Zeeuwse T.H.D. (Telefonische Hulpdienst) treedt naar buiten deurloo Een eerste jaarverslag STREEKNÏEUWS Gemeenteraad Bruinisse „Olie" bleek wier KOSTUUMS 198- 28 Als het zo'n lange zomeravond is, dan kom je dc tijd prima door met kipsaté. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juli 19Y8 Nr. 22334 3 De Zeeuwse T.II.D. (telefonische hulpdienst) komt eigenlijk nooit in het nieuws en daardoor is er over deze één jaar oude instelling b\j veel mensen nog nauwelijks iets tot niets over bekend. De Zeeuwse T.H.D. heeft daarom besloten een jaarverslag samen te stellen, waarin de aandacht van de lezer tevens wordt gevestigd op za ken als doelstelling, internationale richtlijnen, bestuur en vertegenwoor diging, werkwijze, selektie en trai ning van de medewerkers. WESTERSCHOUWEN Exkursies broedkolonies Onder leiding van de Natuur- en Vogelwacht, vinden iedere dinsdag en vrijdagavond exkursies naar de broedkolonies van de zilvermeeuwen. Voor plaats en tijd: zie agenda. Wandeling rond slot Iedere woensdagavond organiseert de Vogel- en Natuurwacht een wan deling door bos en duin rondom Slot Haamstede. Voor plaats en tijd: zie agenda. BURGH HAAMSTEDE Witte van Haemstede heeft nieuwe uniformen Het koninklijke muziekgezelschap „Witte van Haemstede" heeft nu na de drumband ook de beschikking ge kregen óver nieuwe uniformen. Don derdagavond) zal men zich in de nieuwe uniformen aan de bevolking presenteren met een rondgang door Burgh-Haamstede. Met deze rond gang zal worden gestart bij het repe titielokaal, de voormalige huishoud school „De Schutse". Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Bezichtiging korenmolen Iedere woensdag bestaat gelegen heid de korenmolen „De Graanhalm" te bezichtigen, waartoe kaarten ver krijgbaar zijn bij de VVV. Voor tijd: zie Agenda. RENESSE Avonddriedaagse Maandagavond om zeven uur ging vanaf het V.V.V.-kantoor aan de Kromme Reke te Renesse de avond- driedaagse van start. Deelnemers lo pen op 10, 11 en 13 juni 's avonds een wandeltocht van 8 km. Het evenement wordt met veel succes jaarlijks georganiseerd door de evenementenkommissie van de plaatselijke V.V.V. Renesse Vooruit. Dit jaar vertrokken ongeveer 130 deelnemers, met aan het hoofd van de stoet, zoals ieder jaar, de heer Kooper uit Renken. De algehele lei ding was in handen van de heerN. J. Schults uit Renesse. De belangstel ling was hiermee toch wel aanmer kelijk minder dan vorig jaar, toen zo'n 175 personen de tochten meelie pen. Misschien ook wel omdat Re nesse wat minder druk bezet is door ZIER1KZEE. Niet alleen op hel punt van tui nar chit ektuur en na tuurschoon, maar ook (of juist) door de opgestelde beelden is veel schoons te zien in de tuin van het Burgerweeshuis, in het kader van de jaarlijkse Zomer tentoonstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zo vindt men in de doelstelling on dermeer dat (naast het streven een hulpvrager zoveel mogelijk terzijde te staan) de hulpverleners de vrijblij vendheid van de hulpvrager eerbie digen; en onder de beginselen, dat de hulpvrager verzekerd kan zijn van de volstrekte geheimhouding van zijn of haar naam en de door hem of haar verstrekte inlichtingen. Alleen zoiets is al nuttige informatie. Cijfers Uit de gegeven cijfers blijkt onder meer dat het vorig jaar in totaal bij na duizend mensen een beroep deden op de T.H.D. en dat de