Er word* over gepraat! IS VIDELA IETS OPGESCHOTEN MET ZIJN „VOETBALAVONTUUR?" ISHss VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD bezorger te Zonnemaire Vrije Produkten TissueToiletpqpier Vrijetijd: kostuum v.a. ƒ111 s s deurloo m ERIC DE NOORMAN 9 BLIK DOOR HET WERELD Combifoto... foto en film service in 200- voud En niet alleen door onze vaste klanten, Dat merken we aan de vele nieuwe gezichten die de afgelopen weken onze kassa's passeerden. Ze proberen onze nieuwe Opmerkelijk voordelig, verbazend goed. Neem nou dat 4 rollen elk 200 vel INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 Juli 197J Nr. 22331 ARGENTINIË heeft via het kampioens voet bal een periode van intense publiciteit over de hele wereld beleefd, die niet iedereen deze dictatuur heeft gegund. Toch is de vraag of diktator Videla er iets mee opgeschoten is of de Argentijnen zelf moeilijk te beantwoorden. De wereld, heeft kunnen zien dat de heersende groep bestaat uit he ren in keurige jassen, maar of daar mee sympathie is gewekt in het buitenland is twijfelachtig. Dat de voetballerij tevens aanleiding en stimulans is geweest om alom uit gebreid te schrijven en te praten over de burgers die zomaar spoor loos van de aardbodem verdwijnen als de politie hen heeft op gepakt, lijkt voor Videla's regime alleen maar een geweldige anti-reklame, die heel wat meer effect heeft ge had. Men kan zich onmogelijk voorstel len dat Videla's ijdelheid erdoor ge streeld is, maar hij zal wei praktisch genoeg zijn om te beseffen dat de pu blieke sympathie of antipathie in de relaties tussen landen niet zo'n ge weldige grote rol speelt. Internatio naal heeft Videla eerder iets verloren dan gewonnen door de WK. Advertentie 200 speciaal zaken staan in heel I Nederland voor de film en foto-enthousiast klaar met vakkundig personeel, met persoonlijke bediening, met uitgebreide service. Een extra service is voor u ook nog de gemeenschappelijke inkoop met als resultaat een zeer scherpe prüs. Vraag daarom de Combifoto-folder met alle vestigingen/adressen. Gratis. Postbus 142, Nijkerk. En vraag daarna het advies van uw vakman... een van de ruim 200. iranö. Combi foto speciaalzaken vindt u o.a. in: Beek en Donk, Bergen op Zoom, Den Bosch, Boxmeer, Breda, Deurne, Dongen, Eindhoven. Etten-Leur, Goes, Helmond. Middelburg. Mierlo, Nuenen, Oss, R aamsdonk veer, Roosendaal, Sint-Oedenrode, Tilburg. Uden. Veghel. Veldhoven. Vlissingen. Waalwijk, Zlerikzee. Flitsen uit het buitenland REVOHOT. Israëlische geleerden hebben een zonnecel ontwikkeld die niet alleen goedkoop te maken is, maar ook in het donker nog stroom levert. Zonnecellen zetten zonlicht rechtstreeks om in elektriciteit. LONDEN. Een bende valsemun ters, die zijn werkterrein in Zuid- Amerika heeft en vermoedelijk in verbinding staat met de Maffia, heeft in Engeland en andere delen van de wereld valse Amerikaanse dollars op de markt gebracht, ter waarde van naar schatting 40 mil joen dollar. Maar er is natuurlijk ook het binnenlandse effekt, een mengsel van sport waarvoor zeker een Zuid- amerikaanse massa makkelijk gloei end heet loopt en het nationalisme dat zogenaamd aangeivakkerd moet zijn zowel door wat op het veld gebeurde als door het besef dat de hele wereld naar Argentinië kijkt. Misschien heeft dit op de korte baan iets opgeleverd in die zin dat Videla de eer voor zich kan opeisen dit dan toch maar voor el kaar gebracht te hebben. Langere termijn Maar op de langere termijn toerkt toch door dat bijvoorbeeld geca moufleerd in de feestroes