„Frente Polisario" (westelijke Sahara) blijkt verheugd grer»!» Carters reis naar West-Duitsland Oude boeken gooi je niet zomaar weg* Eerst theorie, dan praktijk Jongensbroeken 19,75 Machtsgreep in Mauretanië Het internationale rijbewijs Been afgerukt AGENDA TOUWEN NOUAKCHOTT, 10-7. Hoewel het nieuwe militaire regime in Mauretanië zieli nog niet <lui<lelijk heel'l uitgesproken voor een of andere politieke koers, zijn er toeli al reakties uit hét buitenland die kuitiien wij zen op een bepaalde richting. Het „Frente Polisario". dat strydt voor de onafhankelijkheid van de weste lijke Sahara, liet in Algiers weten verheugd te zijn met de coupe en sprak de hoop uit dat het nieuwe regime de belangen van het Mauretaanse volk zou dienen en de „expansiepolitiek" van Marokko te lijf zou gaan. In Ma rokko werd de staatsgreep in Mauretanië „zeer ernstig" genoemd. In een radio-uitzending vanuit de hoofdstad Nduakschott maakten de militairen bekend dat zij rond zes uur maandagochtend de macht had den overgenomen en de zittende pre- WENEN. President Anwar Sadat van Egypte heeft maandag zijn „diepe teleurstelling" uitgesproken over de Israëlische afwijzing van zijn meest recente vredesvoorstellen. Die afwijzing zou nadelig kunnen uit werken op de resultaten van de bij eenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken van Israël, Egypte en de Verenigde Staten, volgende week in Londen,aldus Sadat tegen over Egyptische journalisten. LAATSTE NIEUWS BONN, 11-7. President Jimmy Car ter van de Verenigde Staten wordt donderdagavond 13 juli, in gezel schap van zijn vrouw Rosalynn en 12-jarige dochter Amy, voor zijn eer ste officiële staatsbezoek aan de Bondsrepubliek op het vliegveld van Keulen-Bonn verwacht. President Walter Scheel zal de Amerikaanse gast vrijdagochtend be groeten in zijn ambtswoning „Villa Hammerschmidt" in Bonn. Een eer ste politieke gesprek tussen Carter en bondskanselier Helmut Schmidt zal plaats hebben na het onderhoud dat de Amerikaanse en Westduitse presi dent hebben gehad. Een diner in Schloss Augustusburg in Brühl, dat Scheel zijn Amerikaanse gast aan biedt, besluit het officiële bezoek aan Bonn. Naar Frankfort Zaterdag vliegt president Carter naar Frankfort, waar hij de West duitse minister van buitenlandse za ken en de minister van defensie, Hans-Dietrich Genscher en Hans Apel, zal ontmoeten. Na een toe spraak tot enkele duizenden burgers van Frankfort in het raadhuis, in- spekteert Carter onderdelen van de Amerikaanse en Westduitse lucht macht en woont op de Amerikaanse basis Wiesbaden - Erbenheim een Westduits-Amerikaanse tankoefening bij. Zaterdagmiddag houdt de Ameri kaanse president, direkt na zijn aan komst in West-Berlijn, een rede bij het gedenkteken voor de Amerikaan se luchtbrug uit 1948, op de lucht haven Berlin-Tempelhof. Ook bonds kanselier Schmidt en de burgemees ter van West-Berlijn, Dietrich Stob be, zullen er toespraken houden. Aan sluitend bezichtigt Carter de Berlijn- se muur. In de avond keert de Ame rikaanse president terug naar Bonn, om daar op zondagmorgen deel te nemen aan de ekonomische topkon- ferentie. RENESSE. Te Renesse ging de jaarlijkse Avond-driedaagse van start. Een flink deel van het trajekt voerde over het strand. Hier een silhouet foto van een groep deelne mers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sident Moktar Ould Dad'dah, evenals zijn kabinetsleden onder huisarrest hadden geplaatst. Er is een „comité voor nationale wederopbouw" be noemd. Als leider van de Junta wordt ,de stafchef van het leger, de 43-jarige Mustapha Ould Salek, be schouwd. Hij was pas sinds maart van dit jaar in funktie. II(j zou een voorstander zjjn van een harde lyn en hij zou weinig po litieke scholing hebben. De militairen hebben het parlement en de enige politieke partij, de „Volkspartij", ont bonden. Er is een avondklok inge steld. De militairen kondigden maandag ochtend aan „broederlijke en vriend schappelijke banden met de buren te herstellen", ook met het volk van west-Sahara. Uitgestoken hand In sommige diplomatiek kringen werd deze uitlating opgevat als een uitgestoken hand naar het polisario, dat zeer aktief is in het gebied en