AUTOCROSS Eerste toeristenmarkt was een groot sukses in Haamstede „Ik voelde die milieumensen wel eens denken: ze rommelen maar wat aan bij waterstaat" DE ZIERIKZEESCHE COURANT A.L.G. Noordwelle i BOVAG SCHADE BEDRÜF ALO) L.A.ISTA /Heeft U nog een goed BANKSTEL maar- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Opening door burgemeester Everwijn van Ring Promotion ÜW1M' zaterdag 22 juli Renesse Aanvang 2.00 uur Terrein Kooymansweg ZIER1KZEESCHE s NIEUWSBODE Vrijtlag 7 juli 1978 134ste jaargang Nr. 23332 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) BURGHSLUIS ZlERllvZEE. „Ten tijde van de diskus sies over de afsluiting van de Ooslerselielde, heb ik vaak het gevoel gehad dat de mensen praten op basis van potloodstrepen op krantefoto's. Wanneer ze een bezoek braehten aan de werken, bleek dat ze door gebrek aan schaalgevoel - een heel verkeerde mening hadden gevormd". Voorlichting over waterstaatkun dige werken is en blijft een belang rijk iets. Vooral in periodes dat de meningen nogal uiteen lopen en het publiek zich splitst in voor- en te genstanders. De heer H. Bijl, hoofd voorlichting van de Deltadienst van Rijkswater staat, kan er van meepraten. De laat ste jaren is hij gastheer geweest van vele groepen belangstellenden, die zich in de ontvangstruimte van Rijks waterstaat in Burghsluis graag iets lieten vertellen over de Deltawerken. Ook aktiegroepen, hoewel niet zo di- rekt herkenbaar, ventileerden via mi lieubewuste afgevaardigden zo nu en dan hun mening. Advertentie UITDEUKEN SPUITEN VINYLDAKEN aan alle merken automobielen Telefoon (01116) 1245 Tolerantie Ing. Bijl: „Ik vind het belangrijk in diskussies, dat je niet als vijanden tegenover elkaar staat. Onze taak is dan zo evenwichtig mogelijk de zaak naar voren te brengen. Het is gemak kelijk de Oosterschelde dicht of open te praten, maar ik vind het de taak van de voorlichting om aan de ene groep de argumenten van de andere groep te vertellen. Het is belangrijk dat cr geen polarisatie, maar tole rantie ontstaat in de meningsvor ming. Dan pas kan er een vrucht bare diskussie gevoerd worden". ,,Ik 'voelde die milieumensen ook vel eens denken: ze rommelen bij Rijkswaterstaat maar wat aan. Ik heb me dal wel eens aangetrokken, omda-t ik wist dat de mensen hier senertfv* bezig zijn om iets tot stand te brengen, dat niet gemakkelijk te rug te draaien is". Antlries Vicrlingh, een waterbouw kundige uit West-Brabant, die leefde in de zestiende eeuw en het boek „Tractaet van Dyckagie" schreef, wist het al. Je dicht zo maar geen gaten. „Sóó moeten alle gaeten met soeticheyt, listicheyt endc subtijlheyt gewonnen worden, oft anders stelt ghy het lant in grootc sorge, last en de perijckele", schreef hy. Scluiifraampjes Er is een periode afgesloten. De beslissing over de afsluiting van de Oosterschelde is gevallen en ook al pleit de aktiegroep S.O.S. nog steeds voor een volledig open Oosterschelde, de werkzaamheden gaan gewoon door en langzaam maar zeker neemt de stormvloedkering vaste normen aan. Toch zijn de diskussies rond cle Oosterschelde nog niet gesloten. Intussen gaat het werk aan de Oosterscheldedam door en daarnaast zijn er heel wat mensen die willen weten wat er zoal gaat gebeuren. De afdeling voorlichting geeft mondeling en schriftelijk, daaz-bij gesteund door technici, planologen en milieudes kundigen jaarlijks vele inlichtingen. Dit jaar alleen al zijn er ruim twee honderd ekskursies naar de Delta werken geweest. „En dan moeten we ook nog heel wal mensen afpoeieren, omdat we maar een beperkte kapaciteit heb ben". Ook schoolkinderen tonen veel be langstelling voor wat er in Zeeland aan de hand is. Ze vragen dokumen- tatiemateriaal. De heer Bijl: „We proberen daar altijd serieus op in te gaan. Vorig jaar hebben we vierdui zend dokumentatiemappen ver stuurd. Soms aan hele klassen tege lijk". Veel werk En dan zijn er nog die andere groe pen. Wetenschappers en aannemers bijvoorbeeld. „We zijn in de afgelo pen vijf jaar bestormd door vragen van aannemers. Juist door de wijzi ging van de plannen is er een enorme toeloop geweest. Men vergeet ook wel eens dat er hier ontzettend hard ~is gewerkt juist omdat die, plannen veranderden. Niet alleen hier bij de Deltadienst maar ook door de aanne mers is er veel fundamenteel werk vei'zet". Voorlichtings centrum „Van buiten af ziet men alleen het spektakulaire. Veel mensen die ach ter een bureau zitten realiseren zich ook niet dat de zon, het water en de (Vervolg pag. 3) Oosterscheldewerken: cle pijlers voor de brugverbinding naar het werk- eiland zijn al enige tijd gereed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Trots doet