de tarie ven van stroom en gas weer eens fors zijn verhoogd en dat blijft na dat de voetbalkoorts weer is ge zakt. En de verdwenen mensen zijn er ook niet door teruggekomen. Het is moeilijk aan te nemen dat in de houding van de Argentijnen je gens hun heerser veel is veranderd. Het jammere daarvan is overigens vooral dat binnen en buiten Argen tinië wel verwenst kan worden dat Argentinië een weinig fraaie dikta- tuur ondergaan moet, maar dat nie mand weet hoe het dan anders moet. Daar mag het buitenland dan wel de makkelijke adviezen van de toeschouwer bij uiten, maar de Argentijnen zijn het die het moeten opknappen. En die hebben een ja renlange traditie het niet te'kun nen. Overbekend Het relaas is overbekend. Een tamelijk korrupt burgerlijk betüind werd weer eens afgelost door de militair Peron die het voordeel had zelf een figuur te zijn die de men sen aansprak en een vrouw te heb ben die dit nog meer deed. Die po pulariteit werd nog vergroot omdat onder zijn bewind de Argentijnen konden merken dat ze er beter op werden iets wat maar ten dele aan het regeertalent der peronisten lag: de hele wereldekonomie was opgeleefd en Argentinië lag goed met zijn exportprodukten. Maar bovendien werd vrij wat opgesou peerd van de reserves van het land. Tegen zijn faillissement werd Pe ron verjaagdde toestand werd slechter dat was de rekening voor het potverteren plus de terug gang in de wereldekonomie. ROME. Toeristen met bestemming Italië moeten er rekening mee hou- dan dat vanaf vrijdag gestaakt wordt door het personeel van ho tels, pensions, badhuizen en reisbu reaus. WALVISBAAI, Zuid-West-Afrika. Een Sowjet-Russische treiler heeft maandag de 32 opvarenden van een onder Panamese vlag varend vrachtschip aan boord genomen dat zij wegens lekkage hadden moeten verlaten. WENEN. Om te protesteren tegen de belasting op het vrachtvervoer door Oostenrijk die 1 juli van kracht is geworden hebben vracht autochauffeurs maandag verschei dene Oostenrijkse grensovergangen met hun wagens geblokkeerd. LONDEN. De Engelse koninklijke vereniging voor de bescherming van vogels vecht voor het behoud van één van Europa's belangrijkste vo gelreservaten. Een Nederlandse za kenman, Piet Heerema, heeft '2.260 hectare grond gekocht in een moe rasgebied in het noorden van Enge land. BOMBAY, India. In Bombay zijn een Amerikaans lid en twee Indiase leden van de Hindoesekte Hare Krisjna aangehouden op verdenking van moord tijdens een gevecht bij hun tempel op zondagavond. MOSKOU. De president van de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnjev, heeft zijn tevredenheid geuit over de stand van zaken van de land bouw in zijn land, maar heeft tege lijkertijd de nadruk gelegd op de noodzaak van industrialisatie in de ze ekonomische sektor. NEW DELHI. De leider en vier aanhangers van een Indiase Hindoe sekte zijn in hoger beroep vrijge sproken na in november 1976 we gens moord tot levenslange gevan genisstraf te zijn veroordeeld. Advertentie Wi] zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, moncfeling of telefonisch bij cfe heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur fel privé: (01119) 660. STOCKHOLM. Drugs komen nu meer via Spanje en Portugal Euro pa binnen en niet meer zoveel via Nederland. Dit staat in een rapport, voorgelegd aan do tienlanden (Zwe den en de negen EU-leden) van de zogenaamde „Pompidou-grocp". BEIROET. Troepen van de volks republiek (Zuid)-Jemen hebben twee dorpen heroverd die twee da gen tevoren door Noordjemenitisehe militairen waren