zowel met Marokko als met Maure tanië in staat van oorlog is. Volgens sommige bronnen is de militaire lei ding samengesteld uit linksgezinde officieren die de Marokkaanse en Frans aanwezigheid in hun land minder op .prijs te stellen. In de ver klaring voo rde radio lieten de mili tairen weten dat zij de 54-jarige pre- Advertentie U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uwoude boeken. Boekhandel J. de Slegte B.y.LCoolsingel83, Rotterdam, Tel.: 010 - 13 83 05 ZUTPHEN, 10-7. Het moet ver plicht worden dat een kandidaat automobilist vanaf een bepaalde leef tijd eerst een nog nader te bepalen aantal theorie-lessen moet hebben gevolgd, alvorens by zich achter het stuur kan begeven voor praktijk-on derwijs. Aan de hand van de theorie lessen kan een certifikaat worden be haald, dat recht geeft op toelating tot het nemen van praktische rijlessen. Dat is één van de vier suggesties, die de Belangenvereniging Aulorij- schoolhouders Nederland (B.A.N.), donderdag bijeen in Zutphen, voor overweging heeft opgestuurd naar hel ministerie van verkeer en water staat. De B.A.N. vraagt het ministe rie op korte termijn tot overleg te komen over de gedane voorstellen. De B.A.N. wil, naast het invoeren maten 92 t/m 176 sident Moktar Ould Daddah, die al 17 jara aan de macht was, hebben af gezet omdat zijn regime corrupt was en een anti-nationale en tegen het volk gerichte politiek voerde. Afrikaanse diplomaten in Brussel menen dat het nieuwe regime even als het oude westers ge-oriënteerd is en geen linkse politiek voorstaan. De nieuwe machthebbers zijn over hun ideeën nog niet duidelijk geweest. De militairen hebben verklaard zich te houden aan de principes van de rech ten van de mens. De Verenigde Na- lies, de Arabische liga en de organi satie van Afrikaanse eenheid. De Junta zegt de veiligheid van alle bui tenlanders te garanderen met inbe grip van de 3.500 Fransen. Het regi me wil spoedig een nieuw kabinet vormen. DEN HAAG, 10-7. De ANWB wordt overstroomd met vragen over het in ternationaal rijbewijs. Hoewel dat be wijs maar in eeri paar. Europese lan den verplicht is, denken veel auto toeristen dat een internationaal rij bewijs handig is als reserve. Als de politie in het buitenland het (natio nale) rijbewijs in beslag neemt (bij voorbeeld na een ongeluk) zou de toerist verder kunnen rijden met een internationaal bewijs. Volgens de ANWB is dat niet juist. Als het rijbewijs is ingenomen, kan men hooguit in een ander land weer achter het stuur kruipen met een in ternationaal bewijs, aldus een ANW B-woordvoerder. DAR ES SALAAM. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn maan dagavond in Tanzania aangekomen voor een staatsbezoek van zeven da gen. mol 5-7 zierikzee telefoon 0U10-2890 OSSENDRECIIT, 10-7. De 58-ja- rige J. Withagen uit Ossendrecht is maandagmiddag bij een bedrijfson geval in zijn woonplaats, zijn rech terbeen kwijtgeraakt. De lieer Wit hagen wilde uien pakken van een transportband die door de motor van een trekker werd aangedreven. Ilij raakte daarbij met een laars en een broekspijp vast in de kruiskop- peling. De broekspijp werd om de aftakas gedraaid, waardoor het rech terbeen van 'de heer Withagen werd afgerukt. Hel slachtoffer is opgeno men in een ziekenhuis. 1 juli lot èn met 31 augustus Zicrikzee Buro Eerste Rechtshulp; in verband met vakanties gesloten. Iedere dinsdag Haamstede Herv. Kerk, diaserie „De banken zijn hard", kaarten bij de ingang, 20.00 uur. Iedere woensdag Iiaamste'de Bezichtiging molen „De Graanhalm"; 10.30, 13.30, 14.30 uur. Iedere woensdagavond Westerschouwen Wandeling rond Slot Haamstede. Start: Begin Slótlaan. 