x\é iaië B. en w. Westerschouwen zijn voor streekarchivariaat voor Schouwen-Duiveland Groep kinderen uit St. Hilaire brengt bezoek aan Zierikzee Om volledige werkgelegenheid Egypte handhaaft eis Oorlogs misdadiger gepakt DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Verder kijken dan gemeentegrens" In kader van „Jumelage' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1978 134ste jaargang Nr. 22331 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: O o ster schelder apport in Stuurgroep HAAMSTEDE, 6-7. B. en w. van Westerschouwen stel len de raad voor mee te doen aan de gemeenschappe lijke regeling streekarchivariaat. Westerschouwen heeft dat eigenlyk niet zo hard nodig. Het archief be vindt zich in uitstekende staat. De archieven van de voormalige ge meenten zijn geordend en geïnven tariseerd en opgeborgen in de brand vrije afdeling registratuur. Toch vindt het kollege dat Wes terschouwen mee moet doen en stelt de raad voor daartoe in de ver gadering van dinsdag 11 juli te be sluiten. Ten eerste omdat dan de archieven niet langer renteloos blij ven liggen. „Wij achten het van be lang, dat archieven door belangstel lenden worden geraadpleegd. De archivaris, die een streekdeskundige zal zijn of worden, is de belangstel lenden behulpzaam". Deze archiva ris verstrekt verder aan gemeente bestuur en partikulieren inlichtin gen uit de archieven, maakt verhan delingen of plaats- en streekgeschie denissen en houdt lezingen om de publieke belangstelling voor de ar chivalia op te wekken. Dit alles, zo vindt het kollege van Westerscshouwen, kan en mag niet van de gemeentesekretaris en het hem behulpzame personeel ver wacht worden. Eindkonklusie van b. en vv. is daar om, dat het besluit om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling niet alleen gezien moet worden voor de eigen gemeente, maar voor de re gio Schouwen-Duiveland in zijn to taliteit. „Het kollege is van mening, dat er verder gezien moet worden dan de eigen gemeentegrens. Wjj wil len niet dat Westerschouwen zich als enige gemeente onthoudt van deel name". De kosten van deelname zullen voor Westerschouwen f 10.858, gaan bedragen omdat deze gemeen te niet mee hoeft te betalen in de ordeningskosten van archieven van gemeenten, die hun archieven nog niet geordend en geïnventariseerd hebben. Een prettige bijkomstig heid zo konsateert het kollege tenslotte, is dat provinciale staten ZIERIKZEE. De groep Fransen uit de „Jumelage"-stad St. Hilaire - hier met vakantie op bezoek - „deed" heel intensief het gemeente lijk museum. De jongelui hier op de historische toer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in hun vergadering van 21 april hebben besloten om aan gemeenten en waterschappen zonder archiva ris op hun verzoek gedurende de eerste drie jaren van deelneming in een gemeenschappelijke regeling voor een streekarchivariaat een subsidie in de kosten te verlenen van 25 procent in het eerste jaar, 15 procent in het tweede en 10 pro cent in het derde jaar. Geloofsbrieven Op de agenda staat verder het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden en een voorstel om de gemeenschap pelijke regeling „Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland" op enkele ad ministratieve punten te wijzigen. Wanneer het aan het kollege ligt, gaat Westerschouwen een bijdrage vari duizend gulden verlenen voor de herbouw van de Tribulaunhütte van de aan de Oostenrijkse vakbe weging gelieerde Naturfreunde. Dat geld zou dan gehaald worden uit het reserve-fonds Oostenrijkse wo ningen. Het Nederlandse Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien- denwerk heeft de gemeente om een bijdrage gevraagd, omdat Wester schouwen na de watersnoodramp in 1953 van de Oostenrijkse vakbewe ging materialen voor houten wonin gen heeft gekregen. Het Nivon ver zoekt nu om een tegengebaar tegen over de Oostenrijkers. De berghut, die niet verzekerd was, werd door een lawine ver nield. De Nivon heeft Veel relaties met arbeidersbewegingen in Oos tenrijk en vroeger is de hut tot stand gekomen door bijdragen van uit de vakbonden. Gymlokaal Op de agenda staat verder een verzoek om subsidie aan molen De Graanhalm voor het onderhoud in 1977 en de vaststelling van de vier de herziening van het bestemmings plan Renesse waardoor het mogelijk wordt op een perceel ten noorden van de Lindelaan een gymnastieklo kaal te bouwen. De huidige bestemming van dit perceel is verkeersdoeleinden. De raad zal tenslotte de brandbe veiligingsverordening voor de derde keer moeten wijzigen. Hierdoor Wordt het verplicht dat rechtheb benden op een naeldhoutbos, een heideveld, een veen of een ander terrein met brandbare gewassen, de voorschriften tot het voorkomen van brand en het beperken van de gevolgen van brand opvolgen. l ZIERIKZEE, 4-7. In de bekende entourage van de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis, ontving dins dagmorgen burgemeester Til. H. de Meester de groep van vijftien kinderen uit St. Hilaire en hun gastge zinnen. De groep was maandagavond rond negen uur gearriveerd by het stad huis, waar de gasten werden opge wacht door de groep inwoners uit Schouwen-Duiveland die hen veer tien dagen gastvrijheid zal verlenen. Officiële woorden van welkom waren er dinsdagmorgen. De bur gemeester van Zierikzee sprak er zijn vreugde over uit dat opnieuw een groep jongeren uit de jumelage- gemeente St. Hilaire naar Zierikzee is gekomen. Hij toonde zich daar bij bijzonder verheugd over de komst van de