Gemeentes krijgen vertegen woordiger erbij in Stuurgroep Oosterschelde VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Scharendijke j Weer interkerkelijke filmavond in verenigingsgebouw Scharendijke deurloo STREEKNIEUWS Colberts blazers ƒ98- KWAKERNAAK LEVENSMI OPENT VANDAAG IN PAS! KWAKERNAAK LEVENSMIDDELEN OPENT VANDAAG IN PASSAGE Rapport met basisgegevens aanvaard verstelbare buro-hobby-lampen 12,50 Speciaalzaak in zuivel en vleeswaren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1978 Nr. 22331 3 ZIEKIIvZEE, 6-7. De Stuurgroep Oosterschelde heeft besloten om gedeputeerde staten van Zeeland voor te stellen het dagelijks bestuur te wijzigen. Advertentie j S Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of i' zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als S Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer S Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, S Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. Heden (donderdag 6 juli) SCHARENDIJKE, 6-7. Vandaag (donderdag 6 juli) wordt door de samen werkende Gereformeerde en Hervormde kerkeraden in bet Hervormd vere nigingsgebouw, weer een filmavond gehouden, die het karakter draagt van een diskussiefilm. Een thema wordt aan de orde gesteld, waarop - na af loop - kan worden gediskussieerd. De titel van de film is „De vluchteling". De wijziging zou inhouden dat Rijk, provincie en gemeenten dan ieder twee leden in het dagelijks be stuur hebben. Door een recent besluit van g.s. is gedeputeerde mr. J. P. Boersma al lid van het dagelijks 'bestuur ge worden en zijn de direkteur van de PPD en de hoofd ingenieur-direk- teur van provinciale waterstaat ad viseur geworden. Ook het hoofd van de deltadienst wordt adviseur waardoor het aantal rijks vertegen woordigers op twee is terug ge bracht. Het aantal vertegenwoordi gers van de gemeente kan ook op twee komen en daarom hebben de gemeenten rond de Oosterschelde al eerder uitdrukkelijk gevraagd. Visserij De vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw en visserij heeft met klem aangedrongen op een zetel in de coördinatiegroep Oosterschelde vanwege het grote belang dat de visserij heeft bij de inrichting van het gebied. De Stuurgroep heeft besloten hierover advies in te winnen bij het dagelijks bestuur. De Stuurgroep besloot tijdens de laatstgehouden vergadering verder tot het instellen van een voorberei dingskommissie voor bestuurlijke zaken. Voorzitter zal een lid van ge deputeerde staten zijn (de heer A. L. van Geesbergen voorzitter van de stuurgroep of mr. P. J. Boersma). Van de kommissie zullen verder lid zijn: vertegenwoordigers van de ministeries van verkeer en water staat, kuituur, rekreatie en maat- scshappelijk werk, landbouw en vis serij, de provinciale planologische dienst en van twee gemeenten. Se- kretaris zal de sekretaris van de stuurgroep worden. Waterkwaliteit De Stuurgroep Oosterschelde heeft ook een rapport aanvaard, waarin de basisgegevens zijn samengevat voor de verdere studies over het Oosterseheldegebied. Het rapport is getiteld: „Inrichting Oosterschelde, deelrapport inventarisatie 1978" en werd onder verantwoordelijkheid van de Coördinatiegroep Ooster schelde gemaakt door vier projekt- groepen. Het 2-apport vermeldt onder meer, dat de kwaliteit van het water in de Oosterschelde - naast de vele pol derlozingen - voornamelijk onder invloed staat van de inlaat van het water uit het Hollands Diep via de Volkeraksluizen, de afvoer van Mark en Dintel en die van de Roo- sendaalse en Steenbergse Vliet. Al le lozingen op het inlaatwater heb ben een hoog voedingsstofgehalte ten opzichte van het water in de