19.00 uur. Dinsdag 11 juli Middelburg Nieuwe Kerk: Orgelconcert20.00 uur. Zierikzee Bar Mirabelle; dixielapdavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. van een theorie-certificaat, dat er een verantwoorde avond-opleiding komt voor aanstaande rij-instruk- teurs. Hierdoor kunnen mensen die zich in dit beroep willen bekwamen eenvoudiger tot herscholing over gaan. Momenteel bestaat er slechts een dagopleiding. Ook wenst de B.A.N. een betere vakantieregeling voor'de rij-instruk- teurs. De regeling moei ingaan op 1 januari 1979 en geldt ten aanzien van het C.B.R. Tenslotte is de B.A.N. van mening dat het vergunningenstelsel landelijk gezien zorgvuldiger ver deeld moet worden. Er zijn in Nederland 10.000 mensen met instruktie bezig op het gebied van het bekwamen in de rijvaardig heid. Er zijn daarbij 5500 autorij schoolhouders. Verwachting tot woensdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig; weinig wind; minimumtemperaturen omstreeks 10 graden en maximumtemperaturen ongeveer 22 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt ;voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli. Zon op 5.34, onder 21.57 Maan op 13.04, onder 0.49 13 juli. Zon op 5.35, onder 21.56 Maan op 14.13, onder 1.00 Eerste kwartier: 13 juli (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 juli 8.21 20.35 1.51 14.11 13 juli 9.05 21.19 2.41 15.06 Doodtij: 15 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag vielen de laatste kleine buitjes van de lange slecht- weerperiode die we achter de rug hebben, vandaag kreeg de zon vol op zijn kans. Een langgerekt hoge- drukgebied strekt zich nu uit van Schotland via ons land naar Tsje- choslowakije. We bevinden ons nog wel in van oorsprong koele lucht, maar de zon zal de temperatuur ge leidelijk hoger doen worden. De zui delijke begrenzing van de koele lucht loopt van Ierland over Bre- lagne naar de Alpen, ten zuiden daarvan is het echt zomers weer met maximumtemperaturen van 25 tot 30 graden. Ook een enkele on weersbui is daar mogelijk. Gebie den met wat langduriger regen vin den we nog boven Zuidwest-Enge- land en in het- Oostzeegebied. Woensdag zal er nog weinig ver andering in het weertype zijn. daarna mogelijk wat meer bewol king vanuit het zuiden. Iedere woensdag en zaterdag Zonnemaire Café „De Gruttepikker": Disco rn.m. v. drive-in discotheek „Neptune" uit Wageningen; 20.00 uur. Iedere vrijdag- en dinsdagavond Westerschouwen Exkursie broedkolonies. Start; Adr. v. d. Weijdeweg, 19.00 uur. Vanaf 18 mei mei uitz. van de zondagen Drcischor Landbouwmuseum geopend van 13.30-16.30 uur. Zaterdag 24 juni l/m zaterdag 29 juli Zierikzee dagelijks behalve op zondag, Burger weeshuis. expositie beeldentuin en klein antiek. Iedere donderdag in juli en augustus Zierikzee De Beurs, openhiehtsehakcn, 1000 1 ot 21,00 uur. Gemeentehuis: Vergadering raad; 19.30 uur. Brouwershaven St. Nicolaaskerk: Orgelconcert; 20.00 uur. Woensdag 12 juli Zierikzee Hoek Calandweg-Caustraat. Con cert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk, Tine Ruyscaert, voordrachtkunst, 20.00 uur. Herv. kerk: Concert; 20.00 uur Scharendyke DorpsstraatPoppenkast; 16.00 uur. -kopgroep „Funky Ten Muziekpodium: Popgroep „Funky Train"; 19.00 uur. Donderdag 13 juli Zierikzee Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Gasthuiskerk. Midweekdienst, 12.00 12.30 uur. Burgh-Haamsted1 De Schütse, rondgang „Witte van Haemslede", 19.30 uur; Vrijdag 14 juli Renesse Restaurant Le Rabot: The Dutch Co- mets; open vanaf 16.00 uur. Zaterdag 15 juli Haamstede Rond Geref. kerk „kerkmis"',' 14.00 tot 20.00 uur- Renesse Manege Grol, Keuring Zeeuwse trekpaarden, aanvang 11.00 uur. Dreischor Cebeco-pakhuis. Rommelmarkt. 9.30 -17.00 uur. Bruinisse Wedstrijdzeildag; 14.00 uur. „Onze Hoeve": Dansavond; 21.00 uur. „Sailors Inn" Houseband; 21.00 uur. ,,'t Punt": Miss-verkiezing; 22.00 uur. Maandag 17 juli Haamstede Zaal Geref. kerk: Schrijfavond Am nesty International; 19.30-21.30 uur. Woensdag 26 juli Dreischor Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart, m.m.v. mevr. M. N. Coumou- Groenendijk (solozang); 20.00 uur. Zaterdag 29 juli Bruinisse Dorpshuis. Zevibel-reunie. 