Met veel pijn ging raad akkoord met verhoging Y.V.V.-subsidie Mr. W. F. van Solinge: nieuwe kantonrechter te Zierikzee Rassenonrust in Australië Bestek '81" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Brouwershaven Installatie tijdens bijzondere zitting Waarschuwing op sigaretten en tabak Dood door dragline Dode door brandstichting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 juli 1978 134ste jaargang Nr. 22330 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; ..Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN dit nummer- „Passage" op Chinese toer BROUWERSHAVEN, 3-7. In de maandagavond ge houden gemeenteraadsvergadering te Brouwershaven hebben diverse raadsleden met enige tegenzin uitein delijk bun fiat gegeven aan de herziening van de sub sidie aan de VVV te Brouwershaven. Genoemde vereniging had de raad gevraagd een subsidie te verlenen in het tekort ad f 6831,06 en of bezien kan worden of de gemeente een mo gelijke duurzame oplossing kan ver wezenlijken. VVV lichtte toe dat door de sterk verhoogde kosten, zoals bu reau- en personeelskosten, zonder ge meentelijke steun de aktiviteiten ge heel of gedeeltelijk zouden moeten worden beëindigd. Op 1 januari 1977 werd de subsi die verhoogd van 25 tot 50 procent van de door de vereniging van de leden te ontvangen kontributie. B. en w. delen de raad in hun toe lichting mee, dat de V.V.V. te Brou wershaven voor de kern in het bij zonder en voor de gemeente in het algemeen een niet meer weg te den ken vereniging is. Het bestaansrecht wordt dan ook terdege erkend, mede gelet op de rekreatieve funktie van de gemeente. Het ledental van de V.V.V. bedraagt momenteel 77 met een gemiddelde kontributie van f 90,per jaar. Het kollege stelde V.V.V. voor de kontributie op f 7772,te brengen voor 1978, maar door V.V.V. is hierop gereageerd dat deze gewijzigd subsidieregeling in onvoldoende mate tegemoet komt om de taken te kunnen behartigen. TIsnog werd verzocht in het tekort te subsidiëren, daar anders noodge dwongen moet worden besloten tot onmiddellijke sluiting van het VVV- informatiekantoor, dat is onderge bracht in en wordt geleid door het Bemiddelings- en Assurantiekantoor J. C. Hanse. B. en W. deelden de raad verder mee, dat een en ander opnieuw in overweging is genomen, waarbij werd aangemerkt, dat ook geduren de de zaterdagen in het zomersei zoen en op hoogtijdagen van het kantoor gebruik kan worden ge maakt. B. en w. stelden de raad voor om met een nieuwe berekening te komen tot een nieuwe subsidie van f 9819, Fors De heer J. J. Klaasse zei het nog al eèn fors be,drag te vinden, wat door de heer C. J. de Munnik wordt ondergeschreven. Hoewel de V.V.V. niet meer is weg te denken, aldus de heer De Munnik doet het zijn fraktie toch vreemd aan, dat vorig jaar gesteld is bij een ander subsi dieverzoek dat dit slechts één maal per jaar zal worden bekeken in ok tober of november bij de behande ling van de begroting. Waarom wordt hier nu van afgeweken? Het is o.i. van de zijde van V.V.V. een zwakke argumentatie om meer sub sidie te vragen, wanneer men ziet dat bedrijven, die afhankelijk zijn van de rekreatie slechts f 90,kon tributie betalen. „In 1977 hebben we de subsidie reeds verdubbeld en nu moet er weer een hele hap bij", al dus de P.v.d.A.-fraktievoorzitter. De voorzitter stelde hier tegen over dat wanneer V.V.V. zou moe ten ophouden te bestaan, deze in- formatiefunktie in de gemeente overgeheveld zou moeten worden naar het gemeentehuis. Een daar aan te stellen ambtenaar in deze funktie zou zeker niet goedkoper uitkomen, temeer daar men ook op zaterdag het kantoor moet beman nen. Dwangpositie De heer J. A. v. d. Bijl stelde het nog scherper. Overtuigd zijnde als P.C.G.