meeste kon takten tussen zes en twaalf uur 's avonds werden aangegaan. Een derde deel van die kontakten was af komstig van buiten Middelburg waai de dienst is gevestigd, te weten uit overige delen van Zeeland en West- Brabant, van nog een derde bleef de herkomst onbekend. Veruit de mees te hulpvragers kampten met proble men van psychische en/'of sociale aard, een kleine minderheid vroeg slechts om informatie en een gering percentage bestond uit mensen die rechtsreeks om hulpverlening ver zochten. Gekeken naar geslacht en leeftijd bleek het aantal mannelijke hulp zoekenden het grootst in de leef tijdsgroep 20 tot 49 jaar en bij vrou wen in de groep 50-46 jaar, zij het direkt gevolgd door de leeftijds groep 20 tot 49 jaar. De verhouding tussen vrouwelijke hulpvragers en mannelijke bleek 11 8. Alleen staande vrouwen in alle leeftijds klassen deden minder vaak een be roep op de hulpdienst dan hun ge trouwde of samenwonende sekse genoten. het uitzonderlijk slechte weer van vorige week. De route op deze eerste dag voerde de deelnemers via de Laone naar het strand en dan langs het strand tot de Brouwersdam, waar rechtsomkeerd werd gemaakt en via de Ramp weg werd de terugtocht aanvaard. Onder weg kregen de deelnemers, waaron der erg veel jeugd, een versnapering aangeboden. Jaarlijkse keuring Zeeuwse trekpaarden Zaterdag 15 juli wordt te Renesse bij Manege Grol .de jaarlijkse keu ring van de bond van paardenfok- krs „Schouwen-Duiveland" gehou den. Het evenement wordt georga niseerd door de Bond van Paarden fokkers Schouwen-Duiveland in samenwerking met de ruitervereni- ging Renesse. Tussen 11 en 13 uur worden de deelnemende paarden, die uikomen in verschillende klassen, gekeurd. De jury bestaat uit de heren J. M. Maris uit Grijpskerke en M. J. Mol uit Waarde. De heer H. G. de Feij- ter uit Wissenkerke fungeert als speaker-arbiter. Tijdens deze keu ring wordt een eerste selektie ge maakt voor de kampioenschappen keuringen, die 's middags tussen twee uur en half drie plaatsvinden. De pauzes zullen worden gevuld met carousselrijden door leden van de ruitervereniging Renesse. Omstreeks drie uur zal er een de monstratie worden gegeven met een 4 span en een achtspan van Zeeuw se trekpaarden. Als de tijd het toe laat zal er tot vier uur nog ring steekwedstrijden worden gehouden. Het programma zal 's middags om 4 uur worden besloten met de trek king van de loterij van de Bond van Paardenfokkers. Tijdens het gehele evenement zul len leden van de ruitervereniging in verscshillende kraampjes pannekoe ken en snacks verkopen. Mef uitzondering van de leef tijdsgroep 50 tot 65 jaar gold voor alleenstaande mannen hetzelfde. Het aantal vrijwillige T.H.D.-me- ilewerkers groeide in één jaar van 12 tot 50. In dezelfde periode nam de bereikbaarheid van de dienst toe van 4 tot 24 uur per dag (en wel op nummer 01180-15551). Kindeivakantieweck vlot van start Maandag 10 juli is le Renesse de kindervakantieweek, georganiseerd door de meisjes Marjan de Wit, Ka rin van de Rose en Ina Braber, suk- sesvol van start gegaan. In totaal haalden ruim 50 leerlin gen van de openbare basisschool van Renesse voor deze week met kinderevenementen opgegeven. 's Ochtends werd de spits afgebe ten met de groep kinderen van 10 tot 12 jaar. De leiding had voor hen een levend ganzebordspel georga niseerd. Een leuk gebeuren waar voor op een speelweide een speel bord was uitgezet. Groepjes kinde ren waren de pionnen en onderweg moesten voortdurend gezellige op drachten worden uitgevoerd. 