuurlijk meer. De redaktie Z.N. intussen had het charmant gevonden, als de krant terloops zou zijn genoemd, want bij' het lezen en bekijken stuitten wij- op talrijke fotografische en tekst- matige „items", aan de krant ont leend. Wie echter meent dat een soort redaktionele hoogmoed deze slotopmerking heeft gevoéd, heeft het mis. De opmerking doet geen afbreuk aan de wens, dat het boek een vlotte weg zal vinden naar het publiek. van de R.P. 18. Naar zijn zeggen was dit waarschijnlijk op radar gebeurd, hetgeen M. een zeer dubieuze konsta- teririg noemde. De officier mr. T. Lebret wilde de zaak aanhouden om de verbalisaht te horen. De kantohrechter vreesde dat dit geval zou Uitlopen óp eéh veldslag van kaarten en een „welës/ niets" over en weer. Tenslotte werd aan dc wens-van de officier toch ge volg gegeven eii dé zaak tót een vól- gènde ziting aangehouden. Eveneens aangehouden werd de zaak tegen A. P. H. uit Hullen. H. stond terecht wegens het feit dat hij op 22 november j.l. op de oostelijke parallelweg langs Rijksweg 18 nabij Bruinisse linksaf was geslagen en daardoor een aanrijding had veroor zaakt met een uit tegenovergestelde richting komende auto. „Die auto kwam met een behoorlijke vaart aanrijden en bovendien ben ik niet over de middenstreep geweest", ver weerde H. zich. Vlak na dc-aanrij ding had H. echter tegen de politie verklaard net op de', linkerweghelfl te hebben gestaan toen de aanrijding plaatsvond. Mr. Van Solinge zag in deze tegenstrijdige verklaringen re den genoeg de zaak aan te houden om de tegenligger v.. G. en de ver balisant nader te" horen. Tweemaal blazen L. de W. uit Bruinisse werd in Brouwershaven mét zijn auto staan de gehouden' door de politie niet het verzoek'op een'alkoholpijpje te bla zen. Toen dit groen verkleurde werd d. W. te kennen gegeven dat hij dan» éven naar het bureau moest om voor een tweede keer tc blazen. Zijn medepassagier H. raakte door dit alles nogal overstuur én opge wonden. D. W.. kreeg toestemming van. de wachtmeester te trachten zijn vriend wat te kalmeren.. Toen d. W. hierin was geslaagd reed hij echter weg en verzuimde naar bet bureau te gaan om voor een tweede keer te blazen. Officier en kanton rechter waren eensgezind in deze zaak en het vonnis luidde f 150, of 3 dagen. J. H. M. H. te Burgh had in zijn auto gereden zonder de veiligheids gordel aan. Hy kreeg hiervoor, kon- i'orm dc. cis, de traditionele boete van f 40, of 1 dag. M. L. G. te Nieu'werkerk. reed op 28 september 1977 op Rijksweg 18 met een auto waaraan nogal wat mankeerde. De uitlaat bleek niet in orde te zijn, de fuseekogels. van bei de voorwielen warén zodanig ver- - sleten dat eën grote speling ont stond,' terwijl het loopvlak van dé buitenband rechtsvoor nagenoeg was versleten. G. was het wel eens met wat de kantonrechter' hém uit hét proces-verbaal had voorgelezen. Levensgevaarlijk Als exkuus voerde hij-aan, dat hij wegens financiële omstandigheden niet bij machte was geweest de auto in goede staat te houden. Mr. Lebret vond het allemaal maar een levensgevaarlijke zaak en eiste f 150,of 3 dagen. De kanton rechter hield rekening met het feit dat G. zonder werk was en bepaal de de boete op f105,of 3; dagen. „Lager kan ik niét gaan, want'" met deze boete zit ik al lelijk onder de maat", aldus mr. Van Solinge. M. S. uit Ouwerkerk was .op 8 ok tober 1977 op de Julianaweg in Zie- MET rond 215.000 officiële werklozen en eei\ vermoedelijk nog groter aantal verborgen werklozen worden we in ons land op schrijnende wijze geconfronteerd met het werkloosheidsvraagstuk. Een opvallend ver schijnsel hierbij is dat de werkloosheid onder jeugdigen naar verhouding groter is dan onder