10.00 uur. t>insdag 1 augustus Zierikzee fear Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Woensdag 2 augustus Dreischor: Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart; 20.00 uur. Donderdag 3 augustus Haamstede Ring, poppenkast 15.00 en 16.00 uur. king, copcerten Witte van Haemste- de en Kunst en eer met drumband en taptoe vanaf 20.00 uur, Ooster- lands Fanfare, 19.00 uur. Grasveld voor Hervormde kerk, vuurwerk, 22.00 uur. Maandag 7 augustus Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor de financiën, 17.00 uur. Dinsdag 8 augustus Zierikzee Bar Mirabelle; Dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Vrijdag 25 augustus fcicrikzee Bar Mirabelle: Max Collie the Rhythm Aces, 22.00 uur. Dinsdag 18 juli (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Zierikzee Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Daddies; 22.00 uur. Scharendyke „De Putmeet": Miss-verkiezing; 19.00 uur. Woensdag 19 juli Renesse Hervormde kerk: Barok-ensemble; 20.00 uur. Herv. kerk: Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart; 20.00 uur. Donderdag 20 juli Haamstede Ring, poppenkast met buikspreker on goochelaar, 15.00 uur. Muziektent Ring, optreden Ooster- lands Fanfare, 19.00 uur. Kcrkwerve Café. vertrek bejaarden re is, 7.30 uur. Vrijdag 21 juli Ouwcrkerk Dorpshuis, rommelmarkt, bazar, 19.00 uur. Zaterdag 22 juli Zicrikzee Plein school Nieuwe Boogerdslraat. Rommelmarkt ..Kunst en Eer". 10.00 uur v.m. Renesse Terrein Koovmnnsweg, Autocross, 14.00 uur. Vakantiepark Schouwen, Dans or kest Antilope, 20,00 Uur. Kcrkwerve Verenigingsgebouw. Veronica Drive- in show. 20.00 uur. Ouwcrkerk Dorpshuis, rommelmarkt, bazar, 10.00 uur. Dinsdag 25 juli Zicrikzee Bar Mirabelle; dixielandavond met de Dixie Baddies; 22.00 uur. Het vreemdste en wildste spel letje dat ik uit mijn jeugd onthou den heb, ging gepaard moet woeste taferelen en heette „vangertje". De inhoud bestond uit het vas'.grijpen niet alleen, maar het vasthouden van een leerling, die dan aangetikt werd door een andere deelnemer aan het spel „die 'm was", want zo heette dat. Ik weet niet meer hoe de vangers werden gekozen uit de vrije wildbaan, waarin het school plein was herschapen, maar ze wa ren er die vangers en die hadden handen vol wer.k, want vrij rondlo pen was veel leuker dan vangef zijn en niemand wilde dus vanger zijn. Had de vanger eenmaal een slachtoffer beet, dan mocht laatst genoemde alles doen om weer vrij te komen, zidks om de tikker voor te blijven. Er ontstonden dus door gaans fikse worstelpartijen. Het zou allemaal nog wel goed afgelopen zijn, als een al te inven tieve geest niet op de gedachte was gekomen, de vanger uit te nisten met louwen, niet voor de sier na tuurlijk, maar om ze le gebruiken en de gevangene te knevelen. Dit gaf een heel nieuw aksent aan het spel. Voor de goede orde, dient nog vermeld dat gelijktijdig altijd ver schillende vangers aan het werk waren. Toen het touwwerk moest worden toegepast, ontstond een ge heel nieuwe, opwindende situatie, want overal verspreid lagen op een gegeven moment verschillende vastgebondenen, zodat hel geheel iets van een slachtveld had. Luidruchtige kreten stegen op van het plein, als weer een vrije was gevangen, gebonden en neer geveld. Iedereen vergat de school, was geheel verdiept in het spel en aan lessen werd niet gedacht, zodat de indringende schoolbel de jeugd niet weinig verrustte. De „boven meester" luidde met heftigheid en toen er niet snel gereageerd werd, kwam hij hoogstpersoonlijk het plein oprennen. Vrijen en vangers bleken bevoordeeld. Ze renden hard naar de schooldeur, maar de gebon- denen hadden het nakijken. Ze la gen te kronkelen op het plaveisel om los te komen en aldus aan de oproep van de bel te gehoorzamen. Zo gemakkelijk ging dat niet, trant er waren heel wat vangers, die gewend waren met „pongertou wen" om le gaan en zhadden geen half werk gedaan. Een deel van de vrijen uerd door een heftig ge-emo- tioneerdc meester opgeroepen de touwen los te maken en na een dik kwartier zat dan tenslotte iedereen hijgend in de banken. Het kostte dc hele klas een uur schoolblijven en er kwam een ordonnantie, dat wel iswaar hel vangertjenog wel mocht worden be-oefend, maar lou wen mochten er niet meer aan te pas komen. „Vangertje" spelen ze tegenwoordig niet meer, geloof tic en tollen (toppen) He je ook niet en paardje spelen niet en haasje over niet en hoepelen. Ach gut, wat doen ze eigenlijk nog? Misschien is liet een de penerotielcloo/ verbre dende opmerking, maar ik geloof gewoon, den het vroeger leuker was. al is „leuk" het ergste lot pgsmunt verworden u-oord uit de Nederland se taal. SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2