Oosterschelde. Als gevolg van de kompartimen- tering zal het aantal lozingspunten dalen. Dat betekent een verandering van het zoutgehalte op het trajekt Keeten-Mastgat-Zijpe en in de kom van de Oosterschelde. De mate van verandering hangt eveneens af van de hoeveelheden zoet water, die via de sluizen in de Philipsdam en de Oosterdam zullen binnendringen. Betekenis De bijzondere betekenis van de Oosterschelde als oecosysteem wordt vooral bepaald door de getijderit- miek, het stabiele vrij hoge zoutge halte, de grote voedselrijkdom, de beschutte ligging ten opzichte van de heersende windrichting en de Advertentie SPECIALE AANBIEDING: Alléén deze week meelstraat 31 zierikzee slechts gedeeltelijke verversing van het water bij ieder getij. Hierdoor heeft de Oosterschelde enigszins het karakter van een bin nenzee. Het water is er in verge lijking met andere getygebieden rus tig, naar verhouding slib-arm, 's zo mers warmer en 's winters kouder. Er worden grote hoeveelheden or ganisch materiaal geproduceerd, dat de basis vormt voor uitgebreide voedselketens, van plankton via wormen en schelpdieren tot vissen en vogels. De soortensamenstelling weerspiegelt de bijzondere natuur lijke gesteldheid van het gebied. Gevolgen De demping van het gety verschil tot 80 procent zal belangrijke gevol gen hebben voor het milieu van de Oosterschelde. Het zgn. intertydege- bied zal inkrimpen en door veran derde stroomsnelheden zal de bezin- king veranderen. Dat kan gevolgen hebben voor bepaalde diersoorten en ook voor de vorming van schorren. Hydrobiologisoh is de Oosterschel de een rijk gebied. Het aantal soorten van planten en dieren wordt geschat op 1500 tot 2200. In het rap port is de „kinderkamerfunktie" van het gebied voor kommercieel interessante vissen (schol, schar, bot, tong, haring en sprot) niet in hoe veelheden becijferd. Wel wordt op gemerkt, dat zij van geringer be lang is dan die van de Waddenzee. Ruimte Onder het hoofdstuk ruimtege bruik vermeldt het rapport o.a. dat er langs de Oosterschelde 37 havens liggen. Met uitzondering van de werkhavens en (voormalige) veer havens gaat het hoofdzakelijk om havenkommen kléiner dan 5 ha. Het aantal rioolwaterzuiveringsinstalla ties dat loost op de Oosterschelde is twaalf. Het aantal beroepsvisser vaartuigen dat in het gebied is ge stationeerd is ongeveer 200. ZIERIKZEE Reisvereniging „De Vriendenschaar" De reisvereniging „De Vrienden schaar" maakte de traditionele drie daagse zomerreis naar Bernkastel. Donderdag in de morgenuren werd gestart vanaf het Havenplein. De reis werd gemaakt met een touringcar van het reisbureau Van Oeveren, be stuurd door de heer P. Manni. De voorzitter verwelkomde in de bus de reizigers, de chauffeur en in het bij zonder de nieuwe leden. In Reewijk werd koffie gedronken en vandaar ging het naar Keulen waar de lunch werd gebruikt en de Dom werd be zocht. In Bernkastel werd overnacht in hotel Landshut. De tweede dag was het gezlschap 's morgens vrij. 's Middags werd een bezoek aan Everstein gebracht, waar het mooie edelsteenmuseum werd bekeken en daarna een edelsteenslij perij. Zaterdag werd de terugtocht gemaakt via Altenahr. Na een goed verzorgd diner in Dongen ging men terug naar Zierik zee, waar men 's avonds laat arri veerde. De voorzitter, de heer A. G. J. v. d. Eijnde, sprak dankwoorden aan het adres van de chauffeur, de familie Snijders en de leden. Chinezen aangehouden Tijdens een routinekontröle van de rijkspolitie groep Schouwen-Dui- veland, in samenwerking met de distriktsrecherche Zeeland, werden in een horecabedrijf in Zierikzee zes Chinezen aangehouden, die illegaal in Nederland verblijf hielden. De