-fraktie van het grote nut van V.V.V. moet men de raad niet in een dwangpositie gaan brengen van „als we het niet krijgen dan slui ten we". Als V.V.V. denkt dat ze moet gaan dreigen, zou ik zeggen laten we dan liever wachten tot de subsidievaststelling in het najaar". De raadsvoorzitter kon zich de gedachten van de sprekers wel voorstellen, want ook in het kollege is er hoog tegen aan gekeken, maar „V.V.V. komt ook in een dwangposi tie. Er is niemand in Brouwersha ven die dit overneemt." De heer De Munnik was het met de heer v. d. Bijl eens dat de raad met de rug tegen de muur is gezet". Als het zo is dat de ledenvergade ring van V.V.V. heeft besloten om te stoppen, wanneer de gemeente niet bijspringt zal onze fraktie, zij het met schroom zich achter het voorstel scharen." Maar dan wel mot de aantekening dat in het na jaar deze zaak opnieuw en deugde lijk zal worden bekeken", aldus een toezegging die werd gevraagd door mevrouw Loschacoff-de Kanter. Ook de andere frakties konden zich uiteindelijk met het voorstel verenigen. Verenigingsgebouw Zonneinaire N.a.v. de notulen informeerde de heer C. J. de Munnik hoever het staat met de plannen inzake de ver bouw van het Verenigingsgebouw te Zonnemaire. Er moet nu toch echt eens iets gebeuren daar de mensen beloften zijn gedaan, maar het blijft maar bij uitstel. De voorzitter deelde mede, dat in de volgende vergadering getracht zal worden met een afgerond voor stel te komen. Het moet een finan cieel verantwoord plan zijn, dat ook in de beheerskommissie zal worden bekeken. De voorzitter van de kommissie, wethouder Ph. J. van Ast lichtte nog toe dat het enthousiasme bij het kollege, na het zien van de plannen spoedig wegebde". Er wordt hierin gesproken over enkele tonnen en dan zullen we toch een gebouw moeten neerzetten dat verantwoord is. Met het geld dat we er met dit plan in zouden moeten stoppen heb- wé niet die akkommodatie, die in elders in de kernen wordt gevon den". ZIERIKZEE, 3-7. Tijdens eèn bijzondere rechtszitting is maandagmiddag mr. W. F. van Solinge geïnstal leerd als kantonrechter van het kanton Zierikzee. De installatie gebeurde door het voorlezen van de akte van beëdiging door griffier M. M. de Raat, waarna waarnemend kantonrechter, mr. J. W. Kolkman, de heer Van Solinge geïnstalleerd verklaarde. Parel De nieuwe kantonrechter werd in aanwezigheid van vertegenwoordi gers van notariaat, advokatuur en griffie, enkele familieleden en burge meester Th. H. de Meester namens Mr. W. F. van Solinge is de nieuwe kantonrechter van Zierikzee. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) het gemeentebestuur van Zierikzee, in de zittingszaal allereerst toege sproken door officier van justitie mr. J. G. F. A. Hage. Hij had zijn requisi- tor kort gehouden omdat hij wist dat de heer Van Solinge prijs stelt op een installatie met een kort en sober ka rakter. Namens de leden van het openbaar ministerie wenste hij de nieuwe kantonrechter van harte ge luk met zijn benoeming in Middel burg en Zierikzee. „Een eervolle be noeming en promotie", aldus mr. Ha- ge, die wees op het aantrekkelijke van het werken in het kanton Zierik zee, dat een eigen karakter heeft en van oudsher al een centrum van rechtspraak is. „Zierikzee wordt be schouwd als een parel van Schou- wen-Duiveland en het kantongerecht hier kunnen we beschouwen als een parel in de kroon van het kanton rechterschap", aldus de heer Hage die er verder op wees, dat de nieuwe kantonrechter geen gemakkelijke taak krijgt. Wat omvang betreft is het aantal strafzaken in Middelburg met dertig en in Zierikzee maar liefst met veer tig procent toegenomen. Hij wenste de heer Van Solinge het allerbeste toe, zowel persoonlijk als in dit nieuwe ambt waarna hij requireerde tot de installatie. Vervulling Mr. Van Solinge sprak hierna en kele woorden, tot wal hij noemde „de werkers in het veld". Dit kanton rechterschap, is de vervulling van een wens en een doel dat hij zichzelf tien jaar geleden gesteld heeft. Hij dankte H.M. de koningin voor deze benoeming en sprak de hoop uit dit ambt nog vele jaren te kunnen vervullen. Aan deze benoe ming, zo zei hij, spreken'd over zich zelf, zijn twintig jaren rechtspraktijk vooraf gegaan. Daarvan werkte hij tien jaar als advokaat en tien jaar in de rechterlijke, waarvan negen jaar in de rechtbank in Middelburg. „Ik denk dat dit een goede voorbe reiding is geweest voor dit ambt van kan toni-echter", zo meende hij, erop wijzend dat. hij enerzijds weet wat de rechtszoekende van de rechter ver wacht en anderzijds ervaring heeft met de manier waarop een rechter zijn beslissingen moet nemen. Dienstverlenend „Ik hoop het zware en lichte werk op goede wijze