heer L. Blouin, die een belangrijke rol speelt en heeft gespeeld in de jumelage en niet voor niets ereburger van Zierikzee is ge worden. Niet vervelen Het weer is slecht, zo konslateer- de de eerste burger van Zierikzee, maar in Frankrijk is het even erg. We hopen dat het nog zonnige da gen zuilen worden", aldus de bur gemeester, die verder de groep goe de en interessante dagen in Zierik zee en op Schouwen-Duiveland toe wenste. De kinderen zullen vanmid dag tijdens een rondrit al kennis met de regio maken. Het programma zit verder vol met allerlei uitstapjes. „Vervelen zullen jullie je niet", zo beloofde hij, waarna hij een en ander vertelde over de rijke historie van Zierikzee en de monumenten die daaraan her inneren. Band Tenslotte wenste hij hen nogmaals een aangenaam verblijf toe en sprak hij de hoop uit, dat hierdoor de Europese gezindheid en de vriend schapsband tussen jongeren van verschillende Europese landen ge stimuleerd zal worden, in het bij zonder tussen de Franse en Hol landse jeugd. De gastgezinnen wenste hij hier na veel sukses toe bij hun moeilij ke taak. Vooral het kommuniceren zal hier en daar moeilijkheden op leveren en hij raadde hen aan heel langzaam in de ?igen taal dingen te zeggen, wanneer het Frans niet zo best lukt. De gasten vroeg hij vooral „doucement" te willen spre ken. 24ste keer De heer Blouin dankte hierna op zijn beurt voor de vriendelijke woorden en de warme ontvangst in Zierikzee. Hij wist te vertellen, dat dit de vier en twintigste keer is, dat een groep jónge mensen uit St. Hilaire Zierikzee bezoekt en als herinnering aan deze vakantie over handigde hij de burgemeester het boek „La presqu'ile du Contentin". Gemeentevoorlichter de heer G. V. Villerius overhandigde tenslotte de gasten en gastheren en -vrouwen het programma voor het veertien daags verblijf, waarna hij hen rond leidde door het stadhuis. Voor de komende dagen staan on der leiding van de jumelage-kom- missie behalve bezoeken aan Schouwen-Duiveland, ook rondrit ten door Noord-Beveland en Wal cheren, een bezoek aan Amsterdam, aan Scheveningen, Den Haag en Madurodam, aan de Delta-Expö in Stellendam en haven cn Euro mast in Rotterdam, de Zierikzeese musea en de Efleling op het programma. In de avonduren zullen de kontak ten worden verstevigd in het klub- huis De Lelie van de padvinderij, dat hiervoor beschikbaar werd ge steld. De groep vertrekt maandag morgen 17 juli weer naar St. Hilaire du Harcouët. DEN HAAG, 5-7. De commissie van economische deskundigen van de So ciaal-Economische Raad acht het in haar donderdag" verschenen rapport niet waarschijnlijk dat de daarin be schreven beleidsoverwegingen op de middellange termijn tot volledige werkgelegenheid zullen leiden. Daar voor is een aantal beperkende om standigheden te fundamenteel van aard. CAIRO, 5-7. De jongste Voorstel len van Egypte voor een oplossing van het Midden-Oosten konflikt, vragen van Israël een volledige te- rugtrekkinguit Cis-Jordanië, inklu- sief het oude deel van Jeruzalem, en de Gaza-strook. De terugtrek king moet plaatsvinden binnen een overgangsperiode van vijf jaar. Dit schrijven de Egyptische dagbladen Al Achram en Al Gomhouria. DEN HAAG/GRONINGEN. In het Westduitse Hagen is de 57-jarige Ne derlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins aangehouden. B., die in Ne derland bjj verstek ter dood is ver oordeeld, woonde onder een valse naam in het plaatsje Breeckersfeld. De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Groningen zal een uitleveringsverzoek voor B. opstel len. Advertentie SCHOUWEN-DUIVELAND. De landbouw is door de vele regens nog niet in een opperste gevarenzone gekomen, maar „het moet niet blij ven regenen". Hier en daar ver schijnen grote plassen op hel land; op sommige percelen is de tarwe gaan liggen door het vele vocht. Nee, ook de landbouw kan veel zon gebruiken. De oogst van graszaad is - zo vernamen wij - vrijwel mislukt door het vele hemelwater. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Orde leidt tot alle deugden, maar wat leidt tot orde? Lichtenberg Verwachting tot vrijdagavond: Nog' weinig verandering In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui; matige to{ vrij krachtige noordwestelijke wind; mi nimumtemperaturen omstreeks 10, maximumtemperaturen circa 15 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juli. Zon op 5.28, onder 22.00 Maan op 7.44, onder 22.44 Eerste kwartier: 13 juli (12.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 juli 5.39 17.48 11.06 23.33 Springtij: 7 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Er zijn nog geen tekenen die er op wijzen dat er aan het huidige koude onbestendige weer een einde komt. Een depressie boven het oos telijk deel van de Noordzee en De nemarken verandert vrijwel niet plaats en blijft het weer in onze om geving beheersen. Donderdagmorgen bevonden zich boven de Engelse oostkust enkele regengebieden. Som mige hiervan kunnen met de noord westelijke stroming naar ons land worden gevoerd. Omdat de lucht die aangevoerd wordt onstabiel is blijft de kans op buien aanwezig. Langs een front op de Atlantische Oceaan, dat de scheiding vormt tussen de koude lucht boven West-Europa en wat warmere boven de oceaan, is boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland een golfvormige sto ring ontstaan. Deze trekt naar de Britse eilanden en zal na vrijdag de buienaktivitcit bij ons weer sterk kunnen doen toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1