vijf mannen en een vrouw werden ingesloten in verschillende bureaus en zullen worden uitgewe zen. Pooil-ambachtelijke „kunst" De belangengroep Poortambacht houdt op 25 augustus 's avonds een Amateur-Festival. De deelnemers kunnen, alleen of in groepen, zang-, dans- en kabaretnummers weggeven, toneelstukjes opvoeren of zich uitle ven in allerlei vormen van (vrije) voordracht. Men kan zich vóór 30 juli opgeven bij de heer A. Vermeule, (tel. 4588) of mevrouw Ruder (2245). HAAMSTEDE Opbrengst rommelmarkt De zaterdag in Haamstede gehou den verkoop van handwerken en daarnaast een grote rommelmarkt is een groot sukses geworden. De to taal opbrengst bedraagt circa De eilanden rond de Oosterschel de hebben een kapaciteit van 161.000 toeristische slaapplaatsen, die voor ruim driekwart op Walche ren en Schouwen-Duiveland zijn te vinden. De kapaciteit van de jacht en visboothavens is 1200 vaartuigen. Het aantal onherroepelijk goed gekeurde bestemmingsplannen is beperkt, nl. vijf. Er zijn acht plan nen in procedure. Voor de meeste gronden en wateren is momenteel geen bestemmingsplan van kracht. Advertentie mol 5-7 zierikzee telefoon 01110-2890 f 7.000,De handwerkende vrou wen van de Hervormde Vrouwen vereniging „Priscilla" namen hier van f 2900,voor hun rekening en de rest was voor de groep dames die de opbrengst bestemden voor de Hervormde kerk. Een aantal prach tige poppen in Schouwse dracht ble ven over, doch deze zullen op een nader te bepalen tijdstip verkocht worden. De door burgemeester gegeven naam „Lenie" aan een pop, werd door niemand geraden, evenmin de trouwdatum, 18 decem ber, van een keurig bruidje. In to taal werden er 2000 oliebollen ge bakken en verkocht. RENESSE Evangelisatie Op zondagavond 9 juli worden de leden van het kinderkoor „De Sjo- far" 's avonds verwacht, om te zin gen in de evangelisatietent op de ju- lianahoeve in Ren esse. Vertrek vanaf de Chr. Geref. Kerk in Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. Concert Op woensdag 12 juli wordt in de Hervormde kerk weer een concert gegeven. Medewerkenden zijn: Bob v. d. Wel (vedel) en Riet v. d. Dun- gen (fluit). Aanvullend is aangekon digd een optreden van de bekende voordrachtkunstenares Tine Ruy- schaert. KERKWERVE Oud papier Vrijdagavond 7 juli wordt in Noordgouwe en Sohuddebeurs oud papier opgehaald door leden van de sportvereniging W.I.K., dit in ver band met de op zaterdag 8 juli te houden rommelmarkt in Noordgou we. Op die zaterdag wordt wel in Kerkwerve het oud papier opge haald. Ook wordt weer vriendelijk verzocht het papier gebundeld langs de weg te zetten wat het werk ver gemakkelijkt. Disco Wegens het sukses van enkele weken geleden vindt zaterdag 3 juli in het Verenigingsgebouw aan de Beatrixsraat een optreden plaats van disco-sound Üilebo. Iedereen is hierbij welkom. Voor aanvang: zie agenda. BROUWERSHAVEN Orgelconcert Op maandag 10 juli wordt in de Grote of St. Nikolaaskerk te Brou wershaven een orgelconcert verzorgd door de organist Maurice Pirenne te 's-Hertogenbosch, die o.a. werken zal uitvoeren van Frescobaldi, Scheidt en Bach. Maurice Pirenne is geboren te Til burg in 1928. Zijn eerste lessen kreeg hij van HÖrmann. In 1950 behaalde hij zijn conservatoriumdiploma. Van af 1953 studeerde hij in Italië bij Vig- nanelli. In deze periode deed hij ook kompositie en direktie bij Bartolucci en muziekwetenschap bij Auglès. Hij behaalde in 1956 het diploma magi- sterium orgel summa cum laude en in 1957 het magisterium kompositie magna cum laude. Tegenwoordig geeft hij les aan hel conservatorium in Tilburg en aan de Kerkmuziekschool in Utrecht. Tevens is hij verbonden aan de St. Jan in 