V\i\G\é Mening Partij van de Arbeid: „Kollege wijzigde visie op „Kop van Schouwen" H. J. Jens: „We hebben indruk Toerisme in ons land naar toppunt fles 0.68 liter nu Schermutseling in raad Wester schouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Praten over Aquadelta Advertentie supEs sap Donderdag 13 juli 1978 134ste jaargang Nr. 22335 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Sm it Bolnes-gegadigde kwam praten lijk niet kwijt, maar het was inte ressant om de rekreatieve funktie binnen Aquadelta nu eens te be spreken tussen de polen van nood- zakelijke ontspanning en behoud van eigen regionaal karakter en van het milieu. Verschil Intussen (opmerking van ons Red.) blijft er een groot verschil bestaan tussen de pikbroeken van de echte Bruse mosselschippers en de bikini's van de aan de schoonheidswedstrij den deelnemende Aquadelta-missen, „maar daar gaat het nu even niet om", een zaak is bijvoorbeeld de jachthaven „met alles d'r op en d'r an", b.v. de watersportbedrijven, die passen in dat schema van een to taalpakket ten behoeve van de wa tersporter. En dan nog eens het „binnenge- beuren", dat met dit alles annex is. „Ér zijn film- en dansavonden, pas send in een zo uitgebreid mogelijk rekreatieprogramma, maar .het heeft een eigen bepaalde sfeer en er is geen kwestie van keetschopperij". Bruse middenstand „Jammer", aldus de heer Jens - dat de Bruse middenstanders niet wat frekwenter op de hier gescha pen situatie hebben ingespeeld. Ze mochten en ze konden en van de zijde van Aquadelta is een genereu ze regeling gtroffen. Zo mocht men het eerste jaar gratis een plekje kie zen, het jaar daarop voor 20 procent van de kosten en het jaar daarop voor 40 procent enz., maar er is geen gebruik van gemaakt." Toch - zo blijkt - is er sprake van „overdijks verkeer", hetgeen ook in kopen doen inhoud. „Tien procent van onze gasten trekt regelmatig naar en koopt reeds in het centrum van Bruinisse". Organische opbouw Intussen vallen er opmerkingen over de organieke opbouw van het projekt, dat landelijk uniek is en als zodanig dan ook model staat voor vergelijkbare (Wilma)-projek- ten elders. Kontraktueel is vastge legd, dat de gemeente niet in be- (Vervolg pag. 4) NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1999) Kleine kiwlercn Belangrijk daarbij zijn de mensen met jeugdige kinderen. „We doen betrekkelijk veel voor kleine kinde ren en daarnaast zoeken wij naar een gevarieerd pati-oon van ont spannende aktiviteiten. waarvan al talrijke voorbeelden zijn te geven. Het binnengebeuren is daarbij me de bepalend. „Te noemen vallen muziekavonden (jazz en beat) en de middelpuntigheid van het restaurant, maar we willen rr bepaald geen kermis van maken". „Een zekere selektivieit ligt voorop", aldus de heer Jens, die - met anderen - recentelijk zijn zegje mocht doen voor de NCRV-mikro- foon. Alles kon hij daarbij natuur- BROZJWERSHAVEN. Een argeloze bezoeker, die „kwam uoor Jacob Cats" ontmoette op de Markt te Brouwershaven een drommedaris. In plaats van een literaire ontdekking, werd het een biologische, alles van wege een cirkus, dat plannen heeft in de Smalstad een voorstelling te geven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'f De nachtegaal vraagt niet of iemand luistert. Hij zingt zijn lied A. Pierson TEL AVIV. Het Israëlische socia listische blad „Davar" meldt donder dag uit goede bron vernomen te heb ben, dat de Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, dezer dagen in Salzburg een samenkomst zal heb ben met president Sadat van Egypte. Momenteel loopt er een aanvraag i van de WMZ om 4.500.000 kubieke ffl QMyill Tl "1 OQA meter aan het duingebied te mogen vACH* A 1 Uxl.liÖi5C onttrekken. De raad van YVest er schouw en heeft A -1_ "I J A J reeds eerder het standpunt ingeno- Of^ht Ol* T1VA1 iZi GT QQT men om het advies van de Cogrowa CwV/Al. l/^/A ï-^A I V/AA. \j vCACA V te volgen en de WMZ een vergun- ning le verlenen om 3.9000.000 ku- BRUINISSE, juli „We hebben toch tie indruk dat Bruinisse moreel - om dat zo eens te zeggen - staat Aq"ade'ff:EeenBevoUe jachthaven0"" achter hel nieuwe, grote Aquadelta-projekt. Vooral de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) j^Ugfl vindt liet prachtig Aan het woord de heer H. J. Jens, „genera! manager" van Aquadelta te Bruinisse. In de inmiddels verstreken jaren, dat de Aquadelta-mensen hier ope reren, is natuurlyk meer zicht geko men op de gemeenschap Bruinisse in het algemeen en de Bruinissenaren in het bijzonder. De heer Jens: „in het begin was het inderdaad niet zo gemakkelijk. Ik kon de mensen zelfs moeilijk verstaan, maar dat is allemaal voor bij. Dat direkte en onverbloemde van de mensen bevalt me wel, maar je moet er wel even aan wennen." Natuurlijk is er veel te