Een illusie armer Rekord aantal bezoekers zangavond in Brouwershaven Afscheidsavond zesde klassers aan „'t Staepel'of4 STREEKNIEUWS Gebruik'm goed. 4 Zondag' in Sint Nicolaaskerk BROUWERSHAVEN, 2-7. De grote zangavond, die zondag in de St. Ni colaaskerk in Brouwershaven werd gehouden, kreeg een rekord aantal bezoekers. Ondanks het slechte weer en de sombere voorgevoelens, kwa men ruim duizend mensen dit gebeu ren by wonen. Aan deze gigantische avond werd medewerking verleend door Quiri Huyser, schoolpastor en oud-predi kant van Zonnemaire, Wil Obbink- Bulsink deklamatie, Gorry v. d. Wekken-v. d. Bijl lezingen, het Groot I.J.E. Koor Rotterdam-Zuid, o.l.v. Frits Heuvelink en bestaande uit 160 jongeren, Kees v. d. Berg or gel, Elly Berghout fluit, Jan van Drunen, basgitaar, Mieke van Os fluit, Piet van Winkelhof slagwerk en Willie Bil organiste. Voor de dienst, die om 7 uur be gon werd door het koor gezongen „Heer van hierboven", waarna koor en samenzang elkaar afwisselden. Welkom Hierna werd door Quiri Huyser een kort welkomstwoord gesproken, waarna het zangprogramma verder werd voortgezet. Na gebed volgde een bijbellezing uit Psalm 146 en Jesaja 65 17-25 en Openbaring 21 1-7. Wil Obbink- Bulsink deklameerde: „Vervulling". Quiri Huyser hield een korte medi tatie over het thema: „Eens komt de grote zomer". Advertentie Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Demonstratie Verschillende aanwezigen maak ten van de gelegenheid gebruik om dominee Huyser onderwerpen te overhandigen die in zijn voorbede werden verwerkt en velen kochten aan de uitgang langspeelplaten van het grote koor. t Deze avond, die georganiseerd was door de werkgroep Hervormd/ Gereformeerd, groeide uit tot een demonstratie van het gezamenlijk belijden van het geloof door middel van samenzang. NIEUWERKERK Afscheid juffrouw Den Boer van kleuterschool Tydens een byeenkomst in de al gemene kleuterschool werd afscheid geomen van mevrouw Den Böer-De Jager, die gedurende drie en een half jaar kleuterleidster aan deze school was. Namens Ouderkommissie en school- bestuiïr sprak mevrouw A. Flik- weert-Stols woorden van dank. Zij bood „de juffrouw" een pentekening van de toren van Nieuwerkerk aan. Namens de Christelijke lagere school en Openbare lagere school werden bloemstukken aangeboden. Als laatste sprak mejuffrouw W. P. Gaanderse, hoofd van de school. Zij sprak woorden van dank voor de prettige samenwerking en wierp een terugblik op de tijd, dat de juffrouw op school kwam. Hoe moeilijk zij het soms had, omdat zij geplaatst werd in een bijgebouw van de school, waar zij zich vaak eenzaam voelde. Nu na 3'/2 jaar is dat totaal veranderd; er was een echt schoolteam ontstaan met de drie leidsters en met onder- Openbare schpol in Renesse RENESSE, 29-6. Donderdagavond werd in de openbare lagere school ,,'t StaepeCof" te Renesse afscheid genomen van zeventien zesde klas sers. Voor deze gelegenheid hadden leerlingen en ouders zich in het klas lokaal van deze hoogste klas verza meld, waar het hoofd van de school, de heer J. H. Blom, via een speciale „les" de kinderen verduidelijkte hoe in onze maatschappij iedereen onge acht welk beroep hy of zy ook uit oefent een belangrijke, zoniet onmis bare, schakel is. Na deze les vertoonde de heer Blom een door hemzelf gemaakte film over het schoolleven op het Staepel'of van enkele jaren geleden. Hier zagen verschillende leerlingen zichzelf in de lagere klas terug, het geen nogal wat hilariteit opwekte. Plezierig Wethouder M. J. Steur zag het af scheid van de leerlingen nu niet als zo heel definitief. Hij verwachtte dat verschillende kinderen toch nog wel eens in hun vrije tijd naar de school zouden terugkomen. Hij hoopte dat dat dan in een plezierige sfeer mag zijn. Ook dit jaar zijn er weer ver nielingen aan het schoolgebouw aan gericht. De heer Stêur hoopte dat deze scheidende groep zich hier verre van zou houden, want, zo