volwassenen. Dat geldt in hei bijzonder vóór de zo genaamde schoolverlaters, die na voltooiing van hun opleiding Vergeefs proberen aan de slag te komen. Een trieste zaak, want deze jongeren krijgen deindruk al afgedankt te zijn alvorens zij hebben kunnen bewijzen wat zij waard zijn. Vooral voor jongeren die een lagere be roepsopleiding [LBO] gevolgd hebben blijken de beroepsmogelijkheden gering te zijn terwijl de doorstromingsmogelijkheden naar een hogere onderwijssoort ernstig geblokkeerd worden. Ook voor bezitters van een MAVO-diplöma wordt het vinden van werk moeilijker. WERKLOOSHEID ONDER JONGEREN 9 x ZO GROOT ALS IN 1970 DE werkloosheid onder jongeren tot 19 jaar bedraagt momenteel rond 25.000, waarbij de verborgen werk loosheid onder meisjes in deze leef tijdsgroep dan nog buiten beschou wing is gelaten. Het werkloosheids percentage van de jongeren tot 19 jaar is ongeveer 5,8, dat is circa het twee voudige van het werkloosheidsper centage van de totale beroepsbevol king. Vergeleken met 1970 is de werkloosheid onder deze jongeren bijna 9 keer 2o groot geworden, dat liegt er dus niet om. Bovendien zijn deze jongeren thans langer werkloos dan enkele jaren geleden. Vorig jaar stond 21% van de werkloze jongeren beneden 19 jaar langer dan 6 maanden als werkzoekende ingeschreven tegen maar 4,5 in 1975. Verschil tussen dc jongens en meisjes is er wel. De werkloosheid onder meisjes beneden de 19 jaar is tussen 1975 en nu meer dan verdubbeld! De ze naar verhouding zo grote werkloos heid onder jeugdige meisjes is wel te verklaren. Zij werken in groten getale in diverse zwakke sectoren van onze economie zoals met name de confec tie en de detailhandelsector. Met dc coofectie gaat het slecht en in de de tailhandel is een concurrentie op leven en dood aan de gang, die leidt tot vele bedrijfssluitingen van vooral kleinere zakén, waardoor vele arbeidsplaatsen verloren gaan Anders dan in de industrie heeft de invoering van het minimum-jeugdloon in deze septor ook wel degelijk zijn invloed laten gelden op dc werkgelegenheid MEERSELECTIE DAT vooral jongeren zonder diploma een grote kans maken om werkloos te worden of te blijven, leert de praktijk Maar ook vele wèl gediplomeerden komen moeilijk aan de slag, hetgeen vooral te maken heeft met het feit dat de werkgevers, zowel in de particu liere- als de overheidssector, steeds meer gaan selecteren naar voorop leiding. Waarom zou je een MAVO- meisje als secretaresse nemen, als je er genoeg met HAVO krijgen kan, zo luidt ongeveer de redenering, oók el staat het in vele gevallen vast dat men gelet op het karakter van dé te verrich ten werkzaamheden met een MAVO- gediplomeerde zou kunnen volstaan. Nog een voorbeeld. Jarenlang konden meisjes met een MAVO-opleiding de kleuterleidstersopleiding volgen en er is geen enkele aanwijzing dat deze meisjes als kleuterleidster in ongunsti ge zin opvielen. Toch moet men nu HAVO hebben om tot dë opleiding te worden toegelaten. Dit verschijnsel doet zich op alle sectoren van de arbeidsmarkt voor. De hoger-opgelei- den verdringen de lager-opgeleiden, zelfs van plaatsen waar een lagere op leiding eigenlijk voldoende zou zijn. Wat ook weer inhoudt dat veel hoger- opgeleiden werkzaamheden verrich ten, die in feite beneden het niveau van hun opleiding zijn. LBO ERS EN MAVO-ERS WE leven dus in ccn tijd dat verschil lende diploma's sterk zijn gedevalu eerd. Met name voor jongeren, die al leen lager beroepsonderwijs gevolgd hobben, wordt hot steeds moeilijker om nog werk te vinden. Doorstroming naar het middelbaar beroepsonderwijs wordt er voor deze groep ook niet ge makkelijker op. Het ziet er naar uit dat de LBO gediplomeerden bij het mid dclbaar beroepsonderwijs in toene mende mate door de MAVO-ers wor den verdrongen. Maar ook voor MAVO-gediplomeerdcn wordt het moeilijker Om emplooi tc vinden. Voor banen, waar nog niet zolang geleden met MAVO kon worden volstaan, wordt nu vaak al HAVO gevraagd: Veel HAVO's zijn ook strengere eisen gaan stellen waardoor oen aantal MAVO-gediplomecrden afvalt, terwijl voor diverse beroepsopleidingen (kleuterleidster nodmdon we al) te genwoordig ook HAVO inplaats van MAVO wordt gevraagd. Kortom, MAVO-ers en LBO-ers verke ren in een zwakke positie op de ar beidsmarkt en uit deze groepen wor den dan oók een groot aantal jeugdige werklozen gerecruteerd. (Nadruk verboden! Mr A. BRONSBERGEN STEM KVfMM Men. pc"<d Zr doen hef nog Herds goed ui ons Neder ig?.,/ f"pd rhn,, Dnt o' hrrr f siUkrr uHt Si cUmdaftidie f/r plaat instuurde r de wtov'f-'iuu ..In en ow Iwrrderü" die op Flci.'"- hof. werd grofti' liscvrJ. Ill) arfep cr een eervolle vermelding voor. Met de fotowedstrijd wil Flevu'inf de aandacht vestigen op de Nederlandse boerde' rikzee gesignaleerd met een fiets zónder voor- en achterlichten, ter wijl ook een bel op het voertuig ont brak. S- bleef echter beweren niet gefietst te hebben, maar het hele eind te hebben gelopen. „Ik ben echt niet zo flauw om die f 15,niet te beta len als ik gefietst zou hebben", ai- dus S. De kantonrechter wilde de twee verbalisanten er eens nader over horen en besloot de zaak aan te houden. „Fljtsen uit het buitenland MOSKOU. De Russische vredes- nobelpryswinniiar en strijder voor burgerrechten Andrei Sacharov heeft zich donderdag uitgesproken tegen vermenging van kwesties» van men senrechten met die van ontwapening. DAKAR. De nieuwe Mauretaanse leider luitenant-kolonel Moustapha Ould Salek heeft woensdag in een interview verklaard dat hij alles zal doen om het konfltkt in de wes telijke Sahara op te lossen. FUSCHL. Israels minister van de fensie Ezer Weizman is in hel Oos- tchrykse Fusehl besprekingen begon nen met president Anwar Sadat van Egypte en de Egyptische ministers van oorlog en buitenlandse zaken Gamassi en Kamel. "WASHINGTON. President Car ter's moeder, Lilian Carter, zal van 17 juli lót 2 augustus een bezoek brengen dan het door droogte ge teisterde Sahel-gebied, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. ARUSHA. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben donderdag een bezoek gebracht aan de in aan bouw zijnde nieuwe hoofdstad van Tanzania, Dodoma. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met ingang van 1 augustus a.s. zal in het algemeen eeri geleidebiljet nodig zijn voor het vervoer en het voorhanden hebben van alcoholhoudende stoffen. Een al gemene maatregel van bestuur van die strekkeing is donderdag in het Staatsblad gepubliceerd. SLUISKIL. In een sloot in Sluiskil is het stoffelijk overschot aangétrof- fen van.de 25-jarige Fransman Ö.J. R.J. uit Nantes. Dit is donderdag door de politie meegedeeld. EERSEL. Uit een winkel in Eersel Zijn in dé nacht van woensdag op donderdag broeken ter waarde van 20.000 gulden gestolen. De voordeur van de zaak was geforceerd. Getui gen hebben omstreeks kwart voor vier drie mannen in een personen auto zien wegrijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Terwijl op Renesse het ioeristensei- zocn in volle gang is, is voor de boer de vakantietijd nog lang niet aange broken. In deze branche worden mo menteel de voorbereidingen voor de oogst reeds getroffen. Op de foto wordt het loof van zilveruitjes, nadat dit eerst is doodgespoten, afgebrand. Deze methode ivordt gevolgd om hel gewas „schoner" te kunnen oogsten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4