en in billikheid en rechtvaardigheid te doen", aldus mr. Van Solinge. „Ik zal het doen vanuit de opvatting dat een rechter het dienstverlenend element voorop moet stellen, zelfs in strafzaken". De aanwezigen zegde hij toe dat hij ten alle tijde geraadpleegd kan worden. „Ik hoop dat ik aan uw goe de verwachtingen voldoe en uw slechte verwachtingen zal beschamen en dat dat zal gebeuren in goede ver standhouding en samenwerking ten dienste van diegenen die recht zoe ken". Voor de genodigden was hierna ge legenheid om in Mondragon kennis te maken met de heer en mevrouw Van Solinge. DARWIN, 3-7. Op het schiereiland Gove in het noorden van Australië is het het afgelopen weekeinde tot. ernstige ongeregeldheden gekomen tussen zwarte inboorlingen en blan ken. Naar maandag in Darwin be kend werd, vielen ongeveer 50 leden van de Yirrkala-stam blanken aan in de stad Nhulunbuy, waar bauxiet ge wonnen wordt. DEN HAAG, 3-7. Als de advies kommissie Warenwet akkoord gaat, komt op een pakje sigaretten de tekst „roken bedreigt de gezondheid", en het teer- en nicotinegehalte in mi- ligrammen per sigaret. Als het teer gehalte hoger is dan 25 milligram staan de laatste twee aanduidingen erop in rode letters op een witte on dergrond, bij een teergehalte van 15 tot. 25 milligram in zwart op wit en daaronder in blauw op wit. Minister Ginjaar van volksgezondheid en mi- lieuhygine heeft dit „ontwerp aan duidingenbesluit sigaretten en shag" toegezonden aan de Advieskommis- ZWANENBURG, 3-7. De 51-jarige draglinemachinist J. Leegwater uit Alkmaar is maandagmiddag bij een bedrijfsongeval om het leven geko men. Toen hij een ketting uit de bak van een dragline haalde viel de bak naar beneden en trof het. hoofd van de man. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. AMSTERDAM. 3-7. De Amster damse politie heeft maandagavond een 27-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht in de Indische buurt in de hoofdstad in één uur tijd drie keer brand te hebben gesticht in verschillende panden. Bij de laatste brand - in de Semarang-straat - is een bewoner om het leven gekomen. In totaal werden volgens de politie de'rtien a veertien mensen dakloos. De pyromaan (H. v. d. H.) belde elke keer zelf de politie, en vertelde waar hij brand had gesticht, RENESSE. Het uitermate slechte weer van het afgelopen weekeinde, trof vooral de tentbewoners, die het begin van hun vakantie letter lijk in het water zagen vallen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's n UTRECHT. 3-7. De Federatieraad van de F.N.V., die maandag de om buigingsplannen van de regering heeft besproken, is tot de konklusie gekomen dat er ernstige kritiek moet worden geleverd op de nota bestek 81. Voorzitter Wim Kok van de F.N.V. zei maandagavond op een persconferentie, dat de algemene re actie was „nee zo moet het niet". Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend koud Vrij veel bewolking en nu en dan buien, mogelijk met onweer; matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtemperaturen onge veer 9 graden, maximumtemperatu ren circa 14 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli. Zon op 5.26, onder 22.02 Maan op 5.52, onder 21.53 6 juli. Zon op 5.27. onder 22.01 Maan op 6.46, onder 22.12 Nieuwe maan: 5 juli (11.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 juli 4.27 16.42 10.00 22.27 6 juli 5.04 17.18 10.32 23.01 Springtij: 7 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koude weer met nu en dan buien zal ook woensdag voort duren. Dit onstandvastige weerbeeld wordt in stand gehouden door een omvangrijk lagedrukgebied, waarin zich meerdere kernen bevinden. Eén ervan bevond zich dinsdag morgen voor de kust, van Zuid- Noorwegen, een andere lag toen voor onze westkust. Het lagedruk gebied is tot op grote hoogte gevuld met koude en onstabiele lucht. De voorste begrenzing van deze lucht heeft de Pyreneeën en de Alpen be reikt. Zowel aan de grond als in de bovenlucht heeft zich op de west flank van het lagedrukgebied een krachtige noordelijke stroming ont wikkeld. Storing, die in de koude stroming meetrekken, zullen van tijd lot tijd de buiïgheid bij ons doen toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1