zei hij: „Wij willen de school graag in de huidige staat houden". Laatste keer In hun verdere studie wenstd hij de leerlingen veel sukses. De ouders drukte hij op het hart de studie van hun kinderen met veel belangstel ling te volgen. Erg belangrijk vond hij het om vooral goed onderlegd te zijn in een bepaald vak. Tenslotte bedankte de heer Steur alle leerkrachten voor hun werk ty- dens dit schooljaar en deelde' mee dat het thans de laatste keer voor hém was dat hy als wethouder akte de présence gaf op een afscheids avond van de school. Een aantal leerlingen speelde daar na in de gemeenschapsruimte van de school een zelfgemaakt toneelstukje, waarna, teruggekeerd in het lokaal de voorzitter van de ouderkommissie, de heer Joh. Hanse, de kinderen be dankte voor hun optreden. Hij stelde dat, nu 17 leerlingen de school ver laten en er 19 in de eerste klas bij komen, de school toch weer wat groeit. Wat dat betreft sprak hij ook de hoop uit dat de uitbreiding van het woningbestand (waarbij hij dacht aan het plan-Padmos) een nog gun stiger ontwikkeling voor de school zal betekenen. Tegel De heer Hanse reikte daarna aan ieder kind een tegeltje uit, waarna ook wethouder Steur (tot zijn verras sing) een afscheidstegel werd aange boden. De kinderen hadden voor een pre sentje voor het onderwijzend perso neel en de leden van de ouderkom missie gezorgd. De heer Blom nam daarna persoonlijk afscheid van zijn leerlingen. Ouders en leerlingen kon den afscheid nemen van de rest van het personeel. Leerlingen van ,,'t Staepel'of" bie den de meester een afscheidska- dootje aan. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) wijzeressen eerste klassen van de lagere scholen. De toekomstige leidster mejuf frouw C. C. Dingemanse, die deze avond ook aanwezig was, werd dooi de hoofdleidster hartelijk welkom geheten. Ook haar werd een bos bloemen aangeboden. Vele ouders en belangstellenden kwamen hierna juf frouw De Boer de hand drukken. Eerder op de dag hadden de kleu ters al afscheid genomen van de juf. Kabouters met, hun paddestoelen huisjes kwamen de klas in. Liederen over kabouters en de scheidende juf werden gezongen. De kabouters bo den namens kleuters'en leidsters van de school hun huisje aan. Toen de juf het huisje openmaakte zat er een boek in, geheten: „De kabouter". Als slot werd er nog een poppen kastspel over kabouters gespeeld. BRUINISSE Succesvolle koor- en samenzang-avond De zaterdagavond 1 juli in de Her vormde kerk te Bruinisse gehouden koor- en samenzangavond, is weer een groot succes geworden. De algehele leiding was in handen van Kees den Braber, St. Philips- land, dirigent der beide deelnemen de koren, namelijk de Chr. Gemeng de Zangvereniging Maranatha St. Philipsland en Laus Deo te Bruinis se. Verder werkten mee Reinate Heemskerk, alt en Mar van dei- Veer, orgel. De beide koren die ieder over meer dan gewone zangstemmen be schikken, traden zowel alleen als gezamenlijk op en het geheel werd dan ook een uitvoering, die er kwa litatief wezen mocht. Alleen al het optreden van de koren en de sa menzang waren waarborg voor een goede avond, maar dat daarnaast mevrouw Reinate Heemskerk en de heer Mar van der Veer „life" waren te horen, maakte de uitvoering na tuurlijk nog des te aantrekkelijker. En het optreden van het genoemde duo beperkte zich niet tot enkele nummers, maar de medewerking was beslist zeer ruim. Ds. R. H. M. de Jonge sprak een openingswoord, dat hij ontleende aan 1 Samuel 16, met als thema: het in dienst stellen van de gave van muziek en zang tot meerdere eer van God. Hij ging voor in openings- en dankgebed en sprak een slot woord, waarbij hij allen dank bracht, die aan de uitvoering had den medegewerkt. Het kerkgebouw was bijna geheel bezet. Afscheid C. J. Hendrikse Op verschillende manieren is vo rige week afscheid genomen van de heer C. J. Hendrikse, direkteur van de Chr. Nijverheidsschool voor Meis