's Middags kwamen de kinderen van zes tot en met negen aan de beurt. Met hen werden leuke india- nenspelen gedaan. De test van de week worden iedere dag evenemen ten voor de kinderen georganiseerd, 's Ochends voor de oudste groep en 's middags voor de jonge kinderen. De kindervakantieweek zal vrij dagavond worden afgesloten met een optocht door het dorp. De kin deren zullen dan getooid zijn met verkleedkleren en muziekinstru ment j es die ze eerder op de dag zelf gemaakt hebben. Optreden van The Dutch Comets Vrijdagavond zal in restaurantLe Rabot, aan de Hogezoom te Renesse, het show- en dansorkest The Dutch Comets optreden. Voor openingstijd: zie Agenda. SCHARENDIJKE Miss-verkiezing In gebouw „De Putmeet" vindt op dinsdag 18 juli een miss-verkiezing plaats door Jeugdsoos „Tracé". Voor tijd: zie Agenda. KERKWERVE Bus nog niet vol Zoals eerder werd gemeld gaan de bejaarden van. Kerkwerve donder dag 20 juli op reis. Er is echter iets wat niet zo leuk is voor het organi serende komitee, de bus is nog niet volgeboekt. De reis leidt dit jaar naar de Bel gische Ardennen wat zeker de moei te waard is. 's Middags gaan de bel jaarden lunchen en 's avonds krijgen ze een diner aangeboden terwijl bij thuiskomst een muziekgezelschap klaar staat om de Kerkwerfse oude ren weer te verwelkomen. Al met al kan het een dag worden om nooit te vergeten. Hopelijk grij pen nu veel bejaarden, die zich nog niet opgaven om mee te gaan. nu naar de telefoon' en draaien nummer (01110) 2496 mevrouw P. Boot-Vier gever om dat alsnog te doen. (Voor vertrek zie agenda). Oproep Voor alle kinderen van de lagere scholen is op de laatste dag van de vakantie-speelweek (11 aqgustus) Stuif-es-in in het Verenigingsge bouw. De kinderen moeten dit festijn zelf maken. Ze kunnen bijvoorbeeld goochelen, dansen, dieren met kunst jes laten zien of iets over vertellen, een muziekinstrument bespelen, ei gen lied maken en zingen, iets over een hobby vertellen en nog vele an dere dingen. Vóór 15 juli (aanstaan de zaterdag!) moeten briefjes met ideeën ingeleverd zijn bij de beken de personen. Er zijn leuke prijzen mee te verdienen. Er worden nog veel aanmeldingen verwacht! Ge hoopt wordt dat alle ouders hun kin deren aansporen om vooral hieraan mee te doen. Wordt er oqk gedacht aan de „balk". Vóór zaterdag 5 au gustus moeten de werkstukken bin nen zijn. DREISCIIOR Rommelmarkt Zaterdag 15 juli wordt te Drei- schor - zoals reeds gemeld - weer een rommelmarkt gehouden. Er zijn goederen te kust en te keur, w.o. huishoudelijke artikelen (Maas trichts aardewerk), enkele interes sante en antieke stukken, veel 'cu riosa en gebruiksarikelen, w.o. en kele perfekte bromfietsen, wasma chines, centrifuges, radio met pla tenspeler ën platen, gasfornuizen op flessengas, kleding en meubels. Voorzien wordt in een patatkraam en verkrijgbaar zijn ijs en limona de. De markt - waarop ook een rad van avontuur en een kleine grab belton - wordt gehóuden in de Ce- becdloods aan de Boogerdweg. OOSTERLAND Slecht weer werkt stagnerend De overvloedige regenval van vo rige week, hier viel ter plaatse in 1 week meer dan 45 mm, werkte stag nerend bij het rooien van vroege aardappelen en van plantuien. Het was onmogelijk