's-Hertogenbosch. Hij koncerteert veel, zowel in Ne derland als in het buitenland. Daar naast steekt hij nog veel tijd in zijn koor de Schoïa Cantorum van de St. Jan in Den Bosch. ZOXNEMAIRE „Nooit Gedacht" Van 29 juni tot en met 1 juli was reisvereniging ..Nooit Gedacht" op stap. Dc reis leidde naar Valken burg en (Duitse) omgeving. Op de heenweg werd Autótroii in Drunen bezichtigd en Helmond aangedaan; in Maastricht werd later op de dag nog druk gewinkeld. De nacht werd doorgebracht in Valkenburg. De volgende dag volgde een bezoek aan Keulen en het vlak daarbij gelegen „Fantasieland"; voor het slapen werd er van een „daverende" show genoten. Zaterdag werd een kleine rondrit door Zuid-Limburg gemaakt en een stop gemaakt bij het Drielan denpunt; ook de watervallen van Coo golden als een „rustpunt". In Hoogerheide volgde tot slot, hel di ner. Laat in de avond keerden de rei zigers van „Nooit Gedacht" weer op Zonnemairese bodem terug. Zij lieten ons weten dat ze gaarne nog een „bravo Rinus" zagen opgeno men; voor alle goede zorgen die de heer Van de Voorden van de firma Van Oeveren zich getroostte. DREISCHOR Concert „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspanning" De muziekgezelschappen „Nu met Hope" en „Oefening en Uilspan ning" uit Nieuwerkerk zullen zater dagavond 8 juli op de mobiele tent in de Ring van Dreischor een con cert verzorgen. Tijdens het concert zal een gedeelte van de Ring afge sloten worden voor gemotoriseerd verkeer. Voorafgaande aan dit con cert zal door de muziek en de majo rettes vanaf het gymnastieklokaal aan de Mr. P. Moggesraat een rond gang door het dorp gemaakt wor den. Voor tijden: zie agenda. OUWERKERK Ophalen oud papier, bazar en rommelmarkt Zaterdag 8 juli zal door SVOWK weer oud papier opgehaald worden. Op deze dag zullen tevens spullen voor de rommelmarkt en bazar bij de bewoners worden opgehaald. Deze bazar en rommelmarkt zul len in het dorpshuis plaatsvinden op vrijdag 21 en zaterdag 22 juli. Zaterdagavond 22 juli zal tevens een bal gegeven worden waarbij een rad van avontuur niet zal ontbre ken. Voor tijd: zie agenda. „Warren Cole heeft een leiding gevende fimktie bij een kerncentra le. Hij is een idealist; hij bouwt mee aan de ontwikkeling van de mens heid Zijn zoon Jeff is ook een idealist, maar bij hem gaat het om wat anders. Wat hebben de mensen aan energie, als b.v. het milieu hier door geschaad wordt? Het komt tot botsing tussen Jeff en zijn vader. Het enige kontakt wat Jeff nog heeft is met zijn meisje. Maar ook met haar krijgt hij onenigheid. Hij vindt haar te gelovig. Jeff zoekt onderdak in een groot leegstaand landhuis. Als hij als „kraker" hier door de politie uitgehaald wordt komt hij via het politiebureau weer bij zijn ouders thuis. Opnieuw ont staat er ruzie, Jeff loopt weer weg, en pleegt sabotage in de centrale van zijn vader. Nu gaat Jeff niet meer naar huis. Hij trekt wat rond, maar wordt tenslotte weer met het geloof gekonfronteerd, als hij twee jonge mensen ontmoet, die op weg zijn naar een evangelisatiedienst van Billy Graham. Thuis bij Warren Cole zien we hoe hopeloos de situa tie is. Warren heeft al zijn tijd aan zijn werk gegeven, maar zijn vrouw en zoon vergeten Warren be gint in te zien, dat hij z'n vrouw en z'n zoon kwijt raakt op deze ma nier. Door de prediking van Gra ham wordt Jeff zich bewust, dat hij niet voor z'n meisje vlucht of voor thuis, maar op de vlucht is voor God. De rol van vader wordt gespeeld door Ed-Nelson, bekend als dr. Rossi in „Peyton place" en Jeff door Randal Carver, die in de serie „Alias Smith and Jones", speelde". De kerkeraden hopen op een goe de opkomst. ben wel blij met deze boetiekachtige toestand", aldus de heer v. .d. Kloos ter, „anders verval je zo gauw in nevenartikelen en gaat het. speciale karakter verloren". ZIERIKZEE, 6-7. Het wordt aardig vol in de Zierik- zeese Passage. Met de opening van het levensmiddelen- bedrijf van de lieer en mevrouw A. Kwakernaak wordt weer een nieuwe variant aan de middenstandsbedrij- vigheid in deze overdekte milli-winkel straat toege voegd. Gistermiddag (woensdag) kon het publiek tijdens een „open huis" al kennis maken met deze „levensmid.