jes te Bruinisse, wegens diens benoe ming tot leraar Nederlands aan het Lambert Franckens College te El- burg. Allereerst werd op 29 juni door de leerlingen eeri afscheidsprogramma aangeboden, dat bijzonder in de smaak viel. Na- dit afscheid van en dóór de leerlingen volgde een receptie voor bestuur, vrienden en bekenden, waar ondermeer gesproken werd door de heer W. den Boer, voorzitter van het schoolbestuur en wethouder van Zie- rikzee, door de heer H. Groeneveld, hoofd Chr. Basisschool Bruinisse als vriend, en door loco-burgemeester S. A. Jumelet, Bruinisse. Vrijdagmiddag namen velen deel aan het koud buffet 'dat ter ere van de scheidende direkteur in en dooi de school was toegericht en werd aangeboden. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 5 JULI NED. I: Het Toverpotlood redt vanmiddag een gans te redden uit de klauwen van een vos. Meer die ren vallen er te bekijken in de na tuur film serie Kom mee naar builen gevolgd door Bolek en Lolek, die door een pelikaan gered ivorden van veel gevaar. De hoofdpersonen uit Salty treffen in de vuurtoren een oude doodzieke man aan, die hen zijn erbarmelijke verleden open baart. Daarna een gedeelte r>an een reeds eerder uitgèzonden editie van Spel zonder grenzen. Het avoiutyro- gramama begint met Tour de France, Toeristische Tips en de Fa beltjeskrant. Hierna Magie, Magie een Franse opname van een jaar lijks terugkerende show met goo chelaars uit de gehele wereld. Na afloop van al deze illusies de twee de en laatste editie van FBI. Na zes weken van diepgaand onderzoek zijn eindelijk de moordenaars ge vonden. Het blijkt echter moeilijk om ze te berechten, aangezien zelfs de rechterlijke macht van Missisippi de boeven en beschermde hand bo ven het hoofd houdt. Cuba, sport en revolutie is de titel van een En gelse dokumentaire over het propa gandistisch karakter van de Cu baanse sportprestaties. NED. 11: Het IKON programma wordt voorafgegaan door Tennis, een samenvattende reportage van de halve finale enkelspel voor da mes in Wimbledon. Na de Russische produkties brengt het IKON een tweedelige Duitse produktie op het scherm in het kader van Jouw We reld mijn wereld. Het tweedelig pro gramma is getiteld Zwaailicht. On derwerp hierin is de kommunikatie- stoornis die bestaat tussen veel oudere en jongere mensen, die zijn oorzaak vindt in het feit dat de jon geren in de ogen van de ouderen monddood zijn. Vervolgens de ru briek voor kerk en samenleving Kenmerk en de Stichting Socutera, gevolgd door het- tuieede deel van Enschede Orgelstad. Henk van Montfoort heeft de eer de volgende musici te presenteren. Hugo van Neck, Brian Sharp, Kurt Prina en Rhoda Scott. Daarna het opinie pro gramma VARA-visie en een afleve ring uit de serie Graag gedaan. Winkelier Arkwright heeft besloten Bomen Enkele maanden geleden werden op het Aquadelta-terrein zeventien volwassen bomen overgeplant van het terrein van het Delta-ziekenhuis in Portugaal. De bomen brengen nu in Bruinisse de verlangde sfeer, maar ze hebben het wel moeilijk de opera tie te overleven, ondanks de maatre gelen die genomen zijn. De grond ter plaatse, vroeger ook al niet zo best bekend, is sterk zout houdend en daarom wordt zoet water naar de wortels gebracht. Agendapunten Openbare Raadsvergadering Tijdens de openbare raadsverga dering welke vrijdag 7 juli gehou den wordt zal de volgende agenda punten behandeld worden: Gemeenschappelijke regeling tot instelling van een streekarchivaat; Machtiging tot het geven van een bestemming aan het vrijkomende meubilair e.d. van het gemeentehuis en scholen; Het aangaan van een geldlening; Krediet voor het aan leggen van verkeersdrempels; Rui ling van grond in verband met de vernieuwbouw aan de Prinses Wil- helminalaan; Krediet riolering en bestrating rondom het nieuwe ge meentehuis; Naamgeving bungalow parken en centrumgebied Rekrea- tieplan Bruinisse; Subsidies plaatse lijke verenigingen