bezet, zo heeft het linkse Libanese blad „As Sal'ir" dinsdag uit Aden gemeld. DAR ES SALAAM. De verboden Zuid-Afrikaanse zwarte nationalis tische beweging, het Pan Afrikaan se Congres (PAC) heeft zeven lei ders, die lid waren van het centraal komité van het kongres, als lid ge royeerd. MOSKOU. Alle instellingen van de kommunistisehe partij en van de regering van de Sowjet-Unie alsmede kollektieve en staatsboer derijen moeten „doeltreffende stap pen" nemen om tekortkomingen op te heffen, zo heeft 't centrale komi té van de partij na beraad van twee dagen laten weten. BERN. Zwitserse regeringsleiders en de sekretaris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, gaan vandaag (donderdag) besprekingen voeren over de aktiviteit van Sowjctrussi- sche diplomaten die voor de V.N. in Genève werken. Een woordvoerder van de Zwitserse regering heeft dit bekendgemaakt. SPORT Kleiduivenwedstrijden afdeling Zierikzee Vrijdagavond 7 juli te 19.00 uur zal de afdeling Zierikzee op de boerderij De Schelphoek te Seroos- kerke een kleiduivenwedstrijd voor de leden houden. Zaterdag 8 juli van 13.00-1600 uur zal een open wedstrijd voor leden en niet leden gehouden worden. TENNIS Beker naar Zierikzee Het Gorrezee-Interservice Tennis_- tournooï, dat afgelopen zondag werd gespeeld, is zeer geslaagd. De weers omstandigheden waren goed en op de prachtige banen van Gorredijk was vaak leuk tennis te zien. Zie rikzee won uiteindelijk met 100-67 games. Zaterdagavond werd de Harry Nijland-trofee, genoemd, naar de initiatiefnemer van deze wedstrij den, uitgereikt aan het Zierikzeese echtpaar, dat de meeste dames won, de familie Schaap. Het is de bedoe ling, dat deze beker in het klubhuis zal komen. Op alle fronten waren de Zierik zeese echtparen iets beter dan hun Friese tegenstanders en dit gaf uit eindelijk de doorslag. Dit betekende, dat de beker voor het tweede ach tereenvolgende jaar in Zierikzee te rechtgekomen is. De volgende ont moeting tussen beide verenigingen zal in 1979 plaatsvinden, aangezien één keer per jaar om de beker ge speeld wordt. Koster/De Vlieger uitgeschakeld Harrie koster en Joop de Vlieger hebben hun goede prestatie van 1977 niet kunnen herhalen. Op het invi- tatietournooi van Kapelle werden zij in de halve finale uitgeschakeld door Verschelling en Felius. 4 Koster en De Vlieger waren reeds in het enkelspel uitgeschakeld en de enige mogelijkheid voor een prijs lag in het herendubbel. Onder er barmelijke weersomstandigheden werd afgelopen zondag gespeeld. Felius/Verschelling lieten zien, dat zij zich niets aantrokken van de tweede plaats, die de Zierikzeeëna- ren vorig jaar veroverden en zij wonnen toch wel verdiend met 6-3 6-3. Boeken en brochures Zeeuws Nieuws „Zeeuws Nieuws", een kwartaal periodiek over natuur, landschap en milieu, is een uitgave van de Stich tingen het Zeeuwse Landschap, Zeeuws Coördinatieorgaan voor na tuur-, landschaps- en milieube scherming en het Zeeuws Biologisch Advertentie VISSERIJBERICHTEN Federatie kotter vissers Bijna alle Nederlandse kottervis- sers, van Termunterzijl tot Bres- kens, hebben zich verenigd in een federatie. Tijdens de oprichtingsver gadering op 22 juni was alleen een besluit om niet toe te treden bekend van de Vereniging'van Schippers Eigenaren in Kawijk. Ook de Ver eniging van Reders van Vissers vaartuigen in IJmuiden, aanmerke lijk kleiner, had nog geen fiat gege ven. Tot de Federatie behoren nu onder meer Zevibel Zeeland met 11,2 procent van de kottervloot en de groep van 11 Goedereede met 2,4 procent van