Zeeland heeft achterstand van VOS-kursussen in te halen Orgelconcert Tine Ruyschaert declameerde in hervormde kerk te Renesse SUKSESVOLLE AVONDDRIEDAAGSE IN RENESSE 3 Subsidie gemeenten en beroepskracht nodig STREEKNÏEUWS Donderdag laatste etappe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 Jllli 1978 Nr. 22336 ZIERIKZEE, 14-7. Zeeland heeft een achterstand op het gebied van edukatiei' werk voor vrouwen in het al gemeen en van VOS-kursussen in het bijzonder. Dat is een van de konklusies van de VOS-werkgroep Zeeland, die eind 1977 door de Zeeuwse Cultu rele Raad werd Ingesteld. Tot nu toe zijn er in Zeeland veertien kursussen „Vrouwen Oriën teren zich in de Samenleving" opge zet. De kursussen hebben tot doel om Misschien waren de misleidende aankondigingen in verschillende kranten de oorzaak van een enigs zins tegenvallende belangstelling voor het orgelconcert op dinsdag avond 11 juli 1978 in de Grote of St. Nicolaaskerk te Brouwershaven. De organist, Maurice Pirenne uit s-Hertogenbosch had in elk geval een grotere opkomst verdiend: de muziek die hij liet horen was qua uitvoering en qua interpretatie van erg goede kwaliteit. Het programma bevatte in hoofd zaak oude muziek. Om dit stillistisch goed te kunnen spelen, is een grondi ge kennis van litteratuur en andere bronnen over deze muziek vereist. Iedere insider heeft kunnen consta teren, dat dit onderwerp weinig on bekends heeft voor Pirenne. Ondanks de beperkte mogelijkheden van het orgel, is het geen minuut saai ge weest, mede door de originele op bouw van het programma. Het instrument heeft hij in al zijn facetten getoond, vooral in de zeven door Scheidt geschreven variaties op het thema „Ach du, feiner Reiter". Van dit stuk hebben de mensen erg genoten. Verder waren er werken van on der andere de Italiaanse componist Frescobaldi en van de Spaanse com ponisten Cabanilles en De Cabézon. Van de Duitser Neusidler werd de bijzonder grappige en eigenlijk avant-gardistisch aandoende „Juden- tanz" gespeeld. Het programma werd beëindigd met een drietal werken van Johann Seb. Bach. Een orgelconcert is eigen lijk niet compleet zonder deze com ponist. Vooral het laatste stuk, Pre ludium en Fuga in e (BWV 533) werd bijzonder sterk gespeeld. Het preciese en nauwkeurig uit gekiende spel was van een dergelijke muzikaliteit en beschaafdheid, dat men'alleen maar stil kon luisteren naar de diepe bewogenheid die er vanuit ging. Hopenlijk kan Brouwershaven dit muzikale niveau in de toekomstige concerten handhaven. W. B. ZIERIKZEE Nacht-krakers Vanacht (14 juli) om drie uur for ceerden vier jongelui een deur van de VéGé in Poorlambacht. Toen de nachtkrakers doende waren zich te voorzien van sigaren, sigaretten en geld werden zij gesignaleerd door een man die zijn hondje uitliet. Na dat één van de inbrekers de man op afstand had bedreigd met een stuk hout, gingen beide partijen in hoog tempo ieder huns weegs. HAAMSTEDE. Het pand. aan de Weststraat 18 in Haamstede is voor gebruik gereed gekomen. De ge meenteraad heeft besloten dat het, na restauratie, zal gaan dienen als mortuarium. Tot nu toe had Haam stede nog niet de beschikking over een dergelijke, goed geoutilleerde, gelegenheid. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) de deelneemsters, uitgaande van hun eigen situatie zich 'bewust te laten worden van die situatie waarin zij leven, eigen mogelijkheden te la ten ontdekken en zelfvertrouwen te bevorderen, te laten ontdekken dat dingen veranderd kunnen worden en hen een handreiking te bieden naar verdere ontplooiing. Kort samengevat wordt in de VOS-kursus de eman cipatie van de vrouw gericht op al lerlei facetten, bewerkstelligd. Plan De werkgroep VOS-kursussen, waarin alle organisaties en groepen die zich met deze kursussen bezig houden vertegenwoordigd zijn, heeft zich ten doel gesteld om onderling informatie uit te wisselen, de plaat selijke initiatieven te ondersteunen en de kadertraining van kursusbege- leidsters te stimuleren en verder om een samenhangend plan voor VOS- kursussen in Zeeland op te stellen. Subsidie Het aantal VOS-kui*sussen in Zee land neemt nog steeds toe. Geschat wordt, dat dit jaar nog het aantal toe zal nemen tot over de twintig. Daarom is het nodig, zo vindt de werkgroep, dat er duidelijkheid komt in de waarde, die aan deze kursus sen wordt gegeven in de vorm van subsidiemogelijkheden. „Gemeenten zullen duidelijker moeten worden gewezen op hun taak en verantwoordelijkheid in deze, me de gezien de ontwikkelingen rondom de lokale welzijnsplanning in het al gemeen en de edukatieve planning in het bijzonder. Beroepskracht Daarinaast vindt de werkgroep, dat de kwaliteit moet worden gega- De omvang' van de buit, evenals de waarde ervan is nog niet bekend. De identiteit van de daders kon niet worden achterhaald. h RENESSE Fietstocht voor trimmers Zondag 23 juli zal vanuit de West hoek weer een fietstocht voor trim mers worden gehouden. Gezien het feit dat ook een groot aantal in de Westhoek verblijvende gasten, ook hun trimfietsen hebben meegebracht, hebben de organisato ren gemeend hen in de gelegenheid te stellen om in groepsverband de Schouwen-Duiveland route van de ANWB te rijden. Vanaf het parkeerterrein aan de Laone te Renesse wordt gestart, waarna in tegenovergestelde rich ting van de routepijlen, richting Brouwershaven, de Schouwen-Dui veland route zal worden gereden. De afstand, die moet worden afgelegd bedraagt ongeveer honderd kilome ter. Er zal in groepsverband worden gereden, het is dus geen wedstrijd. Schuldvraag Donderdagavond om half acht re den op het fietspad langs de Stoof- weg de fietsers J. P. O. uit Renesse en G. J. D. v. P. uit Rucphen fron taal op elkaar. Hoewel de schade ge ring was konden de betrokkenen geen overeenstemming bereiken over de schuldvraag zodat de politie erbij werd geroepen. Rondleidingen slot Moermond Donderdagavond is onder leiding van de heer W. L. Kristelijri uit Re- randeerd door het vormen van een centraal punt voor coördinatie en be leid. Het is dringend gewenst, dal een beroepskracht wordt aangesteld in de funklie van konsulente vor mingswerk voor vrouwen. Haar pri maire taak zal zijn het VOS-pro jekt te begeleiden. Het meeste voelt de werkgroep voor het aanstellen van twee part-time beroepskrachten voor deze full-time funklie. nesse voor de eerste maal dit sei zoen weer een rondleiding gehouden rond Slot Mo.ermond. Hoewel het er in het begin van het seizoen naar uitzag dat, nu er een nieuwe huur der voor het slot is, de rondleidin gen geen doorgang meer konden vinden is het - dankzij de medewer king van verschillende mensen - toch mogelijk gebleken toestemming te verkrijgen. Men was dan ook zeer verheugd, dat donderdagavond weer gestart kon worden met dit traditionele evenement. Ondanks het feit dat er nog weinig bekendheid aan gege ven was, hadden zich voor deze wandeling over het slotterrein reeds dertig belangstellenden gemeld. Zo als gebruikelijk wist de heer Kriste- lijn hun aandacht uitstekend te boeien met het interessante verhaal over de geschiedenis van het slot. Tot eind augustus zal iedere don derdagavond een rondleiding wor den gehouden. Vrouwengroep Martha op de markt Woensdagmorgen stond de Her vormde vrouwengroep „Martha" uit Renesse met een stand op de sei zoenweekmarkt van Renesse met een groot aantal zelfgemaakte hand werken en een rommelmarkt je. Zij hadden over de belangstelling van het publiek niet te klagen en het bleef niet alleen bij belangstelling, er