zeggen over de filosofie van het grote re- kreatie-projekt, dat feitelijk nog maar in de eerste fase verkeert, „maar hoeveel is daar al niet in ge beurd". Naast andere - om even bij de rekreatieve achtergrond te blij ven - belangrijke ontspanningspun- ten op Schouwen-Duiveland (b.v. Haamstede, Renesse) was en is er behoefte aan Aquadelta, een kom- binatie afgestemd op „zon, wind en water" en mikkend (ook) op de tweede vakantie van de mensen. HAAMSTEDE, 11-7. Teek ile sfeer in de raadsverga deringen in de gemeente Westerschouwen de laatste tijd naar een wat verdraagzamer sfeer te groeien, dins dagavond was deze weer verre van aangenaam te noe men. Het „vuurwerk" brandde deze keer los tussen voorzitter burgemeester H. P. Everwjjn en PvdA-fraktievoor- zitter J. Lustig. Aanleiding was een brief van gedeputeerde Staten van Zeeland aan de minister van CRM over het voornemen om de Kop van Schouwen tot beschermd natuurge bied aan te wijzen. Na overleg met de gedeputeerden A. L. van Geesbergen en mr. P. Boersma verklaarde de raadsvoor zitter, dat de gemeente Wester schouwen zich geheel met de visie van de provincie kan verenigen. Vraagtekens Bij de heer Lustig riep dat vraag tekens op. Hij herinnerde de bur gemeester eraan, dat, toen de voor lopige aanwijzing bekend werd, het kollegestandpunt heel anders luidde. „Zonder de raad daar tóen in te hebben gemoeid, zond het kollege een telegram aan de minister". De heer Everwijn ontkende, dat het kollege van mening, is veran derd. De heer Lustig kwam opnieuw met argumenten, waaruit het tegen deel zou blijken. Met een roffel van de voorzittershamer sloot de voor zitter deze diskussie af. Water Naar aanleiding van de nieuws brief van de W.M.Z. wilde de heer S. Roos (P.v.d.A.) weten of er al wat bekend is over het waterge bruik op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- scbelde. De voorzitter kon deze vraag be vestigend beantwoorden. Voor al de werkzaamheden op het werkeiland door de DOS-bouw, zal water van de W.M.Z. worden afgenomen. Op jaarbasis is tussen de W.M.Z. en DOS-bouw overeengekomen: 200.000 kubieke meter te leveren. Met deze levering blijft men nog binnen de marge van 2.500.000 kubieke meter, waarvoor men vergunning heeft. bielce meter water te onttrekken. De voorzitter deelde verder mee dat op 30 juni een begin is gemaakt met de infiltratie en dat de leiding naar het werkeiland onder de te bouwen brug zal worden aangebracht. Onaangenaam verrast was de raad met de mededeling van gede puteerde staten van Zeeland, dat dit kollege goedkeuring onthoudt aan het raadsbesluit om een ge meentelijke bijdrage te verlenen van f 60.000,voor de bouw van twaalf aangepaste woningwetwo ningen in de kernen Serooskerke en Noordwelle. Precedent Gedeputeerde staten verleenden geen goedkeuring aan het raadsbe sluit, daar dit een precedent zou scheppen in de geldende rijksrege ling. De heer J. Lustig stelde voor bij de Kroon tegen het onthouden van de goedkeuring- in beroep te gaan, daar het om een aangepaste bouw gaat. Het kollege en de fraktie van de Protestants Christelijke Groep voelden niets voor beroep bij de Kroon. Hoewel een dergelijk verzoek reeds eerder was afgewezen voelden zij er meer voor nog een poging te wagen via de stichter van de wonin- - gen, de woningbouwvereniging „Be ter Wonen", bij de direktie volks huisvesting Zeeland. De heer J. C. Hendrikse (P.v.d.A.) dacht, dat hier misschien nog wel een mogelijkheid in zit. Streekarchief De raad ging akkoord met de toe treding van de gemeente tot de ge zamenlijke regeling streekarchivari- aat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Minder gelukkig was men met de concepttekst, die door de heer J. Lustig „knuddewerk" werd genoemd. (Vervolg pag. 3) DEN HAAG, 12-7. Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht over ongeveer twee weken het toppunt in de vakantiedrukte. Het NBT heeft uitgerekend dat in het hoogseizoen ongeveer drie miljoen Nederlanders hun vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Het totale aantal vakantiegangers wordt voor 1978 geschat op acht miljoen, waarvan 75 procent in het drukste seizoen. Iets meer dan de helft van de vakantiegangers gaat naar het buitenland. Vrijdag 14 juli a.s. beginnen de schoolvakanties in Noord- en Zuid-Holland evenals de kollektie- ve bouwvakvakantie. Het N.B.T. zegt dat de ervaring leert dat twee weken nadat de vakantie van deze groepen is begonnen de grootste drukte wordt geregistreerd. Ver wacht wordt dat de akkommodatie- bezetting dan hét hoogst zal zijn. Volgens het N.B.T. is ook de stroom van buitenlandse toeristen naar ons land op gang gekomen. Vooral veel Westduitsers willen hun vakantie in Nederland doorbrengen. ttÊÊ/M

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1