de vloot. In totaal beslaat de federatie nu al meer dan 90 procent van de Nederlandse kot tervloot. De Federatie zal nu eerst een on partijdige voorzitter moeten benoe men en de bestuursposten moeten verdelen; verder moet een stafbu reau worden ingericht en een con stituerende vergadering gehouden. LANDBOUW EN VEETEELT Steeds hogere melkproduktie DEN HAAG, 3-7. De melkproduk tie in Nederland heeft zich in het eerste halfjaar van 1978 gestaag uit gebreid, zo meldt het secretariaat Ivan het Produktschap voor Zuivel. I In de eerste zes vierweekse perio des, dat is het tijdvak van Kerstmis vorig jaar tot 10 juni j.l., werd bij de zuivelfabrieken 5.053.000 ton melk afgeleverd, zes procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1977 en ruim drie procent meer dan in het eerste halfjaar 1976. Dat het verschil met de eerste maanden van 1977 zo groot is komt mede doordat de pro- duktie toen nog' sterk negatief be- invloed werd door de grote droogte van zomer 1976. Voor 40 jaar Museum. Het tijdschrift steekt in een nieuwe jas. Na drie jaar ver schijnen op een bescheiden formaat is het blad nu wat groter gewor den. Het tijdschrift werd uitgegeven, omdat er behoefte bestond de akti- viteiten van de stichtingen wat meer naar buiten te brengen. Sinds dien is het blad gegroeid in inhoud, formaat en vormgeving, maar door de aan de uitgaven verbonden kos ten moest het bescheiden blijven. De oplage bedraagt nu 2500 en dat is 1000 meer dan aan het begin. In het juninummer zijn artikelen te vinden over de hoge platen in de monding van de Westerschelde, het jaarverslag van het Zeeuwse Land schap, over de nieuwe aanwinsten van het Zeeuws Biologisch Mu seum en het jaarverslag van het Coördinatie-orgaan, het broeden van Sterns in het Deltagebied en de uit spraak van voorzitter Parma van het Coördinatie-orgaan: „Geen na tuurbehoud over de rug van de boer!" Verder nog wat mededelin gen en kommentaren. Het blad wox-dt gratis toegezonden aan dona teurs van de genoemde stichtingen. Akademie De Nederlandse Houtakademie in Renkum verzorgt schriftelijke kur- susen over hout en plaatmaterialen voor mensen die in allerlei bran ches werkzaam zijn die iets met hout te maken hebben. Voor deel name aan deze door Onderwijs en Wetenschappen erkende opleiding wordt geen bepaalde vooropleiding gevraagd; de begeleiding wordt ver zorgd door ruim 80 deskundigen. De Houtakademie is een stichting waarvan het bestuur en de examen kommissie diverse groeperingen vertegenwoordigen van bedrijfsle ven, onderwijs en wetenschap. Belangstellenden kunnen zich op ieder gewenst tijdstip aanmelden of een prospektus aanvragen via post bus 25 in Renkum. Nederlandse Houtakademie SCHEEPVAART Acmaea, 3-7 van Shellhaven naar Stalow Diogenes, 4-7 te Iquique MARKTBERICHTEN GOES, '4-7. Beursbericht Markt Goes. Ongerepeld 25-30 cent per kg. Ex- klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Lucer- nehooi f 225,weidehooi f 185,7-; dijkhooi f 160,tarwestro f 80, gerstestro f 90,Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 5-7. Totaalaanvoer 6685 stuks, waarvan 1953 runderen, 160 graskalveren, 44 vette kalveren, 1920 nuchtere kalveren, 1682 scha pen en lammeren, 92 geiten, 834 slachtvarkens en 1155 slachtrunde- ren. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien f 1950-f 3075; guiste koeien f 1550-f 2450; kalfvaarzen roodbont f 2275-f 3100; zwartbont f 1750- f 2500; klamvaarzen f 1900-f 2300; guiste vaarzen f 1750-f 2025; pinken f 1400-f 1650; graskalveren f 975- f 1275; nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont f 380-f 590; zwartbont f 350-f 510; weideschapen f 155-f 180; zuiglammeren f 145- f 185; vette schapen f 180-f 225 en vette lammeren f 210-f 250. Prijzen per kg geslacht gewicht: Stieren le f 7,15-f 7,70, 2e f 6,40- f 7,10; vaarzen le f 6,95-f 8,00, 2e f 6,40-f 6,85; koeien le f 6,65-f 7,85, 2e f 6,10-f 6,55, 3e f 5,75-f 6,00; worstkoeien f 4,95-f 5,95. Prijzen per levend gewicht: Vette kalveren le f 5,70-f 5,85, 2e f 5,50- f 5,65, 3e f 5,30-f 5,45; nuchtere slachtkalveren f 1,50-f 1,70; slacht- zeugen le f 2,58-f 2,63. 2e f 2,52- f 2,57, 3e f 2,44-f 2,49; slachtvarkens f 2,65-f 2,75. ADVERTENTIE. Vulpenhouders van f 0,75 tot f 15,Vulpotlooden vanaf f 0,35 tot f 9,95. HAAMSTEDE. Door het achter uitplaatsen van zerken en palen rondom de kerk, was het mogelijk de muziektent recht voor het Ge meentehuis te plaatsen. RENESSE. Naar de Veerboot me- dedeelt heeft het HM de Koningin behaagd een belangrijk bedrag te doen toekomen aan het comité tot aanschaffing van een nieuw kerk orgel in de Nederlandse Hervormde Kerk. KERKWERVE. Nadat vele kippen en konijnen vorige winter door een hond werden vermoord. Zijn on langs weer 7 kippen des morgens vermoord in de omgeving van het hok aangetroffen. De politie zal voortaan aan de hand van de Alge- meene Politieverordening ver scherpt toezien op losloopende hon den. OUWEP^KERK. Begin dezer week werd aangevangen met de vernieu wing van de Zuidstraat. Het werk vordert flink en het is nu reeds te zien, dat de „straete" eenmaal klaar een uitstekende indruk zal maken. DREISCHOR. Naar verluidt, wor den alhier voor het vlas mooie prij zen besteed, die, naar men zegt va- rieeren tusschen 170 en 200 gulden per gemet. ADVERTENTIE. Films 40 cent, ontwikkelen 15 cent, afdrukken 5 cent doorzichtige fotohoekjes 10 cent. Advertentie zierikzee telefoon 01110-28 90 De verloren Viking 6. Nahenah verbleekt. „Wat zal er met de krijgers gebeuren, wanneer zij zich overgeven? Waarom komt gij op onze jachtgronden met uw oorlogszuchtige plannen?" stoot hij uit. ,.De dapperen van Yalah de Grote willen slechts de vrede dienen" is het antwoord van de boodschapper. „Yalah de Grote wenst u te beschermen en u te verenigen in zijn grote rijk. Oorlog zal er slechts zijn, als gij u tegen Yalah de Grote verzet. Doch weet, dat ieder verzet nutteloos is! Tontu keert thans terug. HU waarschuwt u allen; volgt hem niet; het zou u slecht bekomen." Geruisloos is dc vreemdeling in het struik gewas verdwenen en haastig komen Eric en de zijnen tevoorschün. „Wat te doen, broeders?" zucht Nahenah, die nogal onder de indruk is. „Er achteraan natuurlijk," grijnst Svein. „Al was het alleen maar om die vlegel van zijn goudbehangsel te ontdoen. Daar wil ik wel even voor zorgen." „Ik geloof, dat het je reinste bluf is,' merkt Eric op. Tegen de voltallige krijgsmacht van de vijf verbonden stammen zullen deze vreemdelingen het niet gauw durven opne men, zeker niet wanneer omliggende stammen helpen. Daarom hebben zij Mohaka gegijzeld. Wanneer wij er in slagen Mohaka te bevrij den, zal er va nhun dreigementen wel niet veel overblijven." De Noorman denkt even na. „We zullen deze boodschapper een voorsprong geven om hem in de waan te brengen, dat hij niet gevolgd wordt. Gij kunt toch het spoor van de krij ger terugvinden, Nahenah?" De oude woudloper knikt met een glimlach tijd later omzichtig op weg, op het spoor van en zo begeven Eric en zijn troepje zich enige de vreemde krijger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9