- delenboetiek". De heer en mevrouw Kwakernaak hebben zich, evenals in hun winkels in Rotterdam, in Zie rikzee ook gespecialiseerd. Kaas, brood en vleeswaren Het normale levensmiddelenpakket is dan ook maar gedeeltelijk te vin den. Op de 35 vierkante meter ver koopruimte wordt echter wel een aantal delikatessen aangeboden en als hoofdzaak zijn daar de kazen, de vleeswaren en de broden. Vele soor ten kaas: roomkaas, boerenkaas, boe ren Leidse, de originele Friese Nagel, de Pan-pan (magere Leidse), de ron de boerenkaasjes in 1 en 2 kilo en de vele buitenlandse kaassoorten zijn er te vinden. Verder de scharreleieren en de vele vleeswaren, die elke dag vers worden aangevoerd en waaron der de dieetartikelen zoals de magere en zoutarme vleeswaren een grote plaats innemen. Ook is er zoutarme kaas voor degenen die dieet moeten houden. Dieet-produkten' „Ik houd rekening met die grote groep mensen", aldus de heer Kwa kernaak. „Bijna zestig procent van m'n klanten moet wel één of andere vorm van dieet houden. Dahrnaast hameren we op het dagverse pro- dukt en laten we zoveel mogelijk de klanten eerst proeven. Ik ga er maar vanuit dat, wanneer ze het produkt lekker vinden, ze gauw weer terug komen. Wanneer kaas bijvoorbeeld niet zo bevalt, leggen ze hem in de ijskast en komen ze de week daarna niet terug, omdat ze nog hebben". Ambachtelijk „Ook brood neemt een belangrijke plaats in. In totaal zijn er in de nieu we zaak twee en twintig soorten am bachtelijk brood te vinden, waaron der het uien, volkoren, bruine en ge wone stokbrood. Verder de wijnen, ook in de populaire prijsklasse. Het kan er allemaal in; in de 35 vierkante meter grote ruimte, die volgens eigen ontwerp door de fa. v, d. Klooster en Zn. werd ingericht. Plaats voor het grote levensmidde lenpakket inklusief bijvoorbeeldi wasmiddelen, is er echter niet. „Ik' Iimnage De familie Kwakernaak timmert bewust aan de weg met een eigen immage, die onder andere wordt be werkstelligt door speciale verpakkin gen rond de kazen en de vleeswaren. Voor de kaas is een verpakking ont worpen waarin door een binnenvoe ring het produkt extra lang op kleur en smaak blijft. De heer en mevrouw Kwakernaak gaan deze dependance in Zierikzee zelf bemannen. Het echtpaar kocht vijf jaar geleden in Scharendijke een tweede woning en ontdekte dat een groot deel van de klanten in Rotter dam in de weekeinden richting Schouwen-Duiveland gaat. „We zijn onze klanten achterna gegaan en we hebben hier dan ook al heel wat be kenden ontmoet," lacht de heer Kwakernaak. Dat betekent echter niet dat uitsluitend voor deze gasten de zaak wordt gedreven. „We mik ken ook heel duidelijk op de lokale bevolking. We willen ook beslist niet de vakantiepiek uitbuiten door in het seizoen bijvoorbeeld hogere prijzen te rekenen. Dat gaat ten koste van de eigen bevolking en dat vinden we niet juist". Bij een uitgebreid assortiment in zui vel hoort natuurlijk een echte „Hol landse". Ze was er woensdag tijdens het openhuis dat Kwakernaak Le vensmiddelen ter gelegenheid van 'de opening in de zaak in de Passage, hield.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3