gebreken laken achlen J Acrbèvlenlie AUTOMOBIELBEDR. W. C. ISTA ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land/Rover en Range/Rover St. Joostdijk 41 - Oosterland - Tel. (01114) 1495 Advertentie tl bent van harte welkom. REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90. per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrjjdag; Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8.T.W. IN DIT NUMMER: „O verdekterondvaartboot Scharendijke Het plechtige ogenblik burgemeester H. P. Everwijn laaf ballonnen op, waarmee de eerste toeristenniarkl in Haamstede is geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 6-7. Hetgeen in andere badplaatsen onder het mom van een toeristenmarkt naar grote suk- sessen leidde, bleek nu ook in Haamstede mogelijk. Wat een volk - grotendeels tocris- risten, maar toch ook nieuwsgierige dorpelingen - schuifelde er dc hele dag langs dc 24 stands! Dat dc be zoekers hun geldbeurs niet hadden vergeten, bleek wel, want cr is veel verkocht. „Ring Promotion" heette dit bui- tengebeuren, dat inplaats van door een zomerzonnetje tc worden over goten, een koude opgave voor de be zoekers werd. Dc badgasten hebben diep in hun koffers moeten zoeken naar iets wat op een winterjas ge leek, want met maar elf graden bo ven nul kun je de zomerplunje wel afschrijven. De Ring was met dranghekken afgezet voor hel ver keer, zodat de voetgangers er vrij baan hadden. De rest van Haamste de leek op één groot parkeerterrein voor auto's en dat duurde de gehele dag. Welkom Sprekende promotqr namens dc organisatie was de heer J. F. J. v. d. Berge, die vanaf de mobile muziek tent het samengestroomde publick welkom heette en een bijzonder dankwoord richtte tot het gemeen tebestuur voor dc medewerking. Speciaal dank bracht hij aan bur gemeester Everwijil, die altijd en overal ter beschikking was voor het geven van 'adviezen en toestemmin gen. Mevrouw Evervvijn-v. d. Bout kreeg van twee kleine „Ring'-doch- ters bloemen aangeboden. Balonneu Het speet burgemeester Everwijn om in een zo koude temperatuur de ze toeristenmarkt te moeten ope nen. Ook hij had hier liever een zonnetje boven dit Haamsteedse nieuwtje gezien. Hij wenste ieder een, die aan deze markt deelneemt veel sukses en de bezoekers veel genoegen. Met het oplaten van een grote tros ballonnen, die rakelings over de kerk scheerde tot konsterna- tie van duiven en zwaluwen, ver klaarde de burgemeester de markt voor geopend. Trekpleisters Het bleef de gehele dag druk. Ge beurtenissen. die voor de inwoneis vrij normaal zijn, bleken voor de toerist iets buitengewoons. Het be slaan van paarden trok enorm veel publiek, evenals het scheren van schapen en het netten boeten. De os aan het spit veranderde in enkele uren in een karkas uit de woestijn ten teken dat het vlees in vele hon gerige magen was verdwenen. Dc meisjes in Scheveningse. Schouwse en andere klederdrachten waren trekpleisters voor gerookte paling, makreel, diverse soorten kaas en poppen in Söhouvvse klederdracht. De klompenmaker genoot veel be kijks, evenals de kaarsenvervaardi ger (de kaarsentrekker). Zijn kunst is kinderlijk eenvoudig, maar je moet er maar opkomen. Een fijne tekenaar toonde zijn kunst en had het druk. Volkoren-pannekoeken verdwenen als sneeuw voor de zon. want iets warms trok geweldig op deze eerste dag. De molensteen- scherper sloeg er lustig op los en de steen zal wel weer bruikbaar zijn voor het malen van de tarwe. Stroopwafels gingen grif van dc hand. Tweemaal konden de kinderen ge nieten van een poppenkastvoorstel ling en 's avonds gaf het fanfare korps „Luctor et Emergo" uit Re- ncsse een uitvoering op de tent. Een enorm sukses, was hel oordcel van iedereen over „Ring Promotion". Op twee donderdagen wordt dit evene ment herhaald. \NIEUWERKERK. RIJKSWEG 26. TEL 01114-1268 OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 DEN HAAG. Bij een inval in een woonhuis aan de Denneweg in Den Haag heeft de Haagse politie 's a- vonds laat 21 Chinezen aangehouden. Advertentie „Men is nu aan het uitvogelen wanneer dc stormvloedkering geslo ten moet worden. Daar hebben een heleboel belangen mee tc maken". Er zijn aspekten van veiligheid, af watering van de polders, milieu, de belasting die de dijken kunnen ver dragen, de zuiverheid van de weers verwachting enz. Op het ogenblik is men bezig om te analiseren welke as- pekten een rol spelen. De heer Bijl: „Je kunt de storm vloedkering vergelijken met schuif- raampjes in een trein. De één wil ze dicht, de ander wil ze open hebben". Inlichtingen Org. Stichting Eerste Zuid-Holandse Autocross Organisatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1