over 1978. Verder voorkomende zaken en rondvraag. Zondag 9 juli, 20.25 uur, Nederland 1: Mijn vriend, de vijand. Ma nuel en Alice Stocker maken een zondagse wandeling. met zijn tijd mee te gaan en stalt al zijn produkten uit, zoals dat in een supermarkt het geval is. Zijn zaak is nu echter zo onoverzichtelijk ge worden, dat hij vreest dat de win keldiefstal bij hem een hausse zal beleven. WOENSDAG 5 JULI NED. 1: 15.30 Toverpotlood; 16.25 Spel zonder grenzen; 18.15 Tour de France; 18.45 Toeristische tips; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Magie magie; 19.50 FBI; 21.37 Nieuws; 21.55 Cuba, sport en revo lutie; 22.50 Nieuws. NED. II: 17.30 Tennis; 18.55 Nieuws; 18.59 Jou wereld, mijn we reld; 19.24 Kenmerk; 20.00 Nieuws; 20.27 Stichting Socutera; 20.32 En schede orgelstad II; 21.02 V AR A-vi sie; 21.52 Graag gedaan; 22.27 Nieuws. DONDERDAG 6 JULI NED. I: Om te beginnen KRO's wereldcircus. Vier weken zonder te levisie, dit is de titel van een ver slag van de ervaringen van twee Berlijnse gezinnen -die bereid waren vier weken langde televisie uit te ,laten staap. Vervolgens de Kleine Willem Ruis Shotp. Gedurende de Zomermaanden speelt Willem Ruis Advertentie pttpost kleine spelletjes in samenwerking met Pierre van Ostade, Bep Westen berg, Bertie van Avezaath en Sylvis Musmin. Na afloop hiervan een af levering van Sanford en zoon, waarin Fred ma een reis terug in zijn huis keert. Hij heeft het gevoel dat Lamont hem liever kwijt dan rijk is en gaat er weer vandoor. In de daaropvolgende uitzending van de NOS, volgt een dokumentaire over de Hopi-lndianen uit Arizona, die tijd lijden hebben van hun eigen twijfels: moeten ze kiezen voor de Amerikaanse samenleving of voor hun eigen kuituur. NED. II: In Black Beauty gaat Albert zonder toestemming van dokter Gordon een ritje met Black Beauty maken, waardoor de dokter zonder vervoer komt te zitten. Ver volgens Zo vader zo zoon, waarin het prijzengeld bij elkaar wordt ge raden door Barend Barendse, Mar- jol Flore, Dick Passchier en Hans van Willigenburg. Dan brengt de NCR.V de eerste aflevering van een zesdelige serie getiteld Een lied van de schemering. Hoofdpersoon is het zestienjarige meisje Chris, dat van plan was om in de grote stad te gaan studeren. Door bepaalde om standigheden gaan deze toekomst plannen niet door en is ze genood zaakt op het platteland te blijven - wonen. Voorts een filmimpressie van military, onder de titel Een paardekracht. Een milylary is een samengestelde wedstrijd voor rui ters, waarbij zowel mens als dier zwaar op de proef gesteld worden. In de Lucy Show denken Fred en Ethel ten onrecht dat Lucy en Ricky ruzie hebben. Wanneer Lucy de vol gende dag met een blauw oog te voorschijn komt, weet Ethel zeker dat Ricky zijn gade geslagen heeft. Tenslotte de aktualiteitenrubriek Hier en Nu en de laatste aflevering van Vernieuwd geloven. DONDERDAG 6 JULI NED. I: 18.15 Tour de France 18.50 Fabeltjeskrant; IS.55 Nieuws; 18.59 Wereldcircus: 19.45 Vier we ken zonder t.v.; 20.20 De kleine Willem Ruis show; 21.05 Sanford en zoon; 21.37 Nieuivs; 21.55 Hopt - een volk van vrede; 22.55 Nieuws. NED. II: 17.30 Tennis; 18.55 Nieuws; 18.59 Black Beauty; 19.25 Zo vader, zo zoon; 20.00 Nieuws; 20.27 Een lied van de schemering; 21.12 Een paardekracht; 21.40 De Lucy Show; 22.05 Hier en Nu; 22.35 Vernieuwd geloven; 22.55 Nieuws. Een paar minuten later komt. Jos- sa met de kofrie en passeert dan opzettelijk de ezel, waarop Dolf al een behoorlijke schets van het meisje heeft gemaakt. Opnieuw krijgt ze een onbehaaglijk gevoel, maar vermant zich, zet de koffie bij hem neer en gaat dan naar het mo del, voor wie ze het kopje op een bijzettafeltje plaatst. Daarna gaat ze naar haar eigen heekje en zot zich neer, -kijkend naar de driftige stre ken, die Dolf over het doek doet. Iets over twaalven pas besluit Dolf, dat hot zo welletjes is voor de eerste keer en maakt haar een compliment voor het poseren. „Morgenochtend zelfde tijd, kan dat? Hebben we het beste licht". Hij haalt zijn portefeuil le te voorschijn en betaalt haar. Jos- sa ziet, dai het een rood briefje is cn een groene: dertig gulden krijgt ze dus voor twee uur poseren. Zul len ze hier wel oen heel bedrag vin den. Ze herinnert zich enige jaren geleden het model in Rotterdam, naakt, dat al vijftig gulden per uur kreeg. En dat was niet eer.s zo'n knappe griet als deze Martie. Pas enkele dagen later heeft Jos- sa gelegenheid wat entre nous met Martie te praten. „Ben je katho liek?" Het is eigenlijk een overbo dige vraag, want er is in dit stadje niets eens een Protestanse kerk; wel in het naburige dorp. Ja, Martie is katholiek. „En vindt de pastoor het goed, dat je naakt poseert?" wil Jossa verder weten, maar dan haalt het meisje minach tend de schouders op. „Waarom niet? Wc doen toch niks? In onze kerk staan ook beelden van halfnaakten. Kunst is tenslotte kunst." Jossa ontdekt zodoende, dat Martie vast geen dom meisje is. Dat Dolf haar er zo tussen uit gehaald heeft, is op zichzelf al een prestatie. Dan komt ze te weten, dat het meisje op de middelbare school is geweest, maar twee jaar geleden, nadat haar moeder gestorven is, thuisbleef voor het gezin te zongen. Ja, ze heeft nog drie broertjes en oen zusje, allemaal nog op school. Daar moet ze nu voor zorgen, al had ze graag haardiplo- ma willen halen. „Maar ons va had iemand in huiis nodig en een huis- houdser kan vader niet betalen". Jossa vraagt: „Vind je het leuk om zo te poseren?" Grote ogen bij Martie. „Waarom niet? Ik kan best met mezelf voor do dag komen of niet soms?" Jossa moet toegeven, dat het in derdaad zo is. En dan vraagt Martie: „Hebt u geen kinderen?" De ander schrikt oven en begint dan te lachen. „Nee. waarom zou Ik?" „Nou, dat is toch heel gewoon? Houdt meneer niet van kinderen?" „Dat weet ik niet. Ik ben niet met meneer Prinsse getrouwd. Wc zijn gewoon collega's: hij schildert por tretten, ik landschappen." Ze maakt een beweging naar haar eigen hoek, waar enkele doekjes hangen. Maar dan komt Dolf van boven en Martie moet zich gereed maken om twee uur te poseren. Pas aan het eind van de week. als Martie met haap geld is vertrokken, roept Dolf Jossa bij het doek en vraagt: „Hoe vind je 't? Er moet na tuurlijk nog heel wat aan bijgewerkt worden". Ze bekijkt voor de eerste maal het doek nu eens aandachtig en moet door LEIDA GRAAFLAND toegegeven, dat het gezicht althans sprekend lijkt. Er ds geen kwaad woord over te vertellen Ze knikt en zegt: „Prima. Ik wou wel, dat ik zo kon schilderen." 's Avonds zitten ze boven en kij ken naar -de televisie. Maar Dolf hoeft blijkbaar zijn gedachten er niet bij, want hij vraagt Jossa: „Hoe vind je haar?" De vrouw denkt, dat hij zijn oor deel vraagt over een teevee-ster, die juist voor de camera staat te ziingen. „Mijn genre niet." „Gut, -ik dacht nog wel: ze heeft het een en ander van jou weg". Jossa wijst op de zangeres, ver baasd: „Wie, zij en ik?" Dolf schudt zijn hoofd. „Ach welnee, ik heb 't over Martie Zwetselagc. Weet je, hoe oud ze is? Net zo cud als Julia, toen ik haar schilderde: vijftien, bijna zes tien. Wat een verschil, he? Zij is veel vroeger volwassen Daar hoort Jossa van op: vijftien. Ze had haar minstens op zeventien geschat. Eerder nog een jaar ouder. Maar vijftien jaareigenlijk bloedlink. Ze vraagt: „Kun je geen geduvel krijgen met de justitie? Het kind is hartstikke minderjarig". Hij haalt de schouders op. „Weet ik niet. Maak ik mc trouwens niet druk over. Boer Zwetselagc heeft een verklaring ondertekend, waarin hij zijn toestemming geeft tot pase ren, dus Ze vraagt: „Staat cr in voor naaktposeren?" De man grinnikt: „Ik kijk wel uit, dan had-ie waar schijnlijk nee gezegd. Dit is een on deronsje tussen Martie en mij". „Ik vind 't maar bloedlink. Dolf'. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4