om met zware ma chines op het land te komen. Geluk kig is er thans een weersverbetering ingetreden zodat het nu straks weer gaan zal. De kwaliteit van de vroege aardappelen is bevredigend en de prijs goed tot zeer goed te noemen. Geslaagd Voor de twee-jarige opleiding tot bejaardenverzox'gende, uitgaande van de landelijke Stichting: „Opleiding Bej aarden werk", slaagde te Goes on ze dorpsgenote Marlies van der Werf Wd. Zij is reeds geruime tijd werk zaam te Bruinisse bij het bejaarden tehuis „In 't Opper". Uitstapje van Oosterlands Fanfare De muziekvereniging „Oosterlands Fanfare' 'maakte op zaterdagavond 8 juli een uitstapje naar Colijnsplaat, om onder leiding van de directeur, de heer Jac. Capelle, te concerteren. De weersomstandigheden waren echter van dien aard dat er maar een muzi kale rondgang over het dorp is ge maakt. Uiteraard was de publieke belangstelling niet bijster groot. Wat de verdere aktiviteiten betreft van het korps, op zaterdag 22 juli hoopt men op het Marktplein een rommel markt te houden, in de hoop dat de weersgesteldheid dan beter zal zijn. Opbrengst kollekte Kinderzorg In het eerste halfjaar van 1978 werd hier ter plaatse weer gekollek- teerd ten bale van de Stichting „Kin derzorg" te Middelburg. Onder lei ding van mevr. L. van 't Hoff-van der Maas, door de jongedames: Mar lies Slam, Fietjc van 't Hoff, Marict- te Bolkenbaas, Jacqueline Goud zwaard en Janette en Isabel van dei- Werf. De opbrengst bedroeg in dit half jaar de som van f 230.36. waar voor een dankwoord aan de milde geefsters en gevers, en niet minder aan de leiding en de jongedames-kol- lektanten wel op z'n plaats is. Aanvoer nieuwe aardappelen Via de weegbrug „Even buiten" werden heden (dinsdag)morgcn dc eerste nieuwe aardappelen aange voerd van hel ras Doré. geteeld op het landbouwbedrijf L. J. Dalebout Zn. le Noordgouwe. De partij werd aangekocht door de firma De Vrieze in Oosterland. Kommissionaire voor de groothandel waren P. Kruythoff B.V. te Slrijcn. Kwaliteit en op brengst zijn redelijk tc noemen, ge zien het nog vroege tijdstip van rooi en. De prijs is middelmatig in ver band met dc ruime aanvoer uit hel buitenland. BRUINISSE Bezemwagen Dc bezermvagi (Vervolg van pag. 1) De raad kon zich ook volledig ak koord verklaren met de naamgeving van de bungalowparken in het re- kreatieplan Bruinisse. „De Tong" Het bungalowpark aan de Leen- dert Hoogerwerfsweg krijgt de naam „De Tong", en het park waar door partikulieren een woning wordt gebouwd gaat „De elf boom pjes" heetten. Het centrumgebied waar hoofdzakelijk appartementen,- hotel, restaurant, winkels, zwem bad, kantoren enz. zijn gebouwd wordt ,,'t Centrum" genoemd. Met de subsidieverordening plaatselijke verenigingen 1977 kon de raad zich ook verenigen. Alleen wethouder S. A. Jumelet onthield zich van stemming omdat hij enige vereni gingen niet op de lijst aantrof. De voorzitter zei dat alle vereni gingen enkele malen zijn aange schreven om hun jaarstukken te tonen, degene die hier geen gehoor aan hebben gegeven worden geacht geen belang te hebben bij gemeen telijke subsidie. Totaal suljsidiekrediet De raad stelde het gevraagde kre diet van totaal f 6.938,95 beschik baar dat verdeeld wordt over de volgende verenigingen: muziekver eniging „Nu met Hope" f 2.550,50; Schaakvereniging T.O.G. f 692,94; Tennisvereniging „Bru-ten" f 633, Postduivenvereniging „De Bruse Trekker" f 204.Sportvereniging „Kwiek" f 690,85; Zangvereniging „Laus Deo" f 482,90; Meisjesvereni ging „Rhodé" f 245,50; Chr. jongens vereniging „Daniël" f 151,10: C.J.V. meisjesklub „De Kwakers" f 175,30; Bejaardensociëteiten f 1.028, Trimvereniging „D.T.S." f 84,86. Verder verleende de raad het be nodigde krediet voor het afwerken van straten en trottoirs in plan-west. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mee dat de woningbouw, ge meentehuis en scholenbouw vrijwel geheel voltooid z(jn. Tijdens de rondvraag informeerde de heer v. d. Bos naar de herinde ling van de begraafplaats. Volgens de voorzitter is dit in behandeling. De heer Verspoor wilde weten hoever het staat met de aanleg van het parkeerterrein in de Beurstsraat gezien de vakanties die voor de deur staan. De voorzitter zei dat de goedkeu ring hiervoor binnen is, maar zag de realisering voor de bouwvakva kantie ook niet zitten. Verder wees de'heer Verspoor op het overtollige slik dat zich in de reparatiehavcn bevindt en moeilijkheden oplevert voor diepgaande schepen. De heer Meeuwsen informeerde naar de borden van de gemeente- plattegrond. Hierna ging de raad in besloten zitting. juli de straten van Bruinisse weer vegen. Eigenaars van geparkeerd staande auto's worden verzocht deze tijdelijk op een andere plaats te zet ten, zodal de bezemwagen vrije door gang heeft. SCHOUWEN-DUIVELAND. De va kantiehoudende jeugd loert op een douceurtje en vindt het „in de juun". De boer krijgt op deze wijze de uien uit de grond en de jeugd heeft straks een aardig vakantie- centje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 10-7.' De olie die voor de kust van Walcheren werd gesig naleerd blijkt zeewier te zijn ge weest. Dit blijkt uit een onderzoek ter plaatse door het oliebestrijdings- schip Smal Agt. Naar olievervuiling voor andere delen van de Neder landse kust is het onderzoek nog gaande. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit meegedeeld. Advertentie Terlenka-wol en zuiver scheerwol mol 5-7 - zierlkzee telefoon 01110-2890 Voor 45 jaar ZIERIKZEE. De N.V., Insulaire Hypotheekbank, alhier, heeft een duidelijke goed afgedrukte oriën- teringskaart van de Zeeuwsche Luchtlijn het licht doen zien. Een aardige reclame dienaar wij ho pen, naar nuttig effect zal sorteren. BRUINISSE. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belangstellenden, dat de vluchtha- ven aan 't Zijpe, gemeente Bruinis se, met ingang van heden voor het scheepvaartverkeer is opengesteld. ADVERTENTIE. Zachte zeep 13 cent per kilo, huishoudzeep twee zware stukken 25 cent. Goede luci fers 3 pakken 20 cent. SIRJANSLAND. Op de algemene vergadering van kolenvereeniging „Eigen Hulp" werd het 50-jarig be staan herdacht, terwijl vanaf het ontstaan tot heden een overzicht werd gegeven door de verschillende bestuursleden. BROUWERSHAVEN. Woensdag 1 uur zal in het Raadhuis alhier het jaarlijksch onderzoek van de grootverlofgangers der lichtingen 1021 en 1924 plaats hebben voor de gemeenten Brouwershaven, Zonne- maire, Noordgouwe, Duiven dijke, Ellemcct, Eikerzee, Noordwelle en Serooskerke, ADVERTENTIE. Specialiteiten Gelderse waren: Schouderham 35 cent per \2 pond. achterham 20 cent per ons, gekookte siaartham 30 cent per ons, Ossetong 40 cent. per ons. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3