werd ook uitstekend verkocht. Er werd voor ongeveer f 2600,omge zet. De stand van de vrouwengroep werd muzikaal opgeluisterd door het duo Kuipers uit Utrecht, dat ac cordeon- en doedelzakmuziek ten gehore bracht en daarmee heel wat belangstelling' trok. Keuring Zeeuws Trekpaard Op zaterdag 15 juli vinden in ma nege Grol de keuringeq plaats voor het Zeeuws Trekpaard; De keurin gen worden gehouden van 11.00- 16.00 uur. De organisatie is in handen van de Rijvereniging „Renesse". Restaurant erkend Deze week kreeg de familie Zwiers uit Renesse bericht dat hun pas ver bouwde restaurant Rietnisse offici eel is erkend door de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie, als een restaurant dat geheel voldoet aan de eisen die door deze vereniging wor den gesteld ten aanzien van de toe gankelijkheid van een gebouw. Om deze erkenning te verkrijgen zijn er bij de verbouwing bepaalde voorzieningen aangebracht. Zo be schikt het restaurant over brede deuren en paden; er zijn geen drempels en er is een volledig aan gepast toilet en telefooncel. Om te zien of aan alle eisen, die de vereniigng stelt wordt voldaan is het gebouw gekeurd door de heer mr. C. A. Erdman, direkteur van de Zeeuwse Stichting Revalidatie uit Goes. SCHARENDIJKE Geen miss-verkiezing De aangekondigde miss-verkiezing op dinsdag 18 juli a.s., te organise ren door jeugdsoos Trace gaat niet door. Geslaagde avond RENESSE, 12-7. Woensdagavond werd in de Hervormde kerk van Re nesse een bijzondere dienst gehouden in de vorm van een declamatieavond van een hoog peil. De avond werd verzorgd door de Belgische voor drachtskunstenares Tine Ruyschaert. De belangstelling voor het evene ment was niet zo erg groot, maar het aanwezige publiek was wel ge weldig enthousiast over het geboden programma. De avond werd geopend door me vrouw A. v. d. Wiel-Janse. Tine Ruyschaert bracht daarna een af wisselend programma met gedich ten van onder meer J. Hanlo, C. Buddingh, H. Oosterhuis, A. van Wilderode, J. L. de Delder en B. Aafjes. Naast gedichten met een se rieus karakter, droeg ze ook gedich ten voor van vrolijke aard. Zij de clameerde, zoals ze het zelf uit drukt: „over een vrouw en een hond, over kinderen, over geld, over een stoel en uit een krant, over DREISCHOR Orgelconcerten Ook dit jaar zal de organist Dirk Jansz. Zwart een drietal orgelbespe lingen geven in de mooie hervormde kerk van Dreischor. De data zijn de woensdagen 19 en 26 juli en 2 augus tus. Het eerste en het laatste con cert zijn volledige orgelbespelingen; aan het tweede concert wordt solis tische medewerking verleend door mevrouw M. N. Coumou-Groenen- dijk, sopraan te Zierikzee. Het programma van de eerste or- doodgaan en dood, over het lichaam en over de ouderdom". Omlijsting Het geweldige deklamatiepro- gramma werd muzikaal omlijst met prachtig aangepaste triomuziek door Riet v. d. Dungen op dwars fluit, Bob van de Wel op vedel en zijn dochter op blokfluit. Volgende week woensdagavond 19 juli zal er opnieuw een bijzondere dienst worden gehouden in de kerk van Renesse. Die avond, die begint om acht uur, zal worden verzorgd door het Swijnscoptrio. Dit trio trad ook het vorig jaar reeds met veel sukses op in een bijzondere dienst in de Hervormde kerk van Renesse. Er wordt barokmuziek gebracht en de muziek wordt gespeeld op origi nele barok-instrumenten. Het trio speelt overigens ook werk uit latere tijd. Op het programma staat onder meer werk van Handel, Vivaldi en Telemann. gelbespeling (19 juli) bestaat uit komposities van: Pachelbel, Bach, Handel, Guilmant, Widor, Langlais, Jan Zwart en de concertgever. NIEUWERKERK in memoriam A. W. Wandel Woensdagmiddag overleed plotse ling, te zijnen huize de heer A. W. Wandel, in de leeftijd van 74 jaar. De heer Wandel, geboren uit een Nieuwerkerkse straatmakersfamilie heeft in de loop der jaren een be- kende aannemers firma opgebouwd in weg en waterwerken. Later werd de zaak, mede door zijn zoon, voort gezet en uitgebouwd. Het werk had nog voortdurend zijn aandacht en belangstelling. Ook in het openbare leven, heeft de nu overledene vele bestuurs- funkties vervuld. Zo heeft hij veel betekend voor de Nederlandse Her vormde Gemeente ter plaatse. Tien tallen jaren was hij kerkvoogd en later nog vele jaren president-kerk voogd. Ook in het politieke leven had hij een aandeel. Vele jaren was de overledene bestuurslid van de afde ling Nieuwerkerk van de Christelijk Historische Unie. Voorts had hij een aandeel in het werk van de afdeling Nieuwerkerk van het Groene Kruis, als bestuurslid. Na de samenvoeging van de Groene Kruis Verenigingen op Schouwen-Duiveland had hij een bestuursfunktie in het algemeen be stuur van Schouwen-Duiveland dat hij enkele jaren geleden beëindigde. Tot op heden was de overledene nog lid van de kontaktkompiissie voor Nieuwerkerk van de afdeling Schouwen-Duiveland. Ondanks lichamelijke- klachten, •was de heer Wandel nog steeds een meelevend en belangstellend man. De bijeenkomsten van de bejaar- densoos werden steeds trouw door hem bezocht, ook daar was hij een geziene gast. Met de heer Wandel verliest Nieuwerkerk een man, die veel heeft betekend voor de samen leving. Op zaterdagmorgen a.s. zal de be grafenis plaats vinden op de alge mene begraafplaats te Nieuwerkerk om 11 uur, waaraan voorafgaat een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk. Aanvang 10.15 uur. Een medaille en in vele gevallen ook een boeket bloemen was de beloning voor drie avonden acht kilometer lopen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 13-7. Donderdagavond werd de laatste etappe gelopen van de door de evenementen kommissie van de plaatselijke V.V.V. georgani seerde avonddriedaagse. De route voerde deze keer onder meer langs het fraaie natuurgebied de Vroon- plas en verder was er ook weer een flink stuk strand in opgenomen. Op de terugtocht werd de lange rij wandelaars opgehaald door het fan farekorps Luctor et Emergo, verge zeld door een flink aantal belang stellenden. Met het muziekkorps voorop en met vele lopers, die van de belangstellenden een bloemetje hadden gekregen, werd het een vro lijke stoet, die zo rond kwart voor negen de dorpskern binnenmarcheer de. Nadat nog een rondje over het Dorpsplein was gemaakt, hield de stoet halt voor het V.V.V.-kantoor. Welkom De heer J. W. de Jonge verwel komde namens de V.V.V. alle aan wezigen. Hij verklaarde dat de V.V.V. erg verheugd was dat ook dit jaar weer een avonddriedaagse was georganiseerd. Hij merkte op dal de belangstelling wel heel wat minder was dan vorige jaren, maar stak dat op het zeer slechte weer van vorige week. Hij hoopte dat de deelname volgend jaar weer wat groter zal zijn. Verder dankte hij al degenen, die hebben medegewerkt aan de orga nisatie van het evenement. De he ren Kooper, Schults, Krijger en Kristelijn bood hij voor hun vele werk een attentie aan. Woorden van dank richtte hij ook tot een Renes- ser bedrijf, die de wandelaars elke avond een versnapering aan had ge boden, de politie en het fanfare korps. Tot slot kregen de wandelaars, onder het spelen van Luctor et Emergo, een medaille uitgereikt. RENESSE. De kindervakantieweek, speciaal op touw gezet voor de lar gere schooljeugd, is zonder meer een sukses geworden. Ruim vijftig kinderen genieten dagelijks van de voor hen georganiseerde evenemen ten. Voor de oudste groep liet men de middeleeuwen herleven